به نام خدا

 شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلين نراقي) و بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است .

 همچنین تعداد 48 راننده اتوبوس، مینی بوس، کامیون، بنز خاور، آمبولانس ، وانت و نیسان در طول جنگ عراق بر علیه ایران فعالیت مخلصانه داشته اند .

 از ابتدای تشکیل نهادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 100 پاسدار و 18 جهادگر در جهاد سازندگی(کشاورزی) و 480 بسیجی تا کنون در شهر نراق فعالیت موثر و سازنده داشته اند .

 شهر نراق از توابع دلیجان در استان مرکزی اولین منطقه ای است که اکثر شرایط ایثار و فداکاری و مساعدت را در هشت سال جنگ داشته و اولین شهید دفاع مقدس استان مرکزی به نام محمدعلی قجری مربوط به نراق می باشد . به نسبت جمعیت بالاترین رزمنده ، بالاترین شهید ، بالاترین جانباز ، بالاترین آمار آزادگان و بالاترین کمک های اهدای مردمی به جبهه را در سطح استان به خود اختصاص داده است .

 قصد داریم به برکت سی و یکمین سالگرد جنگ تحمیلی و دفاع جانانه غیورمردان و سلحشوران ایران زمین و در راستای رهپویی از شهدا و احترام به آزادگان سرافراز و جانبازان عزیز و بسیجیان گرانقدر شهر نراق ، خاطرات و عکسهای دلاور مردانمان و همچنین اطلاعات عمومی شهر را در معرض دید همگان قرار داده تا با رویت آنها خاطراتشان را زنده کرده و غبار فراموشی را از دلها بزداییم .

 علاقمندان می توانند برای نمایش دادن عکس و خاطراتشان آنها را به آدرس نویسنده وبلاگ (h_ozaee@yahoo.com ) ایمیل نموده و یا حضورا در شهر نراق تحویل نمایند .

 

آخرین حلقه رزم یک رزمنده نه تحویل سلاح به واحدتسلیحات ؛ که نوشتن خاطرات نبرد است . یک رزمنده تا زمانیکه خاطراتش را ثبت نکرده ؛ هنوز چیزهایی به تاریخ و آینده و آرمانش بدهکار است .                                                                    (رهبر فرزانه انقلاب ، امام خامنه ای)  

  

+نوشته شده در سه شنبه پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت9:13توسط |
راز شهادت غلامرضا یوسفی نراقی عشق علی و آل علی است

 

راز شهادت غلامرضا یوسفی نراقی عشق علی و آل علی است

 اینجانب بسیجی ابوالفضل یوسفی فرزند نوروز متولد 1352 در نراق می باشم . اواخر دی ماه 1365 برادر بسیجی ام غلامرضا یوسفی در سن 16 سالگی طی عملیات کربلای 5 در جبهه شلمچه خرمشهر استان خوزستان مظلومانه به شهادت رسید .

                         o2z458luw0mnno1g8cvq.jpg   llogvo0c693qpg4axe.jpg

                                               ابوالفضل یوسفی                                  شهید غلامرضا یوسفی

از سال 1366 با اینکه 13 سال داشتم سعی و تلاش کردم تا به فرمان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمت الله علیه لبیک بگویم و نگذارم اسلحه و افکار دشمن ستیز برادر شهیدم بر زمین بماند .

thh4vcb6c8orqqea8umv.jpg

در این راستا فعالیت های خودم را اعم از جمع آوری دارو و کمک های مردمی و شُستن پتوهای ارسالی به پشت جبهه به همراه دیگر بسیجیان را شروع نمودم .

حتی به یاد دارم به همراه مرحوم جانباز حاج محمود رزاقی جهت گرفتن گندم به مزرعه های نراق می رفتیم تا پس از جمع آوری محصول وبعد تهیه نان توسط زنان مومنه به جبهه های حق علیه باطل ارسال گردد .

slkcszgt8ra6gudj8mu.jpg

کفن پوش عاشورایی ابوالفضل یوسفی

در غالب گروه بندی هفته ای دو شب به محل بسیج مراجعه و در تیمی که سرگروهش جانباز اکبر قجری بود به همراه دوستانی مثل پسر دایی ام علی اکبر عظیمی فرزند حسن ؛ نوروز علی آقایی فرزند محمد ، مرحوم غلامرضا رزاقی فرزند عباس ، سید محمد میرسلطانی فرزند سید احمد و سایرین طبق لوحه ای که تنظیم شده بود نگهبانی می دادیم .

 oc7wt1x19vtxmu0izql.jpg

از آن روزها خاطرات زیادی به جا مانده که در این مقوله نمی گنجد . تا سال 1379 فعالیت هایم را در حوزه 2 ثارالله ادامه دادم و پس از دریافت لیسانس و مهاجرت از نراق به کرج در پایگاه بسیج سردار شهید حاج احمد کاظمی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان البرز فعالیت را ادامه داده و در حال حاضر بعنوان معاونت پایگاه آنجا افتخار خدمت به وطن اسلامی را دارم .

 n90cbz8hxjiqc1szzkx.jpg

در خصوص برادرم شهید والامقام زبانم قاصر است و همین بس که :

جانم ز تو ای گلشن خوبان چه نویسم .

غلامرضا یوسفی متولد 1349 در شهر شهید پرور نراق از توابع دلیجان استان مرکزی و در خانواده ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود . تحصیلات خود را تا دوم دبیرستان در سطح مطلوب ادامه داد .

98pdncyweujymdl0q54.jpg

شهید غلامرضا یوسفی فرزند نوروز

وقتی که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد غلامرضا ده سال داشت . از اواسط دفاع مقدس با توجه به روحیه خاصی که داشت علی رغم سن و سال کم شجاعانه در تلاش برای اعزام به جبهه بود لیکن او را ثبت نام نمی کردند تا اینکه بالاخره درس و مشق را رها و سال 1365 به مراد دلش رسید .

در غالب سپاه حضرت محمد (ص) با جمع زیادی از شهر نراق با بسیجیان شهرستان دلیجان به منطقه شلمچه خرمشهر اعزام و در تاریخ 25دی 1365 بر اثر اصابت ترکش خمپاره ارتش متجاوزعراق به درجه رفیع شهادت که آرزویش را داشت نائل آمد .

7z6cyo3j1teaxsnukps.jpg

                                                                                                                پیکر مطهر شهید غلامرضا یوسفی

ایشان چون با من اختلاف سِنی 3 ساله داشت ارتباط تنگاتنگی با هم داشتیم و چون از نظر هیکل بلند و قوی بود بعنوان پشت و پناهم بود و یادم هست همیشه وقتی به بازی فوتبال می رفتیم به دوستان می گفت داداش من هم باید بازی کند . ( آن روزها تقریبا فوتبال یارکِشی برای همه افراد نبود)

u62ul83g3uu3kfwkb08.jpg

ایشان اهل دین و دیانت و عاشق ائمه اطهار بود و نماز و روزه اش ترک نمی شد . در بین همه افراد خانواده از محبوبیت خاصی برخوردار بود . غیرت مثال زدنی نسبت به پدر و مادرم و خانواده داشت ؛ چون پدرم از کار افتاده و بیمار شده بود همیشه تنها دعایش این بود : خدایا محتاج خلقمان نکن .

     g9tw4rq0mxivh0rbmr.jpg  

                                                                                                                         غلامرضا در اوان نوجوانی

شهید یوسفی با غرور به پدر و مادرم می گفت پس من چه کاره هستم ؛ پیری و کوری شما من هستم و خوشبختانه همان هم شد .

 در زمینه قرائت قرآن مجید چون صوت خوبی داشت در اکثر مراسم هایی که از سوی مدرسه و بسیج بر پا می شد بعنوان قاری به قرائت قرآن می پرداخت . شهید غلامرضا به افراد کهنسال اعم از پیر مردها و پیر زنها خیلی احترام قائل بود .

vt6aun6z4ylxblvqmm2.jpg

شهیدغلامرضا در حال قرائت قرآن

انسان شجاع و نترس و در عین حال بسیار دل رَحم و بین دوستان هم دوره خودش خیلی محبوب بود . تمامی رزمندگان سلحشور نراق که با شهید غلامرضا یوسفی در جبهه همرزم بودند از سجایای اخلاقی او تعریف می کنند از جمله استاد قنبرعلی عابدی که هر موقع از شهید یوسفی صحبت به میان می آید اشک از چشمانشان جاری می شود .

              5vfgpkec6m1dplpr57l.jpg  2c1owi3ueytnqol8w6ws.jpg

حاج میرزاعلی قجری(دایی) که همیشه هنگام دیدن بنده از خداوند طلب آمرزش برای شهید یوسفی می نماید و پاسدار سید مرتضی بابایی از محسنات اخلاقی او و عشق و علاقه شدید به شهادت دوست دیرینش سخن می گویند .

آری ؛ در پاسخ به سوال علاقمندان به شهدا مبنی بر اینکه چراغلامرضا یوسفی فرزند نوروز در عنفوان جوانی عاشق شهادت بود ؛ اگر اغراق نکرده باشم بنظر می رسد این همه ایثار به ریشه انسان بر می گردد .

             jwfs1ssmn34dreudgebw.jpg  ho247epgyf3aavgnbszt.jpg

 

                              مرحوم نوروز یوسفی                                               خانم معصومه عظیمی

مادر زحمتکشم خانم معصومه عظیمی نمونه است و پدرم مرحوم نوروز یوسفی فردی کشاورز ، زحمتکش ، بسیار شجاع و انقلابی از همه مهم تر عاشق اهل بیت عصمت و طهارت بود و از کسی که ذکر لبانش نام حیدر حیدر و خونش برای سالار شهیدان همیشه می جوشید انتظار می رود که فرزندی عاشق شهادت و ولایت مداری مثل شهید غلامرضا تربیت نماید تا در راه رسیدن به حریم جانان و عشق به ولایت یعنی علی و آل علی جان خود را فدا نماید .

v2hpgry0dks8z7ap78th.jpg

نکته عجیب اینکه دو جوان نراقی که اسم و شهرتشان مثل هم است و سال ها با هم دوست بودند در عملیات کربلای 5 به شهادت رسیدند که اسامی آنها غلامرضا یوسفی فرزند عباس و غلامرضا یوسفی فرزند نوروز می باشند .

idlb197k2c1537qplltd.jpg

 در پایان امیدوارم بتوانیم رهرو راه شهیدان باشیم چرا که شهداء شمع محفل بشریتند و مایه مباهات و افتخار ما هستند .

 

شادی روح تمام شهداء از صدر اسلام تاکنون ، امام شهدا خمینی کبیر (ره) صلوات .

 

  nkd6oaxell9sx1a1ez.jpg

بسیجی ابوالفضل یوسفی فرزند نوروز اهل شهر نراق 25/1/1394

 

+نوشته شده در شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت16:46توسط |
مروری بر خاطره های مردم شهر نراق 26

 

f5q37pf9jaia865ds3po.jpg

درب ورودی ساختمان بسیج شهر نراق - سال 1361

از راست : علیرضا عباسی فرزند غلام محمد - حسن ترابی فرزند فتح الله - مرحوم علی رمضانی فرزند غلامعلی

uw34l0suomzjl4onqh7e.jpg

شهر نراق - سال 1354

از راست : غلامعلی رحمانی فرزندابراهیم - ذوالفقار قجری فرزند مصطفی

wiw28gwacnwy5cdf402n.jpg

شهر نراق - سال 1373

از راست : مرتضی اصفهانی فرزند قاسم - احمد عضایی فرزند یوسف - علی عضایی فرزند ابراهیم

ces12c23yvbb6mjslm93.jpg

آیین های عاشورایی نخل گردانی در شهر نراق – سال 1367

هادی نخل بزرگ مرحوم حاج ماشاالله پنبه زن(کریمی پور) پدر شهید غلامحسین کریمی پور
پایه کشان قابل شناسایی نخل بزرگ : اصغر اشرفی فرزند حسین - ... نصیری فرزند علی – حسینعلی شریفی فرزند حسن – سید باقر موسوی فرزند سید حسن - مرحوم حاج شکرالله اکبری فرزند رضا - حسینعلی لطفی فرزند...- رضا اشرفی فرزند حسین - علی اکبر پورصادقی فرزند محمد - غلامعباس کمره ای فرزند .... -

2tq6dhbuexi9haglql.jpg

 شهر نراق – سال 1365

نشسته از راست : داود ایزدی فرزند رضا – رضا ایزدی فرزند یوسف  - علیرضا کاظمی فرزند سلطانعلی - ناشناس - ناشناس - ... شاطری فرزند رمضان - سید مرتضی باشی فرزند سید غلامرضا - سید محمد موسویان فرزند سید احمد

ایستاده از راست : سید حسن موسویان فرزند سید غضنفر - ناشناس - ناشناس - ناشناس

8v73a80w6lq0ieexdsvv.jpg

تیم فوتبال ... شهر نراق – سال 1361

ایستاده از راست : محمدرضا بیابانگرد فرزند حسین – ناشناس – غلامحسین رمضانی فرزند غلامعلی– علی اصغر بیابانگرد فرزند حسین – نصرت الله حسنی فرزند حبیب الله – جهانگیر خسروی فرزند غلامرضا (شهید) – علی عضایی فرزند ابراهیم
نشسته از راست : سید تقی نقیبیان فرزند آقاسلطان – فرهاد خسروی فرزند غلامرضا – حسن مرادی نراقی فرزند علیرضا - غلامحسین بیابانگرد فرزند غلامرضا – داریوش خسروی فرزند غلامرضا – احتمالا سید عباس میرسلطانی فرزند سید احمد

mzshr4eo0o3lss7047vu.jpg

شهر نراق - مزرعه قنات - سال 1363

از راست : اصغر صالحی در کنار پدر مرحومش حاج علیرضا صالحی فرزند رضا

u7163kphq4lkrrzfbw4r.jpg

زمستان سَرد زیر کُرسی گرم در شهر نراق – سال 1373

از راست : علی قجری فرزند رحمت الله - ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله - مرحوم حاج رحمت الله قجری فرزند غلامحسین

kmiylweocrl51se9ogmm.jpg

شهر نراق - سال 1388

از راست : مرحوم علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم - مرحوم محمد جعفری فرزند صادق مشهور به شیخ محمد

bwvv2px30vpfj9nd72w.jpg

چنار قدیمی مزرعه گلیجه - سال1345

مرحوم .....قجری فرزند .....و همسرش مرحومه .......... فرزند.... در کنار فرزندشان.......قجری

xu976txm2a0tx00mcvi.jpg

شهر نراق – سال 1339

اولین شهردار شهر نراق در سال 1339 آقای احمد احمدی فرزند محمد حسین بن حاج میرزا کوچک به مدت شش ماه که مردم او را به احمدی آمار می شناسند .

 

7s8pr2lt1twnjvvxzpi4.jpg

تشییع پیکر مطهر چهار شهید نراقی عملیات غرورآفرین فتح المبین توسط مردم شهید پرور شهر نراق - فروردین 1361
(شهیدان : سید غلامرضا باشی فرزند سید علی – عبدالله محمودی فرزند علی – ابوالفضل بیابانگردفرزند حسین – مهدی عباسی فرزند غلام محمد)
عکس های مشهود : مرحوم حاج غلامحسین قاسمی نراقی فرزند کریم از مومنین و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت

lc8697stjqcnua9glhe6.jpg

مشهد مقدس – سال 1353

مرحومه صنعت ترابی فرزند ... همسر مرحوم استاد نعمت الله اکبری فرزند رضا – سعادت عضایی فرزند ابراهیم – خاور اکبری فرزند نعمت الله – حسن اکبری فرزند نعمت الله – مرحوم محسن مراد فرزند اسکندر - میترا رحیمی فرزند احسان

p26q82qa4yglz2vx2um.jpg

شهر اصفهان - سال 1367

از راست : جهادگر مرحوم امیدعلی عظیمی فرزند صفر- غلامعباس عظیمی فرزند امیدعلی

 

ivby1jeus5su8pgc772e.jpg

شهر نراق - سال 1355

از راست : محمد لطفعلی فرزند حسین - علی محمد لطفعلی فرزند قربانعلی -مرتضی لطفعلی فرزند حسین -علی اکبر لطفعلی فرزتد قربانعلی

g4w1w6n43ym8j2p5boz1.jpg

معلمان دبیرستان امینیان شهر نراق - سال 1342

از راست : سید مصطفی غفاری فرزند سید محمود - مرتضی یوسفی(رادفر)فرزند شکرالله - فضل الله شهیدی فرزند... اهل گلپایگان

 

این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.

 

خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت11:34توسط |
چون امام خمینی را دوست داشتم نمره انضباطم را 10 دادند

 

چون امام خمینی را دوست داشتم نمره انضباطم را 10 دادند

شادمان از پیروزی انقلاب مردمی به رهبری قائد اعظم خمینی کبیر بودیم . یکی از سه نفر نماینده دانش آموزان دبیرستان حاج عباس معصومی بودم که به نفع انقلاب فعالیت داشتیم .

1tjk8qygkq7ovocrjw.jpg

محمد(غلام) ابوالحسنی

مرسوم بوده و هست که نمرات مقطع چهارم دبیرستان بخصوص نمره انضباط را بالا رد کنند تا وقتی با نمرات امتحان نهایی جمع و تقسیم بر 2 می شود، معدل کل زیاد پائین نباشد .

kui7dxk6gsol6a7dddya.jpg

در سال 1359 شمسی در نهایت نا باوری و از روی غرض ورزی نمره انضباط مرا 10 رد کردند که فکر کنم نه تنها در نراق بلکه در استان مرکزی کم سابقه بود !

جالب اینکه در طول تحصیل اینجانب نمره انضباطم کمتر از 18 نبود و در دو نیم فصل سال چهارم یا 18 و یا 20 بود !

http://yasupload.ir/uploads/2ij8xo0bmqbttctvwrwu.jpg

نمره انضباط برای استخدام دولتی بسیار حائز اهمیت است ، چون شغلم آزاد بود جایی لازم نشد که آن را ارائه دهم تا اینکه در دهه 80 در یک مرکز آموزشی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مسئول پذیرش با نگاه به ریز نمرات مقطع دبیرستان و دیدن نمره 10 با خنده گفت در دبیرستان خیلی شلوغ بودی آ !

er0kyo8xfql1olkeqnuj.jpg
ضمن لبخند با دست عرق سرد پیشانی را پاک کردم و تمام آن خاطرات و اتفاقات در نظرم مثل یک فیلم سینمائی گذشت و آهی سردی کشیدم و ... .

 

tzh516by3h1cgv0pft0i.jpg

محمد(غلام) ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق 21/11/1393

 

+نوشته شده در چهارشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت19:23توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 40


اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 40

هیئت مشورتی روزنامه اطلاعات در شهر نراق با شرکت بیش از 50 تَن از افراد خوشنام و مورد اعتماد این منطقه تشکیل شد . 

در مراسمی که بدین منظور در دفتر نمایندگی ترتیب یافته بود ابتدا نماینده اطلاعات در این بخش هدف از تشکیل هیئت های مشورتی را تشریح و پیرامون کار این هیئت سخنانی ایراد نمود . 

cdfwlxdla2la9px6m5mq.jpg

عکس از آرشیو سلحشوران شهر نراق

آنگاه آقایان محمود غفاری ؛ عباس رضایی ؛ علی اکبر جعفری ؛ محمد طالبی ؛ مصطفی غفاری ؛ یوسف عضایی به عنوان اعضاء هیئت مزبور در نراق برگزیده شدند و این عده بین خود آقای محمود غفاری را به عنوان رئیس و آقای عباس رضایی به سِمَت نایب رئیس انتخاب نمودند .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 218
تاریخ 10/10/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در چهارشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت19:13توسط |
معرفی کتاب در خصوص شهر نراق(48)

 

کتاب " گویشهای پیرامون کاشان و محلات "

کتاب گویشهای پیرامون کاشان و محلات به همت فرهنگستان زبان ایران در فروردین سال 1354 خورشیدی (40 سال قبل) در 66 صفحه توسط یکی از پژوهشگران به نام آقای محمد رضا مجیدی نوشته شده و به وسیله انتشارات فرهنگستان در چاپخانه کتیبه چاپ گردیده است .

gw0zwtljaw7zf2q6dz9o.jpg

در دیباچه کتاب دکتر صادق کیا( 1299 تهران – 1380 امریکا) رئیس فرهنگستان زبان ایران یادآوری کرده که : گویشهای نراق کاشان و محلات(کره) و برخی از آبادیهای نزدیک آنها که به نام راجی یا رایجی خوانده می شود یا فراموش شده یا تنها در یاد چند گویشوَر سالخورده بازمانده است .
نویسنده در پیشگفتار عنوان نموده منظور از این بررسی نخست ضبط و ثبت گویشهای رو به فراموشی نهاده نراق و محلات و ... محدود می گردد . زیرا استاد ارجمند دکتر صادق کیا آگاه شده بود که گویش محلات و نراق رو به فراموشی نهاده است .


توضیحات سلحشوران شهر نراق

* از گویش راجی نخست آقای والنتین آلکسی پویچ ژاکوفسکی(1858 میلادی – 1918 میلادی) خاور شناس اهل روسیه در سال 1880 میلادی(1259 شمسی یعنی 135 سال قبل) یاد کرده است .

* سپس آقای اُسکارمان اهل آلمان در سال 1907 میلادی(1286 شمسی یعنی 108 سال قبل) در سفری که به کاشان ؛ نراق ؛ محلات و خوانسار کرده به بررسی این گویش پرداخته است .

* خانم آن کترین سواینفورد لمبتون(1912 میلادی – 2008 میلادی) نیز گویش میمه و جوشقان را بررسی و در کتابی به نام "سه گویش ایرانی" در سال 1938 میلادی(1317 شمسی یعنی 77 سال قبل) به چاپ رسانده است .

* نویسنده کتاب آقای محمد رضا مجیدی چهل سال پیش در هنگام تحقیق گویش راجی دو نوبت به نراق و شهرها و دهکده های پیرامون سفر داشته است .

n5msuqh0jqtc4y3qbo.jpg

ویژگی های سرزمین

در کتاب گویش های پیرامون کاشان و محلات نوشته شده :

1- شهرستان محلات :
این شهرستان از شهر محلات که مرکز آن است ؛ و بخشهای حومه و دلیجان تشکیل شده است . محلات شهر کوچکی است که در سرشماری آبان ماه 1345 جمعیت شهر محلات 12324 تن بوده است . جمعیت بخش حومه شهرستان محلات ؛ دهستانهای خورهه و نیمور ؛ و در بخش دلیجان دهستانهای دلیجان نراق ؛ مشهد اردهال ؛ و جاسب جمعیت 42616 تن بوده است .

95ycn803ih7k77ze4ca2.jpg


2- دهستان نراق :
شهرک نراق مرکز دهستان نراق در هفده کیلومتری خاور دلیجان واقع شده و جزء بخش دلیجان است .
نراق روستایی کوهستانی و سردسیر و جمعیت آن 3872 تن است . نراق از شهرک های کهن کشور است و پیش از این بزرگتر و دارای اهمیت بیشتری بوده ست .
این شهرک از محله های زیر تشکیل شده : محله بالا ؛ محله پایین ؛ پاچنار ؛ محله دنیاران ؛ محله ملاکوپائی ها(ملاکوهی ها) .

نراقیها کشاورز و دامدارند ؛ قالی نیز می بافند . دهستان نراق دهکده های زیر را در بر دارد : توت ؛ چهارباغ ؛ خرنق ؛ دوریدان ؛ سینقان ؛ شانق ؛ نصرت آباد ؛ محمدآباد . راه شهرک نراق که از دلیجان جدا می شود ؛ شوسه است و تا کاشان ادامه می یابد .

cczwce5f5u71q8xjoxwp.jpg


3- دهستان دلیجان :
مرکز این دهستان شهرک دلیجان است ؛ که سر راه تهران به اصفهان در 36 کیلومتری خاور محلات قرار گرفته است . روستایی است جلگه ای و معتدل ؛ جمعیت آن 6114 تن و از دهکده های جوی ملاعلی ؛ چشمه خواجه ؛ حاجی آباد ؛ دودهک ؛ رودخانه ؛ زرغانین ؛ سیاه کوه علیا ؛ سیاه کوه سفلی ؛ شاه ولی ؛ عباس آباد ؛ نشست آباد ؛ هستیجان و یحیی آباد تشکیل شده و جزء بخش دلیجان است .
جمعیت این دهستان 7701 تن است . راه دهکده های این دهستان خاکی است و از جاده تهران به اصفهان جدا می شود .

lz81cu95dkhayqjeuzbb.jpg

4- در این کتاب همچنین به دهستان جاسب ؛ دهستان مشهد اردهال ؛ دهستان خورهه ؛ دهستان نیمور ؛ کهک قم ؛ دهستان نیزار ؛ دهستان راونج ؛ بخش قمصر کاشان ؛ دهستان جوشقان قالی ؛ دهستان نیاسر نیز پرداخته شده است .


در صفحه 9 کتاب از طرف پروفسور اُسکارمان آلمانی نوشته : واژه راجی از ری پایتخت ماد باستان آمده است . اُسکارمان در 2 ژوئن 1907 میلادی(11 خرداد 1286) از شهرک نراق دیدن می کند و می نویسد : واژه راجی به عنوان نام گویش میان مردم نراق بکار برده می شود . در چهارم ژوئن 1907 اُسکارمان به محلات رفته و می نویسد : نام زبان مادی اینجا رایجی است .

گویش فراموش شده نراق و محلات

به دستور ریاست ارجمند فرهنگستان زبان ایران(دکتر صادق کیا )که بنا بر آگاهی و شناسایی خود از گویشهای ایرانی می دانستند که هنوز تنی چند از مردم نراق گویش فراموش شده آبادی را به یاد دارند ؛ نگارنده(محمد رضا مجیدی) از روز سیزدهم اردیشت 1352 بررسی گویش فراموش شده نراق را آغاز کرد . 

 mfs5vg8hrsdzo8fwzs.jpg

                              نمایی از شهر نراق

نراقیها مردمان خونگرمی هستند ؛ در این باره کوشش می کردند که بیشترین همکاری را با نگارنده داشته باشند . با یاری آقای مرتضی یوسفی شهردار نراق چند پیرمرد به نامهای آقای غلامحسین فروغی 83 ساله ؛ آقای منصور قاسمی 85 ساله و آقای غلامحسین قاسمی 80 ساله به نگارنده معرفی شدند .
این پیرمردان از این که به گویش پیشین آنها توجه می شود شاد بودند و کوشش می کردند واژه و جمله بیشتری را به یاد بیاورند .

 nqcgk9jluwrwz72t0lk8.jpg

اینان گویش خود را به دو نام می شناختند راجی و رایجی . خود آنها آگاهی دقیقی از این واژه ها نداشتند ؛ فقط آقای غلامحسین فروغی چون مرد تحصیل کرده ای بود می گفت : رایجی یعنی زبانی که رایج است . این سفر دو روز انجامید .

در بازگشت به تهران و بررسی نمونه های فراهم شده ؛ ریاست فرهنگستان زبان ایران دستور دادند که پژوهش گسترده تر و ژرفتری در باره زبان راجی نراق انجام گیرد ؛ و نیز در باره گویش فراموش شده محلات بررسی گردد ؛ در ماموریت دوم که از تاریخ نوزدهم اردیبهشت تا 29 اردیبهشت 1352 انجامید ؛ دهستانهای شهرستان محلات ؛ دو دهستان از بخش کهک قم ؛ دو دهستان از بخش قمصر کاشان و بخش میمه اصفهان بررسی شد .

ahahh8wvle7kzxcnj6tw.jpg


در صفحه 11 کتاب گویشها مرقوم شده :

شهرک دلیجان یکی از کانونهای نیرومند گویش راجی است ؛ در آنجا همه مردمان با یکدیگر به این گویش سخن می گویند ؛ ولی آشکار است که واژه های فارسی در آن راه یافته است . در نراق که در خاور دلیجان قرار دارد به فارسی سخن گفته می شود ولی چند پیرمرد و پیرزن گویشی را به یاد دارند که آن را راجی می نامند ؛ در سنجشی که با واژه های دلیجانی شد ؛ پیوستگی این دو گویش روشن گردید ؛ در نراق نیز بنا به گفته سالخوردگان ؛ نزدیک به 70 سال پیش در یکی از محلات نراق (دنیاداران) گویشی به نام راجی گفتگو می شده که اکنون تنها همین پیرمردان برخی از واژه های آنرا به یاد دارند . 

wi721a10rl7khlxlqm2r.jpg

                       نمایی از شهر دلیجان

این واژه ها ضبط گردید ولی ناگفته نگذارم که این گویش در نراق آخرین روزهای زندگی خود را می گذراند .
در شمال باختری نراق در دهستان جاسب مردمان دو دهکده زر و واران به گویش راجی سخن می گویند ؛ در سوی خاور و شمال خاوری نراق ؛ دهستان مشهد اردهال قرار گرفته ؛ مردم دهکده های آن تا نزدیک قمصر کاشان همه فارسی زبانند .

در صفحه 24 کتاب گویشها در ارتباط نراق نوشته :

گویش پیشین نراق :
نراق یکی از آبادیهای کهن کشور است و زبان کنونی نراق فارسی است . در فرهنگ جغرافیائی ایران (جلد اول از انتشارات دایره جغرافیائی ستاد ارتش تیر ماه 1328 صفحه 222) نیز زبان نراق فارسی یاد شده است .

نراق از محله های بالا ؛ پائین ؛ پاچنار ؛ دنیاداران و ملاکوپائی ها تشکیل شده ؛ و طایفه های یوسفی ؛ حاج خانی ؛ حاج محمد جعفری ؛ ملاکوهی ؛ اشرفی ؛ غفاری ؛ مهدوی ؛ قجری و حیدری در نراق زندگی می کنند .

گروهی از مردمان نراق به همدان ؛ اراک و تهران کوچ کرده اند . طایفه قجری و حیدری از دهکده وَرکان نزدیک به صد سال پیش به نراق کوچ کرده اند . طایفه ملاکوهی ها از کوپای(کوهپایه) اصفهان به نراق آمده اند .

 hd7lbcsm0f157tdyz6sv.jpg


بنا به گفته چند پیرمرد نراقی به نام های آقای غلامحسین فروغی 83 ساله ؛ آقای منصور قاسمی 85 ساله و آقای غلامحسین قاسمی 80 ساله ؛ که هر سه در نراق به جهان آمده و آنجا زندگی می کنند ؛ تا 60 سال پیش در کوی دنیاران و محل پائین به گویشی بنام راجی سخن گفته می شده است . در آن زمان پیرمردان محله های دیگر نراق به این گویش آشنایی داشته اند ؛ می توان چنین نتیجه گرفت که در زمانی پیشتر گویش نراق راجی بوده است .
به گویش پیشین نراق چیزی نوشته نشده است .

hmldmdco23kt5hzdqb8b.jpg


در صفحات 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31 کتاب گویشها نمونه هایی از واژه های گویش پیشین نراق نوشته شده و بعد به گویش بیجگان جاسب ؛ نشلج ؛ قالهر ؛ برزک ؛ سادیان پرداخته است .

در صفحه 48 کتاب به گونه های زنده شهرستان محلات و گویش راجی دلیجان اشاره شده است :

گونه های زنده شهرستان محلات :

در شهرستان محلات ؛ در بخش دلیجان در خود شهرک دلیجان ؛ به گویش راجی گفتگو می شود . در پیرامون دلیجان ؛ در نشست آباد نیز به راجی سخن می گویند .
در دهستان جاسب ؛ که یکی از دهستانهای دلیجان است ؛ در دو دهکده واران و زر نیز به راجی گفتگو می شود .

g50fg2n73ixhrmd4jy1c.jpg


گویش راجی دلیجان :

شهرک دلیجان در 28 کیلومتری خاور محلات ؛ سر راه تهران به اصفهان قرار گرفته است . شمار مردمان آن 6114 تن ؛ و از دهستانهای جاسب ؛ خورهه ؛ نیمور و مشهد اردهال تشکیل شده . جلگه ای ؛ و به نسبت سردسیر است ؛ آب آن را چندین رشته کاریز تامین می کند .
شهرک دلیجان مرکز بخشداری است . در چند سال اخیر ؛ این شهرک پیشرفت فراوانی کرده است ؛ در آن دبستان ؛ دبیرستان و مدرسه های راهنمائی ؛ ساخته شده ؛ گویش آن اکنون راجی یا رایجی است ؛ در "فرهنگ جغرافیائی ایران(جلد نخست انتشارات ستاد ارتش تیر ماه 1328 صفحه 90) نام گویش دلیجان فارسی رایجی نوشته شده است .


در صفحات 49 – 50 – 51 – 52 – 53 – 54 – 55 کتاب گویشها نمونه هایی از واژه های گویش راجی دلیجان نوشته شده است .
در صفحات 56 – 57 – 58 – 59 کتاب گویشها مختصری از دهکده های زر و واران دهستان جاسب توضیح داده و نمونه هایی از واژه های گویش راجی در واران و زر قید گردیده و در صفحات بعدی به گویش راجی در بخش قمصر و حومه کاشان و میمه پرداخته است .

038dfsazk68mreo8zr2.jpg

از آقای مرتضی یوسفی(رادفر) فرزند شکرالله از مشاهیر فرهنگی شهر نراق جهت در اختیار گذاشتن کتاب گویشها و همچنین ارائه مشاوره تقدیر و تشکر می گردد .

این میزان نوشته در ارتباط با گویش راجی یا رایجی یا رازی برای اولین بار است که منتشر و مورد استفاده عمومی قرار می گیرد ؛ فلذا هر گونه برداشت با ذکر منبع و صلوات به روح پدر و مادرمان بلامانع می باشد .

تهیه کنندگان : محمد عضایی ، حسین عضایی

 وبلاگ سلحشوران شهر نراق 01/02/1394

 

+نوشته شده در سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت16:57توسط |
غلامرضا کمالی نراقی به رحمت خدا رفت

 

غلامرضا کمالی نراقی به رحمت خدا رفت


در دل باغ محبت گل بی خاری بود
مظهر صدق و صفا و سرور و سالاری بود
آه از این داغ که بر خانه دل سایه فکند
رفت مردی که در این دایره پرگاری بود
آن که امروز به این خاک سیه مهمان است
اسوه ی غیرت و پاکی و وفاداری بود

اوج جنگ بود . جبهه ها نیاز به سرباز و فداکار داشت . غلامرضا کمالی فرزند اسدالله 15 تیر 1361 با جمعی از جوانان نراقی دفترچه آماده خدمت دریافت و به ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوستند .

gy1z93zhjtq1uh8mzsu.jpg

مرحوم حاج غلامرضا کمالی


اسامی بعضی از همدوره های سربازی عبارتند از :

اصغر اشرفی فرزند حسین – داود اشرفی فرزند عبدالله – مرحوم عباس بیابانگرد فرزند غلامرضا(علی اکبر) – عباس اکبری فرزند ماشاءالله – مهدی ترابی– غلامرضا بیابانگرد – مرحوم عباس صالحی فرزند سلطانعلی – محمدرضا رحمانی فرزند نصرالله – علی رضایی فرزند رضا – علیرضا کاظمی فرزند سلطانعلی(در محور پیرانشهر اسیر دمکرات ها شد) – رضا مظفری – سید هادی باشی(هاشمی) – غلامعلی رمضانی فرزند حسن و... .

دوره آموزشی را در پادگان ارتش در شهرستان سلماس واقع در استان آذربایجانغربی سپری و جملگی در لشکر 64 پیاده ارومیه سازماندهی گردیدند . افراد در پایگاه و شهرستان های مختلف که جنگ داخلی در حال وقوع بود اعزام شدند تا از کیان مملکت پاسداری کنند .

shcdnrj5pnxuuzofzsv4.jpg

غلامرضا کمالی و چند نفر از همکلاسی ها و دوستان نراقی اش به مناطق درگیری و عملیاتی پیرانشهر ماموریت یافتند .

شهرستان پیرانشهر هم مرز با کشور عراق است و سربازان و بقیه نیروهای دولتی می بایست در دو جبهه فعالیت داشته باشند : یکی مواجهه با تجاوز ارتش عراق و دیگری مبارزه با مزدوران خودفروخته و تجزیه طلب گروه های دون پایه ای مثل کومله و دمکرات .

bqr3fj7r03az9xr51fd.jpg

غلامرضا کمالی یکی از سلحشوران شهر نراق با حضور دو ساله سربازی اش در مناطق مرزی و محور کُردنشین پیرانشهر - سردشت از جمله پایگاه وَرمیشان ؛ حاج عمران ؛ کله اسبی و تپه شهدا توانست با فداکاری ؛ حماسه های جاویدانی از خود بر جای بگذارد که اکنون خاطراتش زبانزد یاران می باشد .

6n6m8vxtn057qegs7ev.jpg

این سرباز دلاور ارتش نهایتا تاریخ 15 تیر 1363 پایان خدمت دو ساله ی خود را دریافت و به موطن خویش بازگشت و پس از تشکیل زندگی برای ایجاد اشتغال راهی تهران گردید .
مشارالیه 52 ساله و دارای همسر و یک پسر و یک دختر می باشد و از طریق کسب درآمد حلال برای موفقیت فرزندان تلاش های موثری داشت .

btjjlkzuasyz8ipqliji.jpg

مادر مکرمه اش حاجیه خانم صنعت شاطری و پدرش حاج اسدالله کمالی از متدینین و مورد احترام قاطبه مردم نراق می باشند .

7cjin3revpekfdtxdu5w.jpg

         حاج اسدالله کمالی

حاج غلامرضا کمالی دوشنبه 31 فروردین 1394 در اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت و تشییع پیکر ایشان سه شنبه انجام و نهایتا در قطعه 301 بهشت زهرا(س) تهران سر بر آستان تراب می گذارد .

pahirohowg5c1b11.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سلحشوران شهر نراق مصیبت وارده را به خانواده های عزادار تسلیت عرض می کند .

 

+نوشته شده در دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت23:41توسط |
روز ارتش بر سربازان و درجه داران و فرماندهان نراقی ارتش گرامی باد

 

روز ارتش بر سربازان و درجه داران و فرماندهان نراقی ارتش گرامی باد

پس از پیروزی انقلاب مردمی به رهبری آیت الله سید روح الله خمینی رحمت الله علیه ؛ دشمنان انقلاب و نیز برخی دوستان ناآگاه انقلاب نغمه شوم انحلال ارتش را سر دادند و ارتش در حساسترین شرایط حیات خود قرار گرفت .

8awywkn8q332q5tub9.jpg

امام خمینی (ره ) نقشه دشمنان را نقش بر آب كرد و طی پیام تاریخی بر ضرورت حفظ ارتش و انجام وحدت و نظم در ارتش تاكید نمودند. ایشان تاریخ 29 فروردین 1358 را روز ارتش اعلام نمودند و از ارتش خواستند كه در این روز با ساز و برگ نظامی به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداكاری در راه استقلال و حفظ مرزهای كشور اعلام نماید .

i0gmg2gdj2dozcc20el.jpg

یک سال و نیم بعد ارتش عراق به سرزمین ایران تجاوز نظامی نمود و اولین مدافعان از دین و مملکت همین ارتشیان بودند که در کنار نیروهای بسیج و سپاه دفاع مقدسی را رقم زدند که در تاریخ ایثارگری ارتشیان غیور ثبت گردید .

g184r9y6w7e38n0vjcz.jpg

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به تمام غیور مردان ارتشی شهر نراق اعم از سربازان و درجه داران و فرماندهان تبریک گفته و به نیابت از تمام جانفشانی هایی که داشته اند خاطراتی از حماسه آفرینی یکی از سربازان نراقی طی عملیات مهم خیبر نمایش داده می شود :

 

شرح گوشه ای ازعملیات خیبر و تبدیل تصور شکست به تحقق پیروزی

بهمن 1362 در خط مقدم جبهه در منطقه ای در شرق بصره موسوم به ابرویه در لشکر پیاده 77 ثامن الائمه خراسان تیپ 3 گردان 134 مستقر بودیم . خاکریز این منطقه مانند یک کمان و ابرو به داخل خاک عراقی ها مشرف شده بود و فاصله ما با نیروهای دشمن حدود 300 متر بود .

2q675z3jldjscnh4ifdz.jpg

علی محمد میرشکاری

فلذا تلفات ناشی از خمپاره 60 میلی متری خیلی زیاد و روزی نبود که دراین خط شهیدی نداشته باشیم. بنابراین ناچارا حد اکثر هر 15 روز یکبار نگهداری خط فوق به نوبت به هر یک از گروهان ها سپرده می شد .

t38hhkzf1f8eikrewb5b.jpg

روزی به دستور فرمانده تیپ 3 خبر دادند که گردان 134 برای استراحت باید به عقب خط و پشت جبهه انتقال یابند لیکن بزودی رازحقیقت یعنی اجرای عملیات خیبر برای بچه ها بر ملا شد .
پس از استقرار در محلی در منطقه حسینیه مرخصی ها لغو گردید ؛ اسلحه هایمان را تعمیر و بعضا تعویض نمودیم . خودروها را تعمیر کردیم ،ساک ها و وسایل شخصی را به انبار گردان تحویل نمودیم . دهها یادداشت حاوی اسامی و مشخصات و محل اعزام خود را نوشتیم و در هر یک از جیب هایمان نهادیم.

m4uop6lzlk8xeso05ver.jpg

میرشکاری در سالهای دفاع مقدس

شب حساس حمله فرا رسید ، عصر آنروز با آمادگی کامل با خودرو های سنگین و سبک تا دژ به جلو رفتیم . قبل از اذان مغرب در پشت دژ شام که چلو مرغ بود را صرف و پس از ادای فریضه نماز مغرب و عشا منتظر ماندیم تا هوا تاریک تر شد، سپس سوار بر خودروهای سبک تویوتا وجیپ به صورت چراغ خاموش به سمت خط مقدم حرکت کردیم.

mdwnlrajb2nh6ub4rzq.jpg

هرچه پیش می رفتیم شلیک گلوله های ارتش متجاوز عراق بیشتر و بیشتر می شد، گهگاهی با نور منورها مقداری اطراف را می دیدیم . بالاخره بعد از گذشت چندین خاکریز به خط مقدم رسیدیم، تاریکی شب اجازه تشخیص محیط را نمی داد، سنگرهای موجود گنجایش نیروها را نداشت.

sqa4frhak9hqn7z7pdkq.jpg

بیشتر نیروهای ما در پای خاکریز و چاله ها و در میان جعبه های مهمات جای گرفتند. به نظر می رسید دشمن از انجام عملیات با خبر شده است زیرا آنان با یک آتش بار مجهز و سنگین و تبدیل منطقه به جهنمی از آتش اقدام نموده بود.

آسمان تا صبح با منورهای عراق مثل روز روشن بود. با همه این وجود طبق فرمان فرماندهان ،عملیات 3 اسفند 1362 با رمز یا رسول الله آغاز و هریک از گردان ها یکی پس از دیگری با تجهیزات کامل وارد میدان کارزار شده و تا آنجا که امکان داشت از کانال ها و خاکریزهای فرعی و اصلی و میادین مین و موانع دیگر گذشتیم.

60bllux1tvyvlocv05qp.jpg

ولی به دلیل پیچیدگی استحکامات و آتش شدید خصم دون موفق به پیشروی کامل نشدیم . در بازگشت وقتی به دژ رسیدیم هوا کاملاً روشن شده بود و اینجا بود که مشخص شد تیپ ما بیشترین تلفات و شهید را تقدیم کرده است.
ناچاراً شب های بعد عملیات که ده روز به طول انجامید برای جمع آوری مجروحان و شهدا به محل درگیری عزیمت و دوباره باز می گشتیم .

p8ueyxpu557gg8095d4x.jpg

خبر انهدام نسبی گردان ما در همه جا زمزمه می شد،لیکن در فردای آن روز فرماندهان و ستاد گردان در یک گردهمایی بمنظور تقویت روحیه نظامی سربازان ،باقیمانده نیروها را توجیه کردند که نه تنها شکستی در کار نبوده بلکه اقدام و عملیات تیپ ما با هدف سرگرم نمودن و غافلگیری دشمن در این منطقه بوده تا عراقی ها تمامی نیروها و امکانات جنگی خود را به این منطقه بکشاند تا نیروهای دیگر ما در مناطق عملیاتی جزایر مجنون ،هورالعظیم و طلایه پیروز شوند که خوشبختانه نتیجه آن آزاد سازی منطقه ای به وسعت زیاد را در بر داشت .

tewkow0kk2oyuyt0z7bf.jpg

علی محمد میرشکاری فرزند علی اهل شهر نراق تاریخ 27/10/1393

 

+نوشته شده در شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۴ساعت17:8توسط |
مروری بر خاطره های مردم شهر نراق 25

 

ratmdr2b0hfx0wybwll5.jpg

 محوطه ساختمان بسیج شهر نراق کنار حوض آب – سال 1361

ردیف عقب از راست : قاسم عظیمی فرزند حسن – هادی ایزدی فرزند عباس – سردار شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیم
ردیف جلو از راست : حسن ترابی فرزند فتح الله – ناشناس – احمد رمضانی فرزند غلامعلی – ناشناس اهل شهرستان محلات

2deci3k5jwr0fii33p.jpg

مرحوم ابوالقاسم اکبری فرزند نعمت الله در کنار فرزندان -- شهر نراق -- سال 1353

مرحوم تاریخ 28 اسفند 1392 به رحمت خدا پیوست و در قطعه 313 ردیف 79 شماره 19 دفن شد

 

4wqiliaiwq3x5ld51k0y.jpg

بقعه متبرکه زبیده خاتون از نسل چهارم امام جواد (ع) در شهر نراق – سال 1385

از راست : عابدین عابدی فرزند کمال – محمد رضا خسروی فرزند قنبرعلی – مرحوم سید نظام الدین موسویان فرزند سید علی – هادی ایزدی فرزند عباس - حسین منصوری زاده فرزند ... شهردار سابق نراق – علی اصغر لطفعلی فرزند حسین – سید مهدی موسوی فرزند سید محمد – قهرمان(دلاور) قاسمی فرزند غضنفر – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله

 69wunxxktpupf9ssq8wg.jpg

شهر نراق - سال 1388

مرحوم استاد عباس طالبی فرزند علی (1307 – 1393) یکی از گیوه دوزان با مهارت شهر نراق

گیوه نوعی پاپوش با دوام و مناسب برای راهپیمایی طولانی در دشت ؛ کوه و مزارع مورد استفاده کشاورزان محترم شهر نراق است و از جمله صنایع دستی نراق محسوب می شود که در حال از رونق افتادن است .

 

i0lh3b4lxwec397s3.jpg

سفر تفریحی به شمال کشور – سال 1378

مرتضی محمودی فرزند علی - مجید محمودی فرزند مرتضی – حجت الاسلام علی اکبر حیدری فرزند حسین – احمد عضایی فرزند یوسف – حسینعلی محمودی فرزند علی – یوسف عضایی فرزند ماشاءالله – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله – سید حسن حسینی نژاد فرزند سید میرزاآقا – ماشاآلله محمودی فرزند حسین –

 tez3z4u7o0k3mi1o2wwg.jpg

مرحوم ماشاءالله عضایی فرزند علی اکبر(. - .) از تُجار و کاسبکاران متدین و مورد احترام مردم شهر نراق و حومه که چندین مغازه در بازار شمس السلطنه داشت

 dk0xwgf28umooi5122vy.jpg

............ سال ...........

عکس های قابل شناسایی :

اصغر عابدی فرزند علیرضا – قنبر طحانی فرزند عزیز – مرحوم رمضان عابدی فرزند رحمت الله – عباس پنبه زن فرزند ....
مرحوم حاج علیرضا بحرینی فرزند حسین –

 qr334awr1xcmgq84w8.jpg

مشهد مقدس - سال 1367

از راست : روح الله فروغی فرزند محمد - محمد حسین فروغی فرزند محمد - سجاد فروغی فرزند محمد - احمد رضایی فرزند رضا نظر

xlireoeyjlonu7bzxw3.jpg

تیم فوتبال شهر نراق در زمین فوتبال خاکی که اکنون کلانتری مستقر است – سال 1351

ایستاده از راست : عباس رجبی فرزند محمد – حسین رمضانی فرزند تقی – حسین اوضایی فرزند محمد – حاجی قاسمی فرزند غلامرضا

نشسته از راست : محسن اشرفی فرزند نادعلی – اکبر رحیمی فرزند هدایت الله – سلطانعلی بخشی فرزند عبدالله – سعید نراقی فرزند غلامحسین – عزیزالله فروغی فرزند ابراهیم – علی اشرف رحیمی فرزند هدایت الله

 

fuzk8a6e44eqvkdf3o68.jpg

مرحومه مریم علیخانی فرزند علیخان اهل روستای مهدی آباد اردهال همسر مرحوم میرزا منصور قاسمی فرزند محمد اهل شهر نراق

 

gr80y49ufcl1xg3jsuuh.jpg

برگه پایان خدمت مرحوم هدایت الله رحیمی فرزند اسکندر در سال 1320

 fr1p0zqtct3s88y4xp2.jpg

مشهد اردهال – سال 1355
سید تقی باشی(سعیدی نیا) فرزند سید رضا و سید مرتضی باشی فرزند سید غلامرضا در زیارت مضجع و ملکوتی حضرت سلطانعلی بن باقر علی السلام فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان در مشهد اردهال

 

vfvzyxo4vcuqkikd32pa.jpg

شهر آوکلند در کشور نیوزلند یا زنلاند نو - سال 1387

مهران احمدی در کنار پدر بزرگوارش مرحوم حاج علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم

شهر آوکلند دارای بزرگترین بندر در نیم کره جنوبی است.آوکلند بالاترین سرانه قایق‌های بادبانی در جهان را داراست و یکی از امن‌ترین شهرهای جهان است .

 

mtf8pwfgzecy3t52g1e.jpg

شهر نراق - سال 1356

مرحوم احمد اشرفی فرزند فرهاد(1310 – 1379) و مرحوم سید رضا حسینی فرزند سید جلال( . – 1393)

 

rlxbw6a06k4n9od399v.jpg

جشن ازدواج ... در شهر ... سال 1347

عکسهای قابل شناسایی :
مجتبی بحرینی فرزند عباس – غلام اشرفی فرزند صمد – مرحوم عباس بحرینی فرزند عبدالباقی – محمود کاظمی فرزند قاسم – قاسم کاظمی فرزند ... – مرحوم سید محمود موسوی فرزند سید حسن – قدرت الله یوسفی فرزند ... – سید محمد کاظمی فرزند سید عباس- اصغر صفری فرزند مرتضی قلی -

 

این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.

 

خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:5توسط |
خانم کوچک بیگم فرزند علامه ملا احمد نراقی سازنده مسجد 200 ساله

 

خانم کوچک بیگم فرزند علامه ملا احمد نراقی سازنده مسجد 200 ساله

آقایان داود(مهدی) حبیبی فرزند اکبر و مهدی یوسفی فرزند عباس اطلاع دادند در مشهد اردهال مسجد روح بخش و قدیمی هست که نراقی ها در ساخت و تعمیر آن دخالت داشته اند ؛ بهتر است به آن مسجد بپردازید .

nuv6qtm50at69mimd2e.jpg
با چند نفر از دوستان مخلص صبح جمعه که یکی از روزهای زیبای خداوند است به زیارت مرقد منور سلطانعلی بن باقر(ع) فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان از شهر نراق راهی مشهد اردهال شدیم .

rbmh5uj0e87q1lbc9f.jpg

پس از نیایش در مضجع حضرت علی بن باقر(ع) در فاصله یکی دو کیلومتری راهی روستای غیاث آباد مشهد اردهال شدیم و در مسجد جامع 200 ساله وارد که بر روی کاشی های آبی رنگ قدمت 196 ساله این بنا حک شده است .

0qb0vyblxp7q0c0bhvbe.jpg  18u45sr5uerdc7z5ax9.jpg

قریب دو قرن پیش مرحومه کوچک بیگم صبیه علامه ملا احمد نراقی و همسرش مرحوم حاج سید محسن مشهدی هزینه ساخت این مسجد را تقبل نموده اند .

7cwwjq9nju9kdh8tn9x.jpg

بر روی کاشی ها اینچنین نوشته شده است :

بسم الله الرحمن ارحیم ؛ این مسجد که در حدود سنه 1240 هجری(1203 شمسی) به همت بانوی نیکوکار " کوچک بیگم نراقی " صبیه مرحوم حاج ملا احمد نراقی و عیال مرحوم حاج سید محسن مشهدی اردهالی ساخته شده در سنه 1400 هجری(1358 شمسی) بوسیله یکی از اعقاب آن مرحومه حسین بن علی بن حسن بن حاجی سید محسن مشهدی اردهالی تعمیر گردید .

 kp2iv8gi39ajwhcp8012.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:13توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 43 سال قبل - 39

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 39

خانه های سیل زدگان که به همت دو تَن از اهالی خیّر بخش نراق ساخته شده بود مورد استفاده قرار گرفت .

ساختمان 25 دستگاه خانه که از چندی پیش برای سیل زدگانی که منزل خود را از دست داده بودند به وسیله ی آقای حاج روح الله شنتیایی و آقای حاج عباس معصومی بنا شده بود خاتمه یافت و این عده از اهالی که تا بحال با وضع نامطلوبی زندگی می کردند با ساختمان این منازل که به طور استیجاری می باشد از این ناراحتی و نابسامانی اخلاص پیدا کردند .

 fwadxk40r2c0wu66islq.jpg

این ساختمان ها در غرب نراق و تقریبا 500 متر با شهر فاصله دارد و نام کوی آن به نام حضرت ولی عصر عج نام گذاری شده است . اهالی هم ضمن اظهار تشکر از حضرت ولی عصر عج سلامت و توفیق بیشتر این دو مرد خیرخواه را خواهانند .


384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره : 163
تاریخ 17/8/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:9توسط |
بمباران شهرهای ایران توسط هواپیماهای عراق

 

بمباران شهرهای ایران توسط هواپیماهای عراق

سال 1365 زمانی که نیروی هوایی ارتش متجاوز کشور عراق از مقابله نظامی با سلحشوران مستاصل شده بود به بمباران شهرهای ایران مبادرت نمود و زنان و کودکان و مردم بی دفاع را مورد حمله وحشیانه قرار داد .

vh5bxre3dz1yh08lfadb.jpg

نوروز  علی آقایی

یکی از مناطق بمباران شده کرمانشاه بود که عده ای غیر نظامی مجروح و شهید شدند . به ما ماموریت داده شد از فرودگاه مهرآباد تهران به سمت کرمانشاه پرواز تا نسبت به مجروحین اقدام مقتضی انجام گیرد .

ejoqyyi8sd45sikcfz36.jpg

پس از گذشت از آسمان ملایر اطلاع یافتیم کرمانشاه وضعیت قرمز اعلام شده و اجازه فرود نداریم ؛ فلذا به سمت تهران بازگشتیم که آنجا نیز وضعیت قرمز داشت و ناچارا به سمت اصفهان تغییر مسیر دادیم .

 xwmthxj6lfdw6piu3qk.jpg

آنجا نیز وضعیت را قرمز یافتیم و ناچارا بالای دریاچه نمک شهر قم چرخیدیم تا وضعیت سفید شد و به علت کمبود سوخت به سمت شیراز ادامه مسیر دادیم و پنج ساعت مسیر به طول انجامید .

تحمل سختی ها ؛ استرس ها ؛ آسیب ها و مقاومت مردم در طول دفاع مقدس پیروزی به ارمغان آورد و اِلاّ دشمنان تصمیم به تجزیه ایران داشتند .

  gmbbf3irihpdbpptmuet.jpg

نوروز  علی آقایی فرزند اکبر اهل شهر نراق 15/1/1392

 

+نوشته شده در سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:3توسط |
اشعار خودمانی رزمنده نراقی علی رضایی

 

اشعار خودمانی رزمنده نراقی علی رضایی

وقتی خاطره گویی و خاطره نویسی شروع می شود طبع شعر و شاعری سلحشوران شهر نراق نیز پویا و هویدا می گردد . عده ای قلیلی از دوستان سروده هایی در یادداشت های خود نوشته اند که به تمنای ما لبیک گفته و شعرهای خودمانی شان را در اختیار قرار می دهند .

                          cbhw0x0kv997k6w7w3zk.jpg  7foi5rhj6oelwzsdd3ei.jpg

علی رضایی

آقای علی رضایی فرزند رضا نظر دفتر اشعاری دارد که به مرور نمایش می گردد :

میدان مین

گفت میدان مین به رزمنده
که چقدر قامتت زیباست

با همه حُسن که من ز تو دیدم
چشمهای تو از چه نابیناست

من در اینجا نه لحظه ای خوابم
بلکه بر عکس چشم من بیناست

منتظر باش اگر شوی نزدیک
تکه هایت نه در زمین ؛ به سَماست

برو و فکر مادر خود باش
جای تو خانه است نه در اینجا

زین طریقی که آمدی برگرد
بزم در خانه شما بر پاست

خنده ای کرد قهقهی سر داد
گفت خانه برای ما زیباست

لیک امروز شاهد آنم
رهبرم با لباس رزم اینجاست

مرد هرگز نمی شود غافل
دشمن حق همیشه رو به فناست

گفته بودی که چشم های تو
اندکی بسته است و نابیناست

لیک من چشم باز کردم و دیدم
روی چشمان من کلام خداست

حک شده قصد معامله داری
وعده استجابتش اینجاست

u20pn4md8zrfi3ilvsq.jpg 

جانباز و رزمنده دفاع مقدس علی رضایی فرزند رضانظر اهل شهر نراق6/1/1394

 

+نوشته شده در سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:53توسط |
به شهر نراق زادگاه نظریه پرداز ولایت فقیه خوش آمدید

 

به شهر نراق زادگاه نظریه پرداز ولایت فقیه خوش آمدید

شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی واقع و قدمت آن به بیش از سه هزار سال تثبیت شده است .

5xsui8ly2dupezyqrmt5.jpg

علاوه بر علامه ملا محمد مهدی نراقی و فرزند فاضل او ملا احمد (فاضلین نراقی) اسامی 100 نفر دیگر از دانشمندان ؛ فضلا ؛ مشاهیر و عالمان دینی در تاریخ و کُتب گوناگون به ثبت رسیده است که انشاءالله اسامی آنان در تقویم روز شماری که توسط سلحشوران شهر نراق در دست تهیه دارد معرفی خواهد شد .

          8gxcctv27ibnx3hs8i.jpg  3g5bis9wg0qusf3yh6s.jpg

                                  ملا محمد مهدی نراقی                                                       ملا احمد نراقی

ولایت فقیه در دوره قاجار در مفهوم حکومت و کشور داری مفهوم تازه ای بود . مستندات این موضوع تعدادی احادیث وروایت مورد وثوق شیعه اثنی عشر بود که در عصر فتحعلی شاه توسط یکی از سرشناس دارترین عالم و مجتهد روزگار به نام علامه حاج ملا احمد نراقی فرزند علامه ملا محمد مهدی اهل نراق به نظریه پردازی در خصوص آن پرداخت .

4ay2xz9sjq96b14k61.jpg

ولایت و مقام فقیه به عنوان ولیّ امر و ولیّ امرِ حکومت در معنای کشورداری در فرهنگ شیعه تا آن زمان سابقه نداشته است و اگر به طور پراکنده مطرح می شده به صورت اصولی در نیامده بود .

در دوره ی فتحعلی شاه ؛ نخستین کسی که به صورت مضبوط و به طور جدی و اصولی این بحث را مطرح کرد و به استناد 19 حدیث و تعدادی آیات و اخبار ؛ صریحا در غیبت امام ؛ حق حکومت و کشورداری را از آن فقیه عادل دانست ؛ علامه حاج ملا احمد نراقی بود .

 jp3pgqdvjwbsuc0j8dw2.jpg

آیت الله سید روح الله خمینی رحمت الله علیه در کتاب ولایت فقیه "حکومت اسلامی" چند بار به نام علامه ملا احمد نراقی و احادیث مورد استناد ایشان اشاره می کند و نوشته است :

... از متاخرین مرحوم نراقی(ملا احمد نراقی) همه شوُون رسول الله(ص) را برای فقها ثابت می دانند و مرحوم آقای نائینی نیز می فرمایند که این مطلب از مقبوله ی عمربن حنظله استفاده می شود .

 0br28dh5sq8hes1dgsr5.jpg

ملا احمد نراقی در مقدمه کتاب " معراج‌السعاده " به ستایش از فتحعلی‌شاه قاجار می‌پردازد اما بعد از اینکه سیاست‌های غلط فتحعلی‌شاه در جنگ روس بر علیه ایران را می‌بیند، در کتابی از حاکمان جاهل سلب ولایت می‌کند و نظریه ولایت فقیه را مطرح می‌کند
علاّمه ملا احمد نراقی در عائده 54 از کتاب " عوائد الایام " خود به پیشینه بحث ولایت فقیه اشاره می کند و می نویسد :

فانّی قد رأیت المصنفّین یحیلون کثیراً من الامور الحاکم فی زمن الغیبة و یولّونه فیها و لا یذکرون علیه دلیلاً و رایت بعضهم یذکرون أدلة غیر تامّة و مع ذلک کان ذلک أمراً مهمّاً غیر منضبط فی مورد خاص.

7jj2nw8xxivlguhbibz.jpg

دیدم که نویسندگان کتابها و رساله های فقهی در عصر غیبت بسیاری از کارها را به حاکم وا می گذارند و به او ارجاع می دهند و به او در کارها ولایت می دهند; ولی دلیلی بر آن اقامه نمی کنند و دیدم شماری که دلیل می آورند دلیلهایشان ناتمام است .

* یادآوری می گردد علامه ملا احمد فاضل نراقی فرزند علامه ملا محمد مهدی تاریخ 14 جمادی الثانی 1185 برابر 2 مهر 1150 در شهر مشاهیر خیز نراق متولد گردید و تاریخ 23 ربیع الثانی 1245 برابر 30 مهر 1208 در سن 60 سالگی در اثر وبای عمومی در نراق که آن زمان جزء منطقه کاشان محسوب می شد فوت نمود . 

l9zfob1xtqve1wx323.jpg

پیکر پاک این عالم که آوازه جهانی دارد توسط تخت روان و نمد پیچ کردن جنازه به سَبک 190 سال پیش به وسیله چهارپایان از نراق ایران به نجف عراق منتقل و در جوار پدر بزرگوارش ملا محمد مهدی در ایوان علما در مرقد منور امام اول شیعیان جهان امام علی بن ابیطالب(ع) دفن گردید .

چه خوب می شد ورودی شهر علم وفقاهت نراق تابلویی نصب می شد که روی آن نوشته می شد :


به شهر علامه حاج ملا احمد نراقی زادگاه نظریه پرداز ولایت فقیه خوش آمدید

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:11توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 43 سال قبل - 38

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 43 سال قبل - 38

تیم فوتبال پرسپولیس نراق بر تیم فوتبال تاج این شهر پیروز شد . مسابقه در زمین فوتبال تربیت بدنی انجام شد و تیم پرسپولیس توانست 5 بر 2 بر تیم تاج این شهر پیروز شود .
بازیکنان تیم پرسپولیس عبارتند از :

gbvnyhnceb6u4ewy89j.jpg

عکس از آرشیو سلحشوران شهر نراق

علی اکبر عضایی (کاپیتان) – جواد آعلی (دروازه بان) – مجید رئوفی – قدرت الله سلمانی – سلطانعلی بخشی – مرتضی رضایی – مرتضی غفاری – علیرضا عضایی – محمود رزاقی – کیوان طالبی – امیر جوادی – غلام اشرفی – حسن ایزدی – علیرضا آعلی

 

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 138
تاریخ 9/10/1351
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:3توسط |
مصالحه نامچه مربوط به 150 سال قبل در شهر نراق

 

مصالحه نامچه مربوط به 150 سال قبل در شهر نراق

همچنان در منازل اهالی نراق فراوان اسناد کهنه و قدیمی یافت می شود که دست به دست تا حالا نگهداری شده اند . اغلب این اسناد متعلق به خرید و فروش زمین و ملک و آب است که مطالعه آن توجه انسان را به شرعی و طیب و طاهر بودن نقل و انتقال معامله جلب می کند .

برای آشنایی با مصالحه نامچه های قدیمی در شهر تاریخی نراق دو سند معتبر نمایش می گردد :

yhrwhv5bh6vo57x516sn.jpg

1- سند اول

67myk8p204zx5kr1o3xr.jpg

2- سند دوم

 

r8n2bn8gbgnmtqvjz5p.jpg

ضمنا تصویر عقدنامه مربوط به قریب 70 سال قبل در تاریخ 22 مهر 1326 در شهر نراق مربوط به مرحوم صفر جوادی فرزند عباس متولد 1342 قمری(1302 شمسی) و مرحومه صغرای سلیمانی فرزند اسماعیل نمایش داده می شود .

       y3y52pk37pvhvi9hsrw9.jpg

 عکس مرحومه صغری سلیمانی در آرشیو سلحشوران شهر نراق

مرحومه خانم صغری سلیمانی دارای شناسنامه 1367 متولد 1342 قمری(1302 شمسی) و نام مادرش بگم سلطان نوشته شده است .

 

16gdtk3psj402v3pg24m.jpg

از آقای علیرضا مرادی فرزند مسلم از بابت ارائه اسناد یک قرن و نیم قبل سپاسگزاریم .

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:12توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 37

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 37

نراق بخشی است که از قدیم الایّام مرکز داد و ستد بوده و دارای آثار باستانی چندی می باشد که از جمله : بنای بازار شمس السلطنه را می توان نام برد که در حدود 260 سال قبل بنا شده و در اثر بی توجهی اولیای امور رو به ویرانی نهاده است .

762r4v4ikodbeq9y7wd9.jpg

نمایی از بازار تاریخی شهر نراق

در وسط بازار کاروانسرایی نیز می باشد که قدیم مرکز معامله بوده و تمامی بازار و کاروانسرا از موقوفات شمس السلطنه نراقی است و تعدادی از حجره ها و دکاکین آن را کسبه اجاره نموده اند ولی در چند سال اخیر نظر به اینکه اداره اوقاف به آن توجه نکرده رو به ویرانی نهاده و اکثرا مغازه ها را خالی کرده اند .

5u2ugq8sguqud5sjr5g.jpg

لذا اهالی از مقامات مسئول تقاضا دارند تا نسبت به مرمت این آثار باستانی اقدام عاجلی فرمایند تا محلی که زمانی مرکز علم و ادب بوده به ویرانه تبدیل نشود .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره : 283
تاریخ 16/12/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:10توسط |
مجروحیت سردار قدرت الله کمره ای حین آموزش در منظریه قم

 

مجروحیت سردار قدرت الله کمره ای حین آموزش در منظریه قم

با لباس مقدس بسیج دو نوبت با دوستان بسیجی ام از شهر نراق به جبهه های نبرد حق علیه باطل در استان خوزستان اعزام شدم .

4lrjzde7phrpxpi6vgz2.jpg

سردار شهید قدرت الله کمره ای ، غلامرضا قجری

اول آبان 1360 در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان محلات عضویت یافتم . اوایل بهار 1361 قریب 14 نفر از سپاه محلات جهت دوره سه ماهه آموزش به پادگان منظریه قم   ( بعد نام منتظری و 19 دی برایش انتخاب شد )ماموریت یافتم .

t71sschvucim2adtxj5t.jpg

از بین این عده چند پاسدار شهر نراق از جمله قدرت الله کمره ای(شهید) ؛ مظاهر لطفی(شهید) ؛ حسین نباتی فرزند مندعلی و محمد کاظمی فرزند یوسف در دوره 21 آموزش حضور داشتند .

d090dov9og36t86yupr.jpg

خوب یادم هست تاریخ سوم خرداد 1361 در حین آموزش بودیم که سلحشوران طی عملیات بیت المقدس شهرستان خرمشهر در استان خوزستان را از چنگال متجاوزین عراق در آوردند که خیلی خبر خوشحال کننده ای بود .

tuwgzdsow5mpcnzxdd4p.jpg

5 خرداد 1361 باید برای پریدن از ماشین ایفا با سرعت 30 کیلومتر به پایین تمرین می کردیم .
سه نوبت اولیه بدون تفنگ و سه نوبت بعد با اسلحه کلاشینکف بر اساس آموزش های فراگیر از ماشین می پریدیم . 

y9w77ncgndrykcdjxgxs.jpg

قدرت الله کمره ای در یک لحظه در پریدن تعلل کرد و انگار دچار ترس شد که مربی پاسدار علی حسینیان(شهید) طبق عادت مرسوم او را به سمت زمین هُل داد . قدرت الله تعادلش به هم خورد و نوک اسلحه به صورت و دندانش خورد و خونین و مالین شد . ایشان را به درمانگاه آموزشگاه بردیم و درمان اولیه صورت گرفت . 

    k2lj84gf4bihdy5wy3bt.jpg  iz72w51aoajdusd94uz.jpg

غلامرضا قجری در کنار یار شهیدش سردار قدرت الله کمره ای در روزهای خدایی دفاع مقدس

ولی صورت و لب باد کرده وی مورد توجه و باعث خنده می شد و سه چهار روز با آنهمه سختی در آموزش تنوع زودگذری را برایمان به وجود آورد .

 سختگیری هایی که فرماندهان سپاه برای آموزش و آمادگی جسمانی بسیجیان و پاسداران اهتمام می ورزیدند باعث می شد رزمندگان در خطوط مقدم جبهه و دفاع مقدس از توانمندی بهتری نسبت به دشمن برخوردار باشند .

 92qx47eqgkl74z6ip8n7.jpg

جانباز حاج غلامرضا قجری فرزند حیدرعلی اهل شهر نراق 5/1/1391

 

+نوشته شده در شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ساعت16:14توسط |
دل بسته ام به موی تو

 

دل بسته ام به موی تو

                                        السلام علیک یا مولانا یا اباصالح المهدی

دل بسته ام به موی تو
لبریزم از سوی تو

اسیر خُلق و خوی تو
گوش به گفتگوی تو

بیزارم از عدوی تو
نشانه ام به سوی تو

بوی نسیم کوی تو
مژده دهد ز روی تو

b5ynkwvi0r1u5mfd24dy.jpg

علی(میرزاعلی) قجری فرزند غلامعلی اهل شهر نراق 6/1/1393

 

+نوشته شده در شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ساعت16:10توسط |
مروری بر خاطره های مردم شهر نراق 24
 

f52zixic8qntr85uqnta.jpg

شهر نراق - سال 1359

مرحوم میرزا منصور قاسمی فرزند محمد - محمد قطبی فرزند محمود - مرحومه مریم علیخانی فرزند علیخان اهل روستای مهدی آباد در 15 کیلومتری نراق همسر مکرمه آقامنصور قاسمی

zpdel93jiq321gu5d0q.jpg

مرحوم حاج علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم اهل شهر نراق در مقطع سربازی سال 1341

 

ukj4azq90hetsijqwwwc.jpg

شهر نراق سال 1381

مرحوم علیرضا بحرینی فرزند حسین - مرحوم قنبر رضایی فرزند ماشاءالله

 

69a8r8jn9lx6ewbim4wf.jpg

محوطه ساختمان بسیج شهر نراق – اواخر فروردین 1361

محمود حسینی فرزند علی – نصرالله حیدری فرزند رضا – محمد رضا بخشی فرزند عباس(شهید) – غلامرضا قجری فرزند حیدرعلی – علی اکبر باقری نراقی فرزند حبیب – اسماعیل حبیبی فرزند اکبر – عباس ترابی فرزند فتح الله
نشسته های جلو : محمد اوضایی فرزند ابراهیم – علی اشرف پورصادقی فرزند علی اکبر – غلامرضا قجری فرزند علی(شهید)

32ka3k9hasavmkr6p8oq.jpg

شهر نراق - سال 1365

از راست : داود حبیبی فرزند اکبر - ناشناس - آزاده رحمانی فرزند غلامعلی - مرضیه لطفی فرزند غلامعلی

 

z5te4wft5i77mwc8eug.jpg

شهر نراق - سال 1383

حاجیه خانم جواهر رحمانی و خواهرش کبری رحمانی فرزندان محمد ابراهیم

c0v3oxsvfuwiyfjhwdy.jpg

شهر نراق - مزرعه بهشت آباد(آبشتا) - سال 1386

ایستاده از راست : مجتبی مهدیزاده نراقی فرزند علی محمد - نا شناس - رسول اسماعیلی فرزند علی محمد - محسن رضایی فرزند علی - سید جلال میرقاسمی فرزند سید جمال - ....محمودی فرزند امیر - سید علی حسینی فرزند سید رضا - محمد کریمی فرزند جعفر - روح الله شهریاری فرزند... -سید منتجب پور شرف هاشمی فرزند... - محمدرضا مرادی فرزند احمد

نشسته از راست : ... آقا صادقی فرزند امرالله - علی حیدری فرزند رضا

 

w3exgllcuujxxfxa1y1.jpg

 تیم فوتبال فاضل نراقی -زمین خاکی شهر نراق - سال 1362

از راست : سید مظفر موسویان فرزند سید غضنفر - سید محمد موسویان فرزند سید احمد - سید مهدی موسوی فرزند سید احمد - علیرضا عباسی فرزند غلام محمد

 

715iqqfvfa3mf9wf7t5i.jpg

شهر نراق - سال 1385

مرحوم حجت الله ایزدی فرزند قدرت الله

 

mpxzoz3i3mqjjs47ypw.jpg

شهر نراق – سال 1375


مرحوم حاج شکرالله اکبری فرزند رضا و همسرش مرحومه حشمت رضایی فرزند حسین(نام مادر حیات)

 

lwm1lgmyd3b7fq5an1q7.jpg

شهر نراق سال 1360

مرحومه فاطمه سلطان کریمی فرزند حسین(1304 - 1363) و همسرش مرحوم نعمت الله کریمی فرزند علی اکبر(1310 - 1367) مشهور به نعمت سیاره

جوانان نراقی این زن و شوهر فرزند نداشتند ؛ شب های جمعه که برای فاتحه اهل قبور می روید یادشان باشید و فاتحه ای برایشان نثار کنید .

 

 

kud25mwhfd2xf2simjzd.jpg

اردوی راهیان نور - سال 1381

از راست : حمید رضی فرزند گل محمد - سید محمد باشی فرزند سید نصرت الله - سید قاسم حسینی نژاد فرزند سید حسن - غلامحسین قجری فرزند عباس

نشسته از راست : مرحوم حاج ماشاالله نوروزی فرزند عبدالله - محمدمهدی ایزدی فرزند حسن

 

3lrwe7y62yo45fkkarne.jpg

شهر نراق - مزرعه کله قند-  سال 1364

 نعمت الله ایزدی فرزند عباس به همراه فرزندان

 

yx1zybcmjyto1j99onzs.jpg

جشن ازدواج آقای ملک محمد عابدی شهر نراق – سال 1360

از راست : محمد طحانی فرزند عزیز – مرحوم حاج علیرضا بحرینی فرزند حسین و فرزندش محسن بحرینی – مرحوم ملک محمد عابدی فرزند رحمت الله – مرحوم ابراهیم سلیمانی فرزند احمد – جمشید توکلی فرزند علی محمد

 

t9v0x5wgo6jvd6noj3a4.jpg

عربستان سعودی سال 1369 مراسم حج

از راست : حاج علی اصغر عابدینی فرزند شکرالله – مرحوم حاج علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم – حجت الاسلام حاج محسن قرائتی فرزند علینقی  - حاج  سلطانعلی علی آقایی فرزند ماشاالله  – ناشناس – حاج اکبر فروغی فرزند نصرالله

 

این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.

 

خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۴ساعت15:8توسط |
جانباز مجتبی شریفی نراقی یک پایش را تقدیم فرشتگان نمود

 

جانباز مجتبی شریفی نراقی یک پایش را تقدیم فرشتگان نمود

در لباس مقدس بسیج به همراه عده ای از دوستانش به جبهه اعزام شد . ماه مبارک رمضان و در دمای بالاتر از 40 درجه تیرماه 1361 در عملیات رمضان در پاسگاه زید شرکت و به خیل جانبازان دفاع مقدس نایل آمد .

 lotpt3j92ehlxu5il.jpg

مجتبی شریفی

از آن سال به بعد پایی که برایش برکت داشت تقدیم فرشتگان نمود . چندین بار تا مرز قطع شدن هم بین دکترها حرف و حدیث شد ولی ایمان بالای او و مقاومتش باعث صرف نظر پزشگان گردید . خانواده محترمش زحمت های زیادی را برای بهبودی اش انجام دادند و مشقات فراوانی را برای رضای خداوند متحمل شدند .

 pc92ph7f6cis8lira149.jpg

مدتی ویلچر همراه و همرهش شده بود . راننده حرفه ای دوچرخه اش بود . بیمارستان های مختلف تهران را شخصا با دست به مثابه پا رکاب می زد . سربالایی ؛ سرازیری ؛ سرما و گرما را طی کرد . در همه شرایط بسیجی و پاسدار حریم ولایت بود و همچنان به بقیه همرزمان روحیه مقاومت می داد .

                                    i4a8nqsy41g4cp8n1o0.jpg  mtk04v6p215m4zowp41.jpg

سال 1362 لباس سبز رنگ سپاه را در شهرستان دلیجان بر تن کرد و در واحدهای نیروی انسانی و کارگزینی خدمات قابل توجه ای به نیروها داشت .

دست از راه و رسم آرمانی اش بر نداشت و مجددا به جبهه اعزام گردید . تقدیرش از قرارگاه حمزه سیدالشهدا ارومیه و بعد شهرستان مرزی سردشت استان آذربایجانغربی درآمد .

znv9odygat0q8sxwbgb5.jpg

دفتر فرماندهی حساس ترین واحد سازماندهی در اختیار ایشان قرار گرفت . لیاقت و شایستگی های او باعث گردید که محبوب رزمندگان و فرماندهان باشد . سربازان وظیفه ای که دستشان به مسئولین واحدهایشان نمی رسید حاجتشان را از او می خواستند . قابل اطمینان بود فلذا بسیاری از رازهای جنگ در جبهه های داخلی و خارجی نوار مرزی را می دانست .

 zyhbjv1kskgru99ajil.jpg

چون دلسوز و خوش برخوردی می کرد محل کارش پاتوغ نیروها از جمله رزمنده های نراقی بود . شب ها دور هم و کیسه های آجیل و از جمله جوزغند که بهای گرانی در شهر نراق دارد بین دوستان توزیع می گردید . اتوبوس 302 کمیاب و امریه کمی با مشکل تهیه می شد ولی ایشان با خوشرویی واحدهای مختلف از جمله اطلاعات را نیز تامین می کرد .

 6dk9tosiqz1954decu.jpg

ایستاده از راست : خسرو خدادادی فرمانده گردان جندالله سپاه سردشت اهل الیگودرز - جانباز سید عباس باشی(حسینی نژاد) فرزند سید میرزاآقا - سردار شهید حمید آذین پور اهل صایین دژ -ابراهیم فرمانی

نشسته از راست : جانباز مجتبی شریفی فرزند غلامعلی - حاج احمد نورشاد فرمانده عملیات سپاه سردشت - ناشناس


کردها او را مامن امنی برای درد دلهایشان می دانستند . پیشمرگان کرد که اهل تسنن هستند به کاک مجتبی صدایش می زنند و با ایشان مودت داشته و احترام ویژه ای برایش قائل هستند .

 eoktrsqbxx7oucepvrr.jpg

هنوز که هنوزه عده ای از آنان برای مرتفع نمودن مشکلاتشان با او در تماسند . بسیاری از سرداران و فرماندهان و سایر نیروها او را می شناسند و برایش احترام قایلند . در اکثر مراسم ها و تشیع شهدا علی الخصوص گردهمایی مخصوص به کردستان حضوری فعال دارد .

v865siim8xuor6w2tb.jpg

مجتبی شریفی همانند سابق خود را سرباز ولایت دانسته و همچنان در راه آرمان مقدسش مسیر را صبورانه ادامه می دهد .

5spkzuia3phlh816i53q.jpg

                                                                  محمد 12/3/1393

 

+نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:53توسط |
معرفی کتاب در خصوص شهر نراق(47)


کتاب " سیر و سفر از دیدگاه اسلام "

کتاب سیر و سفر از دیدگاه اسلام تالیف حجت الاسلام علی محمد حیدری در 175 صفحه در سال 1387 توسط انتشارات مهدی نراقی منتشر و به دلیل اهمیّت آن و مطالعه مردم چهار بار تجدید چاپ گردیده است .

qhwxf2n527lrvehn6kh7.jpg

همچنین در انتهای کتاب به عنوان ضمائم 8 صفحه عکس رنگی دو طرفه از آثار منحصر به شهر توریستی و قشنگ نراق نمایش شده است .

توضیحات سلحشوران شهر نراق

کتاب سیر و سفر از دیدگاه اسلام پس از مقدمه در چهار بخش به زیبایی نوشته شده است :
بخش اول : آداب سفر
بخش دوم : سفر برای روزی حلال
بخش سوم : سفر برای توشه آخرت
بخش چهارم : سفر برای تفریح و تفرج
خاتمه

zks4qqkkzwgjpm4jn0ib.jpg

بخشی پایانی به نام خاتمه مربوط به آشنایی با زادگاه فاضلین نراقی و معرفی اماکن مذهبی و مراکز دیدنی شهر نراق از توابع دلیجان استان مرکزی پرداخته شده است .

سر تیترهای معرفی عبارتند از :

* آشنایی با زادگاه مرحومین فاضلین نراقی

اماکن مذهبی شهر نراق :

* بقعه امامزاده یحیی
* بقعه امامزاده سلیمان
* بقعه زبیده خاتون از نسل چهارم امام جواد(ع)
* مسجد جامع نراق

cxupaw5n5fnujnoteaae.jpg


مراکز سیاحتی و دیدنی

* قنات حاجی الله داد
* آب انبارهای موجود
* آسیاب های آبی
* برج های دیده بانی
* میل نراق
* منازل تاریخی
* بازار و کاروان سراها

bya90qb14rwnq3wly6qs.jpg

حجت الاسلام علی محمد حیدری فرزند حسین در سال 1331 در شهر نراق از توابع دلیجان استان مرکزی متولد گردید . مشارالیه یکی از مشاهیر ایران و شهر علم و فقاهت نراق می باشد که تاکنون 53 تالیف گرانبهای وی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است .

بعضی از اثرات ارزشمند معظم له مثل رساله حقوق امام سجاد(ع) و جلدهای متفاوت گفتار نراقی و کتب دیگر بارها توسط کارشناسان مذهبی و روحانیون در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مورد بحث و استفاده قرار گرفته است .

mezyim41xfhscwvdeol.jpg

قسمتی از آثار منتشر شده آقای علی محمد حیدری

آقای حیدری یکی از خطبای توانمند منطقه می باشد و از سال 1379 به نویسندگی کتاب روی آورد و تالیفات خود را آغاز نمود که عده ای از آثار ایشان عبارتند از :

شرح رساله حقوق امام سجاد(ع) – بررسی گناهان کبیره – زندگانی چهارده معصوم (ع) - گفتار نراقی - گنج های بهشتی – نسخه های شفا بخش – سیر و سفر از دیدگاه اسلام – صدقه و انفاق – چهل گناه زبان – گلچین نراقی – اسراف از دیدگاه دین و دانش – والدین و فرزندان – صد و ده حدیث – آیین تجارت – معاد – آیین معاشرت – صبر کیمیای سعادت – کشکول نراقی جلد یک و دو – ریشه های کفر – وسواس – حق الناس – آب مایه حیات – عوامل اصلی نهضت مقدس امام حسین(ع) – آداب سفر از دیدگاه قرآن و روایات – ترجمه رساله حقوق امام سجاد(ع) – امر به معروف و نهی از منکر – سیری در زندگی چهارده معصوم(ع) – پیوند آسمانی ازدواج از دیدگاه قرآن و عترت – نماز راه پیروزی بر مشکلات – حجاب بانوان – خطبه متقین – ظهور خورشید – در یکتا زندگانی حضرت فاطمه(س) – جهاد اقتصادی – نردبان سعادت – تولی و تبری – زندگانی امام حسن مجتبی(ع) – ماه رمضان ماه خدا – اخلاق نراقی – و ...

                                                                                               32vjdo67efbdc9vb8i8q.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:48توسط |
7 تیر 1366 در سردشت شیمیایی شدم

 

7 تیر 1366 در سردشت شیمیایی شدم

متولد 1345 و از تاریخ 15 تیر 1364 الی 15 تیر 1366 سربازی ام را در ارتش جمهوری اسلامی ایران خدمت کردم .

15 ماه انتهای سربازی ام را در شهرستان مرزی سردشت از توابع استان آذربایجان غربی حضور به سر بردم . بنده در لشکر 23 نوهد که به کلاه سبزها یا نیروهای مخصوص مشهور هستند سازماندهی شدم .

http://yasupload.ir/uploads/fopy5nc46fsiijw2dow.jpg

قاسم قجری

هفت روز از تابستان سال 1366 مي‌گذشت ؛ عقربه‌هاي ساعت 30/16بعدازظهر را نشان می داد که نقطه‌هاي سياهي در آسمان سردشت ظاهر شد . هواپيماهای متجاوز ارتش عراق غرش کنان در آسمان آبی ظاهر شدند و 4 بمب در شهر سردشت و 3 بمب ديگر در روستاهاي اطراف بر سر مردم بی دفاع فرو ریختند .

   o5sn27k7ulp0iiph9je.jpg  tx8i4qoclzi5qdutl82.jpg

اين يكي از فجيع‌ترين و وحشتناک‌ ترين تهاجم شيميايي بود كه سبب كشته و مجروح شدن عده زيادي از هموطنان کُرد شد ؛ بر این اساس کشورمان ؛ سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ‌افزارهاي شيميايي در جهان ناميد.

yf7ajwvgf10z8j0hcbkq.jpg

آن روز عصر تاریخ 7/4/1366 یک هفته به پایان خدمت سربازی ام مانده بود فلذا وسایل و تجهیزاتم را به تسلیحات تحویل داده بودم و از جمله ماسک شیمیایی هم جزء وسایل تحویلی بود .

وقتی هم به انبار مراجعه کردیم متاسفانه فیلترها از ماسک جدا و عملا غیر قابل استفاده بود .پادگان ارتش کمی پایین تر از سطح شهر قرار دارد و نَشت گازهای شیمیایی به مرورفرو نِشست . اکثر سربازان و درجه داران حتی به میزان ضعیف شیمیایی شدند . بنده هم کمی شیمیایی شدم .

cd2n1g8219f0dv4wi504.jpg

سریع فراخوان دادند و اکثرا آمپول ضد شیمیایی تزریق کردند که من توجه لازم را انجام ندادم ولی بعد به مدت دو هفته در بیمارستان ارتش در اتوبان بسیج تهران(بیمارستان فعلی نیروی دریایی) بستری و تحت معالجه قرار گرفتم ولی به بنیاد جانبازان مراجعه نکردم .
اکنون تنگی نفس دارم و ریه هایم مشکل دارد و دکترها تشخیص دادند که اثرات شیمیایی در بدنت وجود دارد . 

c7brx6kmr1z7sea1cl3.jpg

آن مقطع که عراق شهر سردشت را بمباران شیمیایی زد نیروهای زیادی از بسیج و خصوصا پاسداران شهر نراق در نوار مرزی در حال انجام خدمت به دین و مملکتشان بودند و احتمالا آنان نیز دچار این عارضه شده باشند .

http://yasupload.ir/uploads/moyxz69631btqk1j7xxy.jpg

قاسم قجری فرزند رضا اهل شهر نراق27/4/1393

 

+نوشته شده در سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:59توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 36

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 36

ساختمان دبستان 4 کلاسه در شهر نراق که از طرف اداره آموزش و پرورش شهرستان محلات احداث شده به زودی اتمام می پذیرد و همزمان با جشنهای ویژه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 38
تاریخ 8/4/1350
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:49توسط |
فقط یک بار توفیق داشتم امام خمینی را زیارت کنم

 

فقط یک بار توفیق داشتم امام خمینی را زیارت کنم

اوایل تابستان سال 1361 شمسی خانواده های شهیدان شهرهای محلات ؛ دلیجان و نراق و... قصد دیدار با رهبر کبیر انقلاب حضرت سید روح الله خمینی رحمت الله علیه را داشتند .

v74r0kdoqj78unne4qtz.jpg

تازه از جبهه به نراق بازگشته بودم که به همراه دوست گرامی ام محمد در روز دیدار با حضرت امام به هر ترفندی شد خودمان را به جماران در شمال تهران رساندیم . چون کارت دعوت در اختیار نداشتیم و مامورین از ورود ما جلوگیری می کردند . نهایتا با خواهش موفق شدیم به محوطه وارد شویم .

57f7u3aqczoa7at6k64h.jpg

به یاد دارم در کوچه ورودی حسینیه جماران که مثل کوچه های قدیمی نراق کاهگلی بود ساعتی در صف بازرسی ایستادیم . گفتند کسی چیزی همراهش نباشد لذا مختصر وسیله ای که در جیب داشتیم روی پشت بامی داخل کوچه گذاشتیم .

kp7gpg29wf1duajl99mq.jpg

نزدیک درب حسینیه که شدیم سر از پا نمی شناختیم چون برای اولین بار بود که قصد دیدار امام خمینی(ره) را داشتم و فقط همان یک نوبت این توفیق شامل حالم شد .

c1ihaxuzc1kkus0r1uv.jpg

وقتی داخل حسینیه شدیم فضا کوچک و جمعیت زیاد بود که مجبور شدیم روی دو زانو بنشینیم . حضرت امام که آمد یادم هست اکثر مردم گریه شوق می کردند . خاطرات آن لحظه های لذتبخش همچنان در ذهنم باقی مانده است .

bmf598ts4qqe3p3zo0x8.jpg

حاج اسماعیل حبیبی فرزند اکبر اهل شهر نراق 2/12/1393

 

+نوشته شده در دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت23:16توسط |
غزل از دیوان علامه حاج ملا محمد مهدی نراقی فرزند ابی ذر

 

غزل از دیوان علامه حاج ملا محمد مهدی نراقی فرزند ابی ذر

علامه حاج ملا محمد مهدی نراقی فرزند ابی ذر سال 1146 قمری برابر 1113 شمسی در نراق متولد و تاریخ 8 شعبان 1209 قمری برابر 9 اسفند 1173 در سن 63 سالگی رحلت نمود .

vmqhbwnb8n08r42ljv.jpg

از زمان وفات این مجتهد و دانشمند 227 سال می گذرد .


جهد کن جهد که وقت من و تو در گذر است

سعی کن سعی که این عمر بسی مختصر است

عیش و راحت طلبیدن ز جهان بی خبریست

هـــر کـــه بینی در آن جا کنــــد و محتضر است

کــــس نــــدارد خــــبر از سابقه روز ازل

باخبر بـــاش و مزن دم که در آن دم خطـــر است

من نگویم غم خود را به کس امـــا چه کنم

اشک من در غم او راز مـــــرا در پـــرده اســـت

هر که شد محرم اسرار نـــزد دیگر دم

باخبر نیست مگـــر آن که ز خود بی خبر است

گرچه از محنـــت و غـــم زار و پریشان حالــــم

ساقیا باده بده کاین همـــــه انــــدر گــــذر است

هــــان نراقی مــــرو از دایـــره صبر برون

انچه رو می دهــــد از سر قضــــا و قــــدر است

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت19:16توسط |
سند اشعاری در خصوص مسجد جامع شهر نراق

 

سند اشعاری در خصوص مسجد جامع شهر نراق

شهر تاریخی و مذهبی نراق از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی واقع گردیده است .
مسجد جامع شهر نراق در سال ۱۲۴۳ هجری قمری(193 سال قبل) برابر با 1206 شمسی و در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است .

 7tl1hdt1fxxswo5z9fmv.jpg

 درب ورودی مسجد از جنس چوب گردو کنده‌کاری‌شده است. محراب مسجد با کاشی‌های رنگی و طرح‌های اسلیمی تشکیل که زیبایی خاصی به بنا می‌بخشد .

w5reer6trtduytpob1nx.jpg

مسجد جامع نراق در مرکز مسکونی و قدیمی شهر و در همسایگی حمام عمومی و آب انبار حاج مهدی و حسینیه سیدالشهداء و درخیابان فاضل قرار دارد . حاج علی محمد نراقی فرزند آقامیرزا اسماعیل یکی از تجار متدین بانی مسجد جامع است .

vws9ur86pm39oohd2mgk.jpg

ورودی مسجد از جنوب غربی و از داخل یک راهروی کوچک می باشد . مسجد دارای پلانی مستطیل شکل در جهت شرقی غربی با وسعتی حدود 1000 مترمربع و در داخل دو ردیف ستون چهار گوشه است .

y3q52ti5m7r342v8aa.jpg

بنا دارای 6 طاق گنبدی است که از آجر ساخته شده و دارای تزئینات کاشی با لعاب فیروزه است . در گذشته مسجد در هر سمت غرب و شرق دارای یک قسمت زنانه نشین بود که ورود آنها از سمت حیاط امکان پذیر بوده ولی در تغییر و تحول جدید ورودی آن حذف شده است .

 0qsvgunx8xpjyptvexx.jpg

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

سلحشوران شهر نراق سند معتبری در غالب اشعار به دست آورده است که مسجد جامع را به زیبایی معرفی نموده است .

 cglcvmarugv11dlphamu.jpg

 

در زمان قبله شاهان ملک
آنکه کویش کعبه اهل وفاق

ناموَر فتحعلی شه کاسمان
بارگاه رفعتش را چون وساق

حصن امن او محیط ار شش جهت
قصر و جاهش را محاط نه رواق

عابدان عهد در دورش عزیز
خار در عهدش همه اهل نفاق

عابدی از عابدان روزگار
کرد بنیاد این بنا را در نراق

ناموَر ار مصطفی و مرتضی
اسم رسم او به گیتی جفت طاق

شد نراق ار این سِپهر روزگار
خاصه اندر کشور شام عراق

بسکه آمد محترم اندر جهان
خلق خوانندش حرم بالاتفاق

هادی اندر سال آلامش نوشت
کعبه ی دیگر بنا شد در نراق

cnwlp6ir07uhj5lx8cs.jpg

این بنای مبارکُ میمون که معبد عابدان و مسجد مومنانست ؛ از آثار مرحوم مبرور فردوس مکان کهف الحاج علی محمد ولد مرحوم آقامیرزا اسماعیل نراقی است به سال 1243 قمری  ( برابر با 1206 شمسی ) .

k35b21xenn1cicce5ll9.jpg

معنی کلمات توسط سلحشوران شهر نراق

وفاق : همکاری کردن

وساق : ناقه ٔ بارگرفته و آبستن شده

حصن : بنا و جای استوار که درون آن رسیدن نتوانند

محاط : احاطه شده

رواق : ایوان ؛ پیشگاه خانه ؛ سایبان

اهل نفاق : ریاکار

k35b21xenn1cicce5ll9.jpg

جفت طاق : جفت و تا ؛ طاق و جفت ؛ نام بازی است

سِپهر : آسمان - روزگار

آلام : درد و رنج

کعبه : بیت الله

شام : سرزمین‌هایی است که امروزه کشورهای سوریه، اردن، لبنان، فلسطین٬ اسرائیل٬ قبرس٬ بخش هایی از جنوب ترکیه ؛ شرق مصر و غرب عراق در آن جای دارند.

مبرور : آمرزیده

فردوس مکان : آن‌که در بهشت جای دارد

کهف : پناهگاه

 هادی : سراینده اشعار در ارتباط با مسجد جامع نراق

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت21:19توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 35

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 35


بدنبال خبر وضع بهداری شهر نراق شخص خیّری به نام آقای حاج روح الله شنتیایی حاضر است به شرط آنکه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی دکتر و دارو به این بخش بفرستد بیمارستان مجهزی درست نماید و واگذار کند .

35x60nz1pn2by1f9adki.jpg

مرحوم حاج روح الله شنتیایی

اهالی انتظار موافقت دارند و از این مرد خیرخواه قدردانی می نمایند .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره :42
تاریخ 17/4/1350
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت20:38توسط |
شهید سید حسین هاشمی نراقی ستاره ایی که دوبار طلوع کرد

 

شهید سید حسین هاشمی نراقی ستاره ایی که دوبار طلوع کرد

مادر شهید در حالیکه قدرت ایستادن و یا نشستن نداشت بر قبر شهید خود خوابید وسنگ قبر را در بغل گرفت و بوسید .

                           ykdq17t6i2ulermvurs.jpg  p2vurxzfumilifhz59h.jpg

                                              مرحوم حاج سید ماشاالله هاشمی               حاجیه خانم مرحمت اسماعیلی

در آن لحظه ها به یاد آورد که خداوند در ابتدای زندگی شش فرزند دختر نصیبش کرد و او وشوهرش و اقوام منتظر بودند که خداوند فرزند پسری به این خانواده عطا کند . خداوند سه فرزند دیگر اما پسر به این خانواده عطا کرد اما هر سه فرزند در همان نوزادی چشم از جهان فرو بستند و رفتند تا این که او باردار شد .

pgguasc7pymgaifq4b3n.jpg

          شهید سید حسین هاشمی
ستاره ای طلوع کرد وخانواده از دیدارش شادمان بودند و به یاد سرور شهیدان عالم نام حسین را بر اوگذاشتند .

fow99bh9iplkbmhgn3c.jpg

او دهمین فرزند این خانواده بود و مهر ومحبت به او وصف ناشدنی بود ؛ او از همان سربازانی بود که امام خمینی رحمت الله علیه فرمود سربازان من اکنون در گهواره اند .

zolgqkg7yvu4qsybdkfy.jpg

او بزرگ شد و سربازی فداکار برای اسلام و از هر گونه خدمت به این نظام مقدس وخانواده شهدا کوتاهی نکرد ؛ مانند خورشید در بین دوستان وآشنایان واقوام وخانواده می درخشید . اگر چه کم سن و سال بود اما مردانگی و اَبهت او زبانزد عام وخاص بود .

n62ycuybyze9rr78h9k.jpg

وقتی در جبهه مجروح و جانباز شد از غم جانگاهی رنج می برد که شاید عدم پذیرفتنش نقصی در کارش باشد.

او از پای ننشست و دوباره کوله بار رزم بر دوش گرفت و رفت تا خونش بار دیگر بر یارانش در شلمچه حجتی باشد برای همگان که این راه مقدس فدایی هایی بزرگ مرد وبال شکستگانی جوانمرد داشته تا به این جا رسیده و مسئولیت همگان سنگین و طاقت فرساست و بیداری و استواری را می طلبد .

 ddmv3cqog83izlweifc.jpg

این ستاره یک بار دیگر در حالی که لبخند بر لب داشت وشادمان از انجام وظیفه در تابوت خوابیده بود طلوع زیبای خود را به افراد جامعه نشان داد و همه تایید کردند که این ستاره است که در تابوت آرمیده ؛ شهدا همه دوبار طلوع کردند .

se0nezlro4zv68ac31y7.jpg

پیکر مطهر سردار شهید سید حسین هاشمی

پاسدار سید حسین هاشمی فرزند سید ماشاءالله متولد 1342 در شهر نراق از توابع دلیجان استان مرکزی با داشتن همسر و یک فرزند تاریخ 22/10/1365 طی عملیات کربلای 5 در جبهه شلمچه خرمشهر به درجه رفیع شهادت نایل گردید.

gbb4oxo59fd1s2zb9ap.jpg

خواهر شهید سید حسین هاشمی فرزند سید ماشاءالله اهل شهر نراق 5/10/1393

 

+نوشته شده در شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت18:1توسط |
معرفی کتاب در خصوص شهر نراق(46)

 

کتاب " نسیم سعادت "

کتاب نسیم سعادت چکیده ای از فرمایشات عالم ربانی و فقیه صَمدانی از کتاب شریف "معراج السعاده" اثر علامه ملا احمد نراقی فرزند علامه ملا محمد مهدی نراقی قدس سره می باشد .

bn5oumnzb8edxgaanuw4.jpg

نویسنده این کتاب اخلاقی آقای حبیب کاظمی و ناشر آن بخش فرهنگی مسجد و حسینیه الزهرا(س) مشهد مقدس می باشد و چاپ دوم آن زمستان 1390 در 218 صفحه منتشر گردیده است .


ناشر در پیشگفتار مرقوم نموده :

یکی از کتب بسیار نفیس و گرانقدر در موضوع علم اخلاق و تهذیب نفس ؛ کتاب شریف " معراج السعاده " تالیف عالم ربانی و متخلّق به اخلاق الهی ؛ آیت الله علامه حاج ملا احمد نراقی رضوان الله تعالی علیه است .

bhk97liiu9fop3nn3ff.jpg

علامه نراقی از دانشمندان کم نظیر شیعه و فقهای جامع علم و عمل و معقول و منقول و اهل ذوق و اجتهاد و حکمت و عرفان بوده و به فرمایش علامه طباطبایی قدس سره ؛ ایشان و پدر بزرگوارش : علامه حاج ملا محمد مهدی نراقی رضوان الله تعالی علیه از علمای مجهول القدر شیعه بوده و قدر و منزلتشان چنانچه سزاوار است ؛ شناخته نشده است .

 

2n2ppctubqqod7g1f0e1.jpg

توضیحات سلحشوران شهر نراق :

* در فهرست مطالب سرتیترهایی به این مضامین در کتاب نسیم سعادت دسته بندی گردیده است :
خودشناسی برای خودسازی – قوای چهارگانه در وجود انسان – لزوم اهتمام بر حفظ صفات نیک – علم حقیقی – درجات و آثار یقین – شرک و توحید – شیطان و فرشته – تفکرات مفید – تهوّر؛ جُبن؛شجاعت – حقیقت مرگ – اقسام خوف و هراس – لزوم همّت عالی در راه کمال – عجله و وقار – خوش بینی و بدبینی – خشم و غضب – خوش خُلقی و بدخُلقی – پرهیز از عُجب و خودبینی – کبر و خود بزرگ بینی – فوائد گرسنگی – انگیزه ها و عوامل گناه – آثار ازدواج – دنیای مذموم و دنیای ممدوح – سراب دنیا – حرص و قناعت – بُخل و سخاوت – فضیلت قرض دادن – مال حرام – حسد و خطراتش – ظلم و ستمکاری – اُلفت و ارتباط – سخن و سکوت – عیب جویی – سخن چینی ؛مجادله ؛استهزا – غیبت؛دروغ و مفاسد زبان – حُب جاه و شهرت – ریا و اخلاص – آرزوهای باطل – توبه و بازگشت – غفلت و هشیاری – اقسام مشاعر و ادراکات انسان – مقام تسلیم و رضا – اعتماد و توکل بر خداوند – صبر و شکیبایی – اقسام پاکی و طهارت – اشاراتی در نماز – یاد و ذکر خداوند – آداب تلاوت قرآن کریم – حقایقی از روزه – نکاتی در حج – زیارت مشاهد مشرقه

9xcjyhegwc6623gsmmso.jpg

* یادآوری می گردد علامه ملا احمد فاضل نراقی فرزند علامه ملا محمد مهدی تاریخ 14 جمادی الثانی 1185 برابر 2 مهر 1150 در شهر مشاهیر خیز نراق متولد گردید و تاریخ 23 ربیع الثانی 1245 برابر 30 مهر 1208 در سن 60 سالگی در اثر وبای عمومی در نراق که آن زمان جزء منطقه کاشان محسوب می شد فوت نمود .

su2eq9j6ewtwieb4k0x.jpg

پیکر پاک این عالم که آوازه جهانی دارد توسط تخت روان و نمد پیچ کردن جنازه به سَبک 190 سال پیش به وسیله چهارپایان از نراق ایران به نجف عراق منتقل و در جوار پدر بزرگوارش ملا محمد مهدی در ایوان علما در مرقد منور امام اول شیعیان جهان امام علی بن ابیطالب(ع) دفن گردید .

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت17:32توسط |
شهیدان نراق من را دریابید ؛ تنهایم

 

شهیدان نراق من را دریابید ؛ تنهایم

مردم مرا در آغوش بگیرید . من تاب تحمل این میزان داغ بردل ندارم . من سال هاست دق کرده و مرده ام . قلب من از سال 1359 تا 1367 هر از چند سال می مرد و زنده می شد .

آی مردم زیر بازوان من را بگیرید داغ چهار برادر در فتح المبین سخت است . داغ برادران سید غلامرضا ؛ عبدالله ؛ ابوالفضل و مهدی در باور نمی گنجد . مقاومت و تحمل دوری اسیران : عباس ؛ احمد و قدرت الله را نداشتم .

xeakeqjgjrh7xfst66eh.jpg

گریه ها تاب تحمل من را برده بود . در خلوت انس بیچاره ام می کرد . ترانه ی " ای شهیدان وطن " تنها همنشین روزهای تنهایی من بود . داشتم سبک می شدم که بیت المقدس با پر کشیدن قجری ها و خصوصا رمضانی ضربه ای دیگر وارد ساخت .

هنوز گریه ها بر روی صورت خشک نشده بود که رمضان چنان آسیب روحی تحمیل نمود که کمرم را شکست . محمدرضا و عباس از بهترین های دوران بودند. دیوانه شدم و قلبم دیگر خسته و نالان بود . گلزار شهدا مامن و زندگی من شده بود .

z8cgdv5lsq35nev3e8d.jpg

آی مردم من را دلداری دهید من تحمل داغ این همه برادر را ندارم . رفتند و رفتند و رفتند . قاسم ماند و ما به هم دلبسته بودیم . سعی می کردیم با هم باشیم و جایگزین برادران هم ؛ ولی روزگار اجازه نمی داد وما از هم جدا افتادیم .

 آن زمستان ناگوار قاسم را در شلمچه از من گرفت . من دیگر زندگی برایم حرام است. آه چه سخت است بدون تو و آن روی ماهت .

9qhdewwkoeelws4o3gh.jpg

جوانان پاهای من سست شده زیر بغل هایم را بگیرید تا زمین نخورم . آنان که رفتند برادران من بودند . سالها با هم بودیم و اکنون تنهایم . همه جا دنبالشان رفتم از جنوب تا غرب از غرب تا جنوب ولی نتوانستم راضی شان کنم . هر بار من را مردود ساختند و در تیمشان راه ندادند .


خانواده ها اکثرا یک داغ دیده اند ولی من داغ بیشمار برادر دیده ام. جوانان شما برادرم باشید و زیر شانه هایم را بگیرید ؛ دیگر تحمل ندارم . اکنون به نوعی دیگر شروع کرده ایم تا نام و یادشان را زنده نگه داریم بلکه راهی باز شود تا پذیرفته شویم . 

آیا راه هموار می گردد ؟

 owhhqbdfiwjl3bhmgmz.jpg

قرائت شده در همایش خاطره گویی سلحشوران شهر نراق در عملیات فتح المبین تاریخ 7/1/1394 گلزار شهدای نراق

 

+نوشته شده در جمعه چهاردهم فروردین ۱۳۹۴ساعت23:18توسط |
اولین گردهمایی خاطره گویی رزمندگان فتح المبین شهر نراق

 

اولین گردهمایی خاطره گویی رزمندگان فتح المبین شهر نراق

آرزوهایمان در حال محقق شدن است و بستر کار فراهم گردیده تا مستند سازی وقایع دفاع مقدس شهر نراق ثبت و ضبط گردند .

0wggizqktk2zip9q6zfb.jpg

جمعه 7 فروردین 1394 پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء داخل خیمه در گلزار شهدا مراسم خاطره گویی رزمندگان فتح الفتوح ادامه یافت .

4daveftmm5fm992fhny.jpg

ابتدا کلیپ مخصوصی از شهدا و آزادگان و سلحشوران شهر نراق که در عملیات فتح المبین شرکت داشتند پخش گردید که مورد توجه دوستان قرار گرفت .

مقطع عملیات فتح المبین علاوه بر اینکه 10 رزمنده بسیجی در جبهه سومار حضور داشتند 22 نفر دیگر از سلحشوران شهر نراق در جبهه های شِلِش شوش و رقابیه در این فتح الفتوح شرکت مستقیم داشتند . 4 نفر از این تعداد به شهادت رسیدند و 3 نفرشان به اسارت در آمدند و 8 نفر نیز مجروح گردیدند .

al4xo5zv8ztlgyj7l5k.jpg

دوم فروردین سال 1361 در نراق غوغایی بر پا بود . بر این اساس برای اولین بار از آزادگان و بازماندگان عملیات فتح المبین دعوت شد تا خاطرات تلخ و شیرین خود را جهت ثبت در تاریخ ایثارگری های این دیار کُهن بازگو نمایند .خیمه ای به رسم جبهه ها در گلزار شهدای نراق بر پا شده بود و نسبتا رنگ و لعاب چادرهای جبهه را تداعی می کرد .

myot565xgim8oyty8va7.jpg

فرماندار محترم شهرستان دلیجان حاج هادی فدایی که خود از سلحشوران منطقه می باشد دعوت ما را لبیک گفت و در این گردهمایی حضور شایسته داشت تا لحظاتی از بیانات زیبایشان بهره مند شویم .

مباحث مجلس نسبتا تخصصی و صرفا برای بیان خاطرات و ناگفته های رزمندگان عملیات فتح المبین برنامه ریزی و فیلمبرداری گردید . بر این اساس از امت همیشه در صحنه معذرت خواهی می کنیم که این مجلس در معرض دید عموم برگزار نگردید .

k9k3u08ers1mr00i7gg.jpg

 از زحمات خالصانه سروان پاسدار محمد شریفی فرمانده حوزه ثارالله شهر نراق جهت مساعدت در این برنامه تشکر می شود .

 j7wdtsiqim19jn6vcnq6.jpg

 از بسیجیان علی آعلی و محمد عباسی که با تلاش و پی گیری مداوم به مستندسازی خاطرات و واقعیت های دفاع مقدس سلحشوران شهر نراق مبادرت می ورزند قدردانی و تشکر ویژه می نماییم .

درادامه این گردهمایی از طرف مسئول بسیج اساتید و دانشجویی دانشگاه آزاد نراق تابلوی ارزشمند منقش به وَان یَکاد آیه ۵۱ و ۵۲ سوره قلم به دو نفر از متولیان وبلاگ سلحشوران شهر نراق به رسم یادبود هدیه گردید که زحمت اهداء آن را فرماندار محترم ایفاد نمودند .

sh7rdk595wds7hc2qb2h.jpg

آنگاه افراد با ماشین از گلزار شهدا به سمت مقبره الشهدای گمنام واقع در دانشگاه آزاد نراق حرکت کردند و آنجا ضمن فاتحه خوانی و احترام به مقام شامخ شهیدان گمنام مورد محبت مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه قرار گرفتند .

 781sd9ackxv5504labpm.jpg

j6IUx


ادامه مطلب
+نوشته شده در سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت15:18توسط |
برگزاری هفدهمین یادواره ی 80 شهید و 6 شهید گمنام در شهر نراق

 

برگزاری هفدهمین یادواره ی 80 شهید و 6 شهید گمنام در شهر نراق

امسال هفدهمین یادواره ی 80 شهید شهر نراق و 6 شهید گمنام روز 6 فروردین 1394 در مسجد جامع برگزار و حال و هوای خاصی در مجلس حکمفرما بود . اکثر نراقی ها و مدعوین آمده بودند ؛ چون آنها شهید پرورند .

 s5ge0u7ky1t8kylw6h2.jpg

هر فرد و خانواده ای به نیّت بهره برداری معنوی از شهدا که امامزادگان عشق هستند حضور داشتند . با دستان خالی آمدند و با دستان پُر بازگشتند . شهدا از اولیاءالله و صابرین هستند و می توانند دست افتاده ای را بگیرند .

n8vefvc51dzlo56893o1.jpg
شهیدان زنده اند و اجازه دارند شفاعت کنند و به این جهت مردم گرداگرد شمع وجود آنان پروانه وار حلقه زدنند تا گرفتاری از آنان زدوده شود .

 aqd9l1a6ltd9s1lj682b.jpg

 مطمئن هستیم اگر جزء شفاعت شوندگان باشیم مجموع نفوس شهرمان شامل میزان شفاعتشان قرار خواهیم گرفت .

e4s3hdzzomicz7qpb22.jpg
بسیجیان امسال تا پاسی از شب و دو شب منتهی به برگزاری یادواره تا صبح بیدار ماندند تا فضا و مکان اجرای مراسم را زیباآرایی کنند و الحق جایگاه و محیط آراستگی جذابی داشت و همگان محو تماشای دکورهای با شکوه بودند .

 t3saq3v4eodzffapqt0.jpg

 همه با هم برای هم دعا می کنیم که خداوند متعال به حرمت خون های شهدا و با توسل جُستن به ائمه معصومین عاقبت کار و زندگی همه ختم به خیر گردد .

         etkevvx40fxs5bq3cc.jpg  6b9k7qrkovg8ugtiwr44.jpg

                                  محمد شریفی                                                                          میثم کاظمی
جا دارد از زحمات و مدیریت سروان محمد شریفی و  آقای میثم کاظمی و نیز از مجموعه بسیجیان ستاد مقاومت ثارالله شهر نراق در برپایی هفدهمین یادواره ی شهدا تقدیر و تشکر داشته باشیم.

 bvk8lluxqqnbm3ly55l3.jpg

 
 

 

 

 

 وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 j6IUx

 


ادامه مطلب
+نوشته شده در دوشنبه دهم فروردین ۱۳۹۴ساعت18:34توسط |
شما زنده اید ؛ جای سبزتان جایگزین خون سرختان

 

شما زنده اید ؛ جای سبزتان جایگزین خون سرختان

شما در شهر ما 80 نفرید . شش نفر هم گمنامید . بهار امید و آمال خصوصا برای جوانان فرا رسید . چشمم که به لیست شهیدان نراق افتاد آمار خیره کننده ای نظرم را جلب کرد .

8 نفر از جوانان این خطه در اسفند و منتهی به سال جدید و 15 نفر در یکی از زیباترین ماه های خدا یعنی فروردین در دفاع مقدس به شهادت رسیده اند .

v2lh5t7ownez5mq3e9d.jpg

به نظر شما این 23 خانواده نراقی در حوالی عید باستانی نوروز در مقطع جنگ تحمیلی چه حس و حالی داشته اند ؟ یا آنان که در قید حیات هستند این ایّام و سالگرد شهادت دلبندشان چه حال و روزی دارند ؟


شهادت سلحشوران شهر نراق در فروردین :

1- سید غلامرضا باشی فرزند سید علی تاریخ شهادت 2 فروردین 1361
2- عبدالله محمودی فرزند علی تاریخ شهادت 2 فروردین 1361
3- ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسین تاریخ شهادت 2 فروردین 1361
4- مهدی عباسی فرزند غلام محمد تاریخ شهادت 2 فروردین 1361
5- مصطفی طالبی فرزند حسین تاریخ شهادت 16 فروردین 1362
6- سید حسن جوادی فرزند سید ماشاءالله تاریخ شهادت 17 فروردین 1365
7- حسن کرباسی فرزند علی تاریخ شهادت 21 فروردین 1365
8- غلامرضا حمزه ای فرزند محمد علی تاریخ شهادت 29 فروردین 1361
9- سلطانعلی مهدیزاده فرزند ابوالفضل تاریخ شهادت 22 فروردین 1362
10- ابوالفضل عابدینی فرزند رحمت الله تاریخ شهادت 23 فروردین 1362
11- علیرضا قجری فرزند علی محمد تاریخ شهادت 1 فروردین 1365
12- علی اصغر فروغی فرزند حسین تاریخ شهادت 21 فروردین 1366
13- قاسم خاوه ای فرزند اکبر تاریخ شهادت 21 فروردین 1366
14- مهرداد(محمد) حسینی فرزند علی محمد تاریخ شهادت 21 فروردین 1366
15- محمد کاظمی فرزند رمضان تاریخ شهادت 31 فروردین 1366

rrem44ehrual8wimey9d.jpg

گلزار شهدای شهر نراق

شهادت سلحشوران شهر نراق در اسفند :

1- حسین قجری فرزند علی محمد تاریخ شهادت 3 اسفند 1364
2- حجت الله ایزدی فرزند عباس تاریخ شهادت 22 اسفند 1366
3- جهانگیر خسروی فرزند غلامرضا تاریخ شهادت 3 اسفند 1361
4- محسن محمودی فرزند محمد تاریخ شهادت 4 اسفند 1362
5- سید محمد جوادی فرزند سید رضا تاریخ شهادت 18 اسفند 1362
6- مهدی قیومی فرزند فرزند سلطانعلی تاریخ شهادت 10 اسفند 1365
7- علی اکبر صادقی فرزند منوچهر تاریخ شهادت 12 اسفند 1365
8- غلامعباس کریمی فرزند حسین تاریخ شهادت 26 اسفند 1366

n496ma9dcz0flmz5s1y.jpg

قبل از چهار شهید فتح المبین که روز دوم نوروز باستانی به شهادت رسیدند یک شهید غریب و مظلوم به نام علیرضا قجری فرزند علی محمد دقیقا در غربت و در کوه های کردستان عراق اولین روز سال جدید به شهادت رسید و هفت سین منزلشان را رنگین ساخت . شما پدر زحمتکش این شهید ومادر داغدار و خمیده و بیمار شده او را می بینید .

pnjsrt36z305ahps23w.jpg

عید نوروز را هم جشن و سرور می گیریم و هم سعی می کنیم قلب این والدین و خانواده هایشان را دلشاد نگاه داریم . با همین عشق و شور بر مصیبت ام ابیها توجه لازم داریم و در سفره هفت سین پس از تلاوت قرآن می سراییم :


     یا مقلب القلوب دنیا ؛ زهراست                     امسال ؛ شروع سال ما با زهراست
در لحظه تحویل ؛ سَر سفره ی عید               ذکر دل بی قرار ما ؛ یا زهراست

 

 dhjacza95nxi63txw3p.jpg

                                                   وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در جمعه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۳ساعت17:26توسط |
برگزاری هفدهمین یادواره شهدای شهر نراق در سال 1394
 

qlmnagjolo8bgy9wu11.jpg

 

+نوشته شده در جمعه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۳ساعت13:41توسط |
چهار شهید دانشجو در شهر علم و فقاهت نراق


چهار شهید دانشجو در شهر علم و فقاهت نراق

در میان 80 شهید شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی چند شهید مدارج علمی و کارشناسی خود را دریافت نموده و لیکن چهار دانشجو در حال تحصیل دانشگاهی بودند که به درجه شهادت نایل آمدند . مروری به معرفی اولیه آنها ضرورت دارد :

               8pl113fmmviic8igpotk.jpg   70xwblcc416bqaw5mpzt.jpg k5mmwyy41pf9lgoglws1.jpg  oloj5m7tgscfd55c9l7a.jpg

 
1- دانشجو علیرضا صادقی فرد فرزند امرالله متولد 1338 تاریخ 17/6/1357 در قیام 17 شهریور در خیابان سبلان تهران به شهادت رسید .

gekx2xokomrkt5yr9ee.jpg

                 شهید مهدی صادقی فرد

ایشان با داشتن دیپلم ریاضی ؛ قبولی دانشگاه پلی تکنیک(امیر کبیر) را داشت و از اول مهر 1357 باید تحصیل را ادامه می داد که توسط مامورین محمد رضا شاه به شهادت رسید .

cg4k45hu9cyjk4dkpdce.jpg

حاج امرالله صادقی فرد و همسرش فرخ السادات سوداگر

پدرش حاج امرالله صادقی فرد فرزند حسین و مادرش فرخ السادات سوداگر فرزند سید رضا اهل شهر نراق می باشند .2- دانشجوی پاسدار سید حسین میرسلطانی فرزند آقانصرت متولد 1340 از فرماندهان دفاع مقدس تاریخ 27/8/1359 طی عملیات آزاد سازی سوسنگرد به شهادت رسید .

67uz60t4riedm0495qsj.jpg  

   شهید سید حسین میرسلطانی

ایشان از جوانترین دانشجویان و فاتحین لانه جاسوسی امریکا در تهران بود .

                  kev5dxexit618j0gcho.jpg  68ynj83ylpkx13owkt7.jpg

                                   حاجیه خانم اقدس دخت طالبی و همسرش مرحوم حاج آقانصرت میرسلطانی

پدرش حاج آقانصرت میرسلطانی فرزند سید محمود و مادرش حاجیه خانم اقدس دخت طالبی فرزند حسین اهل شهر نراق می باشند .

 

 

3- دانشجو پاسدار محمد رضا باقری فرزند غلام سال 1340 متولد و تاریخ 10/2/1361 طی عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر استان خوزستان جامه سرخ شهادت بر تَن کرد .

 cj3347ehqo281rrnikt.jpg

                         شهید محمد رضا باقری
ایشان سال 1355 در رشته اتومکانیک دانشکده فنی وارد دانشگاه زنجان شد . چهار ترم را با موفقیت پشت سر نهاده بود که انقلاب مردمی آغاز و منجر به تغییر حکومت سلطنتی شد و کشاکش پیروزی انقلاب و تعطیلی محیط های فرهنگی و به دنبال آن با شروع انقلاب فرهنگی از اواخر فروردین 1359 تا 27 آذر 1361 که دانشگاه ها مجددا بازگشایی شد از ادامه تحصیل محروم گشت .

 3jguckn9uiq95zmdbbch.jpg

 مرحوم غلام(غلامرضا) باقری و همسرش حاجیه خانم ملوک نوروزی

باقری از فرصت پیش آمده بهره جُست و سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و برای اینکه فعالیت هایش گمنام بماند با پسر عمه اش مهدی اکبری(شهید) به عنوان فرماندهان آموزش در نواحی استان محروم کرمان و لشکر 41 ثارالله اقدام های موثر داشتند .
پدرش مرحوم غلام(غلامرضا) باقری فرزند علی اکبر و مادرش حاجیه خانم ملوک نوروزی فرزند علی اهل شهر نراق هستند .


4- دانشجوی بسیجی سید محسن هاشمی فرزند سید حسن متولد 1347 تاریخ 19/4/1367 در نوار مرزی در ارتفاع سورکوه بین بانه و مریوان کردستان به شهادت رسید .

r4iomll2lrsx9vj0xgeg.jpg

          شهید سید محسن هاشمی

ایشان دانشجوی ترم 2 رشته شیمی مدرسه عالی علوم کاشان تحت نظارت دانشگاه اصفهان بود . شهید سید محسن با رتبه ممتاز و عضو جهاد دانشگاهی فعالیت های مثمر ثمری داشته است .

                dg04jv8zj4nwciiyczju.jpg  sm2uvy4cvhnr01nsoc8i.jpg

حاجیه خانم سکینه(فاطمه) رمضانی و همسرش حاج سیدحسن هاشمی

پدرش حاج سیدحسن هاشمی فرزند سید علی یکی از مسئولین ستاد نماز جمعه شهرستان الیگودرز استان لرستان و مادرش حاجیه خانم سکینه(فاطمه) رمضانی فرزند علیرضا اهل شهر نراق هستند .

 
به روح پُر فتوح شهدای دانشجو و 80 شهید نراق و شش شهید گمنام در شهر سلام و صلوات نثار می کنیم .

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ساعت21:23توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 34

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 34

به مناسبت هفته کار پیش آهنگی که از روز 27/11/1348 شروع شده است مجلسی با حضور تمام فرهنگیان در محل نمایندگی آموزش و پرورش تشکیل شد . ابتدا آقای سید مهدی غفاری سرپرست پیش آهنگان بخش نراق و حومه در باره چگونگی و هدف از امر مقدس پیش آهنگی و آشنایی اعضا مدرسه ها به کارکردن و نتایج آن صحبت نمود .

 g4zfhyte48t3azmnnlsc.jpg

افتتاحیه مراسم پیش آهنگی مدارس شهر نراق - سال 1348
معلمین از سمت راست : آقایان مرتضی یوسفی(رادفر) فرزند شکرالله - مرحوم سید مصطفی هاشمی فرزند سیدعباس - مرحوم سید مهدی غفاری فرزند سید محمود - عباس رضایی فرزند یوسف - ناشناس
عکس از آرشیو سلحشوران شهر نراق

آنگاه آقای مرتضی یوسفی نماینده آموزش و پرورش پیرامون کار برای جوانان پیش آهنگ از کوچکی و نحوه زندگی آن ها سخنرانی نمود.

هم اکنون پیش آهنگان این بخش با تلاش هر چه بهتر برای درآمد بیشتر هر یک به نوعی با کار مشغول هستند و این نشان دهنده آنست که پیش آهنگان بتوانند برای خود و آتیه نسبت به کار کردن عادت کرده و سودی به دست آورند .

 

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 268
تاریخ 29/11/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ساعت19:37توسط |
حاج علی اکبر علی اکبری راننده دفاع مقدس شهر نراق ندای حق را لبیک گفت

 

حاج علی اکبر علی اکبری راننده دفاع مقدس شهر نراق ندای حق را لبیک گفت

پنج شنبه 14 اردیبهشت 1391 عده ای از بسیجیان و رزمندگان دفاع مقدس را مهیا کردیم تا از نراق به دلیجان عزیمت و مرد عاشق پیشه و دوست داشتنی حاج علی اکبر علی اکبری فرزند شکرالله را ملاقات کنیم .

b08galhjoe3jk9j8q8d.jpg

سال اول کار سلحشوران شهر نراق بود و شعار ما این بود که همه زنان و مردان برای سربلندی کشورمان ایران و برقراری مکتب عدالت گستر اسلام و در دفاع مقدس کوشش داشته اند و منوط به افراد محدود و خاص نیست .

dbarh1g8vyrx6tmtapyk.jpg

        مرحوم حاج علی اکبر علی اکبری

هنوز دوستان آشنایی کامل به افکار و استراتژی فعالیت ما نداشتند . داخل میدان با توجه به کمبود وقت زیدی آمد و در گوشم نجوا کرد که ما مخلص شما هستیم و هر جا بگویی می آییم ولی ملاقات علی عشقی در منزلش منافاتی با کار جبهه و جنگ ندارد . گفتم حالا بیا برویم بعد از بازگشت مفصل صحبت می کنیم .

nriisbv4iffygn342hs.jpg

حاج عباس علی اکبری به همراه مادرش حاجیه خانم سیده باشی سوداگر

داخل منزل حاجیه خانم سیده باشی سوداگر فرزند سید رضا خاله شهید دانشجو علیرضا صادقی فرد فرزند امرالله از دوستان پذیرایی به عمل آورد . حاج عباس فرزند برومند خانواده هم به مهمانان محبت ورزید و لحظات بعد گفتم عمو علی میشه یه کم برای دوستان ما از ماموریت جبهه ات توضیح بدی ؟

 bnjnxkdz4xwmwv5audd.jpg
گریه اش بلند شد که سلحشوران شهر نراق یک راننده زحمتکش دفاع مقدس را مورد تکریم قرار داده اند و برای حفظ روحیه و سر سلامتی اش به ملاقاتش آمده اند . حاج علی سینه سوخته اهل بیت عصمت و طهارت بود و سال ها نفر اول هیئت زنجیرزن بود و فرزندانش نیز از زحمت کشان هیئات مذهبی در نراق و دلیجان هستند .

23ei7sb2ibn7cqr152mm.jpg

ایشان ابتدا اظهار داشت : من کاری نکرده ام ؛ اگر خدا قبول کند دین خودم را ادا کردم .

ایشان گفت : در مقطع جنگ و جهاد 8 ساله هفت نوبت با عشق و علاقه با ماشین شخصی ام کامیون بنز 10 تُن مدل 53 به شماره شهربانی 18537 تهران ب قرمز رنگ به یاری رزمندگان در جبهه شتافتم . از سوی جهاد سازندگی شهرستان دلیجان ماموریت می یافتم و هر بار دو تا سه هفته در مناطق مختلف حضور داشتم .

5dbmcqkhrmxesrs8j2f0.jpg
از جمله اقدام های مهم ما و رانندگان شِن ریزی شبانه برای احداث جاده برای عبور رزمنده ها ؛ انتقال یخ به خطوط مقدم ؛ انتقال هدایای مردم خونگرم دلیجان و نراق به سرحدات استان خوزستان و کارهای مختلف دیگری که مسئولین امر از ما می خواستند .

حاج اصغر صفری نیز که خود از رانندگان دفاع مقدس است حاج علی را شارژ می کرد و می گفت موضوع شجاعتت بین راننده ها را بگو .

 o3nt6cddpz6762rw5yby.jpg

حاج علی اکبر بیان داشت : جهادگر مخلص آقای عبدالحسین ناجیان اصل مسئول ستاد پشتیبانی مناطق جنگی جنوب آمد بین راننده ها و گفت :
چه کسی حاضره ماشین شخصی اش را برای ماموریت بده ؟ من نگاه کردم دیدم کسی بلند نشد من گفتم آقا من حاضرم . ناجیان گفت خوب این ماشین . حالا کی حاضره با این ماشین بره خط ؟

باز دیدیم کسی پا نشد خوب ما هم نراقی هستیم و آوازه شجاعتمان همه جا مطرحه ؛ اصغر صفری هم بلند شد و گفت آقای ناجیان من حاضرم .

gifu4t9n3nauzwtjpu2r.jpg

اصغر صفری فرزند مرتضی قلی در ادامه افزود : با ماشین حاج علی رفتم کارخانه یخ سوسنگرد و 400 قالب یخ داخل کامیون چیدیم و بردم خط مقدم جبهه فکه ؛ شدت گرما زیاد بود و اواخر تیر ماه 1361 برابر 21 تا 23 ماه مبارک رمضان 1402 بود .

به والله قسم چند نفر از رزمنده ها از شدت تشنگی به شهادت رسیده بودند و بعضی دیگر از شدت گرما و کم آبی آنقدر تشنه بودند که شکم هایشان را روی یخ گذاشتند .

hokq518vojnacznh5kl.jpg

همانجا گلوله خمپاره نزدیک ماشین علی عشقی زمین خورد و ترکش به میله استرلینگ آسیب زد که ماشین دیگر روشن نمی شد . آقای عبدالحسین ناجیان اصل(فرزند محمود اهل تهران) که بعد شنیدم در مهرماه 1361 در سومار به شهادت رسید ؛ دستور داد یک استرلینگ نو تحویل گرفتم و روی ماشین بستم .

                                                                                             y90tm9wek2vwty3r55xk.jpg

وقتی ملاقات تمام شد و به نراق بازگشتیم دوستان از ماشین ها پیاده شدند و آن دوست آمد و صورتم را بوسید و گفت حالا فهمیدم که چرا اصرار می کنی در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همه مردم سهیم و شریک هستند و کسی نسبت به دیگری امتیازی ندارد .

حدود دو سال از آن ملاقات معنوی و خوشایند می گذرد و دورادور از طریق فرزندان سلامی و دعایی به عمو علی می فرستادم تا اینکه چهارشنبه 27 اسفند 1393 دوستی از طریق پیامک اطلاع داد که حاج علی اکبری از رانندگان دفاع مقدس شهر نراق به ملکوت اعلی پیوست .

qn90y5cth4gtkgwv12g.jpg

مرحوم حاج علی اکبر علی اکبری

سلحشوران شهر نراق مصیبت وارده را به خانواده های عزادار تسلیت گفته و دعا می کنیم روح متوفی در ایّام فاطمیه از سفره با فضیلت حضرت فاطمه زهرا(س) متنعم گردد .

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ساعت18:43توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 33

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 33

نماینده آموزش و پرورش شهر نراق به اتفاق رئیس دبیرستان امینیان این بخش و چند تن از فرهنگیان دیگر در کلاس های کلوپ هنری دبیرستان امینیان نراق حضور یافتند .

snejfll8jgtrpevggij.jpg

عکس از آرشیو سلحشوران شهر نراق

در این جلسه ابتدا مربیان کلوپها پیرامون پیشرفت کارهای هنری و چگونگی این کلوپها مراتبی به عرض رساندند . آنگاه از کارگاه قالی بافی کلوپ کاردستی دبیرستان بازدید بعمل آمد و بافنده قالی از طرف دفتر دبیرستان مورد تشویق قرار گرفت .

 

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره : فاقد شماره
تاریخ 17/10/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ساعت17:37توسط |
وصف بهشت آباد(آبشتا) شهر نراق از زبان داریوش

 

وصف بهشت آباد(آبشتا) شهر نراق از زبان داریوش

دره آبشتا : اين منطقه در فاصله سه کيلومتري شمال غربي شهرنراق در امتدا کوه ال (OL) قرار دارد. به جرات مي توان گفت در منطقه شهرستان دليجان چشم اندازي به زيبايي آن وجود ندارد . در انتهاي اين دره ، آبشار فصلي وجود دارد که نراقي ها آن را گيسو مي نامند. علت اين نامگذاري رويش گياه پرسياوش در محل آبشار است که خاطره گيسوان بلند را تداعي مي کند.

drrwgyvgen7ixvofq8k.jpg

 

به دل هوای نراق است و احمد آبادش
نسیم دره آل ؛ سبزی خدادادش

گدار و گیسوی جان پرور بهشت آباد
که دست کوه کَن دَهر کَرده بنیادش

 

vmaty3twt0qd5k03d56f.jpg


دمان و تازان بر مادیان چه خوش بودیم
خوش است آنکه رود رنجه از یادش

گهی به شاخ درخت و گهی به قله کوه
چو مرغ سینه که چندی کنند آزادش

e7zggjabgt5vrq9tq22.jpg

            مرحوم داریوش نراقی

ستاره چنین شبها به پشت بام بلند
به ویژه در مه خرداد و یا که مردادش


از آقای علی(شعبان) عظیمی فرزند رمضان اهل شهر نراق از بابت گردآوری اشعار فوق الذکر اثر دکتر داریوش نراقی سپاسگزاریم .

 
توضیحات سلحشوران شهر نراق

دکتر داریوش نراقی فرزند عباس سال 1310 در شهر نراق متولد و تاریخ 02/07/1388 در سن 78 سالگی دارفانی را وداع گفت .

0fu7721h4l2rlzl96561.jpg

پیکرش پس از تشییع توسط مردم نوع دوست در وادی السلام شهر نراق به خاک سپرده شد .

ijvxdlmmvqn9oomv6v8.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ساعت19:43توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 32

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 32

نراق که سابقه چندین ساله تاریخی دارد و بناهای بزرگ مثل کاروانسرا ؛ آب انبار ؛ بازار با مغازه های بزرگ و لوکس در آن دیده می شود از قدیم الایام مرکز تجارت و داد و ستد با شهرهای بزرگ ایران مثل همدان ؛ رضاییه(ارومیه) ؛ کاشان و ری بوده است .

dftezt5zvjgmpiczahr.jpg

از نظر فرهنگی بخش و از نظر تقسیمات کشوری دهستان شمرده می شود . اهالی این سامان از مسئولین امر تقاضا دارد حال که به تعداد بخش ها و شهرستان ها و استان های کشور افزوده می گردد ؛ نراق هم بخش به حساب آید .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 44
تاریخ 17/4/1350
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ساعت20:37توسط |
اکثر دانش آموزان یک کلاس در نراق شهید شدند

 

اکثر دانش آموزان یک کلاس در نراق شهید شدند

سال 1341 در شهر نراق از توابع دلیجان دیده به جهان گشودم . پدر و مادرم به کشاورزی اشتغال و در نجابت و صلابت شهره بودند.

g91rkoz2xnu1qx05ia46.jpg

علی محمد میرشکاری

سال 1344 از فروغ نگاه مهربان مادرم خانم خدیجه حمیدی فرزند .. و در سال 1389 از دعای پدرم مرحوم علی میرشکاری فرزند ... محروم شدم .

q1wmwu49jn9oge9fryp.jpg

از سال 1348 تا 1360 تحصیلات ابتدایی تا پایان متوسطه ام را در زادگاه قشنگم نراق سپری نمودم . دوران تحصیلی متوسطه ام با ظهور انقلاب به رهبری آیت الله سید روح الله خمینی رضوان الله علیه و سپس پیروزی انقلاب اسلامی و با واقعه جنگ تحمیلی عراق و دفاع مقدس مصادف و مقارن گردید .

zlk6h1qtu7sw9iipu2t.jpg

علی محمد میرشکاری در سالهای دفاع مقدس

قبل از پیروزی انقلاب با مشارکت قریب باتفاق هم دوره ها در توزیع و نشر اطلاعیه ها و اعلامیه های رهبر کبیر انقلاب و راه اندازی راهپیمایی ها و اعتصاب دبیرستان و ... سهمی از وظیفه خود به انقلاب و امام را ایفا نمودم .

wsu18m7m2s9jatzqr50a.jpg


هرگز از اذهان نمی رود نیمه دوم سال 1359 کلاس سوم دبیرستان حاج عباس معصومی تحصیل می کردیم که با وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مصادف شد .

سال چهارم حدود 15-14 نفر دانش آموز داشت که از این جمع 11 نفر از بهترین های دَهر 8 اردیبهشت سال 1360 مدرسه را رها و به جبهه اعزام شدند و فقط بنده ، احمد غریبی ، مصطفی طالبی(شهید) و داود مظفری در کلاس ماندیم که اصولا طبق دستورالعمل های آموزش و پرورش به لحاظ عدم رعایت نصاب قانونی ، کلاس درس باید منحل و تعطیل می گردید،لیکن به پاس فرمان رهبرفرزانه انقلاب امام خمینی (ره)مبنی بر ضرورت حفظ جبهه دوم ،کلاس درس با همان اقلیت 4 نفری ادامه یافت.

fl0ycrein4023n36gh.jpg

ولی غم ناشی از فراق و جای خالی همکلاسی ها و حسرت آن ایّام حتی تا به امروز احساس و هرگز فراموش نمی شود .

لیست همکلاسی های دوران دبیرستان به شرح زیر یاد آوری می شود :

شهیدعلی اصغر مهدوی
شهید غلامرضا باشی
شهید عبدالله محمودی
شهید ابوا لفضل بیابانگرد
شهید مهدی عباسی(سال سوم دبیرستان)
شهید محمد رضا رمضانی
شهید محمد رضا بخشی
شهید عباس رمضانی
شهید مصطفی طالبی
شهید قاسم جعفری
آزاده و جانباز عباس باقری
جانبازمحمد اوضاعی
علی محمد میرشکاری
احمد غریبی
داود مظفری


خبر جراحت ، اسارت و شهادت هریک از دوستان یکی پس از دیگری و تشییع پیکر پاک شهدا نه تنها خانواده و دوستان بلکه اهالی نراق را متالم و متاثر می ساخت زیرا مردم متعهد و دلسوز همه شهدا و رزمندگان را متعلق به خود می دانستند.

l0yrovo1ob34fanq4l4.jpg

الهی بشکند قلم تاریخ ؛ اگر ننویسد یاران چگونه شهید شدند!

 

اعزام باقیمانده کلاس چهارم دبیرستان معصومی به جبهه

احمد غریبی و داود مظفری به بازمانده یاران در جبهه پیوستند و حقیر نیز در سال 1361 باتفاق مصطفی طالبی به خدمت مقدس سربازی اعزام و پس از یک دوره آموزشی فشرده در پادگان 06تهران در فروردین 1362 به جبهه جنوب اعزام شدیم .

140vakr0f190mwe0e5z.jpg

پس از ورود به منطقه عملیاتی ، آقا مصطفی در منطقه زبیدات و بنده بعنوان جمعی گردان 134 تیپ 3 لشگر 77 ثامن الائمه خراسان در مناطق عملیاتی کوشک ،حسینیه،جفیر،خرمشهر، آبادان و پاسگاه زید و ... در خطوط مقدم جبهه مستقر شدیم .

113nwrygxs8ppsj3stmd.jpg

علی محمد میرشکاری در پایگاه برده بوک شهر بانه - 5/5/1363

در واقع کل خدمت رزمی را در طول 24 ماه در منطقه عملیاتی جنوب و غرب با مسئو لیت های مختلف اعم از خمپاره انداز 81 میلی متری، مسئول گروه توپ 106میلی متری ، راننده جیپ آب و غذا، نگهبانی ، راننده تویوتای حامل تیربار و تامین جاده های نا امن کردستان به وظیفه خود عمل نموده و به مبارزه پرداختم .

xjc90ff13rjfo6bjfnwx.jpg


ناگفته نماند قریب 20 روز از خدمت در جبهه و جدایی از مصطفی طالبی نگذشته بود که تاریخ 16 فروردین 1362 خبر شهادت مصطفی را طی عملیات والفجر یک دریافت و بسیار متاثر شدم . او انسان مظلوم و با خدایی بود .

در همه حال درود و صلوات به روح بلند شهیدان می فرستیم و به زحمت های رزمندگان اجر می نهیم .


ادامه دارد....

y1e07ksvvcg74trzwna5.jpg

 علی محمد میرشکاری فرزند علی اهل شهر نراق تاریخ 27 /10/1393

 

+نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ساعت21:27توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 31

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 31

سیم کشی شبکه برق شهر نراق به زودی تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد . سیم کشی قبلی بسیار خراب و با وزیدن باد ؛ برق قطع می گردد .

اهالی انتظار دارند که بزودی سیم کشی تمام و تحویل شهرداری گردد .

 

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 43
تاریخ 17/4/1350
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ساعت20:37توسط |
مادر اسیر نراقی هشت سال و نیم سیب نخورد

 

مادر اسیر نراقی هشت سال و نیم سیب نخورد

شنبه 8 اسفند 1360 برادرم احمد برای دومین بار در سن 16 سالگی با عده ای از بهترین بندگان مخلص خدا از طریق بسیج شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان راهی جبهه شد .

h9l3b9rmi9etzz3dzkj8.jpg


22 روز بعد طی عملیات فتح المبین به همراه دو نراقی دیگر مجروح و به اسارت نیروهای عراقی گرفتار شد .

h27g0ar4mldmdrz42l.jpg

حاج احمد در کنار مادرش مرحومه حاجیه خانم طلعت محمودی
اولین لحظات دیدار احمد با مادرش پس از آزادی

چون احمد سیب درختی خیلی دوست داشت مادرم مرحومه طلعت محمودی در مدت هشت سال و نیم اسارت فرزندش لب به سیب نزد و هر وقت سیب می دید گریه می کرد و می گفت دلبندم در اردوگاه عراق امکان خوردن سیب ندارد و من هم به علت همنوایی با او این میوه را نمی خورم .

940ru5iootpv4l2h5na.jpg

محمد(غلام) ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق 9/11/1393


+نوشته شده در جمعه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۳ساعت22:53توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل- 30

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 30

نظر به اینکه غسالخانه جدیدی که در سال قبل به وسیله شهرداری نراق بنا شده بود چندی قبل مورد استفاده قرار گرفت و چون تقریبا با شهر فاصله چندانی دارد در نظر بود که قطعه زمینی هم به منظور احداث گورستان در نزدیکی غسالخانه از طرف شهرداری خریداری شود . 

idnrrnjoeonos20c59kr.jpg

نمایی از وادی السلام شهر نراق در سال 1391

خوشبختانه با حُسن نیّتی که اکثر اهالی نسبت به شهردار و شهرداری دارند و می خواهند که در کارهای عمرانی شهر شرکت داشته باشند قطعه زمینی به مساحت تقریبا 4000 متر مربع از املاک خالص شخصی خود را یک نفر به نام آقای حاج عبدالکریم احمدی به منظور احداث گورستان وقف نمود .

                               86sp2uo2ocaurn2hsdx1.jpg   bebtx0wh9hg6vj3tscl.jpg

                                             مرحوم حاج عبدالکریم احمدی

شهرداری از اقدام این شخص نیکوکار کمال تشکر را دارد و امید دارد بتواند با قدمهای موثر چنین اهالی خیّر در کارهای عمرانی شهر اقدام نمایند .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 12
تاریخ 16/1/1349
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در جمعه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۳ساعت22:2توسط |
مروری بر خاطره های مردم شهر نراق 23
 

 wgf3plokgqg7aa4ci2qt.jpg

 شهر نراق - سال حدود 1361

از راست : عباس رضایی فرزند یوسف - علی اکبر احمدی فرزند عبدالکریم - مهران احمدی فرزند علیرضا - مرحوم علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم - داود احمدی فرزند علی اکبر - مرحوم ماشاءالله(نعمت الله) آعلی فرزند رضا - فتح الله محمدی فرزند هدایت الله

wttpdijbz85czf7hj4.jpg

 شهر نراق - سال 1385

از راست : محمدرضا کریمی فرزند جعفر - سید محمد باشی فرزند سید نصرت الله -محمد جواد قجری فرزند علی اصغر - غلامرضا مرادی فرزند مسلم - احمد مرادی فرزند علی محمد - محمد مهدی ایزدی فرزند حسن

rususut9e3uwpnign7.jpg

 اعلامیه مراسم شهدای شهر نراق در سال 1369

هشتمین سالگرد شهادت شهدای عملیات فتح المبین : سید غلامرضا باشی – ابوالفضل بیابانگرد – مهدی عباسی – عبدالله محمودی و برادر شهیدش سردار کاظم محمودی

و چهارمین سالگرد شهادت طلبه بسیجی حسن کرباسی و پاسدار سید حسن جوادی
زمان پنج شنبه 2/1/1369 – مکان مسجد جامع شهر نراق

 

cgdr44ha4w6m70fswk3e.jpg

جشن ازدواج علی اصغر عضایی فرزند عباس در شهر نراق - سال حدود 1356

 از راست : علی عضایی فرزند ابراهیم ؛ محمد ؛ احمد عضایی فرزند یوسف ، علی اشرف عضایی فرزند عباس

 

7xrlrp9f6vl6oe2gmfe.jpg

 فینال مسابقات فوتسال ؛ گرامیداشت هفته دفاع مقدس در شهر نراق در سال منتسب به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله – مهر 1385

ایستاده از راست : سید محمود میرسلطانی فرزند سید جعفر - شهریار حبیب زاده فرزند محمد رضا – سید عباس حسینی فرزند سید حسین – حبیب حبیب زاده فرزند محمد رضا – سید عباس جوادی فرزند سید ماشاءالله – تقی آعلی فرزند اسماعیل – مهدی نباتی فرزند مندعلی – سید علی میرسلطانی فرزند سید ابوالفضل - جواد حبیب زاده فرزند محمد رضا

ردیف جلو از راست : سید شهرام موسوی فرزند سید جمال -  جواد بهجتی فرزند محسن - عباس یوسفی فرزند علی - علیرضا اشرفی فرزند اکبر - حسین یوسفی فرزند شعبانعلی - سید مرتضی حسینی فرزند سید محمد

 

0pbpbq2b5v66c45qsglv.jpg

جاده شمال - سال حدود 1388

ایرج جعفری فرزند علی اکبر راننده اتوبوس اهل شهر نراق - حسین رضا زاده اهل اردبیل قهرمان وزنه برداری جهان

 e7oe52hw01ppvnk7e1wk.jpg

 شهر نراق - کلاس های پیکار با بیسوادی - سال 1348

 

dgtepd17qtd2nd0zegg.jpg

 شهر نراق - سال 1357

مرحومه صنعت ترابی فرزند.....به همراه همسرش مرحوم استاد نعمت الله اکبری فرزند رضا

 

54xlncgqg84syhnhy3.jpg

 سالن باستانی .....تهران - سال 1386

محمد محمودی فرزند نوروز به همراه فرزندان باستانی کارش

 

w63ahp1tr8g19hf3cvz.jpg

 شهر نراق - نیمه شعبان سال 1380

مرحوم حسن کاظمی فرزند رضا در هنگام مولودی خوانی

v6esgpej1cuzpui4jr99.jpg

 آیین عاشورایی عزاداری محرم در شهر مذهبی نراق و اجرای مراسم کفن پوشان

 

http://yasupload.ir/uploads/g087ufg417nbqsojk5bg.jpg

 باشگاه ... در سرآسیاب دولاب تهران . سال 1347

از راست : یحیی بحرینی فرزند حسین - رضا محبی(غریب) - رمضان طالبی فرزند حسین - سید محمد ماجدی اهل مشهد اردهال - مرحوم علیرضا بحرینی فرزند حسین - مرحوم عباس بحرینی فرزند عبدالباقی - حسین رعیتی راد فرزند... - علیرضا عضایی فرزند عباس - مرحوم مرتضی کیانی فرزند علی اکبر

 

12nvlwjyum8co52zpn3.jpg

 گلزار شهدای شهر نراق - فروردین 1362

از راست : سید مهدی موسوی فرزند سید احمد - علی محمد پیشه ور فرزند حسین - سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی

gxne148x4tdmdt1ytbh.jpg

 نوروز 1393

 آسیه عضایی فرزند حسین - حمیدرضا حسنی فرزند حسین

 

iokfxhpu8zowgxu6cp8m.jpg

مزرعه بهشت آباد (آبشتا) شهر نراق - آبشار گیسو - سال 1386

مرحوم حجت الله ایزدی فرزند قدرت الله

 

f8tcjfcmsp69tlp1z9s.jpg

 شهر نراق - سال....

از راست : مرحوم سلطانعلی قیومی فرزند اسدالله - اسفندیار رحمانی فرزند ابراهیم - مرتضی ماندنی فرزند حسین

 

این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.

 

خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۳ساعت22:35توسط |
اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 29

 

اخبار نمایندگی روزنامه اطلاعات در شهر نراق مربوط به 45 سال قبل - 29

به منظور نقشه برداری از مسیر خیابان اصلی شهر نراق که نقشه آن به تصویب وزارت کشور و استانداری استان مرکز رسیده است و همچنین نقشه از حریم خیابان آقای مهندس معظمی که به مدت 10 روز برای این امر ماموریت داشتند به این منطقه وارد شده و پس از ترسیم نقشه خیابان وحریم آن پس از مدت مذکور به تهران مراجعت نمودند .

384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره 294
تاریخ 23/12/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

 

+نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۳ساعت22:3توسط |
معرفی 80 شهید گلگون کفن شهر نراق در روز شهید

 

معرفی 80 شهید گلگون کفن شهر نراق در روز شهید

جمعه 22 اسفند 1393 سی و پنجمین سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی رحمه الله علیه مبنی بر تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی است که به روز بزرگداشت شهدا معرفی گردیده است .

 aldeynlwa94b0wjm6m23.jpg

بر این اساس عصر پنج شنبه 21 اسفند گلزار شهیدان سراسر کشور دارای برنامه های نکوداشت می باشند .

گلزار شهدای شهر نراق نیز همزمان با اجرای برنامه گلریزان می شود . از این فرصت استفاده کرده و به پاس احترام به گلگون کفان شهرمان لیست 80 شهید کهن شهر نراق با رفع اشکالات و اصلاحات جدید به مردم و خانواده های معزز شهیدان تقدیم می گردد .

       0lj5k0xt6evh9j1734xm.jpg  eawrarkujrnd3hasxyyk.jpg

گلزار شهدای شهر نراق

در این لیست که بر اساس زمان شهادت مد نظر قرار گرفته ؛ مشخصات سه گانه شهید به همراه تاریخ تولد ؛ تاریخ شهادت ؛ مکان جبهه و نوع عملیات ذکر گردیده است .

81va9yhtbh0y340tg9m8.jpg

اسامی 32 شهید گلگون کفن درگلزار شهدا و بقعه شاه سلیمان شهر نراق

1- محمدعلی قجری فرزند یوسف متولد 1336 شهادت 8/ 2/ 1359 شهر سنندج کردستان

2-احمد ابراهیمی فرزند عباس متولد 1340 شهادت 5/ 10 / 1359 سر پل ذهاب کرمانشاه

3- محمدرضا پورصادقی فرزند علی اکبر متولد 1341 شهادت 27 / 6/ 1360 بستان اهواز - عملیات شهید مدنی

4- علی اصغر مهدوی فرزند حسین متولد1341شهادت20/9/1360 شیاکوه گیلانغرب کرمانشاه - عملیات مطلع الفجر - مفقودالاجسد

5- اسدالله خسروی فرزند احمد متولد 1338 شهادت 22 / 9/ 1360 بستان اهواز عملیات طریق القدس

6- سید غلامرضا باشی فرزند سیدعلی 1342 شهادت 2/ 1/ 1361 شلش شوش خوزستان - عملیات فتح المبین

7-عبدالله محمودی فرزند علی متولد 1343 شهادت 2/ 1/ 1361 شلش شوش خوزستان - عملیات فتح المبین

8-ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی متولد 1343 شهادت 2/ 1/ 1361 شلش شوش خوزستان - عملیات فتح المبین

9- مهدی عباسی فرزند غلا ممحمد متولد 1341 شهادت 2/ 1/ 1361 شلش شوش خوزستان - عملیات فتح المبین

10- غلامرضا قجری فرزند علی متولد 1342 شهادت 17 / 2/ 1361 خرمشهر خوزستان - عملیات بیت المقدس

11-علیرضا قجری فرزند سلطانعلی متولد 1339 شهادت 17 / 2/ 1361 خرمشهر خوزستان - عملیات بیت المقدس

12-محمدرضا رمضانی فرزند غلامعلی متولد 1342 شهادت 2/ 3/ 1361 خرمشهر خوزستان - عملیات بیت المقدس

13- محمدرضا بخشی فرزند عباس متولد 1341 شهادت 24 / 4/ 1361 پاسگاه زید خوزستان - عملیات رمضان

14- عباس رمضانی نراقی فرزند حسن متولد 1341 شهادت 7/ 5/ 1361 پاسگاه زید خوزستان - عملیات رمضان

15-غلامعباس علی آقایی فرزند یوسف متولد 1338 شهادت 9/ 7/ 1361 سومار کرمانشاه - عملیات مسلم ابن عقیل

pi8750sz92ua182m1v.jpg

16- مظاهر لطفی فرزند محمد متولد 1339 شهادت 11 / 8/ 1361 عین خوش موسیان ایلام - عملیات محرم

17- کاظم محمودی فرزند علی متولد 1338 شهادت 16 / 8/ 1361 عین خوش موسیان ایلام - عملیات محرم

18- علی رزاقی فرزند مصطفی متولد 1345 شهادت 17 / 9/ 1361 پاسگاه شرهانی عراق - پدافندی عملیات محرم

19- مندعلی نباتی فرزند حسین متولد 1305 شهادت 17 / 9/ 1361 پاسگاه شرهانی عراق - پدافندی عملیات محرم

20- مصطفی طالبی فرزند حسین متولد 1341 شهادت 16 / 1/ 1362 زبیدات عراق - عملیات والفجر 1

21- محمدعلی نوری فرزند حسین متولد 1347 شهادت 22 / 11 / 1364 بندر فاو عراق - عملیات والفجر 8

22- حسین قجری فرزند عل یمحمد متولد 1345 شهادت 3/ 12 / 1364 انرژی اتمی آبادان - عملیات والفجر 8

23- سید حسن جوادی فرزند سید ماشاءالله متولد 1344 شهادت 17 / 1/ 1365 شهر اهواز خوزستان

24-حسن کرباسی فرزند علی متولد 1348 شهادت 21 / 1/ 1365 بندر فاو عراق - پدافندی عملیات والفجر 8

25- غلامرضا یوسفی فرزند عباس متولد 1347 شهادت 22 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

26- غیاث عابدی فرزند کمال متولد 1329 شهادت 27/ 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

27- قاسم جعفری فرزند ابراهیم متولد 1341 شهادت 27 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

28- غلامرضا یوسفی فرزند نوروز متولد 1349 شهادت 27 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

29- غلامرضا حسینی فرزند محمد متولد 1345 شهادت 22 / 11 / 1365 سومار کرمانشاه

30-  جعفر کمره ای فرزند فتحعلی متولد 1340 شهادت 11 / 2/ 1366 گوره شیر سردشت آذربایجان غربی

31- حجت الله ایزدی فرزند عباس متولد 1346 شهادت 22 / 12 / 1366 حلبچه عراق - عملیات والفجر 10

32- قدرت الله کمره ای فرزند رمضان متولد 1340 شهادت 4/ 3/ 1367 پدافندی شلمچه خرمشهر خوزستان

 6j89seoqnw1k3gexwnr2.jpg

 

اسامی 48 یادبود شهیدان در گلزار شهدای شهر نراق

1- علیرضا صادقی فرد فرزند امرالله متولد 1338 شهادت 17 / 6/ 1357 تظاهرات مردمی خیابان سبلان شمالی تهران

2- مهدی اسماعیلی فرزند حسن متولد 1337 شهادت 20 / 11 / 1357 تصرف کلانتری 21 نبرد تهران

3-لطف الله صادقی فرزند غلامرضا متولد 1332 شهادت 22 / 11 / 1357 تصرف کلانتری 6 میدان ثریا تهران

4-سید حسین میرسلطانی فرزندآقا نصرت متولد 1340 شهادت 27 / 8/ 1359 عملیات آزاد سازی سوسنگرد خوزستان

5- نصرت الله محمودی فرزند یوسف متولد 1342 شهادت 22 / 9/ 1359 سرپل ذهاب کرمانشاه

6- علی اصغر آقازمانی فرزند علی محمد متولد 1331 شهادت 7/ 4/ 1360 انفجار حزب جمهوری اسامی در تهران

7-  داود مجیدی فرزند نصرالله متولد 1341 شهادت 5/ 5/ 1360 تنگه داودیه سر پل ذهاب کرمانشاه

8- غلامحسین کریمی پور فرزند ماشاءالله متولد 1341 شهادت 22 / 5/ 1360 تهران- حادثه در کمیته انقلاب اسلامی

9- غلامرضا حمزه ای فرزند محمدعلی متولد 1334 شهادت 29 / 1/ 1361 تنگه حاجیان گیلانغرب کرمانشاه

10-  محمدرضا باقری فرزند غلام متولد 1341 شهادت 10 / 2/ 1361 خرمشهر خوزستان - عملیات بیت المقدس

11- علی اصغر عبدالهی فرزند رضا متولد 1334 شهادت 17 / 2/ 1361 خرمشهر خوزستان - عملیات بیت المقدس

12- احمدرضا محمودی فرزند یوسف متولد 1345 شهادت 13 / 4/ 1361 جبهه کوشک عملیات رمضان

13- امیر محمودی فرزند اکبر متولد 1343 شهادت 22 / 7/ 1361 سومار کرمانشاه - عملیات مسلم ابن عقیل

14- اسماعیل علی اکبری فرزندحسین متولد 1345شهادت18/9/1361مجروحیت درسومار شهادت بیمارستان ولیعصر تهران

15-حسین مهدیزاده فرزند عبدالله متولد 1337 شهادت 28 / 9/ 1361 حین ماموریت در نوژه همدان

16- جهانگیر خسروی فرزند غلامرضا متولد 1343 شهادت 3/ 12 / 1361 فکه - عملیات والفجر مقدماتی

17- سلطانعلی مهدیزاده نراقی فرزند ابوالفضل متولد 1339 شهادت 22 / 1/ 1362 فکه خوزستان - عملیات والفجر 1

18- ابوالفضل عابدینی فرزند رحمت الله متولد 1345 شهادت 23 / 1/ 1362 فکه خوزستان - عملیات والفجر 1

19- مهدی اکبری فرزند اکبر متولد 1340 شهادت 24 / 2/ 1362 زبیدات عراق - عملیات والفجر 1

20- ابوالفضل شاطری فرزند غلامرضا متولد 1344 شهادت 14 / 5/ 1362 حاجی عمران پیرانشهر آ.غ - عملیات والفجر 2

21- علیرضا نوروزی فرزند عباسعلی متولد 1346 شهادت 13 / 8/ 1362 پنجوین عراق - عملیات والفجر 4

22- حمیدرضا عابدینی فرزند علی اکبر متولد 1345 شهادت 15 / 8/ 1362 پنجوین عراق - عملیات والفجر 4

23- حمیدرضا ابراهیمی فرزند علی متولد 1341 شهادت 1/ 9/ 1362 پنجوین عراق - عملیات والفجر 4

24- محسن محمودی فرزند محمد متولد 1344 شهادت 4/ 12 / 1362 جزیره مجنون عراق - عملیات خیبر

bvucnuterlrd1q7ar1c8.jpg

25- سیدمحمدجوادی فرزند سیدرضا متولد 1346 شهادت 18 / 12 / 1362 جزیره مجنون عراق - عملیات خیبر

26- محسن عابدینی فرزند علی اکبرمتولد1346شهادت31/04/1364 جبهه شیخ صله شهرستان ثلاث باباجانی کرمانشاه

27- محسن کمره ای فرزند علی متولد 1345 شهادت 24 / 5/ 1364 چنگوله ایلام - پدافندی عملیات عاشورای 2

28- علیرضا قجری فرزند عل یمحمد متولد 1345 شهادت 1/ 1/ 1365 کردستان عراق - پدافندی عملیات والفجر 9

29- محمود ترابی فرزند علیرضا متولد 1347 شهادت 28 / 6/ 1365 ارتفاع میمک از توابع مهران ایلام

30- علی اکبر مسلمی فرزند غلامرضا متولد 1348 شهادت 9/ 10 / 1365 مهران ایلام - عملیات کربلای 5

31- احمدرضا مهدوی فرزند کاظم متولد 1342 شهادت 20 / 10/ 1365 حاجی عمران پیرانشهر آذربایجان غربی

32- مجید ترابی فرزند حسین متولد 1340 شهادت 21 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

33- سیدحسین هاشمی فرزند سیدماشاءالله متولد 1342 شهادت 22 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

34- سیدبهرام(مهدی)موسوی فرزند محمود متولد 1349 شهادت 24 / 10 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

35- مهدی قیومی فرزند سلطانعلی متولد 1349 شهادت 10 / 12 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

36- علی اکبر صادقی فرزند منوچهر متولد 1348 شهادت 12 / 12 / 1365 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 5

37- علی اصغر فروغی فرزند حسین متولد 1318 شهادت 21 / 1/ 1366 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 8

esfjjfevf35xugp67zh.jpg

38- قاسم خاوه ای فرزند اکبر متولد 1348 شهادت 21 / 1/ 1366 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 8

39- مهرداد(محمد)حسینی فرزند عل یمحمد متولد 1346 شهادت 21 / 1/ 1366 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 8

40- محمد کاظمی فرزند رمضان متولد 1348 شهادت 31 / 1/ 1366 شلمچه خرمشهر - عملیات کربلای 8

41- محمد شوری فرزند موسی متولد 1337 شهادت 26 / 6/ 1366 محور مهاباد – سردشت آذربایجان غربی

42- علی اصغر رحیمی فرزند میرزاعلی متولد1329شهادت7/7/1366 بمباران هوایی نیروگاه نکا مازندران توسط ارتش عراق

43- غلامعباس کریمی فرزند حسین متولد 1347 شهادت 26 / 12 / 1366 حلبچه عراق - عملیات والفجر 10

44- سیدمحسن هاشمی فرزند سید حسن متولد 1346 شهادت 19 / 4/ 1367 ارتفاع مرزی سور کوه بین بانه و مریوان کردستان

45- حمید رضا رزاقی فرزند قنبر متولد 1347 شهادت 23 / 4/ 1367 رودخانه کوزران کرمانشاه- پدافندی

46- حمیدرضا انصاری فرزند حسن متولد 1344 شهادت 1/ 7/ 1367 منطقه عملیاتی دهلران ایلام - مفقودالاجسد

47- بهرام قاسمی فرزند مظفر متولد 1328 شهادت 10 / 6/ 1368 بهمن شیر خوزستان - عملیات رزمایش بیعت

48-  رضا مهرانی فرزند علی اکبر متولد 1340 شهادت 8 / 2/ 1375 بیمارستان آراد تهران در اثر مجروحیت جنگ

 l4ihtfujzn13kbirsip.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ساعت18:35توسط |
معرفی کتاب در خصوص شهر نراق(45)

 

کتاب " علما و دانشمندان کاشان "

کتاب علما و دانشمندان کاشان از قرن دوم هجری قمری تا اکنون در 800 صفحه سال 1391 توسط آقای حسن سپهری فرزند حسین متولد 1308 توسط انتشارات سوره تماشا در شمارگان 500 نسخه به چاپ رسیده است .

 uwxe3uhm8mc5v1fws6t8.jpg


توضیحات سلحشوران شهر نراق

طی یکی دو سالی که کتاب های مختلف مطالعه شد و در خصوص مشاهیر شهر زیبا و کهن نراق از توابع دلیجان استان مرکزی برداشت های لازم صورت گرفت غصه می خوردم که چرا از میان قریب به 100 دانشمند و شخصیت برجسته دینی فقط به شهره بودن دو نفر به نام فاضلین نراقی بیشتر توجه می شود و علمای دیگر که مستقیما در این کتاب بعضی از آنها را علامه دَهر و عالمان تاثیر گذار در جامعه معرفی نموده اند توجه نمی گردد . 

 p18hszirwn5sr6egjp9m.jpg


از میان انبوه دانشمندان دینی شهر نراق پنج نمونه از علمای طراز اول ایران ذکر می شود که در این کتاب عظمت این انسان ها را متذکر شده که با زمان وفاتشان نام برده می شود :

0/0/1235برابر1273وفات علامه حاج میرزا محمد نصیر مجتهدنراقی(نصیرالدین) فرزند احمد فاضل
0/0/1240برابر 1278 وفات علامه حاج ملا محمد جواد نراقی(شفایی) فرزند ملا احمدبن محمدمهدی
0/0/1259وفات علامه حاج ملا محمد نراقی فرزندملا احمدفاضل ملقب به عبدالصاحب وحجه الاسلام
0/0/1343وفات آیت الله مجدالدین نراقی فرزند میرزا ابوالقاسم نجم الدین بن محمد صاحب دیوان شعر
0/0/1280وفات میرزا محمدحسین نراقی بن محمدعلی بن مهدی بن محمدمهدی(پدر شهید آقاعلی)

 6sgksczz9ntkeeisnjc.jpg

چند روزی مطالعه عمیق کتاب علما و دانشمندان کاشان طول کشید و به اندازه یک کتاب از 800 صفحه محتویات آن استخراج و فیش برداری گردید تا در زمان شایسته به افکار عمومی عرضه شود . در این کتاب به بیش از 70 نفر از شخصیت های برجسته شهر نراق از جمله علما و دانشمندان و شعرا در 101 صفحه پرداخته شده است .

x2mktyusfyen4dzgrf4.jpg

صفحاتی که بیشترین مطالب در خصوص نراق و نراقی ها به آن اشاره شده به شرح ذیل است :

-72-74-79-89-90-91-92-101

-102-103-106-107-109-116-120-137-138-142-143-144-145

-146-156-180-181-191-209-211-121-225-230-231-235-250-252

-253-263-276-285-286-295-304-305-317-228-352-354-359-396-397

-398-401-426-468-469-484-485-488-501-504-516-533-547-548-555-556

-582-619-620-625-633-664-665-666-667-668-669-670-671-672-673-674-675-676

-683-754-755-756-757-758-759-770-771-772-773-775-777-778-782-788-789

امید است دست اندرکاران امورات دینی و فرهنگی به علما و دانشمندان شهر عالم خیزمان توجه مضاعف داشته باشند و در شناسایی و معرفی این مشاهیر فعال تر باشند . 

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ساعت18:3توسط |
اشعار شاعر سروش گیلانی در وصف کوه اُل شهر نراق

 

اشعار شاعر سروش گیلانی در وصف کوه اُل شهر نراق


شاعر تواناي معاصر استاد حسنعلي محمودی متخلص به سروش گيلانی اهل شهرستان لنگرود استان گیلان با ذوق و سلیقه وصف ناپذیر در وصف کوه دلپذیر اُل واقع در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان چنين سروده است :

9m7twan85lsvyfr6p8a7.jpg


بال در بال داده كركس و ال
سايه گسترده اند بر نخجير

ال چو آبستن حوادث بود
در تف آتش تنور كوير

غرشي كرد و ناگهان زاييد
كودكي همچو غار چال نخجير

كودكي همنواز دسته گل
كودكي همتراز ماه منير

چشم دل شد ز ديدنش روشن
نورباران گرفت كنه ضمير

پس بود مادرش نراق كهن
كو دهد طفل خود ز پستان شير

 

ite9vd7vuzny9j0nhhv.jpg

                                                              وبلاگ سلحشوران شهر نراق

 

+نوشته شده در دوشنبه هجدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت20:58توسط |