X
تبلیغات
سلحشوران شهر نراق
سر آغاز

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلين نراقي) دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 98 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است .

همچنین تعداد 48 راننده اتوبوس، مینی بوس، کامیون، بنز خاور، آمبولانس ، وانت و نیسان در طول جنگ عراق بر علیه ایران فعالیت مخلصانه داشته اند .

از ابتدای تشکیل نهادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 88 پاسدار و 18 جهادگر در جهاد سازندگی(کشاورزی) و 480 بسیجی تا کنون در شهر نراق فعالیت موثر و سازنده داشته اند .
شهر نراق اولین منطقه ای است که اکثر شرایط ایثار و فداکاری و مساعدت را در هشت سال دفاع مقدس داشته است .اولین شهید استان مرکزی به نام محمدعلی قجری مربوط به نراق است. به نسبت جمعیت بالاترین رزمنده ، بالاترین شهید ، بالاترین جانباز ، بالاترین آمار آزادگان و بالاترین کمک های اهدای مردمی به جبهه را در سطح استان به خود اختصاص داده است .
قصد داریم به برکت سی و یکمین سالگرد جنگ تحمیلی و دفاع جانانه غیورمردان و سلحشوران ایران زمین و در راستای رهپویی از شهدا و احترام به آزادگان سرافراز و جانبازان عزیز و بسیجیان گرانقدر شهر نراق ، خاطرات و عکسهای دلاور مردانمان و همچنین اطلاعات عمومی شهر را در معرض دید همگان قرار داده تا با رویت آنها خاطراتشان را زنده کرده و غبار فراموشی را از دلها بزداییم .
 

علاقمندان می توانند برای نمایش دادن عکس و خاطراتشان آنها را به آدرس نویسنده وبلاگ ( h_ozaee@yahoo.com ) ایمیل نموده و یا حضورا در شهر نراق تحویل نمایند .
آخرین حلقه ی رزم یک رزمنده نه تحویل سلاح به واحد تسلیحات ؛ که نوشتن خاطرات نبرد است . یک رزمنده تا زمانی که خاطراتش را ثبت نکرده ؛ هنوز چیزهایی به تاریخ و آینده و آرمانش بدهکار است .

                                                                                                                                                                                                                                                    رهبر فرزانه انقلاب ، امام خامنه ای     


 در ایام با میمنت عید سعید قربان عکس ها و خاطرات "وبلاگ سلحشوران شهر نراق" از تاریخ 24 مهر 1392 همزمان در شبکه اجتماعی فیس بوک به همین نام نمایش داده می شود . علاقمندان می توانند از مطالب تازه در خصوص شهر تاریخی و زیبای نراق و منطقه بهره برداری فرمایند .       


+ نوشته شـــده در سه شنبه پنجم مهر 1390ساعــت9:13 تــوسط |
برای چهار شهید نراق در فتح المبین پلاکارد نوشتم

برای چهار شهید نراق در فتح المبین پلاکارد نوشتم

اوایل نوروز سال 1361 از منزل آمدم میدون نراق که با علیرضا قجری فرزند سلطانعلی مواجه شدم . با ناراحتی و دلواپسی گفت بیا بریم بسیج چند تا پلاکارد در خصوص شهیدان بنویس . گفتم مگه خبریه ؟

  o0ve_28368330815459771527.jpg          9ju3_0011.jpg

                                              غلام محمد قجری

گفت آره چهار تا از رزمندگان شهرمان به اسامی سید غلامرضا باشی – عبدالله محمودی – ابوالفضل بیابانگرد و مهدی عباسی شهید شدند .

0547_08258244617441802506.jpg
با آه و افسوس چندین پلاکارد روی پارچه نوشتم . آنها از خوش فکر ترین جوانان و با تقوی ترین های دهر بودند .


یک ماه بعد علیرضا نیز طی عملیات بیت المقدس به همان شهدا پیوست .

ah04_img_0925.jpg
غلام محمد قجری فرزند عباس اهل شهر نراق7/6/1392


+ نوشته شـــده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعــت20:58 تــوسط |
نوروز 1361 مردم نراق به حرمت خانواده های شهیدان و اسرا عید نگرفتند

نوروز 1361 مردم نراق به حرمت خانواده های شهیدان و اسرا عید نگرفتند

در زمان کودکی در محله آب انبار پایین زندگی و در نزدیکی های منزل حاج علی محمودی سکونت داشتیم .

u0m_115.jpg
شهید عبدالله محمودی
با عبدالله محمودی هم سن و سال بودیم و  هر چه بزرگتر می شد پر شر و شور تر می شد . هر وقت به سمت منزل خاله جواهر(مرحوم جواهر صالحی فرزند رضا) می رفتم مورد غضب عبدالله قرار می گرفتم و از او می ترسیدم .

q8l_007.jpg
چون آب انبار دقیقا مقابل منزلشان بود و پاتوق او محسوب می شد . بزرگتر که شد تحت رهبری امام خمینی(ره) فعالیت داشت تا انقلاب به ثمر نشست .
uezx_scan0024.jpg
زود جنگ شروع شد و عبدالله و دوستانش برای جلوگیری از پیشروی ارتش عراق چند بار به جبهه رفتند تا سرانجام در عید نوروز 1361 پیکر مطهر وی و سه همرزم دیگرش را در گلزار شهدای نراق به خاک سپردند .

4z3w_73.jpg

نوروز 1361 مردم بزرگوار شهرنراق به خاطر همدردی با خانواده های شهیدان و اسرا و مجروحین عید نگرفتند .فراموش نمی کنم مردم برای تشیع پیکر مطهر عبدالله مقابل منزل پدرش اجتماع کرده بودند . کاظم یکی از برادران شهید با لباس فرم سبز رنگ سپاه با ابهت و صبورانه و موقر بین جمعیت راه می رفت .


    wa8c_scan0099.jpg   jzqq_1_(105).jpg

شهید کاظم محمودی


هفت ماه بعد کاظم محمودی هم در دفاع مقدس به شهادت رسید . به گفته همسایه ها حاج علی محمودی و حاجیه خانم فاطمه رضایی پدر و مادر شهیدان تحمل شایسته ای از خود نشان می دادند .

34er_88.jpg    uvus_7.jpg

مرحوم حاج علی مجمودی و مرحومه حاجیه خانم فاطمه رضایی


درجه ایمان آنها بالا بود و مادر شهیدان هنگامی که نا آرام می شد در اتاق خلوت و یا زیر زمین مسکونی گریه و فغان سر می داد تا همسایه ها و حتی اقوام بی طاقتی او را نبیند .
v9q1_0017.jpg
فرزندان به والدین توصیه کرده بودند که مانند حضرت زینب(س) مقاوم و صبور باشند . بعد از شهادت ما صدای گریه تان را کسی نشنود .
9arx_xfjfh.jpg
تشییع جنازه شهید کاظم محمودی
ما وظیفه داریم نام و یاد شهیدان را زنده نگه داریم و امیدوارم همانطور که در کودکی مورد لطف (کتک) عبدالله قرار گرفته ام در فردای قیامت مورد شفاعت وی و سایر شهدا قرار بگیرم .

lrti_dsc00658.jpg

حاجیه خانم اقدس جعفری فرزند علی اهل شهر نراق 12/11/1391


+ نوشته شـــده در دوشنبه یکم اردیبهشت 1393ساعــت23:56 تــوسط |
جنگنده ها می خواستند هواپیمای ایرانی حامل خبرنگاران جهان را به عراق ببرند

جنگنده ها می خواستند هواپیمای ایرانی حامل خبرنگاران جهان را به عراق ببرند

سال 1363 زمانیکه رزمندگان ایران جزایر مجنون را فتح کرده بودند ارتش رژیم بعث عراق تسخیر مجنون را منکر می شد .
gx5q_img007.jpg
نوروز علی آقایی

بر این اساس جمهوری اسلامی از خبرنگاران خارجی دعوت به عمل آورد تا از فتوحات سلحشوران در جزایربازدید کنند .

حدود 80 خبرنگار از کشورهای جهان به ایران مسافرت نمودند . ما آنان را با یک فروند هواپیمای سی – 130 به شهرستان دزفول استان خوزستان بردیم و منتظر ماندیم تا عصر بازگردند .

ywsp_img013.jpg

آنها به وسیله ماشین و لباس های غواصی و امکانات دیگر به جزیره مجنون منتقل شدند و پس از تهیه گزارش های مستند و فیلمبرداری و عکس ساعت 17 به دزفول بازگشتند .

دقایقی از پرواز هواپیمای ما نگذشته بود که با پنج فروند هواپیمای جنگنده عراق در آسمان مواجه شدیم . خلبانان با علامت هایی که می دادند از ما می خواستند همراه آنان به عراق برویم . ما بدون توجه به درخواستشان دور خود می چرخیدیم .
di6d_img018.jpg                                                 eta2_img002.jpg

پس از آن خلبان ماهر ایران تصمیم گرفت هواپیما را در خاک ایران و در مزرعه گندم فرود آورد . در این اثنا ناگهان متوجه رگبار مسلسل عراقی ها از یکی از جنگنده ها شدیم که در اطراف هواپیمای ما شلیک کردند .
2jj6_1397987253668.jpg
سروان مهندس پرواز نوروز علی آقایی

وقتی دیدند ما تسلیم خواسته هایشان نمی شویم مایوسانه آسمان را ترک کردند و ما هم با شجاعت مجددا اوج گرفتیم و به سمت تهران مسیر را ادامه دادیم .
mtfy_xdfjkxghj.jpg                                                                               fxaq_jhhojo.jpg

یک هفته بعد یک فروند هواپیمای جنگنده نیروی هوایی ارتش عراق در امیدیه توسط پدافند پر حجم ایرانیان سرنگون شد و خلبان توانست اجکت کرده(خروج اضطراری) و به بیرون بپرد .
unh4_8.jpg
این اسیر عراقی در مصاحبه اش اظهار داشت من در تیمی بودم که مقرر بود هواپیمای ایران( حامل خبرنگاران) را به عراق ببریم که با شجاعت خلبان و کادر پروازی آن مواجه شدیم .
آنها حاضر بودند در بیابان منطقه فرود اضطراری کنند و تسلیم خواسته های ما نشوند .
pv19_dsc00253.jpg

سروان مهندس پرواز نوروز علی آقایی فرزند علی اکبر اهل شهر نراق 15/5/1392

+ نوشته شـــده در یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعــت18:23 تــوسط |
غلامحسین قجری جانباز ولایتمدار نراق

غلامحسین قجری جانباز ولایتمدار نراق


برادرم غلامحسین قجری متولد 1346 در شهر نراق می باشد . طی هشت سال دفاع مقدس دو نوبت در لباس بسیج به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد .

oo6u_fyjxfykk.jpg
غلامحسین قجری در سالهای دفاع مقدس

بار اول سال 1364 و بار دوم زمستان 1365 در جبهه حضور داشت . جمعا شش ماه سابقه حضور جبهه در کارنامه اش ثبت می باشد .

ciwr_cgh.jpg
طی عملیات کربلای پنج در دی 1365 که به کربلای ایران مشهور است شرکت و پس از مجروحیت در بیمارستان آزادی تهران بستری گردید . یکی از کادرهای بیمارستان از او سوال می کند در چراغ برق که اکثرا نراقی هستند آشنایی داری ؟
1c3x_050439.jpg

روز بعد اتاق بخش غلامحسین مملو از قجری می شود . پس از بهبودی نسبی به زادگاه قشنگمان نراق آمد تا دوره نقاهت را بگذراند .

t42t_xdfjxh.jpg

 یکی از پاهایش گچ گرفته بود و با عصا حرکت می کرد . آن موقع در منزلمان کُرسی برقرار و برای بهبودی و استراحت ایشان مناسب بود .
xpc2_m088u5fbogsr621ag5.jpg


سال 1366 لغایت 1368 از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دلیجان به خدمت سربازی اعزام گردید .


c346_img_0947.jpg
غلامحسین قجری

مدتی در نیروی هوایی سپاه در پادگان بدر اصفهان و چهار ماه آخر سربازی اش را در دوکوهه اندیمشک در لشکر 10 سیدالشهداءسپری نمود .


rqn6_img_2444.jpg

ایشان با داشتن 10 % جانبازی در دفاع مقدس همچنان از نیروهای معتقد به نظام ولایتمدار جمهوری اسلامی می باشد .


eo2x_picture_413.jpg      
           غلامرضا قجری

 

برادر دیگرم غلامرضا قجری از سابقه داران جبهه می باشد و بارها تا مرز شهادت برای دفع تجاوز دشمن کوشش داشته است .8frs_xcgh.jpg

روح الله قجری فرزند حیدرعلی اهل شهر نراق 25/4/1392


+ نوشته شـــده در شنبه سی ام فروردین 1393ساعــت19:58 تــوسط |
محمد قجری ارتشی دلاور کمک حال بسیجیان نراق در جبهه


محمد قجری ارتشی دلاور کمک حال بسیجیان نراق در جبههجمعه 29 فروردین 1393 روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی است . به پاسداشت این روز بهانه ای شد تا مروری کوتاه از زندگی بزرگ یک دلاور ارتش در نیروی زمینی به نام محمد قجری که اهل شهر نراق از توابع دلیجان استان مرکزی داشته باشیم :udx5_1904063_1424300964477020_1877430399_n.jpg
محمد قجری

آبان ماه 1360 بیست و هفت نفر از بسیجیان و پاسداران شهر نراق از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان محلات عازم جبهه شدند . عده زیادی از محلات و منطقه دلیجان نیز در این اعزام حضور داشتند .

5bqh_img_0208.jpg

بسیجیان در زادگاهشان نراق رژه مقتدرانه ای انجام دادند . خانواده ها روی سر فرزندانشان نقل می پاشیدند و عده ای اسپند دود کردند .

 اکثر این نیروها از موسسین بسیج و کتابخانه و انجمن اسلامی دبیرستان حاج عباس معصومی نراق و از ممتازترین محصلین دبیرستان به شمار می رفتند .trzj_cguxdt.jpg

جمیع نیروها در شهرستان محلات نیز مانور رفته و امام جمعه آیت الله سید عبدالعلی مقدسی مشهور به حاج طه برای اجتماع مردم و رزمندگان سخنرانی و دعای بدرقه خواند .
عملیات موفقیت آمیز ثامن الائمه و شکست حصر آبادان به پایان رسیده بود .

مجموع نیروهای محلات بالغ بر 100 نفر در جبهه محمدیه دارخوین و در حاشیه رودخانه خروشان کارون حدود 20 کیلومتری آبادان مقابل دشمن بعثی پدافند کردند تا از مواضع پیروزمندانه عملیات دفاع کنند .
ewjh_1_(271).jpg
محمد قجری در سالهای دفاع مقدس
90 روز یا سه ماه (آبان – آذر – دی )فرصت مناسبی بود . در این اثنا حضور یک ارتشی قهرمان و یک شهروند صدیق باعث تقویت روحیه مضاعف رزمندگان نراق شد .
آقای محمد قجری فرزند یوسف باب دوستی بیشتر را گشود و هر چند وقت به دوستان بسیجی خودش در این نقطه جبهه دیدار می کرد .y8ek_42.jpg
شهیدان مهدی عباسی - قاسم جعفری - محمد رضا بخشی - عباس رمضانی و آزاده جانباز احمد ابوالحسنی در عکس خاطره انگیز با آقای محمد قجری در جبهه محمدیه دارخوین آبادان - آبان 1360

او بزرگتر از یک پیک لشکر ؛ زبده تر از نامه رسان ؛ سریع تر از تلفنگرام ؛ و جایگزین مناسب به جای تماس تلفنی رزمندگان با خانواده هایشان محسوب می شد .

محمد انسان بزرگواری بود که همه این مسئولیت ها را برای خوشنودی دل والدین مرزبانان مخلصانه انجام می داد .


3bac_fyic.jpg

خودش یک سروان ارتش و در جبهه ایستگاه حسینیه و جفیر مستقر بود . هر وقت می خواست برای استفاده از مرخصی به نراق برود با زحمت زیاد و طی مسافت کیلومترها راه خودش را به جبهه محمدیه می رساند و پس از اطلاع از خبر سلامتی همشهریانش از تک تک آنها نامه برای خانواده ها دریافت می کرد .


zuy1_1920298_1424300974477019_1565812204_n.jpg

وقتی والدین سلحشوران شهر نراق مطلع می شدند که محمد قجری از جبهه آمده به سمت منزل او روانه شده و ضمن شنیدن خبر سلامتی فرزندانشان نامه های آنان را دریافت می کردند . واقعا ایشان به تنهایی باعث خوشحالی والدین بود و هر گونه دغدغه از آنان بر طرف می شد .


x3fl_sdtuzdtj.jpg

در بازگشت از مرخصی نیز نامه های خانواده ها و آجیل و از جمله جوزغند که به بمب هسته ای و یا به قول شهردار مرادی " نارنجک لپی " را به جبهه می آورد . خود به خود آقا محمد یک شور و شوقی را در رزمنده ها حفظ می کرد .


e84l_1_(326).jpg

محمد قجری ، شهید مصطفی طالبی


یک شب ماندن در سنگرهای محمدیه به این شادی ها می افزود . اکنون پس از 33 سال مرور بر آن خاطره های زیبا و مشاهده عکس های یادگاری و آویزان کردن جوزغند ها بر گردن و ده ها دل مشغولی دیگر باعث انبساط روحیه می گردد .


tar0_15-2_44464_.jpg

آقا محمد این ارتشی مومن خلوص نیت و عشق بسیجیان را متوجه شده بود و به این مخلص ترین های روزگار علاقمند بود . شاید دریافته بود که یک ماه دیگراز بین این عده طی عملیات فتح المبین چهار نفر شهید ؛ سه نفر اسیر و هشت نفر مجروح خواهند شد . این جمع صمیمی به مرور در جنگ پس از کسر یارانشان دیگر آن جمع محبوب را تجربه نکردند و محمد آقا قجری هم آن یاران گهربار را پیدا نکرد .


14cf_1_(282).jpg

شهیدان مهدی عباسی - قاسم جعفری - محمد رضا بخشی - عباس رمضانی و آزاده جانباز احمد ابوالحسنی در عکس خاطره انگیز با آقای محمد قجری در جبهه محمدیه دارخوین آبادان - آبان 1360


آقای محمد قجری فرزند یوسف تاریخ 15/12/1392 همراه با پدر بزرگوارش آقای یوسف قجری فرزند علی در گلزار شهدای نراق ملاقات و طبق معمول با چهره آرام اظهار داشت :


سال 1355 در نیروی زمینی ارتش استخدام شدم . مدتی در شهر همدان و پنج سال در لشکر 16 زرهی قزوین خدمت کردم . سه سال در لشکر 28 سنندج مرکز استان کردستان بودم . سال 1385 از ارتش جمهوری اسلامی بازنشسته شدم .


n8l2_images.jpg

فعلا به همراه خانواده در کرج سکونت دارم . همسرم سرکار خانم .... در طول خدمت 30 ساله بنده متحمل خسارات روحی شد و با بردباری و توکل به خداوند کریم فرزندانمان را تربیت کرد .

از ابتدای مهر 1359 که ارتش عراق جنگ هشت ساله را بر ایران تحمیل کرد یگان ما هم در جبهه های مختلف فعال بود . آبان و آذر و دی ماه 1360 بسیجیان نراق در جبهه محمدیه بودند و من آن مقطع در قسمت دیگر استان خوزستان حضور داشتم .

از ایستگاه حسینیه می آمدم اهواز و مسیر را به سمت آبادان تغییر می دادم و قسمتی را نیز از محور اصلی پیاده تا کنار رود کارون می رفتم تا این عاشقان فی سبیل الله را زیارت کنم .


gau4_1939915_1424300954477021_580322211_n.jpg

شهیدان  قاسم جعفری - قدرت الله کمره ای - عباس رمضانی و مظاهر لطفی در عکس خاطره انگیز با آقای محمد قجری در جبهه محمدیه دارخوین آبادان - آبان 1360


رابطه خوبی بین ما ایجاد شده بود . از همه آنها دستخط می گرفتم و به والدینشان می رساندم . آنها نیز پاسخ نامه را می نوشتند و همراه با آجیل و خصوصا محصول اصیل نراق که جوزغند هست برای فرزندانشان به جبهه می آوردم .


871a_166990_643.jpg

بسیجیان وقتی من را می دیدند به استقبالم می آمدند و بقیه را صدا می زدند و در سنگر اجتماعی همدیگر را ملاقات می کردیم . مدت کوتاه بود ولی روزگار خوشی داشتیم و به این نیروها عشق می ورزیدم . اکثرا مجرد و کمتر متاهل بینشان بود و دست از دنیا شسته بودند .


mxtu_img_0196.jpg

      محمد قجری در کنار پدر بزرگوارش یوسف قجری

عکس های آن موقع را که می بینم اشک از چشمانم جاری می شود چون بسیاری از آنها در طول دفاع مقدس شهید و بقیه نیز اسیر و مجروح شدند . امروز به همراه پدرم برای زیارت یاران قدیم و شهدای امروز آمده ام . همه با هم پیرو راستین شهدا و امام شهدا باشیم .


tnxw_img_0194.jpg

سروان بازنشسته ارتش محمد قجری فرزند یوسف اهل شهر نراق 15/12/1392+ نوشته شـــده در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393ساعــت20:50 تــوسط |
جای خال فرزندم ترکش خورد


جای خال فرزندم ترکش خوردروی گردن فرزندم محمد رضا رمضانی خال زیبایی داشت که همیشه به آن نگاه می کردم و انگار برایم نشانه و یادگاری بود .

   avl_تدفین_(41).jpg
پیکر مطهر شهید محمد رضا رمضانی

عملیات بیت المقدس که شهید شد رفتم بسیج شهر نراق تا پیکر مطهرش و آن خال را مشاهده کنم . دیدم جای خال ترکش خورده و آنجا را بوسیدم .
efc_0012.jpg           s67g_picture_691.jpg

حاجیه خانم نیره قجری فرزند سلطانعلی مادر شهید محمد رضا رمضانی 4/1/1391


+ نوشته شـــده در چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393ساعــت16:48 تــوسط |
صدای بلندگو در همه شرایط آزار دهنده است

صدای بلندگو در همه شرایط آزار دهنده است

10مرداد 1360 بسیجیان در ساختمان درمانگاه صفایی مستقر شدند . زمستان آن سال بلندگوی مخروطی بر پشت بام نصب شد و اذان ها ؛ اطلاع رسانی و یا سرود های حماسی پخش می شد .
flut_93907559841198247692.jpg

به خاطر دلسوزی و اینکه نماز صبح مردم قضا نشود صدای آمپلی فایر زیاد و بعد متوجه شدیم باعث اذیت همسایه شده بود.

waah_1_(101).jpg
نمای قدیم درب ورودی بسیج شهر نراق

علیرضا عباسی فرزند غلام محمد - سید تقی موسویان فرزند سید علی


 یک بار همسایه ای با صمیمیت گفت هر چه صدا را می خواهید زیاد کنید و ما تحمل می کنیم ولی این فوت های آغازین روشن کردن بلندگو را انجام ندهید که آزار دهنده است. مخصوصا نگویید آزمایش می کنیم یک ؛ دو ؛ سه .3ypr_image2839.jpg
نمای ساختمان قدیم بسیج شهر نراق
جانباز مرحوم حسین حیدری فرزند محمد علی - سید هادی موسوی فرزند سید محمد - غلامرضا لطفی فرزند اسماعیل

یک روزهم نگهبان درب ورودی ملاحظه کرد برادری برای اذان صبح وارد دفتر بسیج شده و آمپلی فایر را روشن کرد و پشت میکروفون هی فوت می کرد و سریع می دوید دم دفتر و گوش می کرد که آیا صدای فوتش می آید یا نه .
fwse_1_(80).jpg
نمای داخلی سالن بسیج سابق شهر نراق
نیم تنه بیرون پنجره : شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیم - علیرضا عباسی فرزند غلام محمد - اسماعیل حبیبی فرزند اکبر


چند بار پی در پی این کار را تکرار کرد و نهایتا نگهبان با خنده صدا زد فلانی صدای بلندگو که تاخیری نیست که خودت بشنوی پدر مردم را درآوردی اذان را بگو.
39r1_1_(3).jpg
نمای داخلی سالن بسیج سابق شهرنراق
هادی ایزدی فرزند عباس - قدرت الله آقاصادقی فرزند علی محمد - غلامرضا اسماعیلی فرزند باباخان - سید تقی موسویان فرزند سید علی - شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیماز آن روز به بعد متوجه شدم همه نوع صدای بلندگو چه در غم و چه شادی برای عده ای از مردم آزار دهنده است .

2fsf_1_(12).jpg
محوطه بسیج شهر نراق در کنار استخر زیبای آن
علیرضا عباسی فرزند غلام محمد - مرحوم سید مرتضی باشی فرزند سید عباس

مطلب رسیده به وبلاگ سلحشوران شهر نراق22/11/1391


+ نوشته شـــده در سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393ساعــت16:7 تــوسط |
24 فروردین 1393 روز تکریم مادران و همسران شهدای شهر نراق

24 فروردین 1393 روز تکریم مادران و همسران شهدای شهر نراق


24 فروردین 1393 روز تکریم مادران و همسران شهداست . به دلیل کثرت شهدا در شهر تاریخی و مذهبی نراق امکان نام بردن از مادران 80 شهید این شهر زمان بَر و طولانی می باشد .


8ch5_g.gif

به قصد تبرک به 32 شهید مدفون در گلزار شهدا و به شهیدانی که خانواده های آنان به زادگاهشان بازگشته اند اشاراتی می شود :


در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) نراق ها پیکر مطهر سه شهید راه آزادی(علیرضا صادقی فرد – مهدی اسماعیلی – لطف الله صادقی) را در تهران تشیع و در بهشت زهرا(س) به خاک سپردند .
1- آرامش به جامعه بازگشت بود و جنگ تحمیلی شروع نشده بود که تجزیه طلبان در کردستان صدای خودمختاری سر دادند و تاریخ 8 اردی بهشت 1359 محمدعلی قجری در سنندج به دست خودفروشان گروهک الحادی کومله به شهادت رسید .

kiyt_ghghh.gif                                                  ih5x_1.jpg
                                                                                                              حاجیه خانم فرخ رمضانی

اولین سردار شهید از استان مرکزی در محلات و دلیجان و نراق تشیع و در امام زاده سلیمان آرام گرفت . حاجیه خانم فرخ رمضانی از آن جهت شایسته بیشترین تکریم است که مادر اولین شهید نراق و منطقه است . خانم اکرم قجری هم شایسته تکریم است که همسر پاسدارشهید والا مقام محمد علی قجری بوده است .


2- سرباز فداکار وطن احمد ابراهیمی 5 دی 1359 در سر پل ذهاب جاودانه شد . او اولین سرباز شهید زادگاهش محسوب می شود .

km5z_002.jpg                                       17go_2.jpg

                                                                                                                       حاجیه خانم بهجت عظیمی

 حاجیه خانم بهجت عظیمی توانسته بود احمد را با یتیمی بزرگ و برای دفاع از ناموس و وطن تربیت کند .


3- سرباز شجاع محمد رضا پورصادقی 27 شهریور 1360 با مقاومتش طی عملیات شهید مدنی در بستان حماسه آفرید .
 nzga_003.jpg                                         lqox_3.jpg
                                                                                                                            حاجیه خانم عزت اصفهانی
حاجیه خانم عزت اصفهانی 80 روز چشم انتظار فرزند دلبندش ماند تا از صحنه درگیری پیکر مطهر فرزندش را آوردند . تو دانی 80 روز چشم انتظاری مادر چه سخت است ؟

4- بسیجی اسدالله خسروی 22 آذر 1360 در طریق القدس بستان شهادت را در آغوش گرفت . هنوز دو ماه از زندگی اش با سرکار خانم کبری یوسفی نگذشته بود .

ojew_004.jpg                                          ycqm_4.jpg

                                                                                                              حاجیه خانم اقدس عابدینی

حاجیه خانم اقدس عابدینی با دشواری در مزرعه محمد آباد فرزندش را بزرگ و تربیت کرد تا نامش به عنوان اولین شهید پایگاه بسیج نراق در تاریخ جاودانه گردد . نام فرزندی از این خانواده اسدالله گذاشته شده است .


5- سرباز علی اصغر مهدوی 20 آذر 1360 در ارتفاعات شیاکوه گیلانغرب برای دفع تجاوز دشمن پودر شد .


           j2w5_005.jpg                                                        u2p7_zan02.jpg

حاجیه خانم صنعت محمدی تا حیات داشت منتظر تکه استخوان یا پیراهنی از دُردانه اش بود و خبری نشد . شاید سزاوار مطرح کردن نباشد ولی او در اثر این فراغ دق کرد .6و7و8و9 - بسیجیان سید غلامرضا باشی – عبدالله محمودی – ابوالفضل بیابانگرد و مهدی عباسی طی نامه به خانواده نوشتند می رویم خط مقدم تا چکمه پوشان بعثی و متجاوز را از میهن دور کنیم .


a5a4_006.jpg                                                          6lr1_6.jpg

حاجیه خانم کلثوم مجیدی رضوانی

همه پای سفره هفت سین بودند که دومین روز نوروز 1361 طی عملیات فتح المبین در جبهه شلش شوش کربلایی به پا شد .


r9eg_007.jpg                                                           uvus_7.jpg

                                                                                                                              مرحومه فاطمه رضایی

خانم ها کلثوم مجیدی رضوانی – مرحومه فاطمه رضایی – نیره قاسمی و مرحومه توران قاسمی حق داشتند مویه کنان بر سر و صورت بزنند .


 ok8k_008.jpg                                                        rhso_8.jpg

                                                                                                                        حاجیه خانم نیره قاسمی

این چهار فرد فقط فرزندان آنها نبودند . آنان چهار موسس بسیج ؛ انجمن اسلامی ؛ کتابخانه و گلزار شهدای نراق بودند . مخلص ترین و نخبه ترین های دهر بودند .

          746i_009.jpg                                                       bo90_9.jpg

                                                                                                                                 مرحومه توران قاسمی

10 و 11 و 12 - بسیجیان غلامرضا قجری - علیرضا قجری و محمد رضا رمضانی گفتند می رویم در راه خمینی جان نه سَر دهیم . آزادی خرمشهر در بهار 1361 طی عملیات بیت المقدس مدیون خون شهداست .


fadv_0010.jpg                                                       xrp_10.jpg

                                                                                                                                  حاجیه خانم زهرا قجری

مادران حاجیه خانم زهرا قجری و مرحومه حشمت قجری و نیره قجری نیز سهم و اجری از شهادت جگر گوشه هایشان در این پیروزی دارند و نیاز به تکریم می باشند .


d7ma_0011.jpg                                                       ydvy_11.jpg

این مادران و شهدایشان با آزاد سازی خرمشهر دل امت اسلامی در سراسر گیتی را شاد کردند .

efc_0012.jpg                                                   pbja_12.jpg

                                                                                                                          حاجیه خانم نیره قجری

13 و 14 – بسییجیان محمد رضا بخشی و عباس رمضانی در همسایگی هم بزرگ و هر دو طی عملیات رمضان در تابستان 1361 به شهادت رسیدند .


d0j4_0013.jpg                                                fdw2_13.jpg

                                                                                                                    حاجیه خانم کبری جعفری

مادرانشان کبری جعفری و اقدس خسروی مور گفتند و ضجه زدند ولی با امید زندگی کردند و همیشه مورد تکریم مردم هستند .


 toy1_0014.jpg                                    6n1f_14.jpg

                                                                                                              حاجیه خانم اقدس خسروی

فرزندان این دو مادر درخشانترین موسسین بسیج نراق بودند .


15- کارمند صنایع دفاع غلامعباس علی آقایی 9 مهر 1361 طی عملیات مسلم بن عقیل به شهادت رسید . مادرش منیره رزاقی سال 1357 فوت کرد. همسرش حاجیه خانم عشرت علی آقایی و مریم دختر دو ساله اشان مومنانه راه شهید را پیمودند .

1i66_0015.jpg                                                   uin_15.jpg

                                                                                                                       حاجیه خانم عشرت علی آقایی

بعدا زندگی زیبای خداوندی ادامه یافت و عشرت خانم با برادر شهید به اسم غلامرضا ازدواج و صاحب دو فرزند هستند که یکی به نیت شهید نام غلامعباس را بر گزیده است .

xymd_15-1.jpg

                                                                                                                    سرکار خانم مریم علی آقایی

دخترش مریم خانم نیز اکنون صاحب دوفرزند است و هر هفته بر سر قبر پدرش تبسم جسته و زندگی اش را متبرک می کند .


16- پاسدار مظاهر لطفی با سرکار خانم مریم قجری پای سفره عقد نشستند . ولی دفاع مقدس نیاز به فرمانده داشت . مادر محترمه شهید حاجیه خانم قجری و خانم مریم قجری که خود خواهر اولین شهید منطقه بود مظاهر را از زیر قرآن عبور و راهی جبهه نمودند .


 7ht_0016.jpg                                                 xc65_16.jpg

                                                                                                                            حاجیه خانم قجری

11 آبان 1361 طی عملیات محرم خبر شهادت این رادمرد را آوردند . همسر و مادر شهید به عنوان ره پویان شهید مسیر را ادامه دادند .


i6us_16-1.jpg

نوه پسری این خانواده نیز به نام مظاهر نامگذاری شد . خانم قجری با توکل بر خداوند و توسل به حضرت زهرا(س)زندگی شیرین را ادامه داد و اکنون صاحب چند فرزند می باشد .


17- پاسدار کاظم محمودی هفت ماه بعد از برادرش در16 آبان 1361 طی عملیات محرم شهید شد . مرحومه فاطمه رضایی در ذهنش بود حالا که فرزندم عبدالله شهید شد و دامادی اش را ندیدم لااقل عروسی فرزند 23 ساله ام کاظم را مشاهده کنم تا تسکینی برای دلم باشد .


w0w_0017.jpg                                                                 y85w_17.jpg

                                                                                                                                        مرحومه فاطمه رضایی

آخه کاظم سربازی اش پایان یافته و شغل پاسداری هم که داره و کمبودی حس نمی کنم . روز تشیع پیکر مطهرش غنچه های دامادی بر بلندای دستان مردم جلوتر از جسدش حرکت می کرد .


18- بسیجی علیرضا رزاقی جوانترین شهید دانش آموز استان مرکزی 17 آذر 1361 در پدافندی عملیات محرم به شهادت رسید . حاجیه خانم منصوره قجری مادر این شهید 16 ساله صبورانه در غم فرزند عزیزش ایستادگی کرده است .


pqrp_0018.jpg                                                    sczb_18.jpg

                                                                                                                         حاجیه خانم منصوره قجری

روز اعزام منصوره خانم دست علیرضا را در دستان مندعلی نباتی گذاشته و سفارش می کند مواظب عزیزم باش . مندعلی می گوید حاجی خانم نگران نباش با هم می رویم و با هم بر می گردیم که الحق اینگونه شد .


19- بسیجی مندعلی نباتی به حبیب بن مظاهر شهدای نراق مشهور و 17 آذر 1361 که در پدافندی عملیات محرم شهید شد 56 ساله بود .

   p0n7_0019.jpg                                                       xslx_19-1.jpg

مادرش زیور مسلمی سال 1345 فوت کرد . شهید دارای ده فرزند شامل سه پسر و هفت دختر می باشد .


pj6j_19.jpg

                                                                                                                             حاجیه خانم عزت یوسفی

همسرش حاجیه خانم عزت یوسفی با زجر و مکافات امورات زندگی فرزندان را رتق و فتق نمود تا رستگار شدند .


20- سرباز مصطفی طالبی 16 فروردین 1361 طی عملیات والفجر یک به شهادت رسید . یتیم بود و تحت تربیت بزرگوارانه مادر مظلومش مرحومه خانم منور اصفهانی بزرگ شد .


 yygk_0020.jpg                                                    zfqe_20.jpg

بزرگتر که شد خودش تکفل خانواده را بر عهده گرفت .


21- بسیجی محمد علی نوری 22 اسفند 1364طی عملیات والفجر هشت به شهادت رسید . مادر مکرمه اش حاجیه خانم کبری لطفعلی در فراغش ستم ها کشید .


kz2_0021.jpg                                            1swu_21.jpg  4sd_21-.jpg

                                                                                                             مرحومه کبری لطفی

ولی در عین حال به سفارش فرزندش مقاومت کرد تا زندگی دنیوی را ترک و به امید شفاعت فرزندش در انتظار بماند .


22- پاسدار وظیفه حسین قجری 3 اسفند 1364 طی عملیات والفجر هشت در اثر بمباران هوایی انرژی اتمی به شهادت رسید .

ps2g_0022.jpg                                                               jmc3_22.jpg

                                                                                                                                        حاجیه خانم جمیله قاسمی

حاجیه خانم جمیله قاسمی انتظار دامادی فرزندش را داشت . اکنون با نشان دادن بردباری پا به پای مادران و همسران شهدا بدنبال حق خواهی از خون شهیدش می باشد .
23- پاسدار سید حسن جوادی 17 فروردین 1365در اهواز به شهادت رسید . همسرش سرکار خانم فاطمه حیدری صبور ماند و بعد هم با برادر شهید آقا سید عباس ازدواج و زندگی را حیات دوباره بخشیدند .


ggb7_0023.jpg                                        krf4_23.jpg

                                                                                                                                     حاجیه خانم کبری کریمی

حاجیه خانم کبری کریمی مادر دو جانباز سید حسین و سید عباس می باشد . سید حسن که شهید شد دلخوش به فرزندان دیگر بود که دست بر قضا شهریور 1391 سید علی(غلامرضا) که از بسیجیان نمونه شهر بود به علت تصادف در محور نراق - دلیجان فوت نمود .


2ty7_41.jpg

                                                                                        سید عباس جوادی و همسرش


24- طلبه بسیجی حسن کرباسی در پدافندی عملیات والفجر هشت در شهر فاو عراق به شهادت رسید .


                                                                                                                                            in4_0024.jpg                                                         asqw_24.jpg

                                                                                                                                  مرحومه عزت صادقی

مادرش مرحومه عزت صادقی با ایمان راسخ بر این مصیبت شکیبا ماند تا امیدی به شفاعت حسن داشته باشد .


25 و 26 - بسیجیان غلامرضا یوسفی ها دی 1365 طی عملیات کربلای پنج به شهادت رسیدند . مادران این جوانان پاکدل و پاک طینت حاجیه خانم ها معصومه عظیمی و زیور حیدری دشواری ها در مصائب دوری از فرزندانشان را تحمل کردند .


w2zw_0026.jpg                                  p3dz_25.jpg

                                                                                                          حاجیه خانم معصومه عظیمی

حماسه مادران یوسفی ها در زادگاهشان که شهید ساز و شهید پرورند زبانزد می باشد . کودکانی که در این خانواده ها متولد شدند نام غلامرضا را از نفس نیانداختند .

kg0q_0025.jpg                                   0b0c_26.jpg

                                                                                                              حاجیه خانم زیور حیدری

27- پاسدار قاسم جعفری از فرماندهان جنگ دی 1365 طی عملیات کربلای پنج شهید شد . حاجیه خانم عذرا شریفی تنها شیرزنی است که پیکر مطهر شهیدش را داخل قبر گذاشت .


7f19_0027.jpg                                               pd07_27.jpg

                                                                                                                       حاجیه خانم عذرا شریفی

این نمونه فداکاری نیاز به تکریم دارد . زمان شهادت قاسم همسرش سرکار خانم رقیه بابایی و دختر کوچکش سمانه در نبود قاسم صبر کردند .


qnsa_27-1.jpg

                                                                                                                                  سرکار خانم رقیه بابایی

بعد چرخه زندگی باعث ازدواج همسر و دخترش گردید تا از آفرینش خدادادی استفاده گردد . به برکت این سلحشور نام قاسم در این خانواده تکرار گردید .


28- بسیجی غیاثعلی عابدی در سن 37 سالگی طی عملیات کربلای پنج در دی 1365 سرش را به مولایش حسین بن علی(ع) تقدیم کرد .


kfww_0028.jpg                                                       wpju_28-3.jpg

مادرش فاطمه عابدی سال 1385 به رحمت خداوند پیوست . همسر شهید حاجیه خانم صنعت باقری شش فرزند کوچک و بزرگ را به هر ستمی به سر منزل مقصود رساند .


f8wv_28-1.jpg  bsvt_28.jpg

                                                                                                         حاجیه خانم صنعت باقری


29- سرباز غلامرضا حسینی 22 بهمن 1365 در جبهه سومار مظلومانه شهید شد . شهادت این سرباز جان بر کف همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود .


2jm_0029.jpg                                                       k9xr_29.jpg

مادر بزرگوارش مرحومه عصمت نبی زاده مهر 1390 بدرود حیات گفت تا قیامت از شفاعت جگر گوشه اش حظ و بهره ببرد .


30- پاسدار جعفرعلی کمره ای شیر بیشه شجاعت 11 اردی بهشت 1366 در نقطه صفر مرزی ایران و عراق در روستای کوره شیر سردشت غریبانه به دست اشقیای زمان مزدوران حزب منحله دمکرات کردستان به شهادت رسید .


n5u9_0030.jpg                                                                  7syb_30.jpg

                                                                                                                                                 مرحومه مرصع رضایی

نامزدی اش با سرکار خانم معصومه رعیتی راد هشت ماه دوام نیاورد . مادرش مرحومه مرصع رضایی به داشتن چنین فرزند دلاوری افتخار می کرد . به برکت این شهید نام جعفر همچنان بر فرزندان نوظهور خانواده درخشش دارد .31- بسیجی حجت الله ایزدی عارف بالله بود که 22 اسفند 1366 طی عملیات والفجر ده در حلبچه عراق یک پایش قطع و بعد به شهادت رسید .


9hnr_0031.jpg                                        tpgh_31.jpg

                                                                                                                         حاجیه خانم معصومه رمضانی

حاجیه خانم معصومه رمضانی مادر فداکاری است که همزمان همسرش حاج عباس و سه فرزندش در جبهه حضور داشتند و خودش هم در ستاد پشتیبانی جنگ فعالیت می کرد .


32- پاسدار قدرت الله کمره ای 4 خرداد 1367 در شلمچه خونش را به راه امام خمینی(ره) تقدیم نمود . همسر شهید سرکار خانم زهرا کمره ای و فرزند شهید به نام زینب به مثابه قهرمان کربلا زینب گونه استقامت به خرج دادند .


krdz_0032.jpg                                              xly9_32.jpg

بعد هم هر دو به زندگی فاطمه گونه و تشکیل خانواده روی آورده تا قیامت از شفاعت قدرت الله بهره مند شوند . مرحومه خانم سلطان حسینی مادر شهید از ابتدا می دانست فرزندش سودای شهادت در سر دارد لذا همیشه دعاگویش بود .


خانواده شهیدانی که طی سال های گذشته در زادگاهشان نراق بازگشته و ساکن شده اند و برای قبر فرزندشان در گلزار شهدا یادبود کار گذاشته شده است :


jty7_0036.jpg                                                                hkpd_36.jpg

1- شهید سید حسین میرسلطانی . حاجیه خانم اقدس دخت طالبی مادر شهید در نراق منزل دارند .


              y3hi_0040.jpg                                                      07fp_13920128144159641396873.jpg

2- شهید غلامرضا حمزه ای . حاجیه خانم شهربانو فروغی مادر شهید در نراق نو منزل دارند .


            hido_0041.jpg                                                          taw9_rrr.jpg

3-شهید محمد رضا باقری . حاجیه خانم ملوک نوروزی مادر شهید در نراق منزل دارند .


              s4lq_0051.jpg                                                       xax8_۲۰۱۴۰۴۱۱_۱۶۴۵۱۰_(1).jpg

4- شهید مهدی اکبری .  حاجیه خانم زهرا باقری مادر شهید در نراق منزل دارند .


scnm_0052.jpg                                                              ovc8_39.jpg

5- شهید ابوالفضل شاطری . حاجیه خانم حشمت علی آقایی در نراق منزل دارند .


a4n2_0053.jpg                                                              96iz_طوبی_رضایی_مادر_ش_نوروزی.jpg

6- شهید علیرضا نوروزی . حاحیه خانم طوبی رضایی مادر شهید فوت و لیکن حاج عباسعلی با همسر جدید ساکن نراقند .


             9ro_0059.jpg                                                 7f96_dsc_0276.jpg

7- شهید محسن کمره ای .  حاجیه خانم مولود آعلی مادر شهید در نراق سکونت دارند .


   l6jd_0060.jpg                                                                  lxtj_37.jpg

8- شهید علیرضا قجری فرزند علی محمد .خانم زهرا طالبی مادر شهید در نراق سکونت دارند .


             q7rh_0061.jpg                                                 07fp_13920128144159641396873.jpg 

9- شهید احمد رضا مهدوی .  حاجیه خانم نصرت مهدوی مادر شهید جنب منزل عبدالله زاده منزل دارد .

kb4u_0068.jpg                                                      j01w_35.jpg

10- شهید علی اکبر صادقی .  حاجیه خانم زینب کرباسی مادر شهید  و خواهر شهید حسن کرباسی در نراق سکونت دارد .


  1xik_0073.jpg                                                       eo6t_38.jpg

11- شهید محمد شوری . خانم عزت همدانی همسر شهید اهل و ساکن نراق است .

12-وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در شنبه بیست و سوم فروردین 1393ساعــت23:19 تــوسط |
مروری بر خاطره ها 9


w5nj_image7940.jpg

محوطه مدرسه فاضل نراقی شهر نراق – سال 1353

ایستاده از راست : مرحوم مجتبی غفاری فرزند سید محمود - مرحوم ماشالله رحیمی فرزند هدایت الله - ناشناس - علی اکبر جعفری فرزند غلام - مرحوم سید مصطفی هاشمی فرزند سید عباس- ... منوچهری فرزند ...

نشسته از راست : حسین جعفری فرزند علی اکبر - مرحوم سید حسین موسوی فرزند سید حبیب - عزت الله اکبری فرزند حسن - ناشناس - مرحوم سید ماشا الله هاشمی فرزند سید عباس


uyxa_image9030.jpg

مراسم جشن ازدواج آقای تقی پورصادقی فرزند علی اکبر در شهر نراق – سال حدود 1364

از راست : غلامرضا لطفی فرزند اسماعیل –  جعفر کریمی فرزند علی اکبر - تقی پورصادقی فرزند علی اکبر- مرتضی اصفهانی فرزند قاسم - علی قجری فرزند رحمت الله - سیدصدر موسوی فرزند سید حسین


rwn8_image8946.jpg

آیین نخل گردانی شهر نراق – روز عاشورای سال 1352

هادی نخل : مرحوم حاج حسین بحرینی فرزند عبدالباقی4a7d_9.jpg

هیئت زنجیرزنان متوسلین به ابا عبدالله الحسین(ع) شهر نراق - عاشورای سال 1360

تصاویر قابل مشاهده از جلو به عقب :

سید عطاءالله موسوی فرزند سید احمد – ناشناس – سید حسن موسوی فرزند سید جمال – مجتبی طالبی فرزند حسین – رضا محمودی فرزند حسن (دهل کوچک) – علی اشرف عضایی فرزند عباس - اسماعیل عضایی فرزند ابراهیم – احمد عضایی فرزند یوسف – غلامحسین رمضانی فرزند غلامعلی(ذاکر اهل بیت) – حسینعلی شریفی فرزند اسماعیل – نعمت الله رحمانی فرزند غلامحسین – مصطفی پیشه ور فرزند نعمت الله - محمود مرادی نراقی فرزند علیرضا (دهل بزرگ) – مرتضی فروغی فرزند حسین – علی اکبر عضایی فرزند عباس - محمود ایزدی فرزند حسین- سید غلامرضا موسوی فرزند سید علی – محمد حسینی فرزند علی


axb_image8966.jpg

شهر نراق – سال حدود 1352

از راست : محمد لطفعلی فرزند حسین - علی اصغر لطفعلی فرزند حسین - علی محمد لطفعلی فرزند قربان - ذوالفقار قجری فرزند مصطفی - علی اکبر لطفعلی فرزند قربان


bio6_p1230818.jpg

هشتمین یادواره شهدای شهر نراق در مسجد جامع - فروردین 1385

از راست : سید غلامرضا موسویان فرزند سید تقی - اکبر بهاری فرزند .... - سعید قجری فرزند یوسف - مهدی یوسفی فرزند عباس - حسین عضایی فرزند اسماعیل - محسن قجری فرزند علی اصغر - مجتبی مهدیزاده نراقی فرزند علی محمد - سید روح الله حسینی فرزند سید محمد - محمد مهدی ایزدی فرزند حسن


j4wl_image8698.jpg

زمستان 1351 در شهر نراق

از راست : رحیم ایزدی فرزندمحمود– حسین صالحی فرزند علی – اصغر صالحی فرزند علی – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله – محسن قجری فرزند رحمت الله – ناشناس – مرحوم محمد قجری فرزند رحمت الله


tbe_fxdyixdfy.jpg

لحظه تحویل سال 1357 هجری شمسی – بقعه بی بی زبیده خاتون شهر نراق

ایستاده از راست :
علیرضا عابدینی فرزند شکرالله – محمد آواره(زارعی فر) فرزند علی – مرحوم سید حسن موسوی فرزند سید حبیب – محمد قجری فرزند سلیمان – غلامحسین رمضانی فرزند غلامعلی – علی اصغر عابدینی فرزند شکرالله – حسین عضایی فرزند ماشاءالله – شعبانعلی یوسفی فرزند قاسم – ماشاءالله یوسفی فرزند قاسم – ناشناس - ... قجری فرزند سلیمان – قهرمان(دلاور) قاسمی فرزند غضنفر - مرحوم محمد حیدری فرزند جعفر
نشسته از راست :
مرحوم سید محمد موسوی فرزند سید آقامیر – مرحوم سید حسین موسوی فرزند سید حبیب – علی محمد پیشه ور فرزند حسین – اصغر عظیمی فرزند امیدعلی – عباس کریمی فرزند شکرالله  – احمد رمضانی فرزند غلامعلی – ابوالفضل اشرفی فرزند حسین – رمضان حمامی فرزند مصیب – علیرضا یوسفی فرزند قاسم مشهور به غلام
این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.


خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در پنجشنبه بیست و یکم فروردین 1393ساعــت21:45 تــوسط |
شهید محمد رضا اسدی سر جدای راه امام حسین(ع)

شهید محمد رضا اسدی سر جدای راه امام حسین(ع)


سال 1360 دوستی داشتم به نام محمد رضا اسدی فرزند خلیل متولد 1343 اهل شهرستان محلات که به جز من با اکثر بسیجیان شهر نراق آشنا و صمیمی بود .


wdmy_1_(95).jpg

محمدرضا اسدی

چندین بار به نراق آمد و با رفیقانش دیدار داشت . آبان 1360 بسیجیان نراق و محلات در جبهه محمدیه دارخوین در پدافندی عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان حضور سه ماهه داشتند و محمد رضا رابطه اش با ما قویتر گردید .


3hy_0329asadireza.jpg

بهار 1363 یک شب از تلویزیون سراسری در حال مشاهده سلحشوری رزمندگان بودم که آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در بیمارستان لبافی نژاد تهران در حال عیادت از مجروحین شیمیایی است .

نوبت به مجروحی رسید قلبم فرو ریخت و محمد رضا اسدی را دیدم که با صلابت به راهش عشق می ورزد و نگران از هیچ چیز نیست . آقای اسدی اسفند ماه 1362 طی عملیات خیبر در هورالهویزه و جزایر مجنون مجروح شیمیایی گردید و شدت آسیب به حدی بود که برای مداوا به کشور سوئد اعزام شد .


ji1q_img_0300.jpg

اسدی در بیمارستان لبافی نزاد تهران - بهار 1363


محمد رضا عاشق پیشه و حراست و پاسداری از خون های نا به حق ریخته شده در دفاع مقدس برایش ارزشمند بود فلذا مجددا راهی جبهه شد .


حال از زبان بهترین همرزمش آقای جواد نیکویی فرزند مرتضی ماجرای شهادت این سردار آسمانی را بشنوید :

با محمد رضا اسدی و عده ای از دوستان در عملیات بدر در هورالهویزه و شمال بصره شرکت داشتیم . روز 24 اسفند 1363 درگیری با نیروهای عراق خیلی سخت بود و من تند تند خرج آر . پی . جی می بستم و محمد رضا شلیک می کرد .


5bu_تصویر۱۵۲۱.jpg

موهای سرم از آتش عقبه شلیک های آر . پی . جی سوخت . جلوی چشمانمان تا جایی که دید داشت تانک های دشمن رژه می رفتند . باید به سرعت جلوی پیشروی تانک ها را می گرفتیم .

در کشاکش نبرد سهمگین گلوله مستقیم تانک موضع من و محمد رضا را مورد هدف قرار داد . ترکش بزرگی از ناحیه صورت به ایشان اصابت کرد و تقریبا پیکر بی سر دوستم نقش بر خاکریز شد .


dwnk_qv4ne9g6bz1awh8x1fg.jpg

       شهید محمدرضا اسدی

از رگ هایش مثل فواره خون به بیرون می جهید . وی به شهادت رسید . دوست عزیزم بود و خاک بر سرمان شد .

او را روی دوشم انداختم و کمی عقبتر از خط منتقل کردم . موتور سواری وظیفه اش حمل مجروح و عینک درشتی هم روی چشمانش گذاشته و به ما نزدیک شد . در آن صحنه آتش و خون او متوجه شد که روی دوش من رزمنده ای است و فورا جلو آمد و گفت مجروح را بنداز ترک من .


x5mk_1_(83).jpg

من پیکر محمد رضا را وسط و خودم پشت او نشستم . موتور سیکلت تا پَد چرخبال ما را آورد و تا متوجه پیکر بی سر اسدی شد داد و غیل راه انداخت که چرا من تمارض کردم و شهیدی را به جای مجروح به عقبه خط انتقال دادیم .

حتی او توهین کرد و گفت در این اثنا امکان نجات یک مجروح واجبتر بود .سردار محمد رضا اسدی نهایتا در شهرستان محلات تشیع و در گلزار شهیدان آرام گرفت .


rna_43596162698329103812.jpg

آقا جواد نیکویی ادامه ماجرا که شبیه به فیلم سینمایی است را اینگونه توضیح داد :

مهر ماه 1364 و شش ماهی از شهادت محمد رضا گذشته بود . در پادگان شهید زین الدین در شهرک بدر حومه اندیمشک بودم که بلندگو نام من را اعلام کرد که به درب موقعیت رفته افرادی قصد ملاقاتم را دارند .


5mgi_تصویر۱۸۲۸.jpg

دو مرد به اسامی مصطفی و اکبر از اهالی دزفول که باجناق بودند و دو زن همراهشان بود . گفتند ما را می شناسی ؟

گفتم خیر . گفت عملیات بدر و جریان موتور سوار و دوست شهیدت که به پَد انتقال دادی . آنها اظهار داشتند آن روزی که دوستت شهید شد ما در سنگر کنار شما بودیم . پنج شش ماهه که در به در و رد به رد دنبالت گشتیم تا اینجا پیدایت کردیم . باید با ما به دزفول بیایی و کار مهمی با تو داریم .


9m2i_img_0301.jpg

از سردار مهدی ناصری ( 1341 – شهادت 4/10/1366) فرمانده گردان ولیعصر(عج) اجازه گرفتم و راهی دزفول شدیم . وارد منزلی شدیم و داخل اتاقی رفتیم که به آن سمعی بصری می گفتند و دوربین های متعددی در آنجا بود .

نشسته بودم که در کمال تعجب و ناباوری دیدم تصاویر من در حال پخش هست که جنازه بی سر محمد رضا اسدی را بین خودم و راننده موتور سیکلت گذاشتم و به سمت پَد هلیکوپترحرکت می کنیم . انکار آخرالزمان فرا رسیده و اعمالم را نشانم می دهند . شوکه شدم و حالم دگرگون و سرم به پایین افتاد . آن بندگان خدا کمی به من روحیه دادند تا مقاوم باشم .


tps2_139071_718.jpg

مصطفی و اکبر توضیح دادند دقیقا زمانی که همرزمت شهید شد تا انتها ما پشت سر شما از لحظه ها فیلمبرداری کردیم . جالب اینکه حتی از نوشته اتکت شهید روی سینه اش فیلم گرفته بودند . همزمان که ما سوار موتور شده بودیم باجناق ها هم به دنبال ما با موتور تصویر برداری کرده بودند . آن دو بیشتر به ثبت وقایع دفاع مقدس تلاش می کردند .


5ge9_1_(83).jpg

           محمدرضا اسدی در ساختمان بسیج نراق - مهر1360

اکنون آن فیلم را دارم و اندک افرادی آن را مشاهده کرده اند . ده سال بعد حدود سال 1374 فیلم را نشان سردار مرحوم مسلم شاهرخی (1345 - 1385) که از دوستان صمیمی شهید محمد رضا بود دادم که او نیز تحمل دیدن تصاویر را نداشت .


فرزند شهید به نام قاسم اسدی که داماد مرحوم شاهرخی است چندین بار درخواست مشاهده فیلم را کرده که هنوز شرایط رویت آن مهیا نشده است .


yc4_373913_grrm6snd.jpg

جانسوز تر از اینکه مصطفی... طی عملیات والفجر هشت و فتح بندر فاو عراق در بهمن 1364 شربت شهادت نوشید و باجناقش اکبر... طی عملیات مرصاد در مرداد 1367 یک پایش قطع گردید و اعضای سازمان منافقین پوستش را کندند .


مادر بزرگوار شهید اسدی با اصرار بالای پیکر جگر گوشه اش حاضر و وقتی با جسم بی سر فرزندش مواجه می شود بیان می کند :
مادر تو که سر نداری که صورتت را ببوسم پس کف پایت را می بوسم و پاهای عزیزش را غرق بوسه می کند .df4r_تصویر۱۸۳۵.jpg

پاسدار جانباز جواد نیکویی فرزند مرتضی اهل شهرستان محلات 31/1/1391قسمتی از وصیتنامه محمد رضا اسدی فرزند خلیل تاریخ شهادت 24/12/1363 عملیات بدر


بسم الله الرحمن الرحیم

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَكُونُواْ كَالَّذِينَ كَفَرُواْ وَقَالُواْ لإِخْوَانِهِمْ إِذَا ضَرَبُواْ فِي الأَرْضِ أَوْ كَانُواْ غُزًّى لَّوْ كَانُواْ عِندَنَا مَا مَاتُواْ وَمَا قُتِلُواْ لِيَجْعَلَ اللّهُ ذَلِكَ حَسْرَةً فِي قُلُوبِهِمْ وَاللّهُ يُحْيِـي وَيُمِيتُ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ . سوره آل عمران آیه 156

ای کسانی که ایمان آورده اید! همانند کافران نباشید که چون برادرانشان به مسافرتی می روند ، یا در جنگ شرکت می کنند ( و از دنیا می روند و یا کشته می شوند ) ، می گویند: «اگر آنها نزد ما بودند ، نمی مردند و کشته نمی شدند!» ( شما از این گونه سخنان نگویید ، ) تا خدا این حسرت را بر دل آنها [ کافران ] بگذارد. خداوند ، زنده می کند و می میراند ( و زندگی و مرگ ، به دست اوست ) و خدا به آنچه انجام می دهید ، بیناست .
4a05_تصویر۱۵۲۲.jpg
بسمه تعالی

این وصیت نامه را من با صحت كامل و تندرستی نوشتم و این وصایا را كه در این ورق نوشتم به آن عمل كنید و آنها را انجام دهید . من 40 روزه قضا دارم كه كفاره آن را به امام جمعه مان داده ام فقط روزه ها را بگیرید . در حدود یك سال و نیم هم برایم نماز بخوانید و در این دنیا خوشبختانه نه دل بستم به آن و نه چیزی در این دنیا دارم .3lnd_1_(95).jpg
محمدرضا اسدی مقابل ساختمان بسیج نراق - مهر1360
 
اگر هم چیزی بود بدهید به فرزندم و به او بگوئید كه به این دنیا وابستگی نشان ندهی . از خدا غافل شدن و سر منشأ تمام گناه ها و خطاها حُب دنیا است طبق گفته حضرت علی(ع) .

راضی نیستم از كسی كه در شهادت من لباس سیاه عزا بپوشند و بر مرگ من در انظار مردم بگریید ؛ كه اگر شهید باشم زنده ام . زنده تر از زنده ها . دوستان و قوم و خویشان من خوشحال باشید و ناراحت نباشید ؛ زیرا من از زندان طبیعت خلا و به سوی مطلوب خود می روم و عمر جاودان می یابم .

vbfb_تصویر۱۵۲۰.jpg
اگر دوستان از شهادت من ناراحتند انشاء الله خواهند آمد و همدیگر را در آنجا زیارت می كنیم . دوست داشتم در شب شهادتم مجلس سوری تهیه و سروری فراهم می كردید ؛ زیرا كه آن شب وصال من است . این را هم بگویم كه شفاعت من در روز قیامت به كسی كه برای اسلام خدمت نكند و در راه و خط امام نباشد نمی رسد و آتش جهنم را از خدا برای او می خواهم .

روحش شاد و یادش گرامی

+ نوشته شـــده در چهارشنبه بیستم فروردین 1393ساعــت17:54 تــوسط |
پیکر مطهر شهید علی اصغر مهدوی نراقی هنوز از شیاکوه بازنگشته!

پیکر مطهر شهید علی اصغر مهدوی نراقی هنوز از شیاکوه بازنگشته!

مرداد 1369 آزادگان نراق به شهر و کاشانه شان بازگشتند . در حال بازگشت از مراسم استقبال بودیم که خانم صنعت محمدی فرزند فتح الله با شاخه گلی روی پله جلوی منزلش نشسته بود . رو کرد به من و پدرم و گفت آیا علی من در بین اسرا نبود ؟

du9n_2565.jpg

حاج حسین مهدوی و همسرش خانم محمدی تا آخر عمرشان به امید بازگشت فرزندشان می اندیشیدند و بعد منتظر خبر و یا جسد و یا حتی قطعه استخوانی از فرزندشان بودند که میسر نشد .

narp_81176662662979668779.jpg                                                                          beh5_2108385207363011521728219224209937782205.jpg

پدر و مادر این شهید دلشکسته بودند تا با دار دنیا وداع کردند ولی به رحمت و امید بی پایان خداوند دلبسته بودند .

qhr8_47965137974741538818.jpg

سرباز وظیفه علی اصغر مهدوی متولد 1341 تاریخ 20/9/1360 طی عملیات مطلع الفجر در جبهه شیاکوه گیلانغرب استان کرمانشاه شهید و پیکر مطهرش تا کنون مفقود مانده است .


خانم صدیقه عبدالله زاده فرزند عبدالعلی اهل شهر نراق 14/6/1392


 

+ نوشته شـــده در سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعــت22:32 تــوسط |
عقد نامه یک نراقی مربوط به 77 سال قبل

عقد نامه یک نراقی مربوط به 77 سال قبل

وزارت عدلیه

ثبت کل اسناد و املاک

دفتر رسمی ثبت ازدواج نمره شانزده نراق حوزه ثبت استان قم

g727_1.jpg

تاریخ وقوع عقد : دوم تیر ماه یک هزار و سیصد و شانزده شمسی مطابق چهاردهم شهر ربیع الثانی هزار و سیصد و پنجاه و شش قمری

زوج : میرزا قنایی نراقی ولد مرحوم علی اکبر دارنده ورقه شناسنامه شماره هزار و پانصد و پنجاه و شش صادره از دفتر ثبت آمار محلات متولد هزار و دویست و هشتاد و پنج شمسی تابع دولت ایران

زوجه : نصرت خانم مداحی نراقی صبیه درویش شکرلَب دارنده ورقه شناسنامه شماره هزار و پنجاه و سه صادره از دفتر ثبت آمار محلات متولد هزار و سیصد و سی و شش قمری تابع دولت ایران
3uhl_3.jpg

صداق : مبلغ شصت و یک تومان که عبارت از ششصد و ده ریال است در عوض اشیاذیل السطر کلام الله مجید یک جلد که هدیه آن ده ریال است . عقد ما فی الذمه پنجاه ریال است . لباس زنانه یکدست که قیمت آن یکصد ریال است . فرش یکدست که قیمت آن دویست و پنجاه ریال است . مس یکمن و صد درم و نود شاهی که قیمت آن یکصد ریال است . رختخواب یکدست که قیمت آن یکصد ریال است .

tr_5.jpg

نوع عقد از دوام و انقطاع و مدت انقطاع : قصد دائم

شرایط ضمن عقد یا عقد خارج : ندارد

شهود : اینجانبان عبدالباقی بحرینی نراقی ولد مرحوم حسینعلی جوشقانی دارنده ورقه شناسنامه شماره هزار و چهار صد و . و نه صادره از دفتر ثبت آمار محلات و اسماعیل جوشقانی ولد مرحوم ملا حیدر دارنده ورقه شناسنامه شماره یکهزار و ده صادره از دفتر ثبت آمار محلات شاهدین وقوع عقد می باشیم

rj0a_5.jpg

معرفین : اینجانبان اسماعیل جوشقانی ولد مرحوم ملا حیدر دارنده ورقه شناسنامه شماره یکهزار و ده صادره از دفتر ثبت آمار محلات و احمد نراقی پور ولد آقا محمد فاضلی نراقی دارنده ورقه شناسنامه شماره پانصد و شش صادره از دفتر ثبت آمار قم زوج و زوجه را می شناسیم .
اسم و شهرت مجریان صیغه ایجاب و قبول و امضای آنها :

p8k9_7.jpg

طرف ایجاب : صیغه ایجاب بوسیله اینجانب محمد فاضلی نراقی ولد مرحوم ملا محمد رضا دارنده ورقه شناسنامه شماره هزار و ششصد و پنجاه و سه صادره از دفتر ثبت آمار محلات اجرا شد .

طرف قبول : صیغه قبول بوسیله اینجانب احمد نراقی پور ولد آقای محمد فاضلی نراقی دارنده ورقه شناسنامه شماره پانصد و شش صادره از دفتر ثبت آمار قم


از حاج حسین قنایی فرزند میرزا اهل شهر نراق که عقد نامه والدین خود را ارائه نمود تشکر و قدردانی می شود .


وبلاگ سلحشوران شهر نراق


+ نوشته شـــده در سه شنبه نوزدهم فروردین 1393ساعــت18:59 تــوسط |
احمد رضا مهدوی شهیدی از نسل عالم روحانی آقا حسین فاضلی نراقی


احمد رضا مهدوی شهیدی از نسل عالم روحانی آقا حسین فاضلی نراقیطی هشت سال دفاع مقدس جوانان مملکت اسلامی به انحای مختلف مقابل دشمن صف آرایی و به صورت های گوناگون به شهادت رسیدند .

a885_images.jpg

 سرما و یخبندان و کولاک در بلندی های حاجی عمران پیرانشهر زبانزد رزمندگان و مرز نشینان می باشد . 20 فروردین بیست و هشتمین سالگرد شهادت یکی از این دلاوران و سرگذشت او را مرور می کنیم :
hpfv_a70lnj20vtzuaclsyw9d.jpg
شهید احمد رضا مهدوی

احمد رضا مهدوی فرزند کاظم آبان 1342 در شهرستان محلات استان مرکزی متولد گردید . تحصیلات ابتدایی را در محلات و متوسطه را در تهران به اتمام رساند .

 زمانی که دیپلمش را دریافت کرد در بسیج مسجد امام حسن عسگری(ع) در خیابان بهبودی تهران عضویت یافت . ایشان فردی بردبار و دیندار بود و خدمات شایسته ای به افراد بی بضاعت می کرد .

vuyu_0061.jpg
شهر نراق زادگاه والدین و اقوام نامبرده می باشد و بر این اساس علاقه وافری به این شهر داشت و مرتب به نراق مسافرت می کرد . مدتی بعد در دانشکده افسری پذیرفته و مراحل آموزشی اش را در شیراز مرکز استان فارس گذراند تا اینکه با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل گردید .
ndha_hd302ne3px40ezl3sibk.jpg

دفاع مقدس مردم ایران در مقابل دفع تجاوز ارتش متجاوز عراق ادامه داشت که احمد رضا در لشکر 64 پیاده ارومیه سازماندهی و روانه مرزهای بین المللی در غرب کشور گردید .

مهدوی در منطقه عملیاتی و مرزی حاجی عمران پیرانشهر استان آذربایجانغربی در اثر موج انفجار توپخانه ارتش بعث عراق و به وجود آمدن بهمن گرفتار برف و کولاک سنگین می گردد . پیکر مطهرش زیر برف منجمد می گردد تا اینکه پس از یک روز گشت هوایی سَر آستین لباسش باعث پیدا شدن جسدش می شود .

4ank_6sy7aerfudwy3n479r0p.jpg

تاریخ 20/1/1365 پیکر پاکش به تهران منتقل و پس از تشیع با شکوه در قطعه 53 ردیف 27 شماره 15 بهشت زهرا(س) تهران در کنار سایر شهیدان گلگون کفن در دل خاک آرام می گیرد .


ef6l_تصویر۰۶۰۴.jpg

پدر این شهید والامقام آقای کاظم مهدوی فرزند حسن تاریخ 19/6/1388 فوت و به جای خاکسپاری در قطعه منتسب به والدین شهدای نراق در وادی السلام این شهر دفن گردید .


3itt_78101089505420796626.jpg

مادرش حاجیه خانم نصرت مهدوی فرزند حسین علاوه بر افتخار مادر شهید بودن خواهر شهید علی اصغر نیز می باشد .

شهید احمد رضا در مقطع حیات به دنبال سرنوشت دایی اش که هم سن و سال و دوست بودند می گشت تا سرانجام مورخ 10/3/1383 پس از 23 سال ارتش جمهوری اسلامی شهادت این سرباز فداکار را به خانواده اش رسما اعلام کرد .


oln7_تصویر۰۶۰۷.jpg

لیکن قبر و بارگاهی برای دل تسلی آنها وجود نداشت . به پاسداشت ایثارگری این شهید گمنام و مظلوم دو صورت قبر در گلزار شهیدان نراق و محلات برای علی اصفر مد نظر قرار گرفته است .

علی اصغر مهدوی فرزند حسین متولد 1341 تاریخ 20/9/1360 طی عملیات مطلع الفجر در شیاکوه گیلانغرب استان کرمانشاه شهید و پیکر مطهرش تا کنون مفقود می باشد .


7evm_ozbf1o6v1hb5h8gr6i2z.jpg

   شهید علی اصغر مهدوی

اصل و نسب والدین شهیدان مهدوی متعلق به عالم روحانی آقا حسین فاضلی نراقی فرزند ملا محمد رضا از نوادگان ملا احمد نراقی می باشد .

تنها خواسته مادر این شهید که منزلش محله بالا جنب خانه آقای عبدالله زاده این است که نام احمد رضا مهدوی در لیست شهیدان نراق قرار دارد ولیکن فقط برای این یک شهید سنگ قبر یادبود و گلدان در گلزار شهدا نصب نگردیده که انشاءالله متولیان امر اقدام کنند .


z0t3_4rpkeo796rf1l568lc5.jpg   v00e_1pivz3j6d30980i4nv.jpg

سنگ یادبود در گلزار شهدای نراق          سنگ یادبود در گلزار شهدای محلات

از سرکار خانم نصرت مهدوی فرزند حسین مادر شهید احمد رضا و خواهر شهید علی اصغر نسبت به تهیه زندگینامه شهیدان مهدوی تشکر و قدردانی داریم . حضرت فاطمه(س) نیز مادر و همسر شهید بود انشاءالله از سفره پر فیضش متنعم گردید .


d0kq_635099202272830842.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 20/1/1393+ نوشته شـــده در دوشنبه هجدهم فروردین 1393ساعــت18:40 تــوسط |
فرزند کوچک شهید مندعلی نباتی قلب ها را تسخیر نمود


فرزند کوچک شهید مندعلی نباتی قلب ها را تسخیر نمودازآموزه های قرآنی و تربیتی آموخته ایم زبان شکر از خداوند بابت بندگان شایسته اش داشته باشیم .

آذر 1361 که مندعلی نباتی مُسن ترین چریک رزمنده استان مرکزی طی پدافندی عملیات محرم در پاسگاه شرهانی عراق به شهادت رسید فرزندش مهدی شش ساله و هنوز مدرسه نمی رفت .


koj9_1_(90).jpg   5xk7_اکبر_قجري001.jpg
مهدی نباتی در کودکی

حاجیه خانم عزت یوسفی تلاش های موثری انجام داد تا مهدی و فرزندان دیگر سربلند جامعه شوند و حسین و حسن جانباز دفاع مقدس گردیدند .

مهدی بزرگ و بزرگتر شد تا اینکه لباس مقدس سبز رنگ سپاه پاسداران بر تن کرد . فروردین 1391 به عنوان مسئول بسیج شهر نراق منصوب و طی دو سال کاری کرد کارستان .2rzw_picture_615.jpg

خانواده های شهدا که کمی مورد بی مهری قرار گرفته بودند با ملاقات های پی در پی جان تازه ای گرفتند و متوجه شدند رهروانی هستند که مسیر الی الله شهیدشان را دنبال کنند . آزادگان مورد توجه قرار گرفتند و رزمندگان دفاع مقدس دوباره دور هم جمع شدند .
جلسه پشت جلسه و همایش و نشست پشت سر هم دلگرمی هایی به وجود آورد . کوه پیمایی و راهپیمایی های مردم به پشت دره و آبشتا و زبیده خاتون و... همه را تهیج و مهیج نمود .
gh1k_image7345.jpg

چه برای شادی ائمه و چه در سوگواری های آنان شهر به ایام های مختلف تزیین می شد .
بسیج پایگاه اجتماعی مردم شد . هر کس از مقابل بسیج عبور می کرد سری هم به دوستان می زد و به سربازان خسته نباشید می گفت .
مهمتر از همه رزمندگان دوباره همدیگر را پیدا کرده و ارتباط حسنه قبل فراهم شد . مهدی توانست با قدرت نمایی فوق العاده پنج نشست همگانی سلحشوران را سازماندهی کند .

snwv_image7407.jpg

حاج اسدالله جانباز 70 % شیمیایی از تهران ، حاج غلامعلی جانباز 70 % از مشهد مقدس ، امام جمعه های نراق آقایان ایمانی و حیدری ، مرادی شهردار بسیجی ، اعضای شورای شهر ، دلاوران رزمنده از چراغ برق و خیابان قزوین تهران ، فرهنگیان جانباز و رزمنده ، و هر سینه سوخته ای از دفاع مقدس همه و همه گرد هم آمدند و عشق و محبت و ایثار را مجددا یادآور شدند .


b4ho_picture_205.jpg

مهدی در کنار تربت پدر شهیدش


شهر شده یکدست افکار بسیجی و شُهدایی . در و دیوار اسم و عکس یادگاران حماسه های نراقی ها جلوه می کند .

و دهها فعالیت خرد و کلان باعث شد سرگرد مهدی نباتی مورد توجه فرماندهان سپاه قرار گرفته تا جایگاه و منصب بالاتر از شایستگی اش را دریافت کند . ما خوشحال به پیشرفت و ارتقاییم ولیکن زادگاه عزیز و شریفمان را دوست داریم تا بیشتر از پیش آوازه حماسه های جاویدان گردد .
می توان اقرار کرد بعد از شهید قاسم جعفری و عباس حیدری که اوج جذب نیروی پایگاه بود تا کنون بسیج این همه بالندگی و افتخار کسب نکرده بود .


nyes_image7420.jpg

ارتباط صمیمی با مردم و حتی با بازنشستگان ارتش قهرمان آنان را امیدوار تر کرد .قبل عید دو نفر به صورت رهگذر وارد بسیج شدند و در دفتر چایی نوش جان کرده و اقرار داشتند ما برای اولین بار پس از 32 سال وارد ساختمان بسیج شده ایم و نگاه گذشتگان انگار این فضا را خصوصی کرده بود ولی مهدی احترام می گذارد و احترام می پذیرد .


یا آن کاسب متمول نراقی گفت هر گاه از تهران به زادگاهم می آیم بر خود وظیفه می دانم وارد این ساختمان شده و فاتحه ای برای شهدا قرائت و سراغی هم از مهدی و همکارانش بگیرم . و. و. و. .

oe92_picture_623.jpg

                                                                                                                   سرگرد پاسدار مهدی نباتی

سرگرد مهدی نباتی مورد توجه فرماندهان سپاه قرار گرفته تا جایگاه و منصب بالاتر از شایستگی اش (جانشین فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان دلیجان)را دریافت کند .  امروز یک شنبه 17 فروردین 1393 او می رود ولی هر جا باشد اهداف و ارزش های والای خود و سازمانش را پیش می بَرد و ما ضمن تقدیر و تشکر از ایشان برایش آرزوی موفقیت و سربلندی داریم .


وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعــت17:50 تــوسط |
سلحشوران نراق و محلات طی عملیات فتح المبین با 35 شهید و 22 اسیر و 20 مجروح


سلحشوران نراق و محلات طی عملیات فتح المبین با 35 شهید و 22 اسیر و 20 مجروح

روزهای هشتم و دوازدهم اسفند ماه سال 1360 قریب صد و چهل نفر ازبسیجیان شهرستان محلات به اتفاق تعدادی از پاسداران راهی جبهه های جنوب کشور شدند. از این تعداد 30 نفرشان از بسیجیان شهر نراق بودند .

11t4_29kk0d894kyj676oq9.jpg
چند روزی را در پادگان امام حسن (ع) تهران واقع در اتوبان بسیج سپری وسپس ساعت 18 روز 13/12/1360 با قطار به طرف خوزستان حرکت کردیم . فردای آنروز که به اهواز رسیدیم ما را به دانشگاه جندی شاپور بردند وچند روزی در حال آمادگی در آموزش های لازم بودیم .
2y39_تدفین_(90).jpg
روز 27 اسفند راهی شوش دانیال شهر شهیدان گمنام ودر مسجد الرسول (ص)این شهرمستقر شدیم . شوش خالی از سکنه وفقط نیروهای نظامی در آن حضور داشتند . تقریبا هر روز مورد اصابت توپخانه های دشمن قرار می گرفت. ما در تیپ 17 علی بن ابیطالب(ع) قم سازماندهی شدیم .
lum7_تدفین_(103).jpg
اکثر رزمندگان محلات در گردان 7 سازماندهی ویک گروهان با حضور محلاتی ها تشکیل شد . فرمانده گروهان پاسداران حسن یارمحمدی(شهید) ومعاون گروهان عباس عرب(شهید) بودند. مسئولین دسته ها چند پاسدار و برادران بسیجی بودند .
p6um_تدفین_(52).jpg
تعداد دیگری از بسیجیان نوجوان محلاتی که جثه کوچکی داشتند در گروهان دیگر که قرار بود در عملیات ؛ گروهان احتیاط باشند سازماندهی شدند .تعدادی هم به مسئولیت پاسدار حسین انصاری(شهید) ماموریت یافتند به منطقه ای دیگر از عملیات اعزام شوند که عبدالله محمودی(شهید) از شهر نراق نیز جزء این گروه بود .

http://gigpars.com/upload/oif_e4ok27rs0kv4qps46lb9.jpg
چند روز مانده به عملیات پاسداران علی پورآغاسی(جانشین سپاه پاسداران محلات) ، حمید(امیر) حسینی و رضا اسماعیلی نیز به جمع ما پیوستند . آنها قبلا در منطقه جنگی دارخوین خدمت می کردند.

 آخرین شب جمعه سال 1360 بود دوستان با شور وحال عجیبی بعد از اقامه نماز جماعت مغرب وعشاء مشغول خواندن دعای کمیل شدند که برای تعداد زیادی از آن عزیزان آخرین دعای کمیل بود که زمزمه می کردند .
yg55_kk.jpg

جمعه تاریخ 28 اسفند 1360 به اتفاق دیگر برادران به زیارت حضرت دانیال پیامبر در مرکز شهر شوش رفتیم . ساعت می گذشت و رزمندگان لحظه شماری می کردند که زودتر به خطوط مقدم و خارج نمودن دشمن از خاک میهن وارد کارزار شوند .

idv5_k.jpg

جمعه شب 29 اسفند ماه بعد از قرائت دعای توسل همه مشغول استراحت شدند که ناگهان حدود ساعت 12:30 نیمه شب با صدای خمپاره ها وتوپخانه دشمن از خواب پریدیم وبیرون از مسجد در خیابان در جویها وپناه دیوارها سنگر گرفتیم . حدود چند ساعتی با آتش تهیه شدید دشمن روبه رو بودیم . بالاخره آن شب هم به پایان رسید .

7uzg_image8007.jpg

شنبه شب مورخ 29/12/1360 بعد از اقامه نماز جماعت ظهر وعصر وصرف ناهار حدود ساعت 15 بعد از ظهر که با ماشین هایی که آماده کرده بودند همگی به طرف منطقه عملیاتی زعن و شلش حرکت کردیم .


gz6w_تدفین_(112).jpg

قرار بود همان شب یعنی شب اول فروردین سال 1361 عملیات انجام شود به همین جهت بعد از نماز جماعت مغرب وعشاء و آمادگی رزمندگان حرکت آغاز شد و حدود 3 الی 4 ساعت پیاده روی به طرف خط مقدم داشتیم که خبر رسید نیروها برگردند وعملیات به تعویق افتاد .

i58x_ssss.jpg

آن شب هم گذشت وفردا روز اول فروردین خبر قطعی عملیات داده شد ودر نیمه های شب حدود ساعت یک ونیم که نیروها مشغول استراحت بودند فرمان حمله صادر شد . نیروها را از خواب بیدار کردند وآماده حرکت شدیم . حدود 4 ساعت به طرف خط مقدم جبهه از داخل رودخانه ای که مسیر ما بود حرکت کردیم .


uu3s_تدفین_(91).jpg

نماز صبح را با تیمم در حال حرکت اقامه وحدود ساعت 5:30 صبح دوم فروردین 1361 در منطقه جنگی شلش به دلیل برخورد چند نفر با مین ؛ ناگهان مورد حمله شدید ارتش بعث عراق وآتش گسترده دشمن قرار گرفتیم . نیروهای ما از آنجایی که هنوز حدود 300 متر مانده بود تا به خاکریزهای دشمن برسند زمین گیر و بدون داشتن سنگر وجان پناه تا آنجا که توان داشتند مقابله کردند .


yu5d_اعزام_(4).jpg

در محورهای دیگر ساعت یک بامداد عملیات آغاز شده بود وزمانی که نیروهای منطقه ما (منطقه جنگی شلش) به خط مقدم جبهه ونزدیک خاکریزهای دشمن رسیدند با آمادگی کامل دشمن روبرو شدند ومتاسفانه همان لحظات اول منطقه به قتلگاه خونین نیروهای گردان 7 تیپ 17 قم تبدیل شد .

گردان های رزمی دیگری هم که در آن منطقه بودند تلفات سنگین را متحمل شدند وبعدها متوجه شدیم که در واقع قرار بوده عملیات نیروهای آن منطقه ایذایی باشد و به نوعی سرگرم کردن دشمن مد نظر بوده است.


yblv_تدفین_(86).jpg

به همین خاطر در همان لحظات اول درگیری به شدت از سه طرف مورد حملات شدید قرار گرفتیم وما به صورت نعل اسبی در دل دشمن بودیم هیچ راهی جز مقاومت و درگیری با آنها نداشتیم .

سرانجام بعد از حدود5/2 ساعت مبارزه فرمان عقب نشینی داده شد ولی درهمان ساعات کم،دشمن از سه طرف با توپخانه وخمپاره وتانک ونفربر آنجا را زیر آتش شدید خود گرفته بود .

apr_img_3189.jpg


با وجود آن تعدادی از عزیزان رزمنده با هر زحمتی بود خود را به نزدیک خاکریزهای عراقی ها رساندند ولی اکثر آنها به شهادت رسیدند . بقیه نیروها تا مهمات داشتند با دشمن بعثی جنگیدند تا تمام فشنگ ها وگلوله های آنها به پایان رسید وهیچ راهی نداشتند .


jbb_71ee5eac-1db7-47c5-9fea-df8ea3fc59c9.jpg

حدود ساعت 14 بعداز ظهر نیروهای بعثی جلو آمدند و حدود 300 نفر را به اسارت گرفتند که 22 نفر آنان از نیروهای پاسدار وبسیجیان شهرهای محلات و نراق به اسارت متجاوزین درآمدند . 35 نفر از نیروهای اعزامی شهرستان محلات به شهادت رسیدند که از این تعداد چهار نفرشان مربوط به شهر نراق می باشد .

msuu_img_3188.jpg

بقیه نیروهای گروهان اکثرا مجروح شدند وشاید تعداد نیروهایی که سالم ماندند کمتر از 15 نفر بودند. شهامت وایثار بزرگ ونقش مهمی که رزمندگان گردان 7 تیپ 17 قم در منطقه عملیاتی زعن درشلش شوش داشتند همیشه زبانزد راویان بوده و هست .


اسامی شهدای عملیات فتح المبین از شهرهای محلات – نراق - دلیجان


1- علی پورآغاسی فرزند علی اصغر

2- حسن یار محمدی فرزند محمد رضا

3- عباس عرب فرزند حسن

4- غلامعلی(امیر) رضایی فرزند محمد رضا

5- حمید (امیر) حسینی فرزند حسینجان

6- احمد اربابی فرزند مرتضی

7- محمد نادری فرزند غلامعباس

8- مهدی حاج رضایی فرزند میرزا محمد

9- حسین حبیبی فرزند عبدالله

10- قاسم اسماعیلی فرزند حسین

11- حسین مسیحی فرزند علی اکبر

12- علی اکبر فیروزی فرزند علی اصغر

13- مهدی ولیئی فرزند حسن

14- سیروس(رضا) گرانپایه فرزند علی قلی

15- علی اصغر بنی اسد فرزند نصرت الله

16- مهدی آشوری فرزند یدالله

17- سید عطااله حسینی فرزند سید غلامعلی

18- عباس قدس فرزند احمد

19- محسن امیرخانی فرزند محمد رضا

20- رضا فیروزی فرزند محسن

21- رضا میلادی فرزند حیدر

22- ابوتراب محمدی فرزند عباس

23- احمد کریمی فرزند محمد علی

24- سید حسین علوی فرزند سید حبیب

25- رضا افغانی(مهاجری) فرزند محمد

26- حسن رضی فرزند محمد جعفر اهل خورهه محلات ساکن تهران

27- علی اکبر محمد رحیمی فرزند امان الله شهادت 5/1/1361

28- محمود صادقی فرزند یدالله شهادت 18/1/1361

29- محمدرضا سبزه ای فرزند علی اهل روستای خاوه اردهال

30- مهدی عسگری فرزند حسن اهل چنارستان راونج دلیجان

31- محمدرضا پاینده فرزند علی محمد اهل شهرستان دلیجان

32- سید غلامرضا باشی فرزند سید علی اهل شهر نراق

33- عبدالله محمودی فرزند علی اهل شهر نراق

34- ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی اهل شهر نراق

35- مهدی عباسی فرزند غلام محمد اهل شهر نراق


بنابراین 28 شهید متعلق به شهرستان محلات ؛ 4 شهید شهر نراق ؛ 1 شهید شهر دلیجان ؛ 1 شهید روستای چنارستان ؛ 1 شهید روستای خاوه اردهال تقدیم آرمان هایش گردید .اسامی آزادگان عملیات فتح المین تاریخ 2/1/1361 از شهرهای محلات و نراق


1- غلامحسین(خلیل) رضایی 2- محمد هاشم حائری

3- علی اصغر خراسانی 4- اسداله احمد علی بیگ فرزند عزیزالله
5- مهدی حضوری 6- حسین رضایی
7- مهدی امیری 8- محمد رجبی
9- حمید رضایی 10- ابوالفضل سروش
11- مرتضی رضایی 12- مهدی(سعید)قدس
13- عباس کرمی 14- محمد حسن کاوه
15- غلامرضا ترک(معصومی فر) فرزند صفرعلی 16- غلامرضا توسلی
17- محمد رضا بنی اسد فرزند فضل الله
18- مرحوم محمد علی گنجعلی 19- مرحوم نصرت اله بهرامبیگی
20- قدرت اله ایزدی فرزند عباس اهل شهر نراق
21- احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق
22- عباس باقری فرزند حسینعلی اهل شهر نراق


اسامی تعدادی از مجروحین عملیات فتح المبین( 2/1/1361 ) ازشهرهای محلات و نراق


ناصر شکرایی حمید مسیحی مهدی صفرزاده فرزند علیرضا

رضا نیکویی اکبر امینی علی سروش

مهدی توکلی مهدی ربانی حسین حقیقی

مهدی(پرویز) سلیمی شهید حسن رضایی منصور نیکویی

صدرالله بنی اسد مصطفی یارمحمدی

اهل نراق- قاسم آقاحسینی فرزند رضا بستری در بیمارستان عیسی ابن مریم اصفهان

اهل نراق- محمد رضا رمضانی فرزند غلامعلی بستری در بیمارستان های شوش و دزفول

اهل نراق- قاسم جعفری فرزند ابراهیم بستری در بیمارستان ولیعصر(عج) اراک

اهل نراق- عباس رمضانی فرزند حسن بستری در یکی از بیمارستان های تهران

اهل نراق- اسماعیل حبیبی فرزند اکبر بستری در بیمارستان یزد

اهل نراق- سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی بستری در بیمارستان اشرفی اصفهانی تهران

حسین عابدینی فرزند علیرضا – اهل شهر نراق

محمد اوضاعی بستری در بیمارستان شهید بهشتی اصفهان اهل شهر نراقاز 30 رزمنده نراق نصف آن شهید(4 نفر) و اسیر(3نفر) و مجروح(8 نفر) گردیدند .راوی رزمنده جانباز مهدی(پرویز) سلیمی فرزند عزیزالله اهل شهرستان محلات با تغییراتی در متن و تکمیل کردن اسامی


26bm_00205081.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 17/01/1393+ نوشته شـــده در یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعــت17:18 تــوسط |
شهدای شهر نراق یک ماه قبل و یک ماه بعد از عید نوروز

شهدای شهر نراق یک ماه قبل و یک ماه بعد از عید نوروز

اسفند آخر سال و فروردین ابتدای هر سال مردم در حال و احوال عید نوروز و برو و بیا و نظافت و دید و بازدید هستند . جشن و عیدی دادن مرسوم ترین اعمال مردم است . سفره های هفت سین زیباترین فضایی است که خانواده ها در حال شادی خلق می کنند .


به نظرتان در این بین عده ای از خانواده های معزز و مکرم شهیدان نراق مشغول چه کاری بوده اند ؟a5a4_006.jpg

1- سید غلامرضا باشی فرزند سید علی شهادت 2/1/1361 طی عملیات فتح المبین


r9eg_007.jpg

2- عبدالله محمودی فرزند علی شهادت 2/1/1361 طی عملیات فتح المبین


ok8k_008.jpg

3- ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی شهادت 2/1/1361طی عملیات فتح المبین


746i_009.jpg

4- مهدی عباسی فرزند غلام محمد شهادت 2/1/1361 طی عملیات فتح المبین


yygk_0020.jpg

5- مصطفی طالبی فرزند حسین شهادت 16/1/1362 طی عملیات والفجر یک


ps2g_0022.jpg

6- حسین قجری فرزند علی محمد شهادت 3/12/1364 طی عملیات والفجر هشت


ggb7_0023.jpg

7- سید حسن جوادی فرزند سید ماشاءالله شهادت 17/1/1365 در اهواز


in4_0024.jpg
8- حسن کرباسی فرزند علی شهادت 21/1/1365 طی عملیات والفجر هشت9hnr_0031.jpg

9- حجت الله ایزدی فرزند عباس شهادت 22/12/1366 طی عملیات والفجر ده

y3hi_0040.jpg

10- غلامرضا حمزه ای فرزند محمد علی شهادت 29/1/1361 تنگه حاجیان گیلانغرب


jbxu_0048.jpg

11- جهانگیر خسروی فرزند غلامرضا شهادت 3/12/1361 طی عملیات والفجر مقدماتی


jx1u_0049.jpg

12- سلطانعلی مهدیزاده فرزند ابوالفضل شهادت 22/1/1362 طی عملیات والفجر یک


8ig_0050.jpg

13- ابوالفضل عابدینی فرزند رحمت الله شهادت 23/1/1362 طی عملیات والفجر یک


11sm_0056.jpg

14- محسن محمودی فرزند محمد شهادت 4/12/1362 طی عملیات خیبر


13z8_0057.jpg

15- سید محمد جوادی فرزند سید رضا شهادت 18/12/1362 طی عملیات خیبر


l6jd_0060.jpg

16- علیرضا قجری فرزند علی محمد شهادت 1/1/1365 پدافندی عملیات والفجر نه


q7rh_0061.jpg

17- احمد رضا مهدوی فرزند کاظم شهادت 20/1/1365 حاجی عمران پیرانشهر


1jl0_0067.jpg

18- مهدی قیومی فرزند سلطانعلی شهادت 10/12/1365 طی عملیات کربلای پنج


kb4u_0068.jpg

19- علی اکبر صادقی فرزند منوچهر شهادت 12/12/1365 طی عملیات کربلای پنج


g1xe_0069.jpg

20- علی اصغر فروغی فرزند حسین شهادت 21/1/1366 طی عملیات کربلای هشت


bi1q_0070.jpg

21- قاسم خاوه ای فرزند اکبر شهادت 21/1/1366 طی عملیات کربلای هشت


6gri_0071.jpg

22- مهرداد حسینی فرزند علی محمد شهادت 21/1/1366 طی عملیات کربلای هشت


suvi_0072.jpg

23- محمد کاظمی فرزند رمضان شهادت 31/1/1366 طی عملیات کربلای هشت

dpq1_0075.jpg

24- غلامعباس کریمی فرزند حسین شهادت 26/12/1366 طی عملیات والفجر ده


کمی دلمان را پیش دل والدین شهدا که کمتر از آنان باقی مانده اند بگذاریم . شاید یک بازدید یا احترام به آنها عیدی مناسبی برایشان باشد .وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در شنبه شانزدهم فروردین 1393ساعــت16:42 تــوسط |
نترسی و شجاعت شهید مهدی عباسی نراقی تا فتح المبین


نترسی و شجاعت شهید مهدی عباسی تا فتح المبیننمی دانم چرا قدیمی ها به میدان اصلی شهر نراق " دَرِ اداره " لقب داده بودند . شاید این نام به دلیل وجود چند اداره مثل اداره پست در مسیر کوچه طایفه سید مهدی ها ؛ بانک صادرات ؛ پاسگاه ژاندارمری در منزل استیجاری حاج غلامحسین قاسمی باشد .sq3d_8.jpg
              شهید مهدی عباسی


 یا وجود اداره پست و تلگراف و تلفن در منزل اجاره ای مرحوم حاج علی قاسمی با دیوارهای بلندش بود که اکنون به مغازه مبدل شده است .

e9w0_image8940.jpg
اداره مخابرات قدیم
قبل انقلاب رسم بود نوجوانان و جوانان شب های امتحانات تحصیلی را در بازار و زیر تیرهای چراغ برق خیابان و... سپری می کردند . ساعاتی را شبیه به زنگ تفریح و یا در واقع بازیگوشی دَرِ اِداره جمع می شدند و به گپ و گفتگو می پرداختند .
u5br_16.jpg
راستش چون داخل مدرسه و یا مقابل منازل نمی شد دعوا کرد بازار کُری خوانی گرم بود و این اصطلاح تا سال ها رایج بود که " اگه مَردی بیا در اداره " .

roxl_14.jpg

شهید مهدی عباسی در نوجوانی


یکی از شب ها در اداره شرط بندی بود . یکی از دوستان یک شیشه دوات کوچک شیشه ای را در قبال دو ریال سرکشید . نوبت به شرط بندی مهدی عباسی شد .

گفت من تنها در دل تاریکی میروم قنات سَرَچه و داخل مرده شورخانه که محل غسل میت است و بر می گردم .

z8a_17.jpg                                                   6i6u_42.jpg

 دوستان باور نکردند و نتیجه این شد که پنج نفر دستانشان را زنجیر وار داخل هم قرار داده تا بتوانند روحیه همدیگر را تقویت کرده و ترس را به شجاعت نزدیک کنند .ظلمت شب آنان را هراسناک می کند و پارس سگان و زوزه شغال ها به ترس و اضطراب آنها می افزاید ولی چون دستانشان در دست همدیگر بود از بیان ترس طفره می رفتند .


m9xy_مهدی_عباسی.jpg

وارد مرده شورخانه می شوند و مدادی را زیر سنگی قرار داده و از دلهره و دلواپسی از کوچه باغ ها و دشت تا میدان را فرار کرده و نفس زنان خود را به در اداره رساندند .

حالا نوبت شهامت و شجاعت و قداست مهدی عباسی یکی از شلوغ ترین جوانان آن موقع فرا می رسد . بقیه دوستان با استهزاء می گویند اگر مردی برو سَرَچه و آن امانت زیر سنگ که مرده ها را غسل می دهند بیاور .

6qw1_36.jpg

همه در حیرت فرو رفته و کسی امیدی به موفقیت مهدی نمی بیند . در حالت ناباورانه دقایقی حساس گذشت که به یکباره مهدی با ایمانی قوی و شجاعتی مثال زدنی وارد میدان شد و همه نگاهشان به مشت گره کرده وی بود . آری وقتی مهدی پنجه هایش را باز کرد همه مداد مورد نظر را در دستش دیدند .

w94c_9.jpg

شهید مهدی عباسی


زمان به سرعت گذشت و دی 1359 دلیری و قوی بودن او باعث شد مزاحمت هایی برای چهره های انقلابی ایجاد کند .

عباس باقری وارد عمل شد و با مهدی صحبت کرد . چند روزی گذشت تا اینکه نور ایمان و محبت در وی فوران زد . در ابتدای بازار نراق مهدی مقابل عباس قرار می گیرد و اظهار می دارد کار خصوصی دارم . عباس از شرایط مهیا شده استفاده کرده و با مهدی گفتگو می کند .

ic30_24.jpg

نهایتا مهدی اظهار می کند تصمیم دارم از شلوغی های گذشته خودم و خصوصا از دوستانم فاصله بگیرم و با جمع صمیمی و انقلابی شما همراه شوم . مهدی به حلقه صالحین می پیوندد .

kbel_34.jpg

شهید قاسم جعفری ، شهید مهدی عباسی

جنگ آغاز شده و ایشان از ورود چکمه های زورگویان ارتش بعث عراق بی تحمل گردیده و آهنگ رفتن به جبهه می کند .

1imk_009.jpg

عباسی به همراه 13 نفر از مخلص ترین بندگان خدا در نوروز 1360 به مدت دو هفته به آموزشگاه صفی آباد محلات روانه می شود تا آموزش های اولیه را سپری کند .

قلب او مالامال از ایمان خداوندی می شود . مشعوف از خدمتگزاری به انقلاب و اسلام و ولایت فقیه می گردد . عشق و روح وی نام سید روح الله خمینی(ره) را زمزمه می کند .

705s_28.jpg

شهید مهدی عباسی ، آزاده جانباز احمد ابوالحسنی

تحصیل در دبیرستان حاج عباس معصومی نراق را رها و به همراه دوستانش برای اولین بار به جبهه اعزام می گردد . ماموریت آنها 45 روزه و در جبهه انرژی اتمی آبادان مستقر و در پدافندی عملیات " فرمانده کل قوا خمینی روح خدا " حضور می یابد .


37q_39.jpg

زندگی و حیاتش به بسیج گره می خورد . تاریخ 10 مرداد 1360 با جمع دوستانش در ساختمان درمانگاه صفایی به عنوان یکی از موسسین بسیج فعالیت را ادامه می دهد .

دومین اعزام به جبهه اش 9 آبان 1360 به مدت سه ماه و در پدافندی عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان در جبهه محمدیه دارخوین صورت می گیرد .

68j3_45.jpg

شهید مهدی عباسی ، شهید عبدالله محمودی

او انسان رسته از دنیا و با تقوی شده و پایمردی و انسانیت را به اوج کمال رسانده بود .سومین اعزام وی به جبهه های نور علیه ظلمت 8 اسفند 1360 با جمع 30 نفره دوستانش انجام گرفت و در عملیات غرور آفرین فتح المبین شرکت داشت .


85wy_46.jpg     j7tx_32624847032331439348.jpg

ایشان با شجاعت کم نظیر طی نبرد در جبهه شلش شوش استان خوزستان جاودانه و به شهادت رسید . سه یار دیگرش سید غلامرضا باشی – عبدالله محمودی و ابوالفضل بیابانگرد نیز طی عملیات فتح المبین به شهادت رسیدند .

r4nf_41.jpg

گلزار شهیدان نراق در روزهای 12 و 13 فروردین 1361 با حضور معطر آنان راه اندازی گردید .

nz9t_32عباسي_مهدي.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393ساعــت19:53 تــوسط |
رشادت های رزمندگان نراق طی عملیات فتح المبین از زبان محمد ابوالحسنی

رشادت های رزمندگان نراق طی عملیات فتح المبین از زبان محمد ابوالحسنی

زمستان 1360 ده نفر از بسیجیان نراق در جبهه گل به سر سومار استان کرمانشاه حضور داشتند . 8 اسفند 1360 قریب به 30 نفر دیگر از بهترین بندگان خدا از شهر نراق به جبهه اعزام و با حدود 100 نفر از محلاتی ها جمع 140 نفره ای را تشکیل دادند .

spkw_img15410333.jpg


اغلب آنان از موسسین بسیج نراق بودند که در تحصیلات نخبه و بیشترشان در سال سوم و چهارم دبیرستان درس می خواندند .

راستش به جزء خانواده هایشان بقیه مردم دلواپسشان بودند . چون آن زمان نمونه های شبیه به آنها کمیاب بود و مثل دُر در صدف می درخشیدند .


 
h1x_image635314346367809624.jpg

سُفره های هفت سین نوروز 1361 تازه پهن شده بود و تمام مردم غرق در شادی و غرور بودند . به ناگاه خبری آمد که نراق ؛ دلیجان و خصوصا محلات و در مجموع استان مرکزی را به لرزه انداخت .
i4c7_اعزام_(20).jpg

خبرهای اولیه این بود : 140 نیروی اعزامی از بسیج سپاه پاسداران شهرستان محلات در نبرد غرور آفرین عملیات فتح المبین در جبهه شوش شهید و زخمی و اسیر شده اند . آنچه مهم است کمر نیروهای منطقه ما شامل نیروهای شهرستان محلات و نراق و روستاهای اطراف در عملیات فتح المبین شکسته شد .

ed8u_اعزام_(33).jpg


 گرچه عملیات مذکور یکی از نبردهای موفقیت آمیز در طول هشت سال دفاع مقدس بود و یک شوک قوی به همه رزمندگان و دست اندرکاران منطقه وارد کرد .

نیروهای پایگاه بسیج نراق هم از این اتفاق مستثناء نبودند . چهار شهید و سه اسیر و هشت مجروح در یک روز برای شهری کوچک مثل نراق بسیار بسیار سنگین و غیره منتظره بود .

24jh_1_(85).jpg


این اتفاق برای خانواده ها بخصوص همرزمان این عزیزان که اکثرا" مجروح بودند بسیار غم انگیز و دلخراش بود . از همه بدتر نحوه اعلام این اتفاق و خبر بود .

در آن مقطع سپاه پاسداران محلات بیش از 140 رزمنده از بهترین و با ایمان ترین و با تقوا ترین و با سواد ترین نیروهای خود را در منطقه جنگی داشت . ایام ، ایام فاطمیه (س) بود و رمز عملیات فتح المبین یا زهرا انتخاب شده بود .


iu1n_img_3185.jpg

مسجد قائم شهرستان محلات مملو از جمعیت بود و بیشتر سپاهیان و بسیجیان شهر هم حضور داشتند. در حین سخنرانی امام جمعه محلات آیت الله سید عبدالعلی مقدسی مشهور به حاج طه( 1304 – 1383) رحمة اله علیه یکی از پاسداران سپاه محلات سراسیمه وارد مسجد شد و در گوشی با فرمانده وقت سپاه پاسداران آقای سید هاشم فراهانی نجوایی کرد.

uw28_1_(54).jpg

مرحوم حاج طه مقدسی


ایشان هم بدون فوت وقت برخاست و تند از پله های منبر بالا رفت و باز درگوشی مطالب و خبری را به سمع حاج طه رساند .خبر آنقدر مهم و غیره منتظره بود که رشته کلام از دست آقای مقدسی خارج شد و حتی نتوانست مجلس را ختم کند .


ebdm_1_(234).jpg

همگی بدون آنکه بدانیم خبر یا اتفاق چه می تواند باشد خود را به سپاه رساندیم . وارد سپاه که شدیم پاسداران گریه و جیغ می زدند . چه خبر است ؟ چه اتفاقی افتاده است ؟ حرف بزنید ، چه بر سرمان افتاده است .

بله خبر این بود که تمام سلحشوران اعزامی سپاه محلات شهید شده اند که اشک و شیون این جمع هم اضافه شد . الله اکبر ، الله اکبر از این مصیبت . هر کسی دوستان و عزیزان خود را نام می برد و بر اندوه و غم می افزود . در همان زمان سردار احمد نیکوئی به اتفاق چند نفر راهی جبهه شدند تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنند .


2lsz_image7996.jpg

مصیبت فقط این نبود . تمام جمعیت شهرستان محلات در خیابان جمهوری منتهی به سپاه پاسداران تجمع کرده بودند . خبر پخش شده و هر کسی اطلاعی از عزیزش می خواست . همه و همه ی ساکنین شهر مثل روز عاشورا حضور داشتند و این وضعیت چند روز ادامه پیدا کرد .

سپس قرار شد لیست شهدا و مفقودین و مجروحین که هنوز مشخص نشده بودند اعلام شود . مقرر شد ساعت 19 بعد از نماز عشاء در مسجد قائم محلات اسامی به اطلاع خانواده ها برسد . از ساعت ها قبل همه آمده بودند . از نراق ،دلیجان ، نیمور ، مشهد اردهال و روستاهای اطراف و ... .

uoyi_image8008.jpg

تصمیم ، تصمیم سختی بود ، چاره ای هم نبود . موعد فرارسید یادم هست کنار آقای مرتضی محمودی ایستاده بودم . از اسامی بعضی از شهدا و مفقودین اطلاع داشتم ولی ایشان نمی دانست که برادرش عبدالله محمودی و چند نفر از عزیزان نراق شهید شده اند . چند نفر دیگر هم از نراق در مسجدحضور داشتند . همه منتظر خبر نهائی بودند . یکی از برادران سپاهی که دستانش می لرزید پشت تریبون قرار گرفت و با صدای اندوهناک اظهار داشت :

32e4_تدفین_(74).jpg


انا لله و انا الیه راجعون . وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ با چشمانی گریان و بغض در گلو اول اسامی شهدا را اعلام کرد . یک : شهید محمد نادری . دو : شهید علی پور آغاسی و ...و به همین منوال چهار تن از شهدای شهر نراق به اسامی سید غلامرضا باشی فرزند سید علی – عبدالله محمودی فرزند علی – ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی و مهدی عباسی فرزند غلام محمد خوانده شد . از همهمه و صدا و جیغ و داد انگار مسجد در حال انفجار بود . هر کسی به نحوی الله اکبر الله اکبر می گفت .

21vq_تدفین_(68).jpg

بعد از اعلام اسامی 35 نفر از شهدا کسی نای خروج از مسجد را نداشت . مردم از زن و مرد ، پیر و جوان ، یاری کردند و زیر بغل و دست مادران و پدران و برادران و خواهران شهدا را گرفته و از مسجد روانه خانه های غم زده آنان کردند . من نمی دانم آقای مرتضی محمودی و آقای سید نظام الدین باشی و دیگران وقتی خبر شهادت برادرانشان را شنیدند با چه حالی روانه نراق شدند ؟


ind6_تدفین_(12).jpg

چگونه به پدر و مادر خود خبر شهادت فرزندشان را دادند ؟ از این موعد چند روزی طول کشید تا پیکر مطهر شهدا از جبهه زعن در منطقه شلش شوش در استان خوزستان به سپاه محلات منتقل شد .

از مجموع 22 نفر نیروهای اعزامی از محلات که به اسارت نیروهای ارتش عراق گرفتار و بیش از هشت سال در اردوگاه های عراق به سر بردند سه نفرشان نراقی بودند :

قدرت الله ایزدی فرزند عباس

عباس باقری فرزند حسینعلی

احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله

از مجموع 20 مجروح عملیات فتح المبین 8 نفر آنها به اسامی ذیل مربوط به شهر نراق بود :

قاسم آقاحسینی فرزند رضا بستری در بیمارستان عیسی ابن مریم اصفهان
محمد رضا رمضانی فرزند غلامعلی بستری در بیمارستان های شوش و دزفول
قاسم جعفری فرزند ابراهیم بستری در بیمارستان ولیعصر(عج) اراک
عباس رمضانی فرزند حسن بستری در یکی از بیمارستان های تهران
اسماعیل حبیبی فرزند اکبر بستری در بیمارستان یزد
سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی بستری در بیمارستان اشرفی اصفهانی تهران
حسین عابدینی فرزند علیرضا
محمداوضاعی بستری در بیمارستان شهید بهشتی اصفهان

a5a4_006.jpg  r9eg_007.jpg  ok8k_008.jpg  746i_009.jpg


چهار شهید اولیه به اسامی محمد علی قجری – احمد ابراهیمی – محمد رضا پورصادقی – اسدالله خسروی به طور پراکنده در امام زاده سلیمان نراق به خاک سپرده شده بودند . پنجمین شهید علی اصغر مهدوی نیز همچنان مفقود الجسد می باشد و جنازه ای به دست نیامد .

با توجه به در راه بودن پیکر چهار شهید شهر نراق با بررسی هایی که انجام دادم ، محل گلزار فعلی در اطراف زمین فوتبال را انتخاب و روز 12 فروردین اولین شهید والامقام عبدالله محمودی(پسر دایی ام) در آنجا آرام گرفت .


   3m8l_جنازه_شهید_مهدی_عباسی.jpg    mrdz_شهيد_باشي.jpg

              پیکر مطهر شهید مهدی عباسی                        پیکر مطهر شهید سید غلامرضا باشی


روز بعد یعنی 13 فروردین 1361 که در واقع سیزده بدر و آخرین روز ایام تعطیلات عید نوروز بود سه شهید دیگر شهیدان سید غلامرضا باشی ؛ ابوالفضل بیابانگرد و مهدی عباسی در کنار شهید عبدالله آرام گرفتند . جوانان نراقی خسته نشدند و به فرمان رهبر کبیر انقلاب آیت الله سید روح الله خمینی(ره) رهسپار جبهه ها شدند و روحیه آنان برای مبارزه با دشمنان افزایش یافت .


twoo_img_3135.jpg

یک ماه بعد طی عملیات بیت المقدس شهیدان غلامرضا و علیرضا قجری به یاران گلزار شهدا اضافه شد . طی عملیات رمضان محمد رضا بخشی و عباس رمضانی به جمع دوستان ملحق گردیده و تا انتهای دفاع مقدس 32 شهید گلگون کفن همدیگر را جُسته و در کنار هم قرار گرفتند .

بعد هم 48 یادبود به اسامی سایر شهیدان نراقی که به دلیل عدم حضور خانواده ها در بهشت زهرا تهران و قم و الیگودرز به خاک سپرده شدند و در گلزار شهدا صورت قبر مد نظر قرار گرفت تا نراق با 80 شهید آوازه منطقه گردد .


hmfm_63421477660934120643.jpg   nw2e_79231267480984377691.jpg

محمد(غلام) ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق17/5/1392+ نوشته شـــده در سه شنبه دوازدهم فروردین 1393ساعــت15:28 تــوسط |
برگزاری شانزدهمین یادواره 80 شهید و 6 شهید گمنام در شهر نراق

برگزاری شانزدهمین یادواره 80 شهید و 6 شهید گمنام در شهر نراقپنج شنبه 7/1/1393 شانزدهمین یادواره شهیدان شهر نراق در مسجد جامع برگزار گردید . گفتم انتقادهایی بکنیم شاید برای فرصت های بعد تاثیراتی داشته باشد . بنابراین فرد یا گروهی ناراحت نشود و به دل نگیرد .75zn_img_0671.jpg
یادواره خلاصه شده به اینکه فقط و فقط یک روحانی و یک مداح دعوت شود و مجلس دو ساعته را بگذرانیم . نه از یک سردار دفاع مقدس که راوی شایسته ای است خبری است و نه اجازه داده می شود فرزند شهیدی دکلمه ای بخواند و درد دلی بسراید .

 کلیب های مربوط به شهیدان و عکس های رزمندگان و جانبازان هم که دارای آهنگی ضعیف است ، نمایش آن در مسجد جامع نراق حرام است .0418_yadvareh.jpg

از یادواره شانزدهم متاسف شدم .  روحانی معزز و مداح مجلس به جای پرداختن به حماسه های بی نظیر 80 شهید و 8 آزاده و 98 مجروح نراقی که در دفاع مقدس جانانه ایفای نقش کردند به مقاومت اسرای شهرهای دیگر در اردوگاه های عراق و به شهیدان استان های دیگر پرداختند .
4i1g_img_0657.jpg
نمی دانم این نمونه از ذاکرین و ناقلین دفاع مقدس تا که باید پول هنگفتی را دریافت کنند و در قبال ساعتی که در اختیارشان هست هیچ مطالعاتی نداشته باشند .

 با ضرس قاطع می گوییم هر ذاکری که مطالعه نداشته باشد به تعریف کردن خواب مادر بزرگ ها و پدران متوسل می شود .

hq8y_img_0659.jpg

سال قبل دکتر جمشیدی دو روز به مطالعه وصیتنامه و زندگینامه شهیدان نراق پرداخت و مجلس را متحول کرد و قبل از تهیه نوشته ها و مطالبش حتی حاضر نشد غار چال نخجیر و یا مکان های تاریخی نراق را مشاهده کند و الحق هر پولی دریافت کرد نوش جانش .

r4bq_155038_419.jpg
                                                                                                                فرزاد جمشیدی در یادواره 1392

مردم فداکار نراق طی هشت سال عاشقانه بالاترین خدمات و مساعدت را به فرزندانشان در سرحدات میهن اسلامی انجام دادند . به جنگ زده های خوزستان و حتی به زلزله زدگان و آوارگان از سیل همیشه همیاری داشته اند .
2u2y_2560.jpg
بی حوصلگی و عدم توجه به شهیدان آنقدر مشهود است که بنیاد شهید شهرستان هم که متولی اصلی امور شهیدان است حتی ازنوشتن یک پلاکارد ده هزار تومانی اجتناب ورزید.


سال قبل روحانی و مجری با مطالعه فرهنگ و زندگینامه شهیدان نراق تحول کم نظیری در مجلس به وجود آوردند .


bys7_img_0669.jpg


به عنوان یک شهروند حق اظهار نظر دارم و درخواست کنم مصلحت اندیشی و پرداختن به دو روز دنیا باعث رکود و جلوگیری پیشرفت زادگاهمان در صحنه های مختلف نشود . ما نباید ترسی از بیان انتقادهای سازنده داشته باشیم .

بنده به ذکر فقط چندین مورد از سلحشوری جوانان این خطه می کنم که به فراموش سپرده شده اند . نیاز است روحانیون و ذاکرین برای فرصت های بعدی به آنان توجه لازم را داشته باشند :


- آقاعلی نراقی اولین روحانی شهید منطقه نراق و کاشان و... در مقابله با اشرار و نایبیان است .


- اولین سردار شهید و مظلوم منطقه در جنگ شهری کردستان از آن نراقی های اصیل است (محمدعلی قجری) .


قهرمان کانال(غلامعلی رضایی) طی عملیات کربلای 5 یک شیر مرد نراقی است.


- اولین مجروحین منطقه در ابتدای جنگ دو نراقی که یکی از آنها سرباز منقضی خدمت 56 می باشد.


- روحانیون نراق به تناسب تعداد و جمعیت بالاترین خدمات را در طول دفاع مقدس داشته و دو طلبه از بین آنان به شهادت رسیده اند(محمد رضارمضانی و  حسن کرباسی) .


- سید مرتضی بابایی نوجوان نراقی از 13 سالگی وارد جنگ شد و 103 ماه در جنوب و غرب و شرق کشور جانفشانی داشت .یعنی بیشتر از زمان جنگ سابقه جبهه دارد . اکنون از تولید کنندگان دام می باشد .


- چند جانباز بی دست و پا بین مجروحین داریم که اصلا ذکری از آنها نمی شود .


- آیا ذاکرین و روحانیون برای یکبار به شهید علی اصغر مهدوی که در عملیات مطلع الفجر در بلندی شیاکوه در مقابل دفع تجاوز ارتش عراق خاکستر شد پرداخته اند . والدینش در حسرت یک تکه استخوان شهید بودند که نیامد تا دق کردند و مُردند .


- پیکر مطهر محمد رضا پورصادقی 80 روز بین آتش و خون ماندگار شد تا خود و خانواده اش حماسه بیافرینند .


- اسدالله خسروی اولین شهید پایگاه بسیج در ابتدای تشکیل خانواده زندگی را رها و شهادت را در آغوش گرفت .


- آزادی خرمشهر طی عملیات بیت المقدس مرهون فداکاری شهدا از جمله پنج شهید نراقی هم هست .


- آیا تاکنون وعاظ برای یکبار اسمی از سرداران جنگ ؛ شهیدان محمدعلی قجری ، مظاهر لطفی ، کاظم محمودی ، قاسم جعفری ، قدرت الله کمره ای ، ابوالفضل شاطری و... برده اند؟


- راز شهادت همزمان حبیب بن شهدای نراق مندعلی نباتی و جوانترین شهید دانش آموز استان مرکزی علیرضا رزاقی چیست ؟


- عارف شهید حجت الله ایزدی قویترین نیروی اطلاعات لشکر 17 برای شناسایی دشمن در حلبچه عراق پایش قطع شد و بعد به شهادت رسید . وصیتنامه شهید از آیات قرآن استفاده شده و چرا نباید یکبار به این مهم پرداخته شود ؟


- جعفرعلی کمره ای سلطان منطقه سردشت نامش لرزه بر اندام چته های تجزیه طلب کومله و دمکرات می انداخت . دمکرات های ابله یک هفته پیکر مطهر وی و همرزمانش را نزد خود نگه داشتند تا مانور تبلیغاتی بیشتری داشته باشند و سرانجام رادیو بی بی سی انگلستان شهادت مظلومانه ایشان و دوستانش را به عنوان فرماندهان گردان ضربت سپاه اعلام نمود .


- راز شهادت دو دوست دیرینه غلامرضا یوسفی ها که هم نام و هم شهرت هستند و هر دو در کربلای پنج عاشقانه شربت شهادت نوشیدند در چیست ؟


- غیاث عابدی سر از بدنش جدا شد تا وجبی از خاک میهن به دشمن داده نشود . همسر مکرمه اش شش فرزند را به بهترین شیوه تربیت و رستگار کرد .


- حاجیه خانم عذرا شریفی مادر مکرمه سردار شهید قاسم جعفری خودش پیکر مطهر فرزندش را داخل قبر گذاشت .


- عید نوروز که همه پای سفره هفت سین بودند چهار نفر از مخلص ترین فرزندان نراق در فتح المبین به شهادت رسیدند . سه نفر اسیر شدند و هشت نفر مجروح شدند .


- نراق در 17 شهریور 1357 شهید علیرضا صادقی فرد دارد . کجا اسمی از او آورده شده است ؟


- نراق در 7 تیر 1360 در کنار بهشتی شهید علی اصغر آقازمانی دارد . کجا نامش برده شده است ؟


- جوانترین فاتح لانه و دانشجوی پیرو خط امام سید حسین میرسلطانی دارد که در جبهه شهید شد . کجا آوازه بلند او ذکر شده است؟


- نراق سه شهید مقطع انقلاب دارد . نامشان را کسی می داند ؟


- چند بار تا کنون برایمان گفته اند که نراق دو خانواده دو شهید محمودی دارد؟


- علیرضا فرزند عباسعلی نوروزی فقط 16 بهار از عمرش گذشته بود که شهید شد. آیا او را مشناسیم ؟


- هنوز پیکر مطهر سرباز شهید حمیدرضا انصاری بازنگشته است . آیا فردی او را می شناسد ؟


- سرتیپ بهرام قاسمی زخم جنگ در بدن داشت که به شهادت رسید .آیا کسی برای یکبار نام او را ذکر کرده است؟


- چه کسی تا کنون به اندازه یک خط از سجایای اخلاقی شهید علی اصغر فروغی شنیده است؟


- آیا یک نراقی به اندازه یک جمله از حماسه سلطانعلی مهدیزاده نراقی در فکه شنیده است ؟


- چندین رزمنده و سلحشور به دیار باقی شتافته اند . در طول سال چند بار نامشان گرامی داشته شده است ؟ امیدعلی عظیمی ، سید مرتضی باشی ، حسن عابدینی ، حجت الاسلام سید ابوالفضل بابایی ، مسلم مرادی ، علی اکبر عبدلی ، علی اکبر بیابانگرد ، سیف الله اکبری


- تمام استان ها جانبازان 55 % را شهید محسوب می کنند . آیا ما روزمره معلولیت جسمی از جنگ مرحومین حاج محمود رزاقی و جانبازحسین حیدری را نمی دیدیم ؟ بنیاد خوشحال شد که ما بی توجهی کردیم تا دو پرونده به عنوان مزاحم از لیست آنها کمتر باشد . مخصوصا حسین را آنقدر با سرعت دفن کردیم که قدرت هر گونه تصمیم گیری را از متولیان امر گرفتیم . حداقل می توانیم یادشان را بیان کنیم تا تسکینی بر آلاممان باشد .


- آیا و آیا و آیا


حاضرم به اندازه سخنرانی های 20 منبر و 20 مداح باز هم از حماسه های جوانان این خطه مطلب بنویسیم . آیا باز هم بر در و دیوار شهرمان و بسیجمان و ادارات دولتی و خدماتی و ده ها مکان دیگر باید از حماسه های سایر شهرستان دیگر به عظمت یاد کنیم .

زود قضاوت نکنید . آنها نیز عزیز و قابل احترامند . ولی فرزندان خودمان هم نباید فراموش شود .

optr_yadvareh_02_20101227_1498581393.jpg

آخرین کلام اینکه من و تو هم دوست داریم در یادواره و سخنرانی های وعاظ از سلحشوری های نراق و نراقی ها بشنویم . آیا تا کنون اتفاق افتاده است ؟ پس سعی کنیم بومی سازی کنیم . حتی نام مراکز را به نام شهیدان خودمان و عالمان بومی انتخاب کنیم .


اگر فردی از مطالب رنجیده خاطر شد اطلاع دهد تا از او معذرت خواهی و دلجویی کنیم . هدف فقط یک دلسوزی برای زادگاهمان بود و لا غیر .


                     hits_47698022469248344591.jpg   4fik_45419735748277497752.jpg

                                         سرگرد مهدی نباتی                                  ستوان سوم  احمد عابدینی

در پایان از زحمات طاقت فرسا و جسورانه سرگرد مهدی نباتی فرزند شهید مندعلی و ستوان سوم احمد عابدینی و سایر بسیجیان و بقیه دست اندرکاران در برپایی یادواره تشکر و قدردانی می شود .


از عکاسان افتخاری آقای حمید رضی و خانم زینب قجری فرزند غلامرضا که از طرف وبلاگ سلحشوران عکس های ماندگار از یادواره تهیه کردند صمیمانه تشکر می کنیم .


از نوجوانان و جوانان که به عشق شهدا چندین روز در آذین بندی مکان برگزاری یادواره و نصب بنرها در شهر تلاش وافر داشتند تشکر می شود .f1q0_untitled.jpg
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در یکشنبه دهم فروردین 1393ساعــت15:50 تــوسط |
پیاده روی خانوادگی به مناسبت یادواره 80 شهید و 6 شهید گمنام شهر نراق - فروردین 1393


پیاده روی خانوادگی به مناسبت یادواره 80 شهید و 6 شهید گمنام شهر نراق
 فروردین 1393


idbr_img_0986.jpgm97y_img_1085.jpg
f1q0_untitled.jpg


ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در جمعه هشتم فروردین 1393ساعــت21:14 تــوسط |
صحبت دل با 80 شهید گلگون کفن شهر نراق و 6 شهید گمنام


صحبت دل با 80 شهید گلگون کفن شهر نراق و 6 شهید گمنام

به مناسبت شانزدهمین یادواره سرداران و 80 شهید شهر زیبا و تاریخی نراق و 6 شهید گلگون کفن که مورد احترام مردم هستند.

syki_1.gif

نمی توانم از کجا برایت بگویم، در گوشه ایی خلوت کردم تا شاید یادشان و راهشان را یاد آورم، خاطره هایشان را زنده کنم . در تنهایی خواستم برایشان از دردهایم بگویم، نتوانستم؛ یارای نشستن نبود، گریستن در تنهایی راضیم نکرد، برخواستم، تصمیم گرفتم به دنبالشان بروم، بجویمشان، کجایند؟

jui_2.gif

به اولین میعادگاه مشترکمان مسجد جامع رفتم . اگر ظهر به دلیل تحصیل مجال حضور نداشته باشند حتما مغرب می آیند . عشا نیز به پایان رسید . دعای توسل نیز قرائت شد و نگاهم به درب ماند ولی نیامدند .

ojxn_3.gif

صبح به مدرسه رفتم ، به دبیرستان حاج عباس معصومی ، به کلاس، میزها را نگاه کردم، سرد سرد، جای آنها را نگاه کردم، آنها بودند، همه جا آنها شده بود، با من حرف می زدند، اما به دیده نمی آمدند.

هرچه ناله کردم، فریاد زدم ؛ جوابی نشنیدم . کلاس خالی بود، گویا همه  دیوارهای کلاس تخته سیاه شده بود. بله مدرسه عزا گرفته بود.

adus_4.gif

به کتابخانه دبیرستان رفتم، آنها بودند، خود کتاب شده بودند، باید کسی آنها را بخواند، نه بایستی آنها را درک کند، آنها یکپارچه عمل شده بودند. به ستاد مقاومت بسیج نراق رفتم، از نگهبان اجازه ورود خواستم، پرسید چه کسی را می خواهی؟ آنها نیستند، قبول نکردم.
 با اصرار وارد شدم، درب سالن را گشودم، ناله ای کرد و روی پاشنه چرخید، گویا آهن نیز از شدت درد به زبان آمده و نرم شده بود و چنان بر هم پیچید مثل اینکه دارد بند بند قطعات آن از هم می پاشد .
upmm_5.gif

 به خوابگاهشان نگریستم ، روبروی تختها، خیره خیره نگاه کردم، چه آرایش زیبایی ، مرتب در کنار هم، گویا آنها همدیگر را می فهمیدند.
اما چند صباحی گذشت یاران نیامدند ، پتوهایی که بدن های آنها را گرم می کرد ، سرد سرد بود، دست زدم طاقت نیاوردم . هرچه فریاد داشتم از حلقوم خفه ام بیرون آمد. به اسم آنها را صدا زدم ؛ همگی بودند اما جوابم نگفتند .

vc5_6.gif

به کوه ، دشت و کوچه پس کوچه های نراق رفتم، آنجا هایی که با هم بودیم، چه روزهایی که با یکدیگر از دردها می گفتیم، امروز با که بگویم آن رنجها و دردها را، درد را چه کسی حس می کند تا دردمند نباشی .

دوستان ، یاران نیستند . همرزمان رفته اند . شما هم داغدار هستید . دلتان تنگ دوست شده است . من هم می گویم همدردهایم نیستند، شریکانم نیستند، تنهایم ، آنها دردهای من را که دردهای خود آنها بود تسلی می دادند.

38s5_7.gif

آنها همه یکی بودند، یک سوال بودند یک خواستن بودند یک آرزو داشتند، اگر کمی به عقب برگردم به اوایل انقلاب ، سال های 1358 ، 1359 در مدرسه، در انجمن اسلامی، در مسجد ، در کتابخانه، چه بگویم اگر آنها اجازه دهند گوشه ایی از خون جگرهایی که آنها خوردند بگویم تا بدانید که آنها چه بودند و آرزویشان چه بود.


thcb_8.gif

شهیدان از فساد گریزان بودند، از جهل می نالیدند، از نفاق شکایتها داشتند. روزی را آرزو می کردند که فسادی نباشد، نفاقی نباشد، زورگویی نباشد، زر اندوزی نباشد، حیله گران مکار و خفاشان که بدترین بدترها هستند رسوا گردند به همین دلیل با تمام وجود به افشای چهره ها بر خواسته بودند .


5y83_9.gif

سرانجام به آرامگاه نهایی آنها در گلزار شهدا رفتم . هر چه فریاد داشتم آنان را به نام صدا زدم . آه تعداد آنان زیاد است و اسامی زیادی را باید زمزمه کرد .

گفتم دوستان : شما انجمن مدرسه مان را پایه ریزی کردید، شما بسیج را راه اندازی نمودید ؛ شما کتابها را به ما نشان دادید. شما چگونه مبارزه کردن و چگونه خود ساختن را به ما آموختید ، درب کتابخانه ها را گشودید . شما از صلاح و رستگاری برایمان گفتید، و چه زیبا رستگار شدید .

j5br_10.gif

و اما ای شهیدان شما پیروز شدید، هدایت کردید ، تلاش کردید، جهاد کردید، از همه زندانها رها گشتید . مگر نه این است که انسان انتخاب می کند و با این انتخاب است که بر زندانهای ساخته شده از هوی و هوس و دنیا می شورد و زنجیرها را پاره می کند و مگر نه این است که علی (ع) اماممان مرگ را طلب می کند!

چرا که علی(ع) از دنیا بریده و به ملکوت اعلی آشناست که وقتی شمشیر فرق او را می شکافد و خون مقدس او به جرم دفاع از حق محاسنش را خضاب می کند،فریاد فزت و رب الکعبه از حلقوم با خون او درهم می آمیزد که به خدای کعبه رستگار شدم .

v2yc_11.gif

شهیدان : مبارزه در سطح کوچک برایتان زندان شده بود و راضیتان نکرد و اینچنین بود که مشتاقانه همچون حسین و یارانش که مدینه و مکه را رها کردند و به قصد جهاد که بر همه عبادات افضل است عزم کربلا نمودند، شما عزیزان از دیار خود بریدید و به قصد جهاد، درست در جهت کربلا، در نزدیکی های نینوا، در سرزمین گرم و سوخته خوزستان همین کربلای ایران نزدیک قتلگاه حسین(ع) برای جواب و گواه گرفتن در دفاع از انسان و لبیک به حسین زمان ؛ سید روح الله ، چه زیبا به قربانگاه رفتید و چه عاشقانه به معشوق رسیدید.


                                        " اللهم الرزقنا توفیق الشهاده فی سبیله "


وبلاگ سلحشوران شهر نراق3/1/1393+ نوشته شـــده در یکشنبه سوم فروردین 1393ساعــت12:45 تــوسط |
عید نوروز 1393 بر نراقی های شادآفرین و مهربان مبارک


عید نوروز 1393 بر نراقی های شادآفرین و مهربان مبارک


یا مقلب القلوب و الابصار،یا مدبر اللیل و النهار،یا محول الحول و الاحوال،حول حالنا الی احسن الحال


و باز گرمای ملایم و فرحبخش روز های آفتابی بهار در باغ و راغ و کشتزار ها به سبزه و گل ها و درختان بشارت می دهد تا از خواب سنگین زمستان بیدار شوند و روح تازه به خود گیرند .
دستان پر مهر بهار، طبيعت خفته را ازخواب بيدار مي‌سازد و زمين و درخت ،رازهاي رنگارنگ و عطر آگين خويش را نثار ما مي‌كند.و نرم نرمک نوروز از راه میرسد و نراق هميشه پايدار را ملون میسازد .
shzw_10008401_631675713547824_1469089418_n.jpg
دلهامان را با بهاران بهاری کنیم، جداشویم از همه پلیدیهای نفس اماره و به سوی تکامل نفس مطمئنه به سوی پروردگار رجوع کنیم  . عیدیمان را از شهدا بگیریم از انها بخواهیم ما را نیز چون خود به مقام ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی رهنمون سازند و لاغیر.
ft8n_norooz.jpg

 این عید و سالی که ان شاالله نکوست با تکرار یاد خدا نیکوتر خواهد شد .  از بندگی غیر به در آییم و به ولایت او بازگردیم از منیت ها رها شده و به سوی یگانگی او پناه ببریم.

سال را با بهاران چون شهدا آغاز کنیم ، چرا که سالی که نکوست از بهارش پیداست و یقینا سالی که با یاد خدا و تجدید عهد با ارمان شهدا آغاز شود نکوترین سال است.


yttl_11.gif

 باشد كه در آغاز سال 1393 هجري شمسي از رشادتها و دلاوريهاي اين مردان خدا ياد نموده و خود را تا هميشه مديون خون اين آلاله هاي عاشق سفر كرده بدانيم ان شاالله .سلحشوران شهر نراق

+ نوشته شـــده در پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1392ساعــت11:29 تــوسط |
سنگر ساز بی سنگر نراقی جان بر کف برای ساخت خاکریز در میادین نبرد

سنگر ساز بی سنگر نراقی جان بر کف برای ساخت خاکریز در میادین نبرد
به فرمان رهبر کبیر انقلاب آیت الله سید روح الله خمینی(ره) مبنی بر پیوستن به ارتش 20 میلیونی در بسیج شهر مذهبی و تاریخی نراق فعالیت داشتم .
ir4s_img_1785.jpg
سید باقر(حاجی) باباکریمی

 تاریخ 18 تیر 1365 در کشمکش جنگ تحمیلی برای انجام خدمت سربازی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دلیجان معرفی شدم .

 همراهان دیگر بنده آقایان سید حسین حسینی فرزند سید جلال – حسن رزاقی فرزند غلامحسین – غلامرضا قجری فرزند یوسف و سعید سامری فرزند حسین و... بودند .
zas8_1-(39)-copy.jpg

اولین گروهی که در بیابان های شهر چادگان در 15 کیلومتری اراک آموزش سه ماهه و تکمیلی را فرا گرفتیم و آن موقع در چادر انفرادی استقرار داشتیم . در اوج جنگ تحمیلی به عنوان پاسدار وظیفه به منطقه کوت عبدالله شهر اهواز مرکز استان خوزستان اعزام و در لشکر رزمی مهندسی 42 قدر گردان فتح سازماندهی شدم .

coqy_80524629-3695004.jpg


از بین افراد 30 نفر برای رانندگی لودر انتخاب شدیم و برای آموزش به پادگان امام حسن (ع) تهران واقع در اتوبان بسیج منتقل شدیم . پس از فراگیری آموزش به مناطق عملیاتی جنوب بازگشتیم .

من هم شدم سنگر ساز بی سنگر . خیلی از شب ها و خصوصا شب های عملیات با شلیک منور دشمن و روشن کردن منطقه فعالیت ما مضاعف می شد .

lhss_image۲۷۶۱.jpg
بارها توپخانه و خمپاره اندازهای ارتش عراق با شلیک های بی امان خود تصمیم داشتند مانع کار من شوند . حتی یک شب زیر آتش آتشبارهای دشمن نتوانستیم کار کنیم و با لودر به عقب بازگشته و کار را متوقف کردم .

r1pr_139208031512525621402814.jpg

مدتی در جبهه جزیره مینوفعالیت می کردم . زمان عملیات های کربلای 4 و 5 در زمستان سال 1365 در جزیره ام الرصاص در حال زدن خاکریز بودیم . گفتند وصیتنامه بنویسید چون آغازعملیات است . کاغذ و خودکاری به دست گرفتم ولی هر چه فکر کردم نتوانستم وصیتنامه بنویسم . خیلی گریه کردم و تصورم نمی شد که لیاقت شهادت نصیبم شود . نهایتا کاغذ را پاره و خودکار را به کناری پرت کردم .

k3r9_65_1-(59)_fixd.jpg

در همین اثنا یکی از سربازان سپاه پاسداران به نام ...(نامش را فراموش کرده ام)که اهل یکی از روستاهای از توابع دلیجان بود با لبخند وصیتنامه اش را نوشت . مرتب می خندید و خوشحال بود و گفت در این عملیات شهید خواهم شد .


7zot_1_(210).jpg

آقای .... نسبتا چاق و راننده بلدوزر بود و در هنگامی که داشت خاکریز می زد عراقی ها به سمت او مدام شلیک کردند تا مانع از فعالیت او شوند که موفق شدند ولی او به آرزویش شهادت رسید .


ir4s_img_1785.jpg

سربازی با همه تلخی ها و شیرینی اش سپری می شد و من پس از نه ماه خدمت به دلیل کفالت مادرم تاریخ 18 فروردین 1366 پایان خدمت دریافت کردم .پس از آن در سال 1366 در بانک صادرات استخدام و همان سال با خانم عابدینی فرزند رضا ازدواج و در تهران سکونت یافتیم و تا مقطع دریافت دیپلم به تحصیلاتم ادامه دادم .

c04l_29_1-(73)_fixd.jpg

پدرم سید محمود حسینی فرزند سید میرزا سال 1353 فوت نمود و مادر بزرگوارم سرکار خانم سیده رقیه حسینی فرزند سید قوام که در نراق به خانم آقا مشهور می باشد ما را به سختی بزرگ کرد .


  nk5y_img_1784.jpg                         vztj_عکس۰۳۵۸.jpg  

21 سال از داشتن فرزند محروم بودیم . طی این مدت مادر بزرگوارم به بیماری مبتلا شد و بنده به همراه همسر محترمم خانم عابدینی خدمات شایسته به مشارالیها ارائه کردیم .

در اثر دعای خیر مادر و توسل به ائمه اطهار و لطف خداوند قادر سال 1387 صاحب فرزندی شدیم که نامش را سیده ستایش گذاشتیم .

0bo_img_1784.jpg

سیده ستایش خانم

تحت رهبری امام خامنه ای(حفظ الله) اکنون در بسیج مسجد جامع افسریه تهران فعالیت و همچنین عضو بسیج و انجمن اسلامی بانک صادرات می باشم .


lhss_image۲۷۶۱.jpg

سید باقر(حاجی) باباکریمی فرزند سید محمود اهل شهر نراق 12/5/1391+ نوشته شـــده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392ساعــت21:38 تــوسط |
شجاعت علیرضا قجری نراقی بی نظیر بود

شجاعت علیرضا قجری نراقی بی نظیر بود


15 اسفند 1360 فرزندم علیرضا قجری پایان خدمتش را از ارتش دریافت کرد . دو سه هفته بعدش در عملیات فتح المبین چهار نفر بسیجی شهر نراق به شهادت رسیدند .

ywa_shahid_ghajari2.gif
شهید علیرضا قجری

قبرشان را کنده بودند و منتظر پیکرهای مطهر آنها بودند . 12 و 13 نوروز با شکوه بی نظیر تشیع و خاکسپاری شدند . وقتی بازگشتیم منزل علیرضا گفت: بابا جان قبل از اینکه چهار نفر را در گلزار شهدای جدید خاک کنیم من رفتم داخل قبرها دراز کشیدم .

dmra_s1aw_cfycjfy.jpg                                                       c68u_118_(13).jpg  
 قبرها برایم کوچک بود ؛ سعی کن من که شهید شدم قبرم را گشادتر بکَنند . گفتم عزیز بابا ؛ تو پاره جگر من هستی ؛ این حرف ها را به من نزن .
62al_118_(12).jpg

من پدرت هستم و تاب تحمل شنیدن این مطالب را ندارم چه رسد به اینکه اتفاقی برایت رخ دهد . تو شجاع ترین انسانی هستی که تا کنون دیده ام .

zrud_118_(7).jpg

نخواست از شهیدان عقب بیافتد و روانه جبهه شد و چهل روز بعد از فتح المبین طی عملیات بیت المقدس در 17 اردی بهشت 1361 به آرزویش رسید و کنار شهدای نراق آرام گرفت .

ipmi_picture_201.jpg

حاج سلطانعلی قجری فرزند رحمان اهل شهر نراق
21/11/1390

+ نوشته شـــده در سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392ساعــت20:31 تــوسط |
شهیدان شهر نراق تاریخ سازان جامعه و آینده بودند


شهیدان شهر نراق تاریخ سازان جامعه و آینده بودند

 

خرداد 1360 نه ماهی از جنگ گذشته بود . به بسیج مراجعه کردم و گفتم می خواهم برای رفتن به جبهه ثبت نام کنم . نگهبان گفت فعلا اعزام نداریم و داخل بسیج راهم نداد .


emy5_img_9979.jpg

اسماعیل حبیبی

بعد بیرون از ساختمان به عباس باقری یکی از مسئولین بسیج مراجعه کردم که خیلی تحویلم نگرفت و آن روزگار عضویت در بسیج به سختی صورت می گرفت .

همان روز نزد محمد یکی دیگر از اعضای بسیج رسیدم و ایشان با خوش رفتاری راهنمایی لازم را انجام داد .


      dd8l_image5372.jpg                                                      gyb9_image5395.jpg

نور امید در قلبم فوران زد و خدا را شاکر شدم . ابتدا بایستی وارد مراحل آموزش می شدم . کتابخانه ای به نام ولیعصر(عج) در جنب مسجد جامع وجود داشت و ضمن فعالیت های فرهنگی مکانی نیز برای آموزش بسیجیان بود .


5e84_image5386.jpg

اواخر شهریور 1361 با 25 نفر از نیروهای نراقی به مدت یک هفته در آموزشگاه صفی آباد محلات آموزش تکمیلی را فرا گرفتیم .

اولین شهید بسیج و چهارمین شهید شهر نراق اسدالله خسروی فرزند احمد تاریخ 22/9/1360 تشیع و در صحن امامزاده سلیمان به خاک سپرده شد .


x1st_shahid_khosravi.gif

                                                                                                                                              شهید اسدالله خسروی

تحول بزرگی در من ایجاد شد و احساس تکلیف نمودم . با شهید خسروی عهد بستم تا در این مسیر استوار و ثابت قدم گردم . شانزده سال بیشتر نداشتم .ابتدا تصور کردم با نفسم مبارزه کنم . موی قشنگی داشتم و از فرق سر باز می گذاشتم .


yk8h_image5400.jpg

رفتم پیش آقای حسینعلی بیابانگرد و با نمره چهار کوتاه کردم و قیافه ای پیدا کردم که تاکنون کسی ندیده بود .

 سومین اعزام گروهی بسیجیان نراق به جبهه فرا رسید .من به همراه سید مهدی موسوی فرزند سید احمد و حسن ترابی فرزند فتح الله نیز نسبتا آموزش را فرا گرفته بودیم و افتخاری بود تا با هسته تشکیل دهنده اولیه بسیج (اکثرا بعدا شهید و جانبازشدند) همراه شویم .


x9n_image5413.jpg

مینی بوس از سپاه پاسدارن به نراق آمد و تاریخ 9/8/1360 بیست و هشت نفر را به بسیج شهرستان محلات انتقال داد .

آنجا نیز آموزش مختصری دادند و روز اعزام فرا رسید و مقصد جبهه محمدیه دارخوین در حومه آبادان بود تا در پدافندی عملیات شکست حصر آبادان حضور داشته باشند .


tylw_image5518.jpg

                                                                                                                       اسماعیل حبیبی در سالهای دفاع مقدس


ما سه نفر به دلیل سن کمتر و قد کوتاه و بد شانسی از صفوف اعزام جبهه کنار زده شدیم . گریه می کردیم و روی بازگشت به نراق را نداشتیم . خانواده ها ما را از زیر قرآن عبور داده و کلی گریه کرده بودند . از دوستانمان نیز خجالت می کشیدیم .


2v47_image5542.jpg

با سرافکندگی به نراق باز گشتیم ولی از مسیر عقب نشینی نکردیم . لطف خدا شامل حال شد فرصت بعد در 8 اسفند 1360 تحصیل را رها و با 30 نفر که اکثرا جزء تشکیل دهندگان بسیج بودند به جبهه اعزام شدیم .

توفیق الهی بود که با موسسین بسیج که از مخلص ترین نیروهای روزگار بودند از نزدیک آشنا شدم .


jcw_scan2.jpg

آنان هر کدام تاریخ ساز جامعه و آینده بودند . صبح دومین روز سال 1361 درعملیات پیروز فتح المبین در جبهه شوش شرکت داشتم و مجروح شدم .


    btz7_image5478.jpg                                      7yun_image5509.jpg

طی عملیات فتح المبین از شهر کوچک نراق چهار نفر از بهترین بندگان خدا به اسامی سید غلامرضا باشی – عبدالله محمودی – ابوالفضل بیابانگرد و مهدی عباسی به شهادت رسیدند . سه نفر به اسامی قدرت الله ایزدی – عباس باقری و احمد ابوالحسنی اسیر و هشت نفر هم مجروح گردیدند .


lzl9_1_(64).jpg

به پاس این همه فداکاری نام و یاد سلحشوران را گرامی داشته تا از برکت آنان در زندگی بهره مند گردیم .

9rot_image5424.jpg

جهادگر جانباز حاج اسماعیل حبیبی فرزند اکبر اهل شهر نراق 7/2/1390

         

 

+ نوشته شـــده در دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392ساعــت22:20 تــوسط |
درخشش خون سردار شهید قدرت الله کمره ای وی را جزء مشاهیر استان مرکزی قرار داد


درخشش خون سردار شهید قدرت الله کمره ای وی را جزء مشاهیر استان مرکزی قرار داد

قدرت الله کمره ای فرزند رمضان سال 1340 در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی متولد شد.
ryai_127_(2).jpg
سردار شهید قدرت الله کمره ای

او در خانواده ای مذهبی و کشاورز رشد کرد ودوران کودکی را سپری نمود. تحصیلات ابتدایی را در نراق و بقیه را تا سوم متوسطه در شهرستان دلیجان و قم با موفقیت به پایان رسانید.vx9g_127_(3).jpg
از نوجوانی نسبت به دنیا و مظاهر فریبنده ی آن بی اهمیّت بود و اخلاق نیکو و پسندیده اش در خانه و مدرسه نسبت به دوست و فامیل باعث شد که از احترام فوق العاده ای برخوردار شود.
z4wc_127_(14).jpg

در جلسات مذهبی و سیاسی به خصوص نمازهای جماعت شرکت می کرد. به اسلام و رهبر کبیر انقلاب آیت الله سید روح الله خمینی(ره) علاقه ی خاصی داشت . در تمام عرصه های مبارزاتی که بر علیه رژیم ستم پیشه پهلوی برپا می شد فعالانه شرکت داشت.

c2mq_127_(1).jpg

او یکی از فعالترین افراد در پخش اطلاعیه های حضرت امام خمینی بود و می کوشید تا آنها به موقع به دست مردم برسد تا آنها با الهام گرفتن از فرامین الهی این مرد بزرگ بهتر در راه مبارزه با فرعون زمانشان قدم بردارند.
qssu_127_(6).jpg
سردار شهید قدرت الله کمره ای ، سردار شهید قاسم جعفرینهاد پاک و تربیت صحیحش از او فردی عاشق اسلام و امام و انقلاب و مردم ساخته بود. به ولایت فقیه اعتقاد داشت، به همین جهت با شروع جنگ تحمیلی خود را مکلف به پاسخ به ندای رهبر انقلاب می دانست .
ee8x_127_(21).jpg

قدرت الله بسیجی بود و اولین استارت جبهه اش خرداد 1360 زده شد و با همرزمانش در پدافندی عملیات " فرمانده کل قوا خمینی روح خدا " در جبهه انرژی اتمی آبادان حضور داشت .
10 مرداد 1360 بسیج نراق را در ساختمانش تاسیس کردند . نام نیکوی ایشان در لیست 18 نفر هسته اولیه موسسین بسیج در نراق وجود دارد .دومین اعزام به جبهه اش 9 آبان 1360 به مدت سه ماه صورت گرفت .
lqw3_127_(12).jpg

وی به همراه یارانش در جبهه محمدیه دارخوین مستقر و در پدافندی عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان حضور داشت . و به همین ترتیب تا انتهای جنگ نقش فعالی در دفاع مقدس ایفا کرد .
35o4_shahid_kamare1.gif

تاریخ 5/4/1361 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان محلات درآمد. او نیز همچون دیگر همرزمانش پشت جبهه را دوست نداشت و می کوشید تا همیشه در کنار رزمندگان باشد .


0w8a_image4341.jpg

در طول عمر بابرکت خود 42 ماه در جبهه حضور داشت. کمتر به مرخصی می آمد . یک نوبت از ناحیه فک مجروح و سه مرتبه شیمیایی گردید . زمانیکه مجروح شیمیایی بود کسی از بستگان اطلاع دقیقی از این موضوع نداشتند .


ncdh_shahid_kamare3.gif

  شهید محسن کمره ای

برادر زاده اش محسن کمره ای فرزند علی که مدتی باهم در جبهه بودند تاریخ 24/5/1364 طی پدافند عملیات عاشورای 2 در جبهه چنگوله استان ایلام به شهادت رسید . پس از این واقعه روحیه مقاومت و مداومت در راه اعتلای کلمه الله در وی تقویت شد .


4kok_shahid_kamare2.gif

  شهید جعفرعلی  کمره ای

دوست و پسر عمویش جعفرعلی کمره ای فرزند فتحعلی تاریخ 11/2/1366 در روستای مرزی کوره شیر سردشت استان آذربایجان غربی در مصاف با نیروهای تجزیه طلب حزب منحله دمکرات کردستان مظلومانه به شهادت رسید .

5j3o_image4357.jpg

دوستانش در آخرین دیداری که با سردار داشتند درخواست شفاعت از او در قیامت می کنند . این انسان ملکوتی در جواب می گوید هرکس باید برای خود در این دنیا توشه آماده کند , خداوند بهشت را به بهاء می دهد نه بهانه .

01h1_image4347.jpg

سردار قدرت الله کمره ای فرمانده مخابرات لشکر مهندسی رزمی 42 قدر (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) بود . او به عنوان پیک فرمانده لشکر در کنار رزمندگان گزارش خط مقدم را به فرمانده می رساند.

در طول 42 ماه حضور تاثیر گذار جبهه در عملیات های متعدد شرکت داشت . نهایتا دو ماه به پایان جنگ تحمیلی تاریخ 4/3/1367 در پدافندی جبهه شلمچه خرمشهر استان خوزستان بر اثر ترکش توپ به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

hmq5_127_(9).jpg
شهید قدرت الله کمره ای ، شهید سید غلامرضا باشی


تنها فرزند و یادگار سردار شهید قدرت الله سرکار خانم زینب کمره ای که اکنون زندگی زینب گونه ای را با همسر و فرزندشان سپری می کنند و از رهپویان پدر می باشد . مشارالیها و خانواده اش در زعامت ولایتمداری آیت الله سید علی خامنه ای(حفظ الله) امیدوارانه به زندگی زیبای خداوند می اندیشند .

به رسم ادب و فراموش نشدن نام زیبای این سردار شهید در این خانواده قدرت الله دیگری پا به عرصه هستی گذاشت و نامش قدرت الله کمره ای فرزند محمد رضا نهاده شد .


pmrr_127_(17).jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 25/12/1392+ نوشته شـــده در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392ساعــت21:20 تــوسط |
سفر آیت الله مهدوی کنی به شهر مذهبی و تاریخی نراق

سفر آیت الله مهدوی کنی به شهر مذهبی و تاریخی نراق

از دیر باز علما ؛ فضلا ؛ دانشمندان و روحانیون بزرگی از شهر مذهبی و تاریخی نراق پا به عرصه گیتی نهاده و نامشان در تاریخ این دیار جاودان مانده است . عده ای از این عالمان عبارتند از :
0bq0_30550911909168283669.jpg

علامه ملا محمد مهدی فاضل نراقی فرزند ابوذر معروف به محقق(1146 ق – 1209 ق)
علامه ملا احمد فاضل نراقی فرزند ملا محمد مهدی متخلص به صفایی(1185ق – 1245ق)
ملا ابوالحسن نراقی فرزند ملا محمد مهدی
ملا محمد باقر نراقی فرزند ملا محمد مهدی
میرزا ابوالقاسم نراقی فرزند ملا محمد مهدی
ملا اباذر نراقی فرزند ملا محمد مهدی
ملا مهدی نراقی فرزند ملا محمد مهدی ملقب به آقا بزرگ و آقا کوچک(1209ق-
1268)
ملا محمد نراقی فرزند ملا احمد ملقب به عبدالصاحب و حجت الاسلام(1217ق–1297ق)
میرزا محمد صادق نراقی فرزند ملا احمد فاضل(از شاگردان شیخ مرتضی انصاری)
میرزا محمد نصیر نراقی فرزند ملا احمد(احتمالا نصیرالدین مولف شرحی براصول کافی)
ملا محمد تقی نراقی فرزند ملا احمد فاضل
میرزا ابراهیم نراقی فرزند ملا احمد فاضل
حاج ملا محمد جواد نراقی فرزند ملا احمد فاضل متخلص به شفایی
ملا هاشم نراقی فرزند ملا احمد فاضل
ملا محمد علی نراقی فرزند ملا احمد فاضل
میرزا نصرالله نراقی فرزند ملا احمد فاضل
حاج میرزا ابوالقاسم نراقی فرزند محمد ملقب به نجم الدین(برادر فخرالدین) (.ـ1252ق)
حاج ملا محمد علی نراقی فرزند ملا مهدی بن ملا محمد مهدی

میرزا محمد الدین نراقی فرزند حاج محمد(حاجی خان)
حاج میرزا صدرالدین احمد نراقی( . – 1315)

حاج میرزا فخرالدین نراقی فرزند محمدبن احمدبن مهدی بن ابی ذر نراقی
جلال الدین محمد فرزند حاجی محمد عبدالصاحب(برادر فخرالدین) مدفون در شیخان
علامه میرزا شهاب الدین نراقی( .- 25 شوال 1325)مقبره در شیخان قم

حاج میرزا محمد حسین نراقی استاد علم اصول فقه( . – 1319 ق)
حاج آقا میرزا ابوالحسن نراقی از پیشوایان تراز اول کاشان و از یاران شهید آقا علی نراقی
آقا میرزا حسن مجتهد رییس و بزرگ خاندان نراقی و از یاران شهید آقا علی نراقی
حاج میرزا نظام الدین نراقی( . – 1285 )
حجت الاسلام آقاعلی نراقی فرزند میرزا محمد حسین مشهور به امام(. – شهادت 1331 ق)
حجت الاسلام آقا محمد فاضلی نراقی فرزند ملا محمد رضا(.– 1350 ق)
حجت الاسلام آقا حسین فاضلی نراقی فرزند ملا محمد رضا(حدود 1285 ق– 1355 ق)
طلبه شهید و رزمنده دفاع مقدس محمد رضا رمضانی فرزند غلامعلی(1342– 2/3/1361)
طلبه شهید و رزمنده دفاع مقدس حسن کرباسی فرزند علی(1348 – 21/1/1365

حجت الاسلام مرحوم سید ابوالفضل بابایی فرزند رضا رزمنده دفاع مقدس(1342-1372)

i8st_naragh_map3.jpg

بر این اساس عالمان و روشنفکران و شخصیت های زیادی در طول تاریخ دو هزار ساله به نراق مسافرت و ضمن برخورداری از آب و هوای پاک خداوندی یادی هم از بزرگان این منطقه می کنند .

cki4_1_(58).jpg

منزل تقی خان رئوفی فرزند محمد رضا در شهر نراق – مرداد 1361

شکرالله شریفی فرزند اسماعیل – آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – قدرت الله آقاصادقی فرزند علی محمد


مرداد 1361 آیت الله محمد رضا حاجی باقری (مهدوی کنی) فرزند اسدالله اهل روستای کن از توابع تهران سفر یک هفته ای به شهر نراق داشتند و بسیجیان مسئولیت حفاظت و مسافرت ایشان را تامین نمودند .


آن مقطع 45 نفر از پاسداران و بسیجیان شهر که در سه گروه مجزا به جبهه های نور علیه ظلمت اعزام و در عملیات رمضان شرکت داشتند به نراق باز گشته بودند .


2t1_14.jpg

تفرجگاه جاسب در حومه شهر نراق – مرداد 1361

چهره های قابل شناسایی : حجت الاسلام علی محمد مهدیزاده نراقی فرزند ابوالفضل – احتمالا محمد سعید مهدوی کنی - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – غلام محمد ابوالحسنی فرزند عزت الله


پاسدار محمد(غلام) ابوالحسنی فرزند عزت الله به عنوان فرمانده بسیج در خصوص مسافرت آیت الله مهدوی کنی و آیت الله مهدیزاده و خانواده هایشان به نراق اظهار داشت :


bqlm_96884565519435745306.jpg

                                                                                                                                        غلام محمد ابوالحسنی

آقای دیبایی مقدم فرماندار شهرستان دلیجان به بنده فرمود که عالمان برجسته آقایان محمدرضا مهدوی کنی و فضل الله مهدی زاده محلاتی به مدت یک هفته مهمان ما هستند و شما و بسیجیان نراق به دلیل مسئولیت پذیری بالایی که دارید از آنان محافظت و تلاش کنید مشکلی پیش نیاید .

t6ap_27.jpg

از راست : ناشناس – حجت الاسلام حسین رجبی نویسی امام جمعه فقید شهرستان دلیجان – ناشناس - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – غلام محمد ابوالحسنی

بودجه مورد نیاز را تامین کردند . ابتدا آماده باش کامل به نیروهای بسیج دادم و کا را آغاز کردیم .اول به فکرم رسید منزل پدری ام را محل اسکان در نظر بگیرم که امکانات کافی وجود نداشت .

بعد منزل زیبا و فرح بخش آقای تقی خان رئوفی فرزند محمد رضا با اتاق های زیادش مقابل منبع آب را برای اسکان مهیا کردیم و صاحبان منزل مساعدت ویژه ای مبذول داشتند .


bjle_34.jpg

تفرجگاه جاسب در حومه شهر نراق – مرداد 1361

ایستاده ها از راست : صادق رضی فرزند منصور – ناشناس – حسن نباتی فرزند مندعلی – قدرت الله آقاصادقی فرزند علی محمد
نشسته ها : آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – اسماعیل حبیبی فرزند اکبر


آیت الله فضل الله مهدی زاده به همراه همسر مکرمه اش حاجیه خانم اقلیم السادات شهیدی محلاتی فرزند سید جلال و دخترانشان خانم ها نجمه و ندا مهدی زاده حضور داشتند .

آیت الله محمدرضا مهدوی کنی نیز به همراه همسر مکرمه اش حاجیه خانم قدسیه سرخه ای و تنها پسرش محمد سعید حضور داشتند . آقازاده ایشان بعدا روحانی شد .

bo2l_80894685-5142756.jpg

حجت الاسلام هبت الله نوروزی فرزند حسنعلی( 1310 - 1382) امام جمعه نراق نیز با همت بلندی که داشت مهمان نوازی خوبی به عمل آورد . حجت الاسلام حسین رجبی نویسی فرزند... (1314 - 1385) امام جمعه شهرستان دلیجان نیز گاهی اوقات در جمع مهمانان حضور داشتند . همچنین واعظ شهر نراق حجت الاسلام علی محمد مهدیزاده نراقی فرزند ابوالفضل نیز علاوه بر لباس روحانی به عنوان نیروی بسیجی از مستقبلین مهمانان بودند .


amal_image5528.jpg

از راست : اسماعیل حبیبی فرزند اکبر – عباس(حسینعلی) پیشه ور فرزند غلام محمد - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – حجت الاسلام هبت الله نوروزی فرزند حسنعلی امام جمعه فقید شهر نراق


روزی هم در سردیان جاسب با آب و هوای زیبایش گذرانده شد . یک شب پُر خاطره هم منزل حاج سید جلیل ناصری(1299 – 1379) خیٌر نیکوکار روستای واران جاسب بودیم . حاج ناصری مدیر کارخانه تولید حلوا شکری عقاب شد .


2pu7_25.jpg

تفرجگاه جاسب

آیت الله محمد رضا مهدوی کنی در جمع روحانیون و بسیجیان منطقه نراق


در بازگشت از منطقه زیبا و طبیعت بکر جاسب بودیم که در مزرعه ای با آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی (1316 ق – 1372 ش) از مراجع تقلید شیعه مواجه شدیم . علما ساعتی در آنجا به گپ و گفتگو پرداخته و پس از خداحافظی به نراق وارد شدیم .

مهمانان گرانقدر در مراکز مختلف نراق بازدید به عمل آوردند . یک روز نیز در گلزار شهیدان و امامزاده سلیمان صلوات و فاتحه ای قرائت شد و آقای مهدوی برای حفظ و ارتقای روحیه رزمندگان دفاع مقدس به ساختمان بسیج نراق تشریف فرما شدند .


0xth_copy_(2)_of_ccf20110122_00000.jpg

ساختمان بسیج شهر نراق – مرداد 1361

از راست : مرحوم سیف الله اکبری فرزند شکرالله – محمد قجری فرزند علی – ناشناس – شکرالله شریفی فرزند اسماعیل – صادق رضی فرزند منصور - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – غلام محمد قجری فرزند عباس – قدرت الله آقاصادقی فرزند عی محمد – علی قجری فرزند غلامعلی – ناشناس – ناشناس – ناشناس

نشسته ها : سید نظام الدین باشی فرزند سید علی – اسماعیل اوضایی فرزند ابراهیم


هنوز عکس های یادگاری و به یادماندنی آن روز دست به دست بین دوستان می چرخد . تا آن مقطع 14 شهید گلگون کفن در جوار امام زاده سلیمان و گلزار شهیدان در خاک آرمیده بودند . چندین نفر نیز در اسارت ارتش عراق بودند .


9p5x_images.jpg

         آیت الله محمدرضا مهدوی کنی

آیت الله فضل الله مهدی زاده با مردم خداجو و مهمان نواز شهر نراق آشنایی داشت و اولین نماینده منطقه دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی بود . ولی این سفر برای آیت الله مهدوی کنی جذاب و خاطره انگیز بود و مطمئن هستم همچنان از اهالی نراق و علمای طراز اولش که در جهان مشهور هستند یاد می کند .


ptz4_33.jpg

احتمالا محمد سعید مهدوی کنی - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – آیت الله شهید فضل الله مهدیزاده محلاتی فرزند غلامحسین

آقای دیبائی مقدم به دفعات از تلاش های موثر و مثمر ثمر بسیج نراق نسبت به مهمانان تشکر کردند . ایشان بعدا داماد آیت الله مهدوی شد و با آقای بجنوردی باجناق هستند .

بسیجی اسماعیل حبیبی فرزند اکبر در خصوص سفر آیات عظام مهدوی کنی و مهدی زاده محلاتی به شهر نراق اظهار داشت :


w7hg_img_3204.jpg

                                                                                                                                       اسماعبل حبیبی

مرداد 1361 از روزهای زیبای خداوند بود . تازه از جبهه و عملیات رمضان بازگشته بودیم . یکی از محافظین آقای کنی طی یک هفته حضور در نراق بودم و از این بابت احساس غرور و خوشحالی می کردم که چنین شخصیتی به زادگاهم تشریف فرما شده است .

v71j_20120220150528cb-مهدوی_کنی.jpg

             آیت الله مهدوی کنی

ایشان قبل از انقلاب از روحانیون مخالف حکومت استبدادی پهلوی بود و پس از انقلاب یکی از پنج روحانی بود که هسته اصلی شورای انقلاب را تشکیل دادند . وی پس از آن به عنوان وزیر کشور (در دولت‌های شورای انقلاب، رجایی و باهنر و کفیل نخست وزیر (پس از ترور رجایی و باهنر) بود .

یک هفته در خدمت مبارک وی در نراق و جاسب بودیم . وقتی قدم به ساختمان بسیج نراق گذاشت غرق در شادی شدیم . محل استراحت اصلی او منزل آقاتقی رئوفی بود . همان جایی که سال های قبل آیات عظام حاج مصطفی خمینی فرزند رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) و آقا رضا بهاءالدینی و ... تردد داشتند .

plmj_ccf20110122_00001.jpg

آیت الله فضل الله مهدی زاده محلاتی فرزند اسدالله متولد 1309 در اول اسفند ۱۳۶۴ به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس، قضات عالی رتبه قضایی در حالی که نمایندهٔ امام خمینی(ره) در سپاه پاسداران بود با هواپیمای اف 27 فرندشیپ عازم جبهه‌های جنگ بود که هواپیمای حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقی قرار گرفت و در ۲۵ کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و همهٔ سرنشینان هواپیما که نزدیک به ۵۰ نفر بودند عاشقانه به شهادت رسیدند . آقا شیخ فضل الله زمان شهادت 56 ساله بود .


                               rzpj_fazlolah-mahallati-biographya-com-3.jpg   9nzz_32318_334.jpg

شهید شیخ فضل الله محلاتی

آیت الله محمد رضا مهدوی کنی از تاریخ 17/12/1389 به مدت دو سال ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده گرفتند و پس از آن مجددا این مسئولیت تکرار گردید .


بسیجی مهدی قجری فرزند سلطانعلی اظهار داشت :


4e91_index.jpg

                                                                                                                                         مهدی قجری

11 سال داشتم و همراه پدر و عمو و اقوامم در بسیج نراق حضور داشتیم . زمانی که آقای مهدوی کنی وارد نراق شد منزل آقای غلام محمد ابوالحسنی غذای مهمانان طبخ می شد و به منزل آقا تقی رئوفی می بردیم . شکرالله شریفی و محسن قجری و سایر بسیجیان به طور نوبه ای بر پشت بام منزل آقای رئوفی نگهبانی می دادند .


rzw3_jkj_(5).jpg

محوطه ساختمان بسیج شهر نراق – مرداد 1361

شکرالله شریفی فرزند اسماعیل – ناشناس – صادق رضی فرزند منصور – سیف الله اکبری فرزند شکرالله - آیت الله محمد رضا مهدوی کنی فرزند اسدالله – ناشناس – میرزاعلی قجری فرزند غلامعلی


اغلب روزها خانم ها در سمتی با هم بودند و آقایان نیز در سمت دیگر منزل به مطالعه و استراحت و هواخوری می پرداختند . یکی از روزها چند نفر از زنان مهمان در حال قرائت دعا و قرآن بودند که صدایشان به ندرت شنیده می شد .

پس از پایان مراسم یکی از خانم ها رو کرد به من و گفت آقا پسر آیا موقعی که ما دعا می خواندیم صدایمان داخل حیاط شنیده می شد که من گفتم کسی توجه به این موضوع نداشت .

محافظ اصلی آقای کنی دو سه روز از ایشان جدا شد و اسلحه یوزی وی در اختیار پدرم حاج سلطانعلی قجری به عنوان محافظ کمکی قرار گرفت . در پخت غذا نیز پدرم زحمت می کشید . از جمله خانم هایی که در مهمان نوازی و پخت غذا برای مدعوین خیلی زحمت کشید سرکار خانم زلیخا صالحی فرزند رضا همسر آقای محمد باقری بود . خانم صالحی و خانواده اش در منزل آقا تقی رئوفی سکونت و زندگی می کردند .


بسیجی محسن قجری فرزند رحمت الله اظهار داشت :


bugc_img_9883.jpg

                                                                                                                                      محسن قجری

در یک هفته ای که آیت الله مهدوی کنی و مهدیزاده و خانواده آنها در شهر نراق به سر می بردند بنده به عنوان بسیجی و محافظ اغلب در پشت بام منزل مرحوم آقای رئوفی نگهبانی می دادم تا گزندی به ایشان وارد نشود .

زیرا آن موقع منافقین ترورهای زیادی در ایران انجام داده بودند و ما هم تلاش می کردیم اتفاق غیر مترقبه ای رخ ندهد .

z5bj_26.jpg

تفرجگاه جاسب

یادم می آید یکی از روزها برای کمبود تامین غذایی به میدان رفته بودیم و مقداری کباب تهیه کردیم و هنگامی که به مقابل کاروانسرای بازار رسیدیم تعادل موتور به هم خورد و با یکی از دوستان نقش بر زمین شدیم .

کباب ها هم در اطراف ما کف خیابان ولو شد . هم درد می کشیدیم و از طرفی خنده امانمان نمی داد . نگران برخورد فرمانده مان غلام محمد ابوالحسنی هم بودیم .


وبلاگ سلحشوران شهر نراق23/12/1392+ نوشته شـــده در جمعه بیست و سوم اسفند 1392ساعــت20:44 تــوسط |
شهید مصطفی طالبی نراقی مرد اندیشه و آینده نگر


شهید مصطفی طالبی نراقی مرد اندیشه و آینده نگر


مصطفی طالبی
فرزند حسین سال 1341 در شهر نراق از توابع دلیجان استان مرکزی متولد گردید . در نوجوانی در کنار تحصیل به کارگری می پرداخت .hxf5_117_(13).jpg     kgln_1_(7).jpg
شهید مصطفی طالبی
کارگری در کوره پزخانه و یا ساختمان سازی او را خسته نکرد . از سستی و تنبلی گریزان بود . زبانش لطیف و عفت کلام داشت .همیشه در تعقیب دانش و علم بود .
mbta_1_(66).jpg
انتهای کوچه آنها آن طرف رودخانه محلی به نام سرناصار هست که ایشان در حال حرکت درس یاد می گرفت . صاف و سنگ ریزه ای هم یافت نمی شد بقدری تردد کرده بود که به شوخی به او می گفتند جاده مصطفی .


7oe_1_(74).jpg
شهید مصطفی طالبی ، شهید محمدرضا رمضانی

انصافا بغض در گلو می شکند زمانی که به یاد می آوریم این بزرگوار چگونه فقیرانه با صبر و شکیبایی زندگی را سپری کرد . مردی با اندیشه و آینده نگر بود .
80x3_1_(105).jpg
 کمک حال مادر مظلومش منور خانم اصفهانی بود . ایشان در پنج سالگی پدر بزرگوارش آقا حسین طالبی را از دست داد و یتیم بزرگ شد .

8dmr_پدر_شهید_طالبی.jpg
      مرحوم حسین طالبی

آینه تمام نمای گفتار ؛ کردار و پندار بود . در همه حال تبسم بر لب داشت . گفتارش مصدر الهام و سرمشق گران بهایی برای جوانان بود. با دعا و قرآن مانوس بود . مصطفی یک بسیجی آراسته بود .

ipib_1_(1).jpg

طی دوره یک هفته آموزش در مرداد 1360 در آموزشگاه صفی آباد شهرستان محلات به همراه 25 نفر از بسیجیان دیگر نراق حضور داشت . به هنگام آموزش شعارهای حماسی صبحگاهی را قرائت می کرد و دوستانش با صدای رسا پاسخ شعارهای او را می دادند .

khea_117_(3).jpg

تاریخ 9/8/1360 با همرزمانش به جبهه محمدیه دارخوین اعزام شد و در پدافندی عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان شرکت داشت .

hweu_117_(4).jpg

در زمانی که در این جبهه حضور داشت به همراه دو سلحشور دیگر ابوالفضل بیابانگرد(شهید) و عباس باقری(آزاده) مجروح شد و طالبی از ناحیه چشم آسیب دید که بعد به مرور مداوا گردید .

                                  jntr_117_(6).jpg  znji_117_(11).jpg

شهید مصطفی طالبی

بعد در مقطع حساس جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران به خدمت سربازی در ارتش اعزام شد و تاریخ 16/1/1362 طی عملیات والفجر یک در جبهه زبیدات عراق به شهادت رسید و آسمانی شد .


ddwc_117_(2).jpg

پیکر مطهرش پس از تشیع با شکوه در گلزار شهیدان شهر نراق در کنار سایر شهدا آرام گرفت .

2eo9_117_(19).jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 22/12/1392
+ نوشته شـــده در پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1392ساعــت17:21 تــوسط |
پنج شنبه 22 اسفند روز بزرگداشت شهدای شهر نراق

پنج شنبه 22 اسفند روز بزرگداشت شهدای شهر نراق


روز پنج شنبه 22 اسفند 1392 در تقویم رسمی ایران " روز بزرگداشت شهدا" نام گذاری گردیده است . به پاس احترام و ارج نهادن به 80 شهید شهر نراق و 6 شهید گمنام این روز را گرامی می داریم .

5dnd_64822090869638590673.jpg


گناه من نیست


من، نمی‌شناسمت. باور کن! بهانه نیست. حرف، حرف دل است. شاید از دلی غافل. گاهی، آن هم به بهانه‌ای، نامت را شنیده‌ام. سوسو زنان به هر سو، چشم دوختم تا نوری از وجودت را دریابم، تا چشمانم بیدار شود.
می‌گویند: شجاعت، شرمنده شمایل شما بوده. مروت، درمانده مردانگی‌هاتان . کجا رفته‌اید؟! خوبان خدادوست کجا رفته‌اید؟! غریبان شهر .

rjdc_nahaii.jpg


گناه من نیست

من به جستجوی شما آمده‌ام و شما را نیافته‌ام. زنجیر بند هوای نفس و اسیر دیدنی‌های دنیا شده‌ام و دیگر شما را نمی‌شناسم. آنقدر غرق در دنیایم که یادم می‌رود، یاد شما حماسه‌سازان حماسه سرخ جبهه‌ها را.

mihz_img10255348.jpg


گناه من نیست

کمتر کسی از روزهای خوب شما برایم می‌گوید. از سکوت شب سنگرها، از درد دلهای شبانه. کمتر کسی برایم قصه‌های عاشقانه و صادقانه‌تان را می‌گوید.

0q7t_shohada_big.jpg


کمتر برایم از نگاه پرعاطفه و حرف‌های عاشقانه می‌گویند کمتر لحظه‌های سبز شما را برایم روایت می‌کنند. کمتر زمزمه حدیث سفرهای غریبانه را می‌شنوم. آری! من آشنای غزلهای خاطرات شمایم.

v3o_گلزار2.jpg


گاهی در دلم سوگواره برپا می‌شود. گاهی دلم برای صدای خمپاره‌ها می‌تپد. دلم برای نخلهای سوخته می‌سوزد و آهسته و بی‌صدا ساقه زرد غم و اندوه در دلم ریشه می‌کند و به یاد شما آوای غریبی سر می‌دهم و در این روزگار غریب به غربت و تنهایی خود می‌گریم و به یاد شما، دوباره جان می گیرم.

iozo_img_2438.jpg j4vo_img_2439.jpg


گناه من نیست

من، از شما جدا مانده‌ام. من، قصه مرغان مهاجر را بارها شنیده‌ام. من، قصه عروج را از دشت شقایق‌ها نشنیده‌ام. اما، نشانه غربت شما را از زمان و زمانه دیده‌ام. من، حدیث حادثه‌ها را شنیده‌ام.


qbjl_گلزار11.jpg


گناه من نیست


باور کنید! من اسیر دنیای دردآلود و نازیبا شده‌ام و از زیباییهای شما فاصله گرفته‌ام. من، اسیر مردابهای تباهیم. طوفان حوادث، در این زمانه غربت از شما جدایم کرده است.


zm36_image8663.jpg


گناه من نیست


آن قدر کوچک بودم، که گرمای جبهه‌های جنوب را نچشیده‌ام. آن قدر که در سنگرهای خون و خمپاره نجنگیده‌ام.


kefa_img_1399.jpg


گناه من نیستمردمان گرم جوش و مهربان آن روزها را ندیده‌ام. من شهر نخلهای سوخته را ندیده‌ام. خاک گلگونش را نمی‌شناسم. من چشم‌اندازهای تماشایی‌اش را ندیده‌ام. نخلهای ثابت و نخلهای بی سر را ندیده‌ام. آری! من سوگ گلها را ندیده‌ام.


sryj_picture_216.jpg

حکایت پرپر شدن لاله‌های خفته در بستر خون را نشنیده‌ام. حکایت شقایقهای سوخته را، حدیث شجاعت و شهامت شما را نشنیده‌ام. آری! من صدای گریه‌های کودکان بی مادر را نشنیده‌ام. آری! من صدای مادران فرزند از دست داده را نمی‌شناسم.

jkz5_شهداي_گمنام.jpg

گناه من نیست


زمانه می‌خواهد که، من بی غم و درد باشم. روزگار می‌خواهد مرا به عشرت و شهوت دعوت کند. آری! زمانه می‌خواهد که راحت تن فراهم کنم و روح سرگشته را رها سازم اما من نمی‌توانم لب فرو بندم.

آری! من پیام خون شما را نشنیده‌ام و شاید نفهمیده‌ام. خدا کند، شور جانبازی‌های شما، نگذارد زمزمه‌های ناپاک نامردان را نظاره کنم.


f314_image8661.jpg


گناه من نیست


نگاه‌های ناپاک، چشم‌های بسیاری را فریفته خود می‌کنند و فریب می‌دهند و به خواب غفلت می‌برند. گویی آغاز خوابهای خوش فرا رسیده است.


vnsj_6887.jpg


خدا کند که روح بلندتان همیشه مرا مدد کند. بگذار حرفهایم، در دل بماند و عقده‌های غریبانه خود را در سینه، نگه دارم و زخم‌نامه غربت و تنهایی را برایت شرح ندهم.

آری! بگذار هر از گاهی شمیم نام پاکت را بشنوم و یادت را در دل زنده نگه دارم و تصویرت را در خاطره ایام جاری و باقی نگه دارم.


vjsw_baner_(5).jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 21/12/1392 + نوشته شـــده در چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعــت16:54 تــوسط |
مروری بر خاطره ها 8


vlf_ftuovu.jpg

محدوده مسجد حاجی صغری شهر نراق - سال 1355

محدوده مسجد حاجی صغری شهر نراق - سال 1355


ایستاده از راست : عباس صادقی نراقی فرزند حسین رحمت - دختربچه قلم دوش محبوبه صادقی نراقی فرزند حسین - علی قجری فرزند رحمت الله - مرحوم محمد قجری فرزند رحمت الله


نشسته از راست : حسین حبیبی فرزند اکبر - رضا قجری فرزند یوسف - ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله - مهدی قجری فرزند یوسف - محسن قجری فرزند رحمت الله - محمد صادقی نراقی فرزند حسین رحمت


6mi2_image8753.jpg

افتتاح مدرسه راهنمایی مرحوم حسین معصومی شهر نراق - سال ...

عکس مشهود : آقای مرتضی رادفر فرزند شکرالله از چهره های مشهور فرهنگی نراق


bwiz_0gy.jpg


محل عکس : آرامگاه سعدی در شیراز استان فارس - مرداد 1367

بعد از ملاقات با جانباز رمضان قجری فرزند سلطانعلی در بیمارستان نمازی پس از مجروحیت ایشان در جبهه فاو

ایستاده ها از راست :

حسن نباتی فرزند مندعلی – احمد لطفعلی فرزند قربان – محمود ایزدی فرزند حسین – شعبان طالبی فرزند محمد – کلاه به سر ناشناس – سلطانعلی عباسی فرزند اسماعیل – سید عباس موسوی فرزند سید حبیب – مرحوم رمضان قجری فرزند حبیب – سید احمد باشی فرزند سید کاظم – علی محمد قجری فرزند احمد – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله – سید باقر موسوی فرزند سید حسن – علی محمد قجری فرزند... – اکبر قجری فرزند احمد – عباس علی اکبری فرزند علی اکبر – عزیزا لله فروغی فرزند ابراهیم – مرحوم اسماعیل سلیمانی فرزند احمد – سید صدر موسوی فرزند سید حسین – عباس آقا حسینی فرزند رضا– محمد رجبی فرزند ماشاءالله – علیرضا حیدری فرزند رضا – ناشناس - – حیدر علی قجری فرزندعبدالرحمان– سید علی باشی فرزند سید ابراهیم – علی اکبر نوری فرزند علی

نشسته از راست : علی قجری فرزند رحمت الله – جواد جوادی فرزند صفرعلی – نعمت الله ایزدی فرزند عباس


7dxk_7.jpg

مرقدمطهر حضرت سطانعلی ابن محمد باقر(ع) - مشهد اردهال - شب عاشورا – سال 1384

ردیف عقب از راست  : سید مسعود موسوی فرزند سید هادی - محمد جواد قجری فرزند علی اصغر- حسن آقا صادقی فرزند شکرالله - حسن قجری فرزند رمضان – احمد عابدینی فرزند علی – سید حسن باشی فرزند سید میرزاآقا –  ناصر ..... مداح از شهر قم - محمد - اسماعیل حبیبی فرزند اکبر – قدرت الله ایزدی فرزند عباس


ردیف جلو از راست :سید محمد موسوی فرزند سید مهدی  – حسین مهدیزاده نراقی فرزند علی محمد – محسن اوضایی فرزند اسماعیل – مجتبی مهدیزاده فرزند علی محمد – مرحوم حجت الله ایزدی فرزند قدرت الله


cbai_image8784.jpg

قنات آب در مزرعه بیدشک  شهر نراق در پایین بقعه متبرک بی بی زبیده خاتون از نسل چهارم امام جواد (ع)
زنان نراقی در حال وضو گرفتن – سال حدود 1352(40 سال قبل)


hoqd_p12.jpg

محل عکس ... – سال حدود 1364

ایستاده ها از راست : قاسم اصفهانی فرزند عباس– یوسف عضایی فرزند ماشاءالله
نشسته ها از راست : غلامحسین رزاقی فرزند حسن – حسینعلی لطفعلی فرزند ... – مهدی اصفهانی فرزند.... – مرتضی اصفهانی فرزند قاسم – مرحوم نعمت الله پیشه ور فرزند فتح الله


wqz0_image6713.jpg

حسینیه سید الشهداء شهر نراق - سال 1364
بسیجیان پس از اجرای تاتر در خصوص دفاع مقدس
از راست : ابوالفضل عابدی فرزند قنبر در نقش نیروی عراقی – شهید غلامرضا یوسفی فرزند نوروز – شهید غلامرضا یوسفی فرزند عباس – سید حسن باشی فرزند سید میرزاآقا – علی کمره ای فرزند تقی – حسینعلی محمودی فرزند علی – جانباز متوفی محمود رزاقی فرزند صفر - محمود مرادی فرزند علی محمد – مظاهر عابدی فرزند قنبرعلی - تقی باقری فرزند حسینعلی  – سید حسین جوادی فرزند سید ماشاءالله – مرتضی عابدینی فرزند علی اصغر – نجات عابدی فرزند کمال – اکبر قجری فرزند احمد – علیرضا اسماعیلی فرزند عباساین عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.


خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در دوشنبه نوزدهم اسفند 1392ساعــت22:56 تــوسط |
شهيد سرتیپ بهرام قاسمي نراقی به ایران عشق می ورزید


شهيد سرتیپ بهرام قاسمي نراقی به ایران عشق می ورزید

 

تاريخ 22 تير ماه 1328 در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی نوزادی متولد  شد که نامش را بهرام گذاشتند .


nidb_getveteranpicture.aspx.jpg

شهيد سرتیپ بهرام قاسمي

پدرش آقای مظفر قاسمی فرزند محمد بود که بعد از فوتش  در بقعه امامزاده زبیده خاتون از نسل چهارم امام جواد(ع) دفن گردید .مادرش خانم مرصع یوسفی فرزند علی اهل نراق که پس از فوت در گورستان ابن بابویه شهر ری به خاک سپرده شد .


55f2_عکس۰۳۴۲.jpg

یادمان شهید در زادگاهش نراق

بهرام سال 1334 وارد کلاس اول ابتدایی شد و تا دریافت سیکل در زادگاهش نراق تحصیل نمود . سال 1343 برای ادامه تحصیلات به همراه تنها خواهرش سرکار خانم حشمت قاسمی راهی شهرستان محلات در 40 کیلومتری نراق گردید .

ديپلم رياضيات را دریافت و سپس به دبيرستان نظام رفت. به علت علاقه اش به ارتش تاریخ 14/5/1346 وارد دانشکده افسري در تهران شد . پس از گذراندن دوره سه ساله دانشکده به مرکز آموزش زرهي شيراز منتقل و دوره مقدماتي زرهي را با موفقیت سپری کرد . به دلیل همت و شایستگی اش درجات مورد نیاز را زودتر دریافت کرد .


9u92_عکس۰۳۴۱.jpg

آقای قاسمی حدود سال 1352 به کشور انگلستان اعزام شد تا در دوره فراگیری تانک پیشرفته چیفتن آموزش ببیند . آن زمان ایران خرید تعدادی تانک چیفتن را از بریتانیا قرارداد بست که به شیر ایران لقب گرفت . 

egxa_0079.jpg

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام سید روح الله خمینی(ره) و با شروع جنگ تحمیلی توسط دشمنان در تاریخ 31 شهریور 1359 وارد نبرد شد . او طاقت چکمه های بیگانه در سرزمین ایران را نداشت و لذا شجاعانه به پا خاست .


9iwr_emam-www.iransit.com_06.jpg

سردار قاسمی  همراه با لشکر 92 زرهی خوزستان حماسه های جاوید و سلحشورانه ای از خود به یادگار گذاشت .  در عمليات هاي مختلفي از جمله فتح المبین ؛ رمضان ؛ بیت المقدس ؛ بدر، خيبر ؛ والفجر 8 ؛ کربلاي 5 شرکت داشت و  طي اين عمليات ها در مشاغلي همچون فرماندهي دسته، معاونت و فرماندهي گروهان و ... خدمت کرد .

آخرين مسئوليت او فرماندهي تيپ 3 لشکر 92 زرهي اهواز بود . بهرام علاوه بر اینکه یک ارتشی و نظامی بود یک ورزشکار و نیروی چابک و ورزیده به حساب می آمد .


6lgo_2قاسمي.jpg

زمانی با یک دستگاه تانک جلوی پیشرفت و عبور واحدی از ارتش عراق را در جبهه های استان کرمانشاه می گیرد تا اینکه در اوج درگیری به شدت مجروح گردیده و مدتی در بیمارستان مرحوم محمد نمازی شیراز بستری بود .


99l1_عکس۰۳۴۰.jpg

   یادمان شهید در زادگاهش نراق

ترکش های زیادی را دکترها از بدنش خارج کردند و پس از حدود 40 روز زمانیکه از بیمارستان ترخیص شد به جای استفاده از مرخصی استعلاجی و استفاده از دوره نقاهت خیلی زود به جبهه های حق علیه باطل باز می گردد .

امیر سرتیپ بهرام قاسمی زمانیکه که از خطوط جبهه برای سرکشی و ملاقات خانواده اش به تهران می آمد سعی می کرد در محله محل سکونتش از خودش نشانی از مقام و برتری بروز نکند . لباس معمولی می پوشید و زمانی هم که لباس درجه داری اش را به تن می کرد کاپشن روی آن می پوشید تا درجه اش هویدا نباشد .


48w3_عکس۰۳۴۳.jpg

خیلی اجازه نمی داد ماشین به دنبالش درب منزل بیاید . بیشتر سعی می کرد شبانه بیاید و صبح زود از منزل خارج شود . او قلبی مالامال از محبت و عشق به وطن و مملکت ایران داشت . ماخوذ به حیا بود و نمی خواست مطرح شود . شکوه و جلال را از خداوند طلب می کرد .


6yx5_رزمایش.jpg

 سرتیپ بهرام قاسمی نراقی در چهل سالگی سرانجام  تاريخ 10/6/1368 هنگام رزمایش بيعت در بهمن شیر خوزستان به دلیل اشکال در کار نیروهای خودی و بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ 151 میلی متری به جايگاه فرماندهان به شهادت رسيد و پیکر مطهرش پس از تشیع باشکوه در قطعه 29 ردیف 6 شماره 16 بهشت زهرا(س) تهران دفن گردید .


v0is_image۲۴۸۹.jpg


روی سنگ قبر شهید سرتیپ بهرام قاسمی نوشته شده :

این آرامگاه ابدی سردار رشید و جوانمردی بی نظیر و نمونه محبت و ایثار است که با پیکری پر جراحت میادین جنگ را ترک نکرد تا به دیدار خالق شتافت . روحش شاد ؛ یادش گرامی و نامش جاودانه خواهد ماند .


قبر این شهید با فاصله چهار قبر در جوار سید شهیدان اهل قلم و مستند ساز تلویزیونی روایت فتح شهید سید مرتضی آوینی و در چند متری فرماندهان عالیرتبه ارتش از جمله شهید سرلشکر منصور ستاری خواص و سپهبد علی  صیاد شیرازی قرار دارد .

  ay5_21.jpg

همزمان با قاسمی سرتیپ جواد علی   گندمکار فرزند قربانعلی متولد 1322 با داشتن چهار پسر و سه دختر  تاریخ 10/6/1368 به شهادت رسید . شهید گندمکار اهل روستای شیدان از توابع شهرستان بوانات استان فارس و در مقطع دفاع مقدس فرمانده گردان 283 از لشکر 92 زرهی خوزستان بود . پیکر مطهر شهید جواد علی گندمکار در  شیراز  خاکسپاری گردید .

 

همسر شهید بهرام سرکار خانم جلالی توانسته دو فرزندشان سودابه و سروش قاسمی را تا مدارج تحصیلات شایسته و زندگی سالم رهنمون باشد و زندگی ساکت و آرامی را سپری کنند .

1hij_0043.jpg

دیگر شهید منتسب به این خانواده علی اصغر  آقازمانی فرزند علی محمد اهل شهر نراق تاریخ 7 تیر 1360 در انفجار حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین به شهادت رسید .

 pwbs_img_2011.jpg

از جناب آقای یارمحمد قاسمی فرزند میرزامنصور  باجناق و پسر عموی شهید صمیمانه تقدیر و تشکر کرده و از لطف ایشان بی نهایت سپاسگزاریم .

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 18/12/1392

 

 

+ نوشته شـــده در یکشنبه هجدهم اسفند 1392ساعــت19:18 تــوسط |
عباس رمضانی نراقی که شهید شد ما بی یار و یاور شدیم

عباس رمضانی نراقی که شهید شد ما بی یار و یاور شدیم

طی هشت سال دفاع مقدس در مقاطع عملیات رمضان و کربلای پنج در جبهه حضور داشتم . در زمان عملیات رمضان سه گروه از بسیج نراق و مجموعا حدود 45 نفر در جبهه های جنوب حضور داشتند .
aqwo_1_(5).jpg
شعبانعلی حسینی

مسئول بسیج آقای غلام محمد ابوالحسنی از اعزام عباس رمضانی نراقی فرزند حسن به جبهه جلوگیری می کرد و دلسوزانه به او گفت تو تازه عصا را کنار گذاشتی و هنوز زخم های عملیات فتح المبین در بدن داری .

sj67_12.jpg    kpi4_37.jpg
       غلام محمد ابوالحسنی                              شهید عباس رمضانی

اما عباس به او گفت نمی توانم اینجا بمانم و شعبانعلی حسینی با سه فرزند عازم جبهه شود .بیشترین عاملی که حال عباس را منقلب کرد شهادت دوست دیرینش محمد رضا بخشی فرزند عباس تاریخ 24/4/1361 در پاسگاه زید بود .
qhca_img_4393.jpg
پس از تشیع و خاکسپاری شهید بخشی تاریخ 26/4/1361 ده نفری به عنوان گروه سوم اعزام شدیم .

ابتدا به مقر تیپ 17 علی بن ابیطالب(ع) که بعدا به لشکر تبدیل شد در سپنتای اهواز رفتیم . بعد سازماندهی شدیم و در منطقه عملیاتی پاسگاه زید مستقر شدیم .

cdpm_1_(1).jpg
حاج شعبانعلی در سالهای دفاع مقدس

عباس رمضانی نگذاشت مستقیم در عملیات رمضان که پنج مرحله داشت شرکت کنم و در واقع در پشتیبانی و پدافند عملیات بودم .
banw_p12.jpg

آنچه که نگرانش بودم رخ داد و عباس تاریخ 7/5/1361 به شهادت رسید . او راه و آرمان مقدسش را تعقیب و به نتیجه رساند اما ما بی یار و یاور شدیم . اکنون گلزار شهدای شهر نراق مزین به عطر و بوی ایشان و مجموعا 80 شهید گلگون کفن است .
co8x_image۲۴۰۲.jpg

شعبانعلی آقاحسینی فرزند رضا اهل شهر نراق27/11/1391


+ نوشته شـــده در شنبه هفدهم اسفند 1392ساعــت18:54 تــوسط |
روز پرستار بر پرستاران زحمتکش نراق تبریک و تهنیت باد

روز پرستار بر پرستاران زحمتکش نراق تبریک و تهنیت باد


با خود اندیشیدم حیف است سالروز ولادت حضرت زینب (س) از برکات این روز با عظمت و میمون بهره ای نبرده و مطلبی ننویسیم .


reri_1_100896894761_1_.jpg

دنبال بهانه گشتم تا این روز را که به روز زیبای پرستار مزین شده را به نام یکی از پرستاران زحمتکش شهرمان آراسته گردانم که به یکباره به یاد خانم کمالی افتادم .


4h4h_عکس۰۳۴۷.jpg

اهالی شهر نراق مدیون زحمات ارزشمند مرحومه معصومه کمالی هستیم که در منزل و درمانگاه حاج شنتیایی خدمات پزشکی انجام می داد .

همه نراقی ها به نوعی با صبر و حوصله و خوش اخلاقی این مادر در ارتباط با مسایل پزشکی و درمانی سر و کار داشته اند .


4ozb_عکس۰۳۴۴.jpg

خانم معصومه کمالی سال 1328 در نراق متولد و تاریخ 19/10/1386 در اثر بیماری به دیار باقی شتافت . فرصت را مغتنم شمرده برای شادی روح مشارالیها و پدرش مرحوم هاشم کمالی و مادرش مرحومه نسترن خسروی فاتحه و صلواتی نثار می کنیم .


وبلاگ سلحشوران شهر نراق+ نوشته شـــده در شنبه هفدهم اسفند 1392ساعــت18:22 تــوسط |
شهید ابوالفضل بیابانگرد فرزند پاکی و صداقت


 شهید ابوالفضل بیابانگرد فرزند پاکی و صداقت

 

شهادت چیزی نیست که بتوان آن را با سنجش های بشری و مادی ارزیابی کرد .

                                                                                                               امام خمینی(ره)


ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی سال 1343 در شهر مذهبی  و تاریخی نراق از توابع شهرستان دلیجان متولد شد و تا مقطع دریافت دیپلم تحصیلاتش را در این شهر سپری کرد .


8asn_1_(93).jpg

انسان مومن و خداترسی بود . یکی از یاران همیشگی ایشان عباس باقری آزاده سرافراز می باشد . در نراق و  بسیج و جبهه همیشه این دو را در کنار هم بودند . قرآن و کتاب و دعا می خواندند .


w1lu_1_(110).jpg
شهید ابوالفضل بیابانگرد

سرانجام نیز وصیت کردند هر که زنده ماند فرزند دیگر خانواده نیز باشد .اکنون حاج عباس باقری حق فرزندی را برای حاج حسینعلی و حاجیه خانم نیره قاسمی ادا می کند .


d8a8_1_(138).jpg

پدر و مادر ابوالفضل هم رمق همیشگی را ندارند و به قول خودشان از پای افتاده اند و گرفتار بیماری از جمله پادرد می باشند .

فرزندشان ابوالفضل با همه سجایای اخلاقی که داشت در نوجوانی شوخ طبع بود و همکلاسی هایش یاد می آورند که منزلشان ابتدای بازار نراق انتهای آن کوچه تنگ بود.


e15_1_(2).jpg

وی می گفت من کبوتری دارم که دو شاخ روی سرش هست و وقتی دوستان برای مشاهده کبوترهای شاخ دار روی پله جلوی منزل به انتظار می نشستند به یکباره با یک سطل آب از پشت بام مواجه شده و ضمن فرار از سادگی خود می خندیدند .


ppbe_68576006093843690249.jpg

ابوالفضل بیابانگرد از اعضای تشکیل دهنده انجمن اسلامی دبیرستان حاج عباس معصومی و یکی از مسئولین کتابخانه این دبیرستان بعد از انقلاب بود .

4zef_shahid_baiabangard.gif

همچنین یکی از موسسین بسیج نراق نیز بود که همچنان این مکان به عنوان مدرسه عشق دانش آموخته های فراوانی را پرورش و تربیت نموده است .

ابوالفضل و دوستانش که از موسسین بسیج بودند بهار سال 1360 در سال چهارم دبیرستان مدرسه و تحصیل را رها و به فرمان مقتدایشان حضرت سید روح الله خمینی(ره) راهی جبهه های نور علیه ظلمت شدند .

lm0m_02025787254928449634.jpg

شهید بیابانگرد در منطقه تفریحی آبشتا

45 روز در جبهه ماندند و بعد از بازگشت یکماهی به تحصیل ادامه دادند که آبان 1360 باز جبهه نیاز به نیرو داشت تا این عده سهم خود را در شکست دادن حصر آبادان و حضور در جبهه محمدیه دارخوین تجربه کنند .


aulm_59705372299962483275.jpg

همین جبهه او و دوست دیرینش عباس باقری و مصطفی طالبی را به درجه جانبازی ارتقاء داد . یک چشمش برای همیشه آسیب دید ولی سعی می کرد اطرافیان زیاد توجه نداشته باشند .

88q_87646263892773519737.jpg

ابوالفضل و یارانش از ممتاز ترین محصلین دبیرستان بودند که به علت هوش و استعداد بالایی که در سطح استان مرکزی دارا بودند مقرر بود تحصیلات جهشی داشته باشند که جبهه و تعهد آنان به دین و مملکتشان این فرصت را از آنها گرفت .


ly3v_1_(88).jpg

سومین بار اعزام به جبهه شرکت در عملیات ظفرمند فتح المبین در منطقه زعن و جبهه شلش حومه شهر شوش استان خوزستان بود که به همراه بیش از 34 نفر از شهرستان های محلات و دلیجان و نراق تاریخ 2/1/1361 به شهادت رسید.

ddgy_1_(83).jpg


روز سیزده بدر 1361 تشیع پیکر مطهر و پاک چهار شهید عملیات فتح المبین (شهیدان عبدالله محمودی – سید غلامرضا باشی – ابوالفضل بیابانگرد – مهدی عباسی) بود که گلزار شهدای نراق با حضور آنان افتتاح گردید .


a6l4_1_(116).jpg

گرچه تنها خواهر شهید زینب گونه و سه برادر محترمشان آقایان ماشاءالله _ علی اصغر و رضا راه این شهید بزرگوار را تا کنون به درستی پیموده اند ولی همه ما نیز متعهد به ادامه راه این شهید و شهیدان گلگون کفن میهن اسلامی ایران هستیم .


ws0n_25بيابانگرد_ابوالفضل.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 15/12/1392


+ نوشته شـــده در پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392ساعــت23:8 تــوسط |
به خاطر انتقال نامه عمربن سعد به یزید در تعزیه خوانی توبیخ شدم

به خاطر انتقال نامه عمربن سعد به یزید در تعزیه خوانی توبیخ شدمسال 1361 یکی از روحانیون شهر نراق بر بالای منبر مسجد جامع گفت : آی خانواده های شهدا آیا شما حاضرید چند تا کهنه دستمال نوک چوبی بکنند و بگویند این تمثیل سر فرزندان شماست؟

a99o_image5170.jpg

         سید حسین جوادی


 پس بنابر این از آقای حسن کاظمی که نقش شمر را بازی می کنید خواهش می کنم تعزیه خوانی به این سبک را تعطیل و یا سعی کنید به شکل اصولی تر اجرا کنید .

ukfd_25492724633363513507.jpg

من عضو بسیج نراق بودم . آبان ماه و محرم سال 1361 فرا رسید و مقرر شد تعزیه ای در حسینیه برگزار شود . حاج حسین پریشانی در لباس یزید نقش بازی می کرد و هر کس در جایگاه شخصی در سال 61 هجری تعزیه می خواندند .
jjfm_naragh27.jpg
من در سن 16 سالگی نقش پیک را ایفا می کردم و نامه عمربن سعد را به یزید بن معاویه منتقل و متن نامه را که در آن نوشته بود حضرت مسلم به کوفه آمده و مردم با او بیعت می کنند را قرائت کردم .

dsr8_image5139.jpg


مغرور از اینکه تعزیه خوانی را موفق اجرا کردم و خوشحال بودم که نظر بزرگان این آیین عاشورایی را نسبت به خودم جلب کردم .

سرمست و خوشحال به بسیج رفتم ولی تا به سالن رسیدم متوجه چشمان خشم آلود بعضی از دوستان شدم . فهمیدم تعزیه خوانی با آن سَبک که روحانی مخالفت ورزیده مورد موافقت آنان قرار نگرفته است .

6ysj_image5140.jpg

                                                                                                                      جوادی در سالهای دفاع مقدس


خلاصه رفتم دراز کشیدم و پتو را روی سرم کشیدم و راستش خیلی هم می ترسیدم . در تب و تاب بودم که صدای قدرتمند و ناراحت صادق رضی مسئول بسیج فضا را پُر کرد . فریاد می زد و همینطور جلو می آمد و می گفت گو این سید حسین جوادی؟

5eb_image5156.jpg

     سید حسین جوادی به همراه فرزندش علی

رسید بالای سرم و داد زد پاشو ؛ پاشو از بسیج برو بیرون که آبروی بسیج را بردی .افتادم به دست و پایش و گریه کردم و گفتم آقا صادق دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنم .

cq6s_image5178.jpg

آن زمان و همیشه یاد یک حرف و نصیحت شهید بزرگوار غلامرضا قجری فرزند علی که طی عملیات بیت المقدس به شهادت رسید می افتم که در ساختمان بسیج به من نصیحت کرد بدون دعوت هیج جا نرو و در کارها با دیگران مشورت کن .

dtcf_image5161.jpg

ولی حیف که تعزیه همه جا رونق گرفت ولی در نراق با آن همه قدمت آیین تعزیه خوانی از بین رفت .

مدت کوتاهی پس ازاین واقعه تاریخ 20 آبان 1361 با جمعی از سلحشوران شهر نراق به جبهه اعزام شدیم و در دو عملیات پدافندی محرم و والفجر مقدماتی حضور داشتیم .

7pep_img_6726.jpg

ذاکر و جانباز سید حسین جوادی فرزند سید ماشاءالله اهل شهر نراق15/10/1390+ نوشته شـــده در چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392ساعــت20:47 تــوسط |
لحظاتی شاد و مفرح با بسیجی حاج احمد رمضانی


لحظاتی شاد و مفرح با بسیجی حاج احمد رمضانی

 

مادرمُرده بذار اون بکوبه تو بخور

 کوچیک بودیم . برادرم مجتبی فرزند آخر و مورد توجه ویژه خانواده ام بود .


9ojc_1_(14).jpg

    احمد رمضانی

روزی سه نفره سر سفره نشسته بودیم و مجتبی تو دیزو با گوشکوب اُلبر (نخود و لوبیا) می کوبید و من می خوردم . یواشکی دیدم مادرم نیره خانم داره سقلمه به مجتبی می زنه و زیر لب بهش میگه مادرمُرده بذار اون بکوبه تو بخور .


                                  wp9l_103.jpg       ym2s_saharichikhordi.jpg

مجتبی رمضانی

 

ریفیقم بود

 خونه قدیم پدری سکونت داشتیم . فردین رحیمی تازه با برادرم علی رفیق شده بود . وقت و بی وقت فردین میومد درب منزل را دقلباب می کرد و بابام حاج غلامعلی با حرص و جوش می گفت علی کی بود؟


pyle_1.jpg     5s6q_تصویر۰۷۸۱.jpg

حاج غلامعلی رمضانی

 

علی هم طبق معمول  خیلی غلیظ می گفت ریفیقمه .

چند بار دیگر به همین منوال ماجرای زنگ زدن منزل تکرار شد و هر بار علی در مقابل سوال بابام می گفت ریفیقم بود .


                             52fm_30941_100619060104861_776210641_n.jpg     35iz_image5296.jpg

علی رمضانی

آقام دیگه کاسه صبرش سر آمد و به علی گفت همچی میگی ریفیقمه که انکار هیمه را پشت من فرو می کنند .دورم بگردی . بنداز دور این سیخچه(اسلحه کلاشینکف) را

 اواخر پاییز 1360 در سن 12 سالگی وارد بسیج شهر نراق شدم .  شهریور برای دوره آموزش به همراه 25 نفر به آموزشگاه صفی آباد شهرستان محلات رفتم . وقتی مقابل بسیج نگهبانی می دادم احساس غرور می کردم .

47fj_image5356.jpg

  احمد رمضانی در حال نگهبانی جلوی بسیج نراق

لباس به تنم لق لق می کرد و انکار آویزان بود . هر کار می کردم انکار تفنگ از من بزرگتر بود . یه دوچرخه هم داشتم که مرتب تو بسیج دور می زدم .

 xz96_احمدرمضانی.jpg

احمد رمضانی

تند تند رزمنده ها به جبهه اعزام می شدند و پشت سر هم به نراق شهید می آوردند .

مادرم خانم نیره قجری سال 1356 داغ برادر جوانم حسن رمضانی را دیده بود و ترسید که در جنگ نیز این اتفاق تکرار شود .


11_2011-09-11_(4).jpg

                                                                                                                                   مرحوم حسن رمضانی

فلذا هر بار که از مقابل بسیج عبور می کرد و بر حسب اتفاق من را می دید میومد جلو و خیلی راحت و خودمونی با لهجه نراقی  می گفت :

دورم بگردی . خدا دیونتو نکنه . بنداز دور این سیخچه(اسلحه کلاشینکف) را . قربونم بری ایشاالله . بیا برو خونه .

ykqq_تصویر۰۷۸۵.jpg

               احمد در کنار مادر بزرگوارش

هر چی بهش می گفتم ننه من خجالت می کشم او بدتر می کرد . خلاصه یه روز فرمانده بسیج نراق حمید(امیر) حسینی اهل محلات که فتح المبین شهید شد متوجه شد و عذر منا خواست . گرچه من دست بردار از بسیج نبودم ولی رفتار ننه ام در جمع دوستان منا خجالت زده می کرد .  

mlem_1_(308).jpg
                                                                                                              حاج احمد با دوچرخه اش در گلزار شهدای نراق

زمان گذشت و در راه آزاد سازی خرمشهر برادرم محمد رضا که از موسسین بسیج بود به شهادت رسید . طاقت مادرم طاق شد . محمد دوست صمیمی برادرم روز تشیع جنازه سقلمه ای از مادرم نوش جان کرد .


epkf_1_(68).jpg    dsgl_jksryjk145_(9).jpg
شهید محمدرضا رمضانی

شهادت برادرم کار را برای من سختر کرد ولی به هر شرایطی بود تا کنون بسیج و افکار بسیجی را ترک نکرده ام .  

 

 پرتاب گوشکوب در زیره

 روزی بابام حاج غلامعلی که پنبه زن بود با یه گونی پنبه اومد  . داد زد آهای ؟ دوباره گفت آهای زن؟ وقتی جوابی نشنید داد زد کسی تو این خراب شده نیست ؟ من گفتم بله بابا .

bwp4_تصویر۱۵۵۸.jpg

احمد رمضانی در کنار فرزندانش محمد امین و محمد عرفان

گفت جونم مرگ شده بدو کلید زیره(زیر زمین) را بیار . هل شدم کلید چوبی دندانه دار از بدشانسی بغل گوشکوب بود و اشتباه گوشکوب را براش بردم که سرم فریاد زد و گوشکوب را به سمتم پرتاب کرد که  جا خالی دادم .

 efw6_تصویر۱۵۶۰.jpg

حاج احمد رمضانی فرزند غلامعلی اهل شهر نراق 3/3/1391

 


+ نوشته شـــده در دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعــت22:18 تــوسط |
آزاده جانباز احمد ابوالحسنی نراقی رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران شد

آزاده جانباز احمد ابوالحسنی نراقی رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران شد


یکشنبه 11 اسفند 1392 در رقابت سخت و پُر تلاش جهت تعیین رئیس و هیئت مدیره حاج احمد ابوالحسنی نراقی با 125 رای به عنوان رئیس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف ؛ مُهر و پلاک چاپ اسکرین انتخاب گردید .


حاج احمد ابوالحسنی

احمد ابوالحسنی اهل شهر نراق و از رزمندگان فعال دفاع مقدس است که طی عملیات فتح المبین تاریخ 2/1/1361 پس از مجروحیت به اسارت نیروهای عراق در آمد .

مقاومت هشت ساله وی در اردوگاه های عراق باعث چندین بار دستگیری و برخورد با او را به همراه داشت .


dwbn_1858_634358682573055014_l.jpg
ابوالحسنی از نیروهای متعهد و ولایتمدار می باشد و در دیداری که اول اسفند 1392 با مقام معظم رهبری داشت ضمن بوسیدن دست و صورت آیت الله خامنه ای به معظم له اظهار داشت مثل گذشته تا پای جان مطیع رهبرم و برای پیشرفت ایرانی آباد تلاش می کنم .

xxr_picture_122(5).jpg
اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک چاپ اسکرین در سال 1353 تاسیس شده و اکنون حدود 600 عضو دارای مجوز فعالیت دارد .

موفقیت روزافزون حاج احمد ابوالحسنی باعث خوشنودی دوستان و همفکران و اهالی شهر نراق می باشد .
y3gw_url.jpg
وبلاگ سلحشوران شهر نراق

+ نوشته شـــده در یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعــت21:39 تــوسط |
کمک های مردم فداکار شهر نراق به جبهه های نبرد(کاروان 7 تیر 1364)

کمک های مردم فداکار شهر نراق به جبهه های نبرد(کاروان 7 تیر 1364)

در طول هشت سال دفاع مقدس مردم فداکار شهر نراق کمک های اهدایی خود را با جان و دل برای رزمندگان در سرحدات میهن اسلامی ارسال نمودند .همچنین در حوادث غیر مترقبه از قبیل سیل و زلزله به هموطنان پیشقدم بودند .


اینک به یکی از کاروان های ارسال کمک به جبهه به نام " کاروان شهدای 7 تیر" اشاره می کنیم :

4fim_1_(14).jpg
محوطه بسیج شهر نراق قبل از ماموریت کاروان 7 تیر – 15/4/1364

ایستاده از راست :
ناشناس – مرحوم ماشاءالله(نعمت الله) آعلی – فرج الله قجری – مرحوم عبدالله پریشانی – مرتضی قجری – رضا رضایی – جانباز متوفی حسین حیدری – حجت الاسلام علی محمد مهدیزاده نراقی – شعبان طالبی – محمد رضا خسروی
نشسته از راست :
غلامحسین رزاقی – جانباز متوفی محمود رزاقی – مرحوم غلامرضا قاسمی – مرحوم علی کرباسی – عباس حیدری – مصطفی آعلی – مجید مجیدی
با مساعدت ستاد پشتیبانی جنگ و بسیج و همکاری بی شائبه امام جمعه شهر نراق حجت الاسلام هبت الله نوروزی فرزند حسنعلی(1310 – 1382) تاریخ 15/4/1364 هدایای مردم شریف تحت عنوان کاروان شهدای 7 تیر به جبهه های جنوب منتقل گردید .


7bvs_64720614203988032943.jpg

اقلام اهدایی مردم که پاسدار علیمحمد کمره ای فرزند تقی به عنوان سرپرست پاسگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نراق لیست و امضاء نموده و از طرف پاسدار سید حسن باشی گزارش کرده به شرح ذیل است :


1- گوسفند(دام زنده) 140 راس

2- نان خشک محلی 3500 کیلوگرم برابر سه و نیم تن
3- خاکشیر 30 کیلوگرم
4- کلمن آب 8 عدد
5- لباس زیر مردانه 20 دست
6- کیسه و صابون 15 عدد
7- توتون برای استفاده در اطراف چادر انفرادی یک کارتن بزرگ
8- آبلیمو 5 کارتن 20 تایی
9- کمپوت 60 عدد
10- انواع کتاب 500 جلد
11- ماست محلی 8 حلب 17 کیلوگرمی(136 کیلوگرم)

cvf3_169.jpg


اغلب اقلام فوق الذکر توسط زنان سختکوش و همیشه یاور رزمندگان تهیه گردیده و زحمات آنان در طول هشت سال دفاع مقدس قابل تقدیر می باشد .

6mo7_image3347.jpg

پخت سه و نیم تُن نان خوشمزه و مقوی شهر نراق به دست بانوان گرانقدر در چندین تنور خانگی فقط در یک مرحله به این میزان زیاد بوده است . سراسر جنگ تحمیلی و هفتگی و ماهیانه این فداکاری ها ادامه و متداول بوده است .

dv6k_1_(19).jpg

جانباز متوفی حسین حیدری – عباس حیدری – مرحوم تقی کمره ای – مرتضی قجری – علیرضا باقری – سلطانعلی قجری – علی اکبر پورصادقی
عباس(حسینعلی) پیشه ور – مرحوم عبدالله پریشانی – فرج الله قجری – رضا رضایی – سید علی باشی


ماشین ها شامل کامیون داف متعلق به آقای شعبان طالبی فرزند محمد(غلام) و بنز خاور حاج علی محمد آعلی فرزند رضا به رانندگی استوار بازنشسته غلامرضا قاسمی فرزند علی(مرحوم) و کامیون بنز خاور آقای حسین عضایی فرزند ماشاءالله بودند .

x9q6_5877.jpg

انرژی اتمی آبادان مقر لشکر 17 علی بن ابیطالب(ع) – تیر 1364

پاسدار عباس حیدری در کنار یکی از ماشین های اهدایی مردم نراق متعلق به حسین عضایی


18 نفر از خانواده های شهدا و علاقمندان به امام خمینی(ره) و سلحشوران مرز با یک دستگاه مینی بوس متعلق به آقای عباس(حسینعلی) پیشه ور فرزند غلام محمد جهت بازدید از جبهه ها و دیدار فرزندان همراه کاروان هفت تیر عازم گردیدند .

dbuc_170.jpg

سرپرست کاروان پاسدار جانباز حسین حیدری فرزند محمد علی(1341 - 1391) و روحانی و مبلغ کاروان حجت الاسلام علی محمد مهدیزاده نراقی فرزند ابوالفضل بودند .


1pta_image2864.jpg

محوطه ساختمان بسیج شهر نراق قبل از ماموریت کاروان اهدایی – 15 تیر 1364
بنز خاور متعلق به آقای حسین عضایی فرزند ماشاءالله

از راست : سید علی باشی – جانباز متوفی محمود رزاقی – جانباز متوفی حسین حیدری – حجت الاسلام علی محمد مهدیزاده نراقی


نراقی ها کمک های اهدایی مردم را به واحد تدارکات لشکر 17 علی بن ابیطالب(ع) مستقر در انرژی اتمی آبادان تحویل و رسید دریافت کردند .

در قسمتی از رسید اقلام به شماره 1000-8-102 تاریخ 16/4/1364 نوشته شده :

... بدینوسیله تایید می گردد اجناس زیر تاریخ 16/4/1364 هدایای امت حزب الله و ایثارگر شهر نراق توسط برادر حسین حیدری(فرزند محمد علی) به انبار مرکزی لشکر 17 علی بن ابیطالب(ع) تحویل گردید .


gvo6_image3416.jpg

از راست : داخل ماشین مرحوم علی کرباسی – مرتضی قجری – مرحوم تقی کمره ای – عباس حیدری – علیرضا باقری – محمد رضا قاسمی – سلطانعلی قجری

لازم به ذکر است اطراف انرژی اتمی محوطه ای حصار شده مربوط به نگه داری دام های زنده وجود داشت که به مرور و به تناسب نیاز رزمنده ها کشتار و به آشپزخانه لشکر تحویل می دادند . مدتی آقای سیف الله اکبری مسئولیت تدارکات این واحد را عهده دار بود .


bpva_jkj_(3).jpg

بازدید از فتوحات جبهه – تیر 1364
از راست : سلطانعلی قجری – جانباز متوفی حسین حیدری – عباس حیدری


اسامی افرادی که برای بازدید از فتوحات جبهه عازم شدند عبارتند از :1- حسین حیدری فرزند محمد علی (مرحوم)
2- علی محمد مهدیزاده نراقی فرزند ابوالفضل
3- سلطانعلی قجری فرزند غلامعلی
4- محمود ایزدی فرزند حسین
5- علی کرباسی فرزند علی اکبر(مرحوم)
6- حسن کرباسی فرزند علی(شهید)
7- سید علی باشی فرزند سید ابراهیم
8- تقی کمره ای فرزند رضا(مرحوم)
9- ماشاءالله(نعمت الله) آعلی فرزند رضا(مرحوم)
10- عبدالله پریشانی فرزند عباس(مرحوم)
11- سید آقا نصرت(نصرت الله) میرسلطانی فرزند سید محمود(مرحوم)
12- رضا رضایی فرزند نظر
13- مرتضی قجری فرزند رمضان
14- علی اکبر پور صادقی فرزند محمد
15- فرج الله قجری فرزند نعمت الله
16- غلامحسین رزاقی فرزند حسن
17- عباس(حسینعلی) پیشه ور فرزند غلام محمد

18-


1vwg_اعزام_(10).jpg


سه نفر از این تعداد به عنوان نیروهای کمکی در کامیون ها کنار دست رانندگان بودند . رانندگان دفاع مقدس پس از تحویل اقلام اهدایی و استراحت به همراه حاج نعمت الله آعلی به شهر نراق بازگشتند .


نراقی ها در شهر اهواز به منزل حاج احمد هلالی رفته و با ایشان و فرزندانش ملاقات کردند . خانواده محترم هلالی در سال اول جنگ تحمیلی در میان حدود 400 جنگزده در حسینیه و منازل مردم نراق اسکان یافته و دو سه سالی آنجا بودند .

مدت بازدید جبهه هفت روز و از مناطق انرژی اتمی – آبادان – اهواز – خرمشهر و مسجد جامع آن- مهران و... بازدید به عمل آمده و با نیروهای مستقر در جبهه ها هم ملاقات داشته اند .

n0is_image3421.jpg

از راست : جانباز متوفی حسین حیدری – شهید حسن کرباسی – فرج الله قجری – عباس(حسینعلی) پیشه ور – محمد رضا قاسمی – سید علی باشی


چند نفر از رزمندگان شهر نراق در جبهه حضور داشتند و همشهریان خودشان را برای بازدید از مناطق همراهی کردند و در عکس یادگاری مشهود هستند . از جمله آنان : محمد رضا(علی) قاسمی نراقی فرزند حسن - علیرضا باقری فرزند غلامرضا – عباس حیدری فرزند حسن – علیرضا اسماعیلی فرزند باباخان – سیف الله اکبری فرزند شکرالله و... می باشند.

ewn5_image2871.jpg

از راست : مرحوم تقی کمره ای- شهید حسن کرباسی - سلطانعلی قجری - جانباز متوفی حسین حیدری


از بسیجیان حاج سلطانعلی قجری فرزند غلامعلی و حاج محمود ایزدی فرزند حسین در ارائه مطلب و تکمیل اطلاعات فوق الذکر تشکر می شود .


b4po_image3432.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 10/12/1392


 

+ نوشته شـــده در شنبه دهم اسفند 1392ساعــت17:15 تــوسط |
وادی السلام شهر نراق محل آرامش اموات


وادی السلام شهر نراق محل آرامش اموات


گور یا قَبر یا مدفن حفره‌ای در زمین است که مردگان را در آن به خاک می‌سپارند . واژه قبر به عربی " گور " می گویند که به صورت قُبور جمع بسته می‌شود.
vgs2_img_3094.jpg

اگر در مورد گور افراد با احترام یاد شود به آن آرامگاه یا مَقبره و اگر گور فرد محل زیارت شود به آن مزار گفته می‌شود . گور مقدسان و مرشدان دینی را تربت و خاک می‌نامند .


5oqy_img_3103.jpg

محلی که گورهای زیادی در آن در کنار هم کنده شود گورستان یا قبرستان نام دارد و شهرداری‌های ایران از دهه ۸۰ و ۹۰ شمسی اصطلاح آرامستان را نیز برای این منظور به‌کار می‌برند .

tjz0_img_3110.jpg


اولین متوفی که در قبرستان پایین شهر نراق دفن شد مرحوم محمد رضا صالحی فرزند صادق تاریخ 8/5/1349 ( 43 سال قبل) می باشد که در اثر تصادف اتومبیل در سن 91 سالگی دارفانی را وداع گفت .

8jdd_img_3105.jpg
سنگ قبر مرحوم محمدرضا صالحیگور ایشان توسط آقای رمضان قجری فرزند حبیب الله( . - 1391) کَنده شد . آقای صالحی توسط دو دامادش حاج قاسم اصفهانی فرزند عباس و مرحوم سید جلال جلالی فرزند سید تقی جهت معالجه به بیمارستانی در قم مشایعت می شد که ماشین مابین دودهک و نیزار تصادف و هر سه مصدوم می شوند .
zzwi_img_3109.jpg

 آقا محمد رضا به بیمارستان شهرستان محلات منتقل ولی به علت صدمات و آسیب های وارده فوت می کند .

دومین متوفی مرحوم غلامرضا حسینی فرزند حسین تاریخ 25/5/1349 پس از 17 روز از مرده اول می میرد که کنار محمد رضا صالحی دفن می شود . آقای حسینی دارای دو فرزند به اسامی سلطانعلی و رضا می باشد .


q2x_img_3107.jpg

سنگ قبر مرحوم غلامرضا حسینی

قبرستان فعلی شهر نراق ملک شخصی حاج عبدالکریم احمدی فرزند حبیب الله و زمانی باغ بوده که برای دفن عمومی اموات مسلمین در سال 1349 وقف و اهدا گردید .

4afj_img_1736.jpg

مرحوم حاج عبدالکریم احمدی


حاج عبدالکریم احمدی متولد 1275 در سال 1321 یعنی 70 سال پیش و قبل آن کارمند پست و تلگراف نراق بود . ایشان تاریخ 07/05/1352 از دنیای فانی رفت و در همین قبرستان در مقبره خودش به خاک ابدی سپرده شد .

qbo4_img_3118.jpg

پس از آن در سال ... مرحوم حاج احمد دستمالچی فرزند... (و فرزندش حاج حسین دستمالچی ) قطعه زمین دیگری اهدا نمودند که به وسعت گورستان افزوده و از قناس بودن نیز خارج گردید . همچنین در سال 1391 حاج حسین اکبری فرزند ... قطعه زمینی در جوار این مکان وقف و اهدا کرده اند که مساحت وادی السلام را در آینده افزایش خواهد داد .

به پیشنهاد آقای میرزاعلی قجری فرزند غلامعلی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر نراق در دوره دوم (1381 الی 1385) مقرر شد نامی برای قبرستان پایین انتخاب شود .


cgwb_img_3117.jpg

از میان سه گزینه پیشنهادی نام " وادی السلام " به دلیل اهمیتش در نجف عراق برای گورستان در نظر گرفته شد و پس از نصب تابلو تا کنون به این نام بین مردم مشهور می باشد .

mnyg_img_3096.jpg

شهرداری نراق امکانات مناسبی در قبرستان وادی السلام ایجاد کرده که مهمترین آن : ایجاد نور کافی در محوطه سازی – پارکینگ - درختکاری - جدول کشی – آب آشامیدنی – مکان مناسب برای اقامه نماز میت - غسالخانه – سرویس بهداشتی و... می باشد .


xc0k_img_3100.jpg    t86j_img_3099.jpg

شب های جمعه قریب به اتفاق مردم نراق برای فرستادن صلوات و توزیع نذری و فاتحه خوانی اهل قبور از منازل خود خارج می شوند . علی رغم ارادتمندی مردم اخیرا شاهد کم توجهی جمعیت به گلزار شهیدان و امامزاده سلیمان هستیم .

xe0q_img_3111.jpg

قبلا محل اجتماع و گپ و گفت و پرداختن به مسائل اخروی در گلزار شهیدان و حومه امامزاده سلیمان صورت می گرفت . ولی اکنون بیشترین تجمع و حضور طولانی افراد در وادی السلام انجام می گیرد .


ybo9_img_3095.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق09/12/1392+ نوشته شـــده در جمعه نهم اسفند 1392ساعــت13:15 تــوسط |
بسیج شهر نراق و فراگیری دوره های مختلف در آموزشگاه صفی آباد محلات


بسیج شهر نراق و فراگیری دوره های مختلف در آموزشگاه صفی آباد محلات

بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ ؛ عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یك كشور برای جنگ می باشد . ( دهخدا ، 1372 )
به جهت نیاز و ضرورت ؛ رهبر کبیر انقلاب حضرت آیت الله سید روح الله خمینی(ره) تاریخ 5 آذر 1358 فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر فرمودند .
vrp7_0989e6ee-45f9-46c4-b241-26c794cffc9a.jpg
نیروهای جان بر کف از هر خانواده ای دور هم جمع شده و بسیج را راه اندازی و فعالیت خودشان را برای حفظ دستاوردهای انقلاب شروع کردند .

تاریخ 10/5/1360 ساختمان متروکه درمانگاه صفایی را به عنوان اولین پایگاه در اختیار گرفتند . این نیروها نیاز به آموزش های مختلف داشتند که به سه نمونه آن اشاره می شود :


45fh_81028996-5475904.jpg


اولین دوره آموزش عمومی بسیجیان نراق در صفی آباد محلات


اولین دوره آموزش بسیجیان نراق و محلات نوروز 1360 به مدت چهارده روز در منطقه صفی آباد محلات انجام گرفت که آن موقع مزرعه بزرگ و دارای چندین اتاق بود .
zg05_khazaen1.jpg
در آموزشگاه صفی آباد آقایان علی اصغر هادی زاده محلاتی فرزند محمد مشهور به حاج کویت و پاسدار سید محمد حسینی فرزند عباس مربیان آموزش بودند. یک مربی دیگر به نام مجتبی شعبانی اهل محلات نیز مختص تدریس کلاس آر. پی. جی هفت بود .

e0xi_13.jpg

ایستاده از راست : شهید ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی – شهید مظاهر لطفی فرزند محمد – محمود مرادی فرزند علیرضا(علی یدالله) – شهید غلامرضا قجری فرزند علی
نشسته از راست : جانباز متوفی حسین حیدری فرزند محمد علی – شهید محمد رضا بخشی فرزند عباس – اکبر قجری فرزند احمد
یکی از ویژگی این دوره آموزش این بود که بسیجیان برای اولین بار مدتی از خانواده و شهر دور بودند و راه را برای ماموریت های خطیر آینده هموار می نمودند.

بسیجیان نراق 14 نفر و تاریخ اعزام به دوره آموزش 29/12/1359 لغایت 13/1/1360 بود.علت اعزام در ایام نوروز و تعطیلات عید به دلیل تحصیلات اغلب بسیجیان در دوره متوسطه(سوم و چهارم دبیرستان) بود.

3uhp_1_(38).jpg
ایستاده ها : پاسدار مصطفی قجری فرزند رمضان – شهید غلامرضا قجری فرزند علی – احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله – مربی آموزش سید محمد حسینی فرزند سید عباسفراگیران آموزش در صفی آباد محلات عبارتند از :
1- سید غلامرضا باشی فرزند سید علی(شهید)

2- عبدالله محمودی فرزند علی
(شهید)

3- عباس رمضانی فرزند حسن(شهید)

4- محمد رضا بخشی فرزند عباس(شهید)

5- مهدی عباسی فرزند غلام محمد(شهید)

6- غلامرضا قجری فرزند علی (شهید)

7- عباس باقری فرزند حسین علی(آزاده جانباز)

8- احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله(آزاده جانباز)

9- غلامرضا قجری فرزند حیدرعلی(جانباز)

10- اکبر قجری فرزند احمد(جانباز)

11- حسین حیدری فرزند محمدعلی(جانباز متوفی)

12- مهدی ایزدی فرزند عباس

13- محمد رضا رحمانی فرزند نصرالله

14- محمد


لازم به یادآوری است شش نفر از افراد فوق بعدا در جنگ به شهادت رسیدند . دو نفرشان پس از مجروحیت به اسارت دشمن درآمدند و اکنون از آزادگان سرافراز می باشند. از نیروهای محلات نیز اغلب شهید و اسیر و مجروح جنگ می باشند .

wxkd_1_19262218615116004494.jpg

یکی از تفنگ های آن مقطع ام یک ساخت آمریکا بود که در حال حاضر از چرخه سازمانی خارج گردیده است . شانه خشاب این تفنگ هشت تیری از بالا به وسیله انگشت شصت تغذیه می شد . و چون سخت جا می رفت اغلب انگشت شصت بسیجیان آسیب می دید .گلنگدن مخصوصی داشت و اسلحه ای بلند و نسبتا سنگین و قدرتمندی بود . ولی ناچارا باید آموزش آن فرا گرفته می شد . 


http://www.vaultroyale.com/RoyalGunnery/Archive_02/AK47_M1Garand_01.jpg

آموزش کوکتل مولوتف با استفاده ازبطری شیشه ای و پارچه به جای فتیله و ماده سوختی مثل نفت نیز مرسوم بود که چند نوبت از این وسیله در تمرین استفاده گردید .از کوکتل مولوتف در اوایل جنگ توسط رزمندگان در خرمشهر بر علیه تانک های عراقی خصوصا با پرتاب از پشت بام منازل استفاده گردید .


cgl5_index.jpg

علت فراگیری کوکتل مولوتف و سه راهی جهت استفاده در جنگ های چریکی و خیابانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوه شلیک نارنجک انداز تفنگی به وسیله اسلحه ژ3 که در ابتدای جنگ خصوصا جنگ های با فاصله نزدیک کاربرد داشت آموزش داده می شد . نارنجک به شکل استوانه به دهانه تفنگ متصل می شد و قنداق اسلحه روی زمین و کنار تو رفتگی پا با کمی زاویه محکم می گردید و به تخمین فاصله که حدود زاویه 45 درجه را تشکیل میداد شلیک می شد .

b7ol_untitled-1.jpg

ایستاده ها : مصطفی قجری فرزند رمضان - مربی آموزش سید محمد حسینی فرزند سید عباس


فرود نارنجک تفنگی به صورت قوسی و شبیه خمپاره به هدف اصابت می کرد . رزمنده باید با مقاومت تفنگ را نگهداری می نمود تا لگد حاصل از شلیک آسیبی به فرد وارد نکند .
اولویت در همه آموزش ها مباحث و کلاس های ایدئولوزی و عقیدتی و به ویزه جهان بینی اسلامی بود .

از مشهورترین مربیان آموزش نیز آقای علی اصغر هادی زاده محلاتی مشهور به حاج کویت (نماینده دوره های پنجم و ششم مجلس) و پاسدار سید محمد حسینی فرزند عباس مشهور به محمد عباس از اهالی محلات بودند.


v2xr_186470_551.jpg

  علی اصغر هادی زاده محلاتی

فراگیران آموزش به صورت گروهی در روز 12 فروردین 1360 به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران به شهرستان محلات وارد و رژه باشکوهی را همراه با پاسداران در مقابل مردم انجام دادند.
بسیجیان پس از پایان دوره در بیابانی در شهرستان محلات بر سیبل های مشخص تیراندازی نموده و نمرات لازم را از مربیان خود دریافت کردند .

xrc_12.jpg

                                                                              بسیجیان نراق در حال حرکت به سمت میدان تیر در محلات


یکی دو نفراز نیروهای آموزش دیده روز میدان تیر نبودند از جمله محمد رضا رحمانی که به جای آنها افرادی که قبلا فعالیت انقلابی داشتند برای برنامه در میدان تیر جایگزین شدند که از جمله محمود مرادی فرزند علیرضا(علی یدالله) و مظاهر لطفی فرزند محمد بودند .

jxqe_11.jpg

ایستاده ها : مصطفی قجری فرزند رمضان - مربی آموزش سید محمد حسینی فرزند سید عباس
بسیجیان در حال تیراندازی : شهید ابوالفضل بیابانگرد فرزند حسینعلی – محمود مرادی نراقی فرزند علیرضا – کاپشن سفید شهید مهدی عباسی فرزند غلام محمد


یکی از این بسیجیان آموزش دیده به نام مهدی ایزدی به عنوان اولین نیروی بسیجی اعزامی به جبهه در تاریخ 18/1/1360 با نیروهایی از محلات رهسپار جبهه جنوب در سه راهی دارخوین گردید .

28v0_image5041.jpg

                                                                                                                                          مهدی ایزدی

وی پس از پایان ماموریت در تاریخ 15/3/1360 با یکی دیگر از بسیجیان به نام اکبر قجری فرزند احمد به خدمت مقدس سربازی در جبهه های جنگ اعزام شدند.

فرمانده هان بسیج شهرستان محلات حجت الاسلام پاسدارحیدر ظهرابی و حسن رضوانی فرزند مدیر بودند و بسیجیان نراقی را به خوبی می شناختند و احترام می گذاشتند و شاید هم می دانستند که این شیران بیشه شجاعت در آینده نزدیک چهره های ماندگار تاریخ خواهند شد.


http://itna.ir/images/docs/000017/n00017641-b.jpg

        حسن رضوانی

 یک دوره آموزش دیگرعده ای از نیروها که چهار ماه بعد جزء موسسین بسیج نراق گردیدند حدود اوایل بهار سال 1360 به مدت یک هفته طول کشید و در اردوگاه منظریه واقع در شمال تهران که اکنون به آن اردوگاه شهید باهنر می گویند صورت گرفت.

f3cp_untitled-12.jpg

                                                                                                             سید مجتبی میرکریمی

اکثر نیروهای بسیج که مرداد 1360 در ساختمان متروکه درمانگاه صفایی مستقر شدند به صورت پراکنده آموزش هایی دیگری را سپری کرده بودند .


دومین دوره آموزش بسیجیان نراق در صفی آباد محلاتدومین گروه اعزامی بسیجیان نراق برای آموزش به مدت دو هفته در تیر ماه 1360 در صفی آباد محلات انجام گرفت .


اسامی فراگیران آموزش عبارتند از :


1- قاسم جعفری فرزند ابراهیم (شهید)

2- سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی(جانباز)

3- محمد قجری فرزند میرزاعلی(جانباز)

4- علی رضایی فرزند رضا(جانباز)


mi3u_2011-11-05_(5).jpg

ایستاده از راست : سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی – شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیم
نشسته از راست : محمد قجری فرزند علی – علی رضایی فرزند رضا نطر


این چهار نفر با تعدادی از بسیجیان محلات و حومه برای اعزام به جبهه ها آموزش دیده بودند . یکی از نیروهای شاخص شهرستان محلات محمد رضا (مسلم) شاهرخی فرزند لطف الله متولد 1345 بود . سرتیپ شاهرخی حماسه های زیادی در دفاع مقدس و کردستان از خود باقی گذاشت و سرانجام تاریخ 15/7/1385 در اثر تصادف در محور سلفچگان قم بدرود حیات گفت .

eoqz_1_(116).jpg

                                                                                                       سردار شهید قاسم جعفری


دو نفر از مربیان مشهور این دوره پاسداران غلامرضا صالحی و نورالله رجبی فرزند ولی الله از اهالی محلات بودند .سومین دوره آموزش بسیجیان نراق در صفی آباد محلات


سومین گروه بسیجیان نراق برای دوره آموزش عمومی اواخر شهریور 1360 به آموزشگاه صفی آباد شهرستان محلات اعزام شدند تا خود را برای حضور در جبهه ها و پشت جبهه آماده نمایند .

x0zf_untitled-11.jpg

از راست : سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی – مرحوم محمد رضا(مسلم) شاهرخی فرزند لطف الله


اسامی فراگیران این دوره هشت روزه عبارتند از :


1- مصطفی طالبی فرزند حسین(شهید)

2- اسماعیل حبیبی فرزند اکبر

3- هادی ایزدی فرزند عباس

4- حسن ترابی فرزند فتح الله

5- حسن نباتی فرزند مندعلی

6- رضا کریمی فرزند علی اکبر

7- رحیم عباسی فرزند علیرضا

8- علیرضا سرطاقی فرزند شیرعلی

9- سید اکبر کاظمی فرزند سید محمد

10- علی اشرف پورصادقی فرزند علی اکبر

11- علی محمد کریمی نراقی فرزند ابوالفضل

12- احمدرضا کاظمی فرزند قاسم(متوفی)

13- رضا محمودی فرزند حسن

14- احمد رمضانی فرزند غلامعلی

15- سید صدر موسوی فرزند سید حسین
16- علی رضایی فرزند اصغر

17- محسن عبدلی فرزند حسین

18- علیرضا عباسی فرزند غلام محمد

19- حسین کرباسی فرزند علی(متوفی)

20- محمد رمضانی فرزند علیرضا

21- سید محمد میرقاسمی فرزند سید جلال

22- محمد کریمی فرزند یوسفعلی (فرزند رئیس سابق اداره پست نراق)

23- ابوالفضل کریمی راد فرزند تقی

24- نبی الله مظفری فرزند عزیز
25-


دو نفر از مربیان این دوره پاسداران نورالله رجبی و غلامرضا صالحی بوده اند .


zkwv_fvguovo.jpg

مصطفی طالبی (شهید) در مراسم صبحگاه صفی آباد و نرمش و قدم رو شعارهای حماسی می داد و بقیه جواب وی را می دادند و روحیه خود را با شعارهای جبهه تقویت می کردند .

همچنین در صفی آباد بعضی از نیروها در جمع بسیجیان شهرستان محلات آموزش خود را فرا گرفتند که از جمله مهدی جعفری فرزند علی ومظاهر پیشه ور فرزند حسین و ... می باشند .

mz5_untitled-16.jpg

ایستاده از راست : مرحوم محمد رضا(مسلم) شاهرخی فرزند لطف الله - علی رضایی فرزند رضا نطر - شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیم
نشسته از راست : شهید سید عطاءالله حسینی فرزند سید غلامعلی - سید مجتبی میرکریمی فرزند سید علی – محمد قجری فرزند علی – ناشناس


از سال 1361 به بعد مانور و آموزش ها در بسیج و حومه شهر نراق از جمله منطقه چالنخچیر و شریف آباد و... ادامه یافت . دو نفر ازمربیان این دوره پاسداران قدرت الله آقاصادقی و سید حسن باشی(حسینی نژاد) بودند .


ahec_مذهبی-ودینی.png

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 08/12/1392+ نوشته شـــده در پنجشنبه هشتم اسفند 1392ساعــت10:31 تــوسط |
پیروی راه شهدا آرمانی فراموش نشدنی است

پیروی راه شهدا آرمانی فراموش نشدنی است

مفقودالاثر فرامرز محمدی فرزند مسلم طی عملیات پیروز بیت المقدس در اردیبهشت 1361 به شهادت رسید .

b6e2_img_۲۰۱۴۰۲۲۲_۲۲۵۲۰۸.jpg

شهید مفقودالاثر فرامرز محمدی


خونین شهر آزاد شد و به همان نام نیکویش خرمشهر تبدیل گشت . لیکن پیکر مطهر برادر خانم بنده همچنان در نوار مرزی ایران و عراق از سلحشوری و حماسه آفرینی مردم ایران زمین پاسبانی و حفاظت می کند .

 
r38j_dsc_0154.jpg    sqsn_img_9399.jpg
                                                   شهید فرامرز محمدی                            غلامحسین ایزدی

خانواده اش که اهل دودهک از توابع دلیجان می باشند همچنان پس از گذشت 31 سال در انتظار تکه لباس و استخوانی هستند تا عقده های سالیان طولانی چشم انتظاری را خالی کرده و خود را تسکین دهند .

در عین حال امیدوارانه زندگی با امیدشان را سپری کرده و به پیشرفت ایرانی سربلند که شهیدان پی گیر بودند می اندیشند . پیروی راه شهدا آرمانی فراموش نشدنی است .

lgk_img_4208.jpg

غلامحسین ایزدی فرزند حسن اهل شهر نراق 1/6/1391


+ نوشته شـــده در دوشنبه پنجم اسفند 1392ساعــت23:27 تــوسط |
شهید حجت الاسلام آقا علی نراقی قهرمان مبارزه با ظالمان

شهید حجت الاسلام آقا علی نراقی قهرمان مبارزه با ظالمان


مدتی بود علاقه داشتم به مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان رفته و تحقیقی از خانواده ملا احمد نراقی از جمله شهید آقا علی نراقی فرزند میرزا محمد حسین مدفون در آنجا داشته باشم .

 gsvg_1.jpg  c5kn_2.jpg

شهید حجت الاسلام آقا علی نراقی فرزند میرزا محمد حسین

برکت وجود مادر عزیزم حاجیه خانم مرحمت اکبری در بیمارستان سید الشهدا(ع) آران و بیدگل باعث شد چهارشنبه تاریخ 24/7/1392 از تهران به سمت شهرستان کاشان استان اصفهان مسافرت نموده و دور از چشم برادران و خواهران معترض به مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان راهی شوم .  آنها کاری هم نداشتند فقط مصر بودند نهار به منزل خواهر زاده ام در کاشان رفته تا ساعت 14 که وقت ملاقات فرا می رسد آنجا باشم .

با وقت محدودی که داشتم پرسان پرسان از خیابان کمال الملک کاشان که بگذری  به خیابان مشهور فاضل نراقی وارد می شوی . تابلوی بزرگ به همین نام راهنمای مردم است . کمی جلوتر گنبد بزرگ مسجد و مدرسه آقا بزرگ نمایان می شود .


   3b5f_3.jpg    s0g5_4.jpg

این بنای اسلامی سال 1258 تا 1265(170 تا 177 سال قبل) هجری قمری به همت مرحوم حاج محمد تقی خانبان و به احترام دامادش عالم جلیل القدر ملا محمد مهدی نراقی فرزند ملا مهدی ( برادر ملا احمد نراقی) معروف به آقا بزرگ ساخته شده است . معمار اکثر بنا حاج شعبانعلی پشت مشهدی و تزئینات توسط حاج باقر قمصری و کتیبه ها توسط حاج ابراهیم معارفی و ملا محمد حسین کاشانی و اسدالله نوشته شده است .


          8ito_5.jpg    mk3s_6.jpg

مسجد آقا بزرگ و بقیه اماکن تاریخی آن در اختیار " مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری کاشان" می باشد .

ميان سر در مسجد و بالاي كتيبه كاشيكاري جلوخان فرمان محمد شاه قاجار درباره بخشيدن ماليات قصابي و دباغي كاشان به اين مضمون بر لوحه از سنگ مرمر حجاري و نصب شده است :

« به حكم محكم شاهنشاه عادل باذل محمد شاه قاجار خلد الله ملكه و احسانه ، حسب الخواهش جناب شريعت آداب حجه الاسلام ملا محمد مهدي نراقي ، منال ديواني قصابي و دباغي كاشان به موجب فرمان مبارك به تخفيف مقرر آمده و از تكاليف ديواني معاف ، خلاف كننده به لعنت خدا و نفرين رسول گرفتار شوند . محرم الحرام 1256 » .

  
                       7hw2_7.jpg  5g7_8.jpg

در داخل مسجد آقا بزرگ حوزه علمیه به نام حضرت آیت الله العظمی مدنی (قدس سره) وجود دارد که طلبه ها مشغول فراگیری علوم دینی و غیره می باشند .

  s8of_9.jpg

به نام فردی اهل شهر نراق که در حال تحقیقات است از متصدیان محترم و قابل احترام مسجد آقا بزرگ خواستم مساعدت کنند لحظات کوتاه از مقبره نراقی ها بازدید به عمل آورم . با کمی خواهش و تمنا فردی کلید مقبره را آورده و درب را گشود .

d2g1_10.jpg

اولین سوال بنده از مسئولین مسجد این بود که آیا تا کنون از مردم یا مسئولین شهر نراق برای بازدید این مقبره مهم و تاریخی به این مکان آمده اند؟ متاسفانه پاسخ منفی بود و گفت خیر ولیکن اگر فرد یا افرادی از نراق تشریف فرما شوند دریغ نمی ورزیم .

 j8bg_11.jpg

نمای بیرونی مقبره نراقی ها در مدرسه آقا بزرگ کاشان

حجره و یا مقبره نراقی ها از لحاظ معنوی می تواند زیبا و دلنشین باشد و وسط آن قبر کاشیکاری شده چشمان را خیره می کند . طاقچه ها و روی قاب عکس ها آنقدر گرد و غبار و خاک نشسته که مجبورم در این وقت پنج دقیقه ای دستمال خشکی پیدا کرده و خاک ها را بزدایم  تا امکان عکس گرفتن عاجل از بعضی قسمت ها مقدور گردد .

 t8mm_12.jpg

نمای داخلی مقبره نراقی ها در مدرسه آقا بزرگ کاشان


قبری که از کف اتاق ارتفاع دارد با عربی نوشته شده و تا جایی که امکان داشت به شرح ذیل استخراج کردم . نقطه چین ها از وسعت تحصیلات بنده خارج بود و نیاز به وقت و دقت بیشتری دارد که فعلا تقدیم می دارم :

  kh0f_14.jpg

هوالباقی بعرفناء کل شی

قد ارتحل الی دارالسلام العالم العامل و لامقام.......

الحاج محمد علی    مجتهد نراقی بن عالم الجلیل الفاضل العالم الحاج المولی محمد مهدی ابن ............علی الانام............ المولی محمد مهدی المدعونا الفاضل النراقی اعلی الله مقامه .........فی الجنان اکرامه ........ارتحل علی الفرادیس سلسلیه الیسری القدیس نادره زمانه و باقعه اوانه  حجت الاسلام والمسلمین المولی المعری عن....................میرزا محمد حسین قدس الله و نفسه طیب .......... فی 1319 قمری

ثم ارتحل الی الجنات العالیات ابنه الوحید و وله السعید ابوالفضایل آقا علی الشهید رفع الله درجه کما تشرف بالشهاده ... 1331 قمری .


0a4u_13.jpg

زیر نوشته های فوق به زمینه آبی و زیبا صاحبان قبر را اینگونه معرفی و نوشته شده :

آرامگاه مرحوم ملا محمد علی مجتهد نراقی(فرزند آقا بزرگ) متوفی به سال 1285 و مرحوم میرزا محمد حسین نراقی (متوفی بسال 1319 قمری) و فرزند شهیدش مرحوم آقا علی نراقی( تاریخ شهادت 1331 هجری قمری)

99pw_15.jpg

همچنین داخل حجره بر سینه دیوار شبه سنگ قبری تعبیه شده و روی آن اسامی مدفون در قبر و اتاق را معرفی و نوشته شده :

 

هوالباقی

درگذشت حاج محمد علی مجتهد نراقی فرزند آقای بزرگ متوفی سال 1285 ق (150 سال قبل)

درگذشت میرزا محمد حسین مجتهد نراقی سال 1319 ق (116 سال قبل)


1f4q_16.jpg

شهادت آقا علی نراقی سال 1331 ق (104 سال قبل) و سه بیت از اشعار نظام وفا ادامه یافته :

هزار و سیصد و سی و یک از جفای فلک             مَهی فتاد و بناگاه در محاق زوال

علی سرآمد افراد عصر آزادی                             که در شهامت و آزادگی نداشت هَمال

به تیغ غدر و خیانت شهید گَشت کسی                که غیر حق و حقیقت نداشت نقش خیال

 

درگذشت بانو فاطمه علویه مادر شهید آقا علی نراقی سال 1353 ق (82 سال قبل)

یک تابلو اشعار آیت الله آقا سید محمد علوی بروجردی فرزند حاج سید ابراهیم می باشد .   معظم له سال 1272 قمری در دار المومنین کاشان متولد و 24 مهر 1322 مصادف با 17 شوال 1362 در سن 90 سالگی وفات یافت . مقبره ایشان در جوار مقبره عالم ربانی ملا محسن فیض کاشانی در کاشان قرار دارد . اشعار مورد اشاره در مدح و ثنای روحانی شجاع و مبارز شهید آقا علی نراقی سروده شده که بازخوانی می گردد :

  9rvc_17.jpg

شنبه مسلخ رجب بود زسال غفران                    که در افتاد بچه قامت آن سر روان

بحر فهم و خرد آقا علی عالی قدر                     عالم عامل فرزانه وحید  دوران

جمعی از مردم بد سیرت نامرد و خبیث               بنمودند شهیدش چو به تیر عدوان

جسدش را بنهفتد بچه غافل از این                     کاخر الامر عیان میشود این را ز نهان

لله الحمد که یوسف بدر آمد از چاه                     شکر ایزد که بکاشانه خود کشت روان

ولی افسوس که از چه چو بر آمد این ماه            بود مشکات تنش فاقد مصباح روان

چه شد آن جان مقدس چه شد آن جان لطیف      چه شد آن ماه زمین چه شد آن مهر زمان 

خواهی ارسال خروج تنش از مجلس چاه           ماهی از سٍجن خرامید کنون سوی جنان


یک تابلو اشعار استاد نظام وفا فرزند میرزا محمود می باشد .  

  5v80_18.jpg

  نظام وفا شاعر معاصر ایران فروردین 1267 در آران و بیدگل کاشان متولد و بهمن 1343 به علت سکته مغزی در سن 76 سالگی در تهران وفات یافت . اشعار مورد اشاره در مدح و ثنای روحانی شجاع و مبارز شهید آقا علی نراقی سروده شده که بازخوانی می گردد :

 

هزار و سیصد و سی و یک از جفای فلک            مَهی فتاد و بناگاه در محاق زوال

 علی سرآمد افراد عصر آزادی                            که در شهامت و آزادگی نداشت هَمال

 در آنزمان که بکاشان و شهر شادی و مهر           نبود هیچ جز از محنت و بَلا  و  وَبال

 در آنزمان که ز طغیان مردمی خونخوار              بهر طرف همه کشتار بود و جنگ و جدال

 قیام کرد یکی نهضتی پدید آورد                         ز جان گذشته جوانان بر گزیده حَصال

 بدان گروه جفاکار تاخت از هر سوی                  چنان برگ خزان صَََر صََر جنوب و شمال

 ز بیم جان همه بر تافتند روی از شهر               نهان شدند به پیرامُن قلاع و جبال

 دوباره شهر شد آرام و خَلق شد راحت              نشست مِهر و سلامت بجای قهر و مَلال

 و لیک دَرهَم و آشفته کار کشور بود                 سراسر ایران بودی سراچه اهوال

 بِسان آن رَمه ای بود ملت غافل                     که گرگ جای شبانش فتاده در دنبال

 گذشت چندی و باز آن گروه گرگ صفت               بشهر حمله نمودند آخته چنگال

 شهید حضرت آقا علی شد از ره کمین             بدست شعوذه و کید جادویی محتال

 به تیغ غدر و خیانت شهید گَشت کسی            که غیر حق و حقیقت نداشت نقش خیال

 دریغ سینه ای آکنده شد ز آتش و خون           که از حرارت و از عشق بود مالامال


یک تابلو نوشته جذاب و پر مغز از حسن نراقی فرزند میرزا محمد حسین می باشد . حسن نراقی فرزند میرزا محمد حسین بن حاج ملا محمد علی بن ملا مهدی آقا بزرگ از محققان و نویسندگان معاصر سال 1273 متولد و دی ماه 1368 وفات یافت .       

               yn67_19.jpg          r65_20.jpg             

نوشته حسن نراقی بازخوانی می گردد :

درود فراوان بر روان پاک شهید راه حق و آزادی . مهین برادر دانشمند و بزرگوارم (آقا علی) گرامی فرزند برومند خاندان(نراقی) باد . که آیین آزادگی و روش فداکاری را برگزید . با دل آگاه و پر مهری بیاری بینوایان شتافت . زبان گویا و کلک توانایش بی پروا بمبارزه با تبه کاران پرداخت . و تا پای جان از جنبش و کوشش دریغ نداشت .

راد مردیکه : زندگی با بندگی و درماندگی از فرومایگان را ننگین و خوار میشمرد . و خاموش در برابر بدکاری و پلیدی ها را گناهی بزرگ می پنداشت . دلیرانه در پای هدف مقدس خود سر نهاد . و مردانه در کام مرگ فرو ریخت تا کاخ ستمکاری را واژگون سازد .

او به عشق آرمانهای نیکی که از نیای بزرگ و پدران پاکدل در روان و تن داشت پروانه وار سوخت .    وسرانجام با خون تابناک خود شعله بیداد کانون خونخواری را خاموش ساخت .

08bu_21.jpg

یک تابلو از سراینده امیر شاه حسینی وجود دارد که بالای آن نوشته شده :

به مناسبت پایان خدمات فرهنگی آقای محمد نراقی استاد محترم که دو بیت اولش چنین است :

 آنکه زد در خدمت فرهنگ کوس مهتری     چون محمد باید او را رتبه پیغمبری

از عوام الناس احوال دل دانا مپرس           نیست ره سنگ بدل را در دکان گوهری

 qj5m_22.jpg

مرحوم محمد نراقی


یک تابلو عکس که زیر آن نوشته شده :

مرحوم محمد جعفر نراقی پور فرزند مرحوم میرزا حسن از نوادگان آیت الله العظمی ملا احمد نراقی صاحب کتاب معراج السعاده

 yvxw_23.jpg

 یک تابلو عکس که زیر آن نوشته شده :

زنده یاد مرحوم مغفور عباس نراقی فرزند حجت الاسلام والمسلمین شهید علی نراقی که تاریخ دهم اسفند ماه 1281(111 سال قبل) وفات یافت .

 fl17_24.jpg

                مرحوم عباس نراقی

چند تابلو بدون ذکر صاحب آن در این حجره وجود دارد .

 
ekrx_25.jpg

داخل بقعه بر ديوار مقابل و سنگ مرمر ديگري ، تاريخ وفات احمد مدير نراقي متولد 1263 و درگذشت 1341 هـ . ش.  نصب گرديده است .


  m8k_26.jpg

 یک تخته زیلوی قدیمی در کف حجره پهن می باشد که روی آن نوشته شده : آقای میرزا محمد حسین نراقی طاب سراه

  8dhu_27.jpg

 مسجـد و مـدرسـه آقـابـزرگ در تاريخ 11/09/1330 به شماره 382 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

xe6h_28.jpg

بنای تاریخی خواجه تاج الدین و مرقد مطهر امامزادگان اسحق و ابی طالب(ع) در 50 متری مسجد و مدرسه آقا بزرگ نراقی بنای تاریخی خواجه تاج الدین و مرقد مطهر امامزادگان اسحق و ابی طالب(ع) فرزندان حمزه بن موسی بن جعفر(ع) وجود دارد .

 c06m_29.jpg

مقبره حاج محمد حسن قطب کاشانی عارف بزرگ که نوه دختری مولا احمد فاضل نراقی است قرار دارد . روی قبر مرحوم قطب نوشته شده :

 

مدفن فقیه نبیه و حکیم متاله ؛ شاعر توانا و عارف بزرگ ؛ رهنمای جویندگان شریعت و قطب پویندگان طریقت مولانا حاج محمد حسن قطب کاشانی " عبد علیشاه " فرزند مولانا قاضی احمد نطنزی کاشانی (متوفی 1257 هجری قمری) و نوه دختری مولانا احمد فاضل نراقی تولد 1232 هجری قمری – وفات یکشنبه 15 ربیع الثانی 1302 .


6bgp_30.jpg

فخر اقطاب و قدوه امکان                       حاج ملا حسن وحید زمان

آن که آیینه ضمیرش بود                        متجلی ز جلوه جانان

بود چون فیض و بوعلی و خنید                 شهره در فقه و حکمت و عرفان

شهسوار دیار شعر و ادب                        یکه تازی ز خطه کاشان

از ربیع دوم چو نیمه گذشت                     تن رها کرد و شد به عالم جان

این قبر در بنای خواجه تاج الدین در سال 1384 توسط خانم آذرنوش فراهتی فرزند حسن بازسازی گردیده است .            

 

 naok_31.jpg   mxqi_32.jpg

  

روحانیون نراق مدافع حقوق محرومان جامعه

 

پس از رحلت ملا محمد مهدی نراقی چهار فرزند برومند به نامهای : ملا احمد، ملا ابوالحسن ، ملا اباذر و ملا مهدی از وی به یادگار ماندند و هر کدام از آنها با تحصیل علم و حکمت راه پدر را در پیش گرفتند. بزرگترین و دانشمندترین آنان ملا احمد نراقی ، صاحب کتابهای ارزشمند: ((مستندالشیعه و معراج السعاده )) است که که هنوز مطالب آنها مورد استفاده و اعتماد علمای شیعه می باشد.

95k1_naraghi.jpg

ملا احمد نراقی


همچنین بیشتر نوادگان و فرزندانی که از نسل این عالم فرزانه به دنیا آمدند همه از عالمان و دانشمندان بارز عصر خود شمرده می شوند  و هر کدام در ابعاد گوناگون دارای نقش قابل توجهی در جامعه اسلامی بوده اند .

از جمله روحانی برجسته و مبارز و شهید: آقا علی نراقی است که به طرفداری از محرومان منطقه ، بر ضد خان ها و سر سپرده های حکومت قیام می کند و در نهایت در راه همین هدف مقدس مظلومانه به درجه رفیع شهادت نائل می آید.

 

نحوه شهادت روحانی مبارز آقا علی نراقی در عهد محمدعلي شاه


 محمد علي شاه قاجار فرزند مظفر الین شاه(1251 – 1304) ششمين شاه قاجار كه در سال 1327 از پادشاهي خلع شد مخالف مشروطيت بود. وي در كاشان و منطقه آن براي سركوبي آزادي خواهان٬ شماري از اشرار را به رياست نايب حسين كاشي مأمور كرده بود. آنها جنايت‌هاي هولناكي انجام دادند. تنها در روستای نشلج در 43 کیلومتری كاشان در مصاف  با مبارزین و عوامل خائن  36 نفر از دهقانان به دست مزدوران نايب حسين كشته شدند.

bc7p_33.jpg

     حجة الاسلام آقا علي نراقي

حجة الاسلام آقا علي نراقي اهل نراق  امام جماعت مسجد كاشان، از بيدادگري هاي‌نايب حسين به ستوه آمد ٬ پنهاني نامه اي به آيت الله سيد حسن‌ مدرس(1249 – 1316) مجتهد طراز اول و عضو مجلس شورای ملی ایران نوشت و از وي دادخواهي كرد.

دست هاي مرموز و نامرئی اين نامه را به دست  عبدالمجید میرزا عین الدوله (1224 – 1306)فرزند سلطان احمدمیرزا عضدالدوله و نوه فتحعلیشاه قاجار، (وزير كشور) كه طرفدار نايب حسين بود٬ رساند. وي نيز براي انتقام از آقا علي٬ نامه را به نزد نايب حسين فرستاد و اصلا نامه به دست شهيد مدرس نرسيد.


rhyi_34.jpg

نايب حسين٬ طرح قتل آقا علي را ريخت. سرانجام آقا علي به دست نايب علي (پسر نايب حسين) مخفيانه كشته شد و جسد وي را براي نايب حسين به مزرعه دوك (در شش فرسخي كاشان) بردند و در آنجا به چاه افكندند. مدتي بعد كه از آقا علي خبري نشد٬ مادر او به نام فاطمه علویه به دادخواهي پرداخت و نامه‌هاي متعددي به تهران فرستاد و نتيجه نگرفت، سرانجام خودش به تهران رفت و دنبال قضيه را به صورت جدي گرفت. گروهي از كاشان به كمك او شتافتند و مطالب كم كم در روزنامه ها نوشته شد... .


                         59h2_35.jpg   mv8_35-1.jpg

نمایی از مسجد آقا بزرگ کاشان

با روي كار آمدن میرزا حسن خان مستوفی فرزند میرزا یوسف آشتیانی(1251 – 1311) موسوم به مستوفي الممالك (به عنوان نخست وزير) عين الدوله بركنار شد  و مستوفي فرمان دستگيري و سركوب نايب حسين و اشرار تحت فرماندهي اش را صادر كرد. چراغعلي خان بختياري كه جواني نيرومند بود٬ مأمور سرپرستي اين كار شد.

در اين جريان٬ اشرار نايب حسين٬ خلع سلاح شدند٬ نايب حسين به قلعه كوه شاهي پناه برد و در حوالي جوشقان٬ درگيري شديدي به وجود آمد. دراين درگيري نايب علي (پسر نايب حسين كه قاتل آقا علي بود) به قتل رسيد٬ سرش را جدا كرده و به تهران فرستادند. قلعه نيز محاصره شد، ولي نايب حسين و ماشاء الله خان به قم گريختند و در حرم حضرت معصومه(س) متحصن شدند.


0oja_36.jpg

سه سال موضوع به همين ترتيب گذشت. سپس با روي كار آمدن حسن وثوق فرزند میرزا ابراهیم (1252 – 1329) موسوم به وثوق الدوله در سال 1337 هجری قمری سركوبي راهزنان نايب حسين به طور جدي ادامه يافت، نايب حسين دستگير شد و در روز 20 ذی‌حجه سال 1337 (98 سال پیش)هجری قمری در تهران به دار آويخته شد.

به اين ترتيب غائله محمد علي شاه دزد پرور پايان يافت و نايب حسين، پسرش و اشرار تحت فرماندهي او به مجازات رسيدند. از سوي ديگر باقیمانده جنازه پاك حجت الاسلام آقاعلي نراقی را از چاه بيرون آورده و با احترام در مقبره خاندان نراقي واقع در مدرسه آقا بزرگ كاشان به خاك سپردند.

   2sob_37.jpg       1156_37-1.jpg

نمای داخلی مقبره نراقی ها در مدرسه آقا بزرگ کاشان به همراه خادم آن

مبارزات روحانیون نراق و مردم كاشان از جمله آقاعلی نراقی در دوره مشروطه :

 

از آن زماني كه آقا شيخ يحيي كاشاني در سال 1323 هجری قمری به كاشان برگشت ، طلاب علوم ديني كه گروه با نفوذي در شهر بودند از افكار و انديشه هاي او استقبال كردند و هسته مركزي انقلاب بوسيلهْ او و آقا علي نراقي كه از روحانيون بنام و روشنفكر بودند شكل گرفت . در سال 1324 هجری قمری با پيش آمد مهاجرت پيشوايان روحاني تهران به قم ، بر اثر تشويق و جديّت هاي نراقي و خاوري ، گروهي از علما و طلاّب به پيشوايي حاجي ميرزا فخرالدين نراقي مجتهد كاشان ، رهسپار قم گرديدند و پس از بازگشت مهاجرين و صدور دستخط مشروطيت جشن هاي با شكوهي در مدرسه آقا بزرگ كاشان برپا شد و از آن زمان اين مدرسه كانون انقلاب و پيش آمدهاي تازه شناخته شد .


1klg_38.jpg

در اين مجالس پيشوايان طراز اول مانند حاجي فخرالدين نراقي ، آقا ميرزا حسن نراقي ، سيّد محمّد رضا پشت مشهدي و ملّا حبيب الله شريف در آن شركت مي كردند . از آن زمان به بعد در اثر فعّاليّتها ، انجمن هاي ملي به عنوان پشتيباني از مشروطيت و آمادگي عمومي براي اصلاحات اساسي بوجود آمد كه در كاشان بيش از بيست انجمن فعّاليّت مي كردند و همه انجمن ها زير نظر انجمن مركزي كه رهبري آنرا آقا علی نراقي به عهده داشت فعال بودند. 

در محرم سال 1325 هجری قمری حاكم كاشان اجلال السلطنه صدري خلع شد و مديرالسلطنه فرزند نظام الملك حاكم جديد كاشان گرديد . او مي كوشيد در ميان اهالي فتنه انگيزي و پراكندگي ايجاد كند تا انجمن هاي ملي نتوانند فعّاليّت سياسي داشته باشند .


xixl_39.jpg

پس از وصول دستخط محمّد علي شاه بر الغاي مشروطيت ، مديرالسلطنه در اذيّت و آزار آزادي خواهان دشمني را از حد گذراند . به طوري كه نه تنها به گرفتن جريمه هاي نقدي و مالي اكتفا نمي كرد ، بلكه با احساس انتقام جويي و شكنجه هاي وحشيانه با آنها روبرو مي شد تا ماموريت درباري خود را در ريشه كن ساختن فكر آزادي و مشروطه خواهي به نحو احسن انجام داده باشد ، چنان كه آقا محمّد علي آزاده از بازرگانان روشنفكر را به چوب بست و آن قدر او را زدند تا از هوش رفت .

مدير السلطنه آزار و اذيت و ستمگري را به جاي رساند كه مردم به تنگ آمدند و علماي شهر در مدرسه آقا بزرگ اجتماع عمومي برپا كردند . آنها پس از گفتگو و بررسي اوضاع تصميم گرفتند روز ديگر را تعطيل عمومي اعلام كنند . 


xixl_39.jpg

فرداي آنروز جمعيّت از مدرسه آقا بزرگ به سوي تلگراف خانه حركت كردند ، اما جلو بازار كه رسيدند ناگهان مامورين مسلّح حاكم و اوباش به سمت جمعيت شليك كردند و با ضرب چماق مردم را متفرّق ساختند . در اين گير و دار مامورين حاكم   روحانی مبارز آقا علي نراقي را به چنگ آورده به دارالحكومه بردند . انتشار دستگيري آقا علي نراقي شهر را تكان داد و مردم از خانه هايشان بيرون ريختند و به همراه علما و پيشوايان روحاني شهر به دارالحكومه حمله كردند و درهاي بسته را شكستند ولي مأموران از پشت بام ها فرار كرده بودند . مردم در سياهچال زندان آقا علي نراقي را خون آلوده و پا برهنه يافتند .

دولت كه در حقيقت در آن موقع بر اثر حمله مجاهدين بختياري از خطه جنوب بيمناك شده بود بيدرنگ وعده رسيدگي و كيفر مرتكبين را داد و سيّد باقر خان مكرم الدوله را به حكومت كاشان فرستاد .

 y779_41.jpg

امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب بارها در بیانات خود به ظلم و تعدی غارتگران ؛ دزدان و خان های خمین و کاشان اشاره کرده و مشاهدات و خاطرات دوران کودکی خود در زادگاهش شهر خمین را بازگو می کردند. ایشان می فرمایند :

من خودم اطلاع دارم، از آن وقت هایی که در زمان احمد شاه یادم هست، ما مبتلا بودیم به دزدها، مبتلا بودیم به این اشخاصی که می آمدند مثل رجبعلی، نایب حسین کاشی و مثل آن میرزا علی نقی ها و آنها که شما حالا اسمشان را هم نشنیدید، اینها می رفتند غارت می کردند، دهاتی که ما در آن بودیم غارت می کردند.  اصل حکومت در کاشان نمی توانست کاری بکند، همه اش این غارتگرها بودند، غارتگرها آنجا غارت می کردند، همه کارها را انجام می دادند.


q39h_00.jpg

در جایی دیگر امام خمینی(ره) ضمن نقل این خاطرات به حضور خود در صحنه درگیری و مبارزه با دزدان اشاره کرده و می فرمایند:

شاید شما هیچ کدامتان یادتان نباشد، همه این شلوغی ها که حالا می بینید ما شاهدش بودیم، ما در همان محلی که بودیم، یعنی خمین که بودیم، سنگربندی می کردیم، من هم تفنگ داشتم، منتها من بچه بودم به اندازه بچگی ام، بچه شانزده، هفده ساله، ما تفنگ دستمان بود و تعلیم و تعلم تفنگ هم می کردیم، من بلدم الان تفنگ بیندازم. این اخوی، بزرگتر از ما بود، ایشان تفنگ انداز است منتها حالا پیرمرد است، ما سنگر می رفتیم و با این اشراری که بودند و حمله می کردند و می خواستند بگیرند و چه بکنند، هرج و مرج بود، دیگر دولت مرکزی قدرت نداشت و هرج و مرج بود. قبل از این خان بود،

هرج و مرج دولت مرکزی هم بدون قدرت و همه جا، کاشان و این حدود قم و ... است.  نایب حسین کاشی و پسرانش، آن حدود ما هم حمله می کردند زلقی ها و ... حمله می کردند و یک دفعه هم آمدند یک محله ای از خمین را گرفتند و مردم با آنها معارضه کردند و تفنگ دست گرفتند، ما هم جزء آنها بودیم.

 me5u_42.jpg

تهیه و جمع آوری توسط وبلاگ سلحشوران شهر نراق03/12/1392


 

+ نوشته شـــده در شنبه سوم اسفند 1392ساعــت22:11 تــوسط |
بمباران های هوایی ارتش عراق به اراک و شهرهای استان مرکزی طی هشت سال دفاع مقدس


بمباران های هوایی ارتش عراق به اراک و شهرهای استان مرکزی طی هشت سال دفاع مقدس

 

مجموع بمباران های نیروی هوایی ارتش عراق طی هشت سال دفاع مقدس در استان مرکزی و مشخصا شهر اراک 57  بار می باشد . در این میان 895 نفر به شهادت رسیدند . 26 مورد تجاوز هوایی عراق توسط وبلاگ سلحشوران شهر نراق تهیه که به صورت تدوین یافته برای اولین بار ارائه می گردد :


 u35n_1_(31).jpg   onff_1_(1).jpg

                               قاسم عظیمی                                                                            عباس حیدری


21/03/1363  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

27/12/1363  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

28/12/1363  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

29/12/1363  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

05/01/1364  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

xc67_1_(30).jpg  o1p5_1_(32).jpg

             سید تقی باشی (موسویان) ، کاظم رمضانی                                                   مرحوم حسن عابدینی


05/05/1365  حمله هوایی عراق به کارخانجات صنایع آذرآب ؛ واکن پارس و آلومینیوم اراک

03/07/1365  حمله هوایی عراق به کارخانجات آلومینیوم و هپکو شهر اراک

15/07/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهرهای اراک و خمین

15/09/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهرهای اراک و خمین

17/09/1365  حمله هوایی عراق به نیروگاه برق انجیرک اراک

22/09/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر ساوه

0t3h_image4747.jpg  bskx_scan0049.jpg

                           غلامعباس حسینی                                                                               هادی ایزدی


01/10/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

06/10/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

22/10/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

26/10/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

07/11/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر خمین

10/11/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

        xat_y76.jpg    u7u0_0024.jpg

                                      مظاهر پیشه ور                                                               علی محمد پیشه ور

13/11/1365  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهرهای آشتیان و تفرش

30/05/1366  حمله هوایی عراق به کارخانه آلومینیوم سازی شهر اراک

11/06/1366  حمله هوایی عراق به نیروگاه برق انجیرک و کارخانه هپکو اراک

18/06/1366  حمله هوایی عراق به کارخانجات صنایع آذرآب و هپکو شهر اراک

16/12/1366  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی روستای حاجی آباد شهر اراک

17/12/1366  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

20/12/1366  حمله هوایی عراق به صنایع آذرآب شهر اراک

avoa_scan0006.jpg   1yat_ali_tavakoli008.jpg

                       مرتضی اصفهانی                                                                              غلامرضا قجری


25/12/1366  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهرهای خمین و شازند اراک

29/12/1366  حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی شهر اراک

 

 شدیدترین و وحشیانه ترین حمله هوایی نیروی هوایی رژیم عراق در 53 درجه شمالی و 38 درجه شرقی صبح شنبه تاریخ 5/5/1365 به کارخانجات صنایع آذرآب ؛ واکن پارس و آلومینیوم سازی شهر اراک به ثبت رسیده است . در این حادثه غم بار 78  نفر مردم بی دفاع مظلومانه به شهادت رسیده و 400 نفر نیز مجروح شدند . تفکیک شهیدان این واقعه شامل واگن پارس  40 شهید – آلومینیوم سازی  33 شهید و صنایع آذرآب 5 شهید تقدیم ارزش های الهی خود نمودند .

           v8gd_scan0017.jpg   z4ce_1_(170).jpg

                                        شهید جعفرعلی   کمره ای                                                   علی محمد  کمره ای


ورزشگاه چهار زمین اراک پس از این بمباران ددمنشانه و به پاسداشت شهدای بمباران به " شهدای پنجم مرداد " تغییر نام یافت .

اکبر هاشمی بهرمانی مشهور به علی اکبر هاشمی رفسنجانی(رئیس جمهور وقت ایران) در کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۵ اوج دفاع ، از خاطرات پنجم مرداد 1365 چنین نقل می‌کند :

5 مرداد 1365 : عمده‌ترین حملات هوایی امروز عراق، علیه مناطق غیرنظامی در اراک صورت گرفت، به این ترتیب که صبح امروز هواپیماهای عراقی به مناطق کارگری صنعتی اطراف شهرستان اراک حمله کردند . که بر اثر آن، شماری از کارگران که مشغول کار بودند به شهادت رسیدند

7k32_2011-09-26_(7).jpg

نصرالله حیدری

طی این حمله، شش هواپیمای عراقی در حالی که در ارتفاع پایین پرواز می‌کردند کارخانه واگن سازی پارس، آلومینیوم، کارخانه آذرآب، مراکز آموزش ماشین‌سازی اراک، یک ساختمان اداری و یک منطقه در شهر اراک را در مورد حمله قرار دادند .


68zg_1317564355_f-4-phantom2.jpg

این تعرض هوایی بیش از ۱۰۰ شهید و بیش از ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از شاهدان عینی بمباران، هواپیماهای عراقی در ارتفاع فوق‌العاده پایین اهداف خود را مورد حمله قرار دادند و کارگرانی را که از محوطه کارخانه‌ها بیرون آمده بودند، به زیر رگبار کالیبرهای خود گرفتند.


شکستن دیوار صوتی هواپیماهای متجاوز عراق در شهر نراق

 

 شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان در طول جنگ تحمیلی شاهد چندین بار شکستن دیوار صوتی توسط هواپیماهای عراق بر فراز شهر بود که به دو مورد اشاره می شود :

 هفته اول جنگ  تاریخ 4/7/ 1359  زمانی که هواپیماهای متجاوز عراق چندین شهر ایران از جمله  قم و کاشان را بمباران کردند در حال عبور از آسمان شهر نراق دیوار صوتی شکستند .

kh83_ازد1(2~3.jpg

                        غلامحسین ایزدی

 مورد دیگر پس از پیروزی های چشمگیر رزمندگان طی عملیات کربلای 5 در شلمچه هواپیماهای متجاوز عراق تاریخ 26/10/1365 چند شهر ایران از جمله اراک ؛ اصفهان و کاشان را مورد حمله هوایی قرار داد . هواپیماهای جنگی عراق هنگام عبور از آسمان شهر نراق دیوار صوتی  شکستند که موجب اضطراب عده ای از اهالی گردید .

yspj_scan0230.jpg

مهدی ایزدی ، مرحوم ابوالقاسم ایزدی

شاید تهاجم هوایی عراق به شهرهای کاشان و قم باعث شکستن دیوار صوتی در نراق باشد . کاشان نیز مورد تجاوز هوایی ارتش عراق طی هشت سال جنگ قرار گرفته است .

  شهر قم طی هشت سال جنگ  67  بار مورد تهاجم هوایی عراق گرفت و  287  نفر از مردم غیر نظامی به شهادت رسیدند . شکننده ترین عملیات هوایی درشهرقم  اول بهمن 1365 در سه راه بازار بود که بالغ بر 100 نفر شهید و 450 نفر مجروح بر جای گذاشت .

vg82_محمد_رضا_عابديني_(11).jpg

                                                                                                       محمدرضا عابدینی

شهر نراق در 65 کیلومتری کاشان و 90 کیلومتری قم و 170کیلومتری اراک قرار دارد .

 

نقش شیشه برهای شهر نراق در دفاع مقدس

 

حاج علی محمد مرادی فرزند نصرالله در مصاحبه با وبلاگ سلحشوران شهر نراق اظهار داشت :

 

طی سال های 1365 و 1366 که موفقیت های رزمندگان اسلام در خطوط مقدم جبهه افزایش می یافت ارتش عراق حملات هوایی خود توسط هواپیماهایش را نسبت به منازل مسکونی و بی دفاع اراک را افزایش می داد .


gtbr_تصویر۰۵۷۱.jpg

       حاج علی محمد مرادی

در این دو سال جنگ هر گاه شهر اراک توسط هواپیماهای نیروی هوایی عراق مورد تجاوز قرار می گرفت و آسیب های فراوان ایجاد می کرد صنف شیشه بران از نیروهایی بودند که باید سریع به منطقه ماموریت می یافتند تا شیشه های شکسته ادارات و منازل را بیاندازند .

m9ev_196469_426.jpg

شیشه بران زحمتکش شهرهای مختلف استان مرکزی از طریق فرمانداری های خود فراخوان می شدند تا خودشان را به اراک برسانند و صحنه های دلخراش از بمباران را بازسازی نمایند .

از شهر تاریخی و کهن نراق بنده به همراه برادر مرحومم حاج مسلم مرادی از پیشکسوتان صنف شیشه بری برای یک تا دو هفته در اراک حضور داشتیم تا شیشه های شکسته را ترمیم کنیم .

vgdr_18845538857857815158.jpg

                                                                                                                                        مرحوم حاج مسلم مرادی

بعضا پیش می آمد که شیشه های منازل یا ادارات را انداخته بودیم که دو یا سه روز بعد مجددا توسط هواپیماهای متجاوز عراق بمباران می گردید و ما مجبور بودیم دوباره شیشه ها را اندازه گرفته و به صورت اول درآوریم . حتی من و برادرم حاج مسلم توسط مسئولین استان مرکزی توسط نامه ای که به فرمانداری شهرستان دلیجان ارسال نموده بودند به عنوان نیروهای موثر و با انضباط در بازسازی صحنه های بمباران مورد تشویق قرار گرفتیم .


                               wa0t_picture_342.jpg    iuat_image۲۵۳۲.jpg

                                                      حسین جعفری                                هدایت الله رحمانی

نیروهای دیگر از اهالی شهر نراق و ساکن تهران آقایان حسین جعفری فرزند عبدالحسین و هدایت الله رحمانی فرزند نصرالله می باشند که هر گاه شهر تهران مورد بمباران قرار می گرفت آنان و ده ها نفر از صنف شیشه برها به محل حادثه رفته و نسبت به ترمیم شیشه های شکسته اقدام می کردند .


h3m8_dnc2ohvpbjcicvd6vav2.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 02/12/1392+ نوشته شـــده در جمعه دوم اسفند 1392ساعــت18:33 تــوسط |
مروری بر خاطره ها 7


of5_asets.jpg

کلاس ششم ابتدایی فاضل نراقی شهر نراق – سال 1345(52 سال قبل)

از جلو به انتها :

حسین احمدی فرزند احمد - اصغر اسماعیلی فرزند باباخان - محمد علی اکبری فرزند علی اکبر - سید عباس حسینی فرزند سید رضا - سلطانعلی اشرفی فرزند عبدالله - سید محمد بابایی فرزند سید رضا - ذوالفقار قجری فرزند مصطفی - ولی الله طالبی فرزند ... - سعید نراقی فرزند غلامحسین - حسینعلی محمودی فرزند علی - کاظم قجری فرزند سلیمان - مرتضی علی آقایی فرزند علی اکبر - محمد غفاری فرزند یوسف - مرحوم غلامعباس قاسمی فرزند غلامرضا- رحمانی - ابوالفضل مرادی فرزند علیرضا - حسن اوضاعی فرزند محمد - لطف الله اکبری(پست و تلگراف اهل محلات) مرحوم حبیب الله رمضانی فرزند....


zg6q_image8706.jpg

ساختمان کشتارگاه شهر نراق سال 1347 (45 سال قبل)


ck5d_9.jpg


یکی از مزارع شهر نراق سال 1346(46 سال قبل)

ایستاده از راست : سلطانعلی باقری فرزند حسینعلی ، ناشناس ، عیاس طالبی فرزند غلامعلی

نشسته از راست : ولی الله ایزدی فرزند محمود ،رمضان اسماعیلی فرزند عباس ، ذوالفقار قجری فرزند مصطفی ، حسین احمدی فرزند...


84n3_1.jpg

محوطه مدرسه ابتدایی فاضل نراقی شهر نراق – سال 1354(38 سال قبل)

سید تقی جلالی اهل دلیجان - رضا شیخ الاسلامی -مرحوم سید مصطفی هاشمی فرزند سید عباس
تک نفر جلو : ابوالفضل (رضا) صالحی فرزند سلطانعلی
نشسته از راست :
علی... اسماعیلی فرزند عباس – ناشناس – ناشناس – محمد قجری فرزند مصطفی – ناشناس - محمد نصیری فرزند علی – غلامرضا کمالی فرزند حمزه - سید مجتبی  هاشمی فرزند سید حسین – سید حسن جوادی فرزند سید ماشاءالله (شهید) - ناشناس – حمید آعلی فرزند ماشاءالله – حسین عابدینی فرزند علیرضا

ایستاده ها از چپ :
احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله – شکرالله شریفی فرزند اسماعیل – علی رمضانی فرزند غلامعلی – علی اشرف پورصادقی فرزند علی اکبر و ...


jmos_image8758.jpg

محوطه خاکی مدرسه فاضل نراقی شهر نراق – حدود سال 1344

آقای مرتضی رادفر فرزند شکرالله در حال اهدا جوایز در مراسم جشن


3dmn_p121.jpg

محوطه دبیرستان حاج عباس معصومی شهر نراق سال 1353(39 سال قبل)

از راست :
غلامرضا نبی زاده فرزندمحمد– سید مرتضی باشی فرزند سید غلامرضا – محمد – ناشناس – عباس خاکی فرزند اسدالله – ناشناس – حسن مرادی نراقی فرزند علیرضا – قدرت الله کمره ای فرزند رمضان(شهید) – علی طالبی فرزند محمد(غلام) – ناشناس
نشسته : محمد رضا آقابابایی اهل مشهد اردهال
این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.


خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............وبلاگ سلحشوران شهر نراق
+ نوشته شـــده در پنجشنبه یکم اسفند 1392ساعــت11:51 تــوسط |
با نشان دادن عکس رهبر به مردم می گفتم برای سلامتی امام خمینی صلوات بفرستید

با نشان دادن عکس رهبر به مردم می گفتم برای سلامتی امام خمینی صلوات بفرستید

# سال 1357 که انقلاب پیروز نشده بود 13 ساله و نوجوان پر شور و شلوغی بودم . به سهم خودم در اکثر تظاهرات مردم نراق بر علیه حکومت جبار پهلوی شرکت داشتم . ابتدای مبارزه و راهپیمایی شب ها از مسجد جامع شروع می شد و پاسگاه ژاندارمری هم خودش را درگیر با موضوع نمی کرد و یا جرات نداشت .

b6w5_scan3.jpg
احمد ابوالحسنی

26 دی 1357 روز فرار محمد رضا شاه از ایران را به خوبی یاد می آورم که مردم انقلابی دلیجان با ماشین و موتورسیکلت های زیاد به نراق آمدند و در میدان شهرمان همه با هم به شادی و هلهله و پایکوبی پرداختند .

9zxs_n00177725-b.jpg

روزی که شاه از کشور گریخت پیروزی انقلاب مردمی به رهبری آیت الله سید روح الله خمینی(ره) قطعی تر شد . دلیجانی ها شعار می دادند شاه فرارش کرده تنکه جورابش کرده . 26 دی یکی از روزهای شیرین مردم بود .
lfg_dex3n57qstf5zm7pgs7.jpg

# تظاهرات ضد شاهنشاهی که انجام می شد من و اسماعیل حبیبی که هم سن و سال بودیم و دوستی با هم داشتیم هر کدام چوبی درست کردیم و عکس حضرت امام خمینی(ره) را بالای آن وصل کردیم .

خوشحال و مغرور بودیم که بین جمعیت آزادیخواه و عدالت جو با آن قد و قواره کوچک حضور داریم . بعضا نیز پلاکاردمان را داخل مغازه ها می کردیم و از صاحبان آن می خواستیم برای سلامتی امام صلوات بفرستند .

8x5n_جديد18001.jpg

حاج احمد ابوالحسنی در زمان اسارت

# پنج شنبه 15/8/1357 در همان سن 13 سالگی با جمعیت نراق به سمت قبرستان پایین(وادی السلام) به صورت تظاهرات در حال حرکت بودیم . نزدیکی های پاسگاه ژاندارمری سربازان و درجه داران با تجهیزات کامل مقابل مردم ایستادند و گفتند حق ندارید با شعار بر علیه سلطنت پهلوی عبور کنید .

f3hy_image4420.jpg

روحانیون جلودار بودند و شور انقلابی بالا بود . جمعیت قدم های استوارشان را جلوتر گذاشتند که استوار محرم رضایی به زانو نشسته و تیر هوایی شلیک کرد . مردم هراسان هر کس به جایی پناه می گرفت . یکی دو روحانی با عده ای از مردم مقاومت کردند و سرانجام باقی مانده جمعیت مسیر را به سمت گورستان ادامه دادند .


t5vx_6c913cf6-061b-4e30-b6f4-497b4520c58b-200x125.jpg

22 بهمن 1357 انقلاب پیروز شد . مدت کوتاهی نگذشته بود که ارتش عراق به ایران اسلامی جنگ را تحمیل کرد و در سن 16 سالگی برای دفع تجاوز دشمن به جبهه اعزام شدم . دومین بار طی عملیات فتح المبین دومین روز نوروز 1361 در جبهه شوش به اسارت عراقی ها در آمدم و تا مرداد 1369 مقاومت کردم تا لحظه شکوهمند آزادی فرا رسید .


ko6j_n00169577-b.jpg

آزاده جانباز حاج احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق 12/11/1392+ نوشته شـــده در چهارشنبه سی ام بهمن 1392ساعــت20:54 تــوسط |
حاج محمد علی حمزه ای نراقی به فرزند شهیدش غلامرضا پیوست

حاج محمد علی حمزه ای نراقی به فرزند شهیدش غلامرضا پیوست

حاج محمد علی حمزه ای فرزند غلام و در زادگاهش شهر نراق به حاج حمزه ای مشهور است . ایشان بازنشسته نیروهای خدوم انتظامی است که در شهر قم منشا خدمات زیادی در راهنمایی و رانندگی بود .

f6wd_dtudtu.jpg
مرحوم حاج محمد علی حمزه ای در سنین جوانی

فرزندان سرکار خانم شهربانو فروغی و حاج حمزه ای از زمره مخلص ترین نیروهای انقلاب و دفاع مقدس به شمار می روند . هستی و جانشان را برای فرامین رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) در طبق اخلاص نهادند .


kl6g_cyjnjd6sh3b90wfujh.jpg

آسیب های جدی به آرامش و روحیه این خانواده طی سالیان گذشته وارد شد که جملگی برای رضایت حق تعالی و اعتلای کلمه الله تحمل کردند .

فرزند این خانواده غلامرضا حمزه ای متولد 1334 زاده شهر نراق تاریخ 29/1/1361 در جبهه تنگه حاجیان گیلانغرب استان کرمانشاه مظلومانه به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از تشیع باشکوه در گلزار شهیدان شیخان شهر قم در دل خاک آرام گرفت .


25ea_0040.jpg
فرزندان دیگر این خانواده مومن و پرهیزگار آقایان محمد رضا ، امیر و علی از مدافعان راستین میهن اسلامی بوده و هستند که در سخترین شرایط برای دفاع از دین و مملکت فعالیت داشته و اکنون در شمار جانبازان به شمار می روند .
mwcr_zdyemqcoqri8suann85g.jpg
                                                                                                                                       مرحوم حاج حمزه ای
حاج محمد علی حمزه ای روز سه شنبه 29/11/1392 فوت و چهارشنبه 30/11/1392 در شهر قم تشیع و در قبرستان علی بن جعفر(ع) به خاک ابدی سپرده می شود .

ok_image8867.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق ضایعه درگذشت این مرد مومن و با تقوی را به عموم مردم شهید پرور نراق تسلیت گفته و انشاءالله از سفره فرزند شهیدش بهره مند گردد .
bf7_mywbrqmnau9xaxorxmuy.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق 29/11/1392

+ نوشته شـــده در سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392ساعــت23:40 تــوسط |
ایام انقلاب و اوج آن در تهران فعالیت داشتم

ایام انقلاب و اوج آن در تهران فعالیت داشتممتولد سال 1339 می باشم . سال 1353 اول راهنمایی را به پایان رسانده و در سن 14 سالگی زادگاهم شهر نراق را به مقصد تهران جهت کار و تلاش و درآمد ترک کردم .

ixtj_image4442.jpg
قدرت الله ایزدی

قبل از من نیز چهار برادرم به تهران نقل مکان کرده بودند . در یک کفاشی در بازار تهران مشغول کار شدم و دستمزد اولیه ام هفته ای ده تومان بود که به مرور افزایش یافت .
 
نجواهایی از استبداد و خودکامگی محمد رضا پهلوی و اعضای دربار به گوشم می خورد و حس تنفر از خاندان پهلوی در قلبم ایجاد شد .vwaw_image4415.jpg

با همه حساسیت های ایجاد شده دو نوبت محمد رضا شاه را مستقیم مشاهده کردم . مرحله اول از کاخ گلستان سوار بر ماشین رو باز که دورش شیشه های ضد گلوله احاطه کرده بود و پیرامون آن را موتور سواران و ماشین های دیگری اسکورت می کردند .
sba4_1_(81).jpg
حاج قدرت الله ایزدی در سالهای دفاع مقدس

شاه به صورت ایستاده دست بلند می کرد . دومین بار در میدان شهیاد(آزادی) که به استقبال پادشاه بحرین آمده بود . شاه داخل یک کالسکه که چندین اسب حامل او بود .

 حدود 40 اسب سوار جلو و عقب کالسکه به عنوان اسکورت ایشان را همراهی می کرد . ضمن اینکه ماشین های پلیس و شهربانی نیز حفاظت محمد رضا بر عهده داشتند .
lq40_image4428.jpg
                                                                                                                              حاج فدرت در مغازه کفاشی
در خیابان 30 متری جی با برادرم حاج نعمت الله ایزدی در یک خانه گرایه ای سکونت داشتیم . برادرم ازدواج کرد و از سال 1356 من تنها در خانه مجردی زندگی می کردم . یک موتور گازی داشتم که با وجود کمبود بنزین و نفت هر روز در اجتماعات و راهپیمایی ها بر علیه سلطنت پهلوی شرکت داشتم .

h568_image4417.jpg

هر چه به پیروزی انقلاب بهمن سال 1357 نزدیکتر می شدیم به دلیل اعتصابات و شرایط حکومت کسب و کار و بازار نیز از رونق افتاده و در عین حال معیشت با مشکل مواجه بود . به همین علت وقت بیشتری در اختیارم بود تا در مبارزات بر علیه حکومت دیکتاتوری حضور داشته باشم .

yqb_image4433.jpg

ساعت 15 یکی از روزهای سرد زمستان 1357 مردم انقلابی که معترض به فساد و بی بندباری بودند به سینما جی تهران هجوم آورده و آن را به آتش کشیدند . از پنجره ها و هواکش سینما جی شعله های آتش زبانه می کشید .

t7lx_fajr_www.3et.ir-13.jpg

پس از سینما جی به سمت 16 متری امیری و سه راه آذری تظاهرات مردمی شکل منظمی به خود گرفت و اینبار نوبت مشروب فروشی ها بود . صندوق های مشروبات الکلی را از مشروب فروشی ها خارج و آنها را در جوی آب بر زمین زده و جوی مشروب به راه افتاده بود .

بعضی افراد فرصت را غنیمت شمرده و صندوق های مشروب را ترک موتور گذاشته و به منزل می بردند . صاحبان مشروب فروشی نیز بیرون مغازه ناظر خشم مردم بودند ولی از ترس ابراز نمی کردند که مالک آن هستند .


a53r_1_(73).jpg

مدتی بعد با شعار مرگ بر شاه بانک دولتی در 16 متری امیری ابتدای 30 متری جی نیز توسط مردم خسته از ظلم و جور حکومت پهلوی به آتش کشیده شد .
در همه این شرایط صداهای تیراندازی در مناطق تهران از سوی مامورین حکومتی قطع نمی شد . درب منازل نیز زمانی که مامورین به تعقیب انقلابیون بودند گشوده می شد . هر روز شاهد پیکر خونین چندین شهید بودیم که با تفنگ های پهلوی از پای در می آمدند .


qowi_1_(64).jpg

مجروحین هم روزمره کم نبودند و جنایت روی جنایت سلطنت انباشته می شد . روز ورود حضرت سید روح الله خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب با برادرم هادی ایزدی در جمعیت میلیونی مردم در تهران حضور داشتیم . لیکن روز 22 بهمن 1357 برای دیدار خانواده ام در شهر نراق بودم و در تظاهرات همشهریانم شرکت داشتم .


9m2g_image4420.jpg

حاج قدرت پس از آزادی از اسارت

یک دستگاه ضبط صوت کوچک داشتم که با آن صدای خروشان امت انقلابی نراق را ضبط کردم تا در تاریخ حماسه آفرینی های این دیار باقی بماند .


r9e_copyof~1.jpg

        شهید حجت الله ایزدی

طعم شیرین پیروزی انقلاب در کاممان بود که اجانب جنگ را بر ایران نوپای اسلامی تحمیل کردند و بنده پس از چند نوبت اعزام به جبهه نهایتا نوروز 1361 طی عملیات فتح المبین مجروح و به اسارت نیروهای ارتش عراق گرفتار و تا مرداد 1369 در زندان های عراق محبوس بودم . تاریخ 22/12/1366 زمانی که برادرم حجت الله ایزدی در حلبچه به شهادت رسید در اردوگاه موصل به سر می بردم .

gbdp_dsc01023.jpg

آزاده جانباز حاج قدرت الله ایزدی فرزند عباس اهل شهر نراق11/06/1392+ نوشته شـــده در سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392ساعــت18:31 تــوسط |
مهدی قجری انقلابیٍ هفت ساله نراق در سال 1357

مهدی قجری انقلابیٍ هفت ساله نراق در سال 1357آذر ماه و محرم 1357 هفت ساله بودم . مردم طبق روال هر شب به صورت پراکنده به داخل خیابان اطراف که بعدا دانشگاه علوم و فنون هوایی در همسایگی پایگاه یکم شکاری(شهید حسین لشکری)واقع در مهرآبادجنوبی آمده بودند .

gg05_img_2623.jpg
مهدی قجری

همه بر علیه حکومت محمد رضا پهلوی و به دفاع و پشتیبانی از رهبر انقلاب آیت الله سید روح الله خمینی(ره) شعار می دادند.

ناگهان نیروهای نظامی که در داخل پایگاه هوایی بودند به بیرون آمدند و به مردم بی دفاع حمله ور شدند .مردم متفرق شدند و به داخل کوچه ها فرار کردند . درب منازل به روی معترضان باز شد و به داخل منازل پناه بردند .w1p6_img_2408.jpg

ماموران قلدر شاهنشاهی در پی تعقیب آنان به داخل کوچه ها روانه شدند .مدتی گذشت و مردم به خیال اینکه نظامیان محل را ترک کرده اند قصد خروج داشتند که در این حین یکی از مامورین با صدای بلند فریاد زد اگر جرات دارید بیاید بیرون .
ed9j_mmexport۱۳۸۷۰۵۲۸۰۰۹۸۰.jpg
کفن پوش عاشورایی مهدی قجری

با این کارش به همه فهماند که از منازل خارج نشوید .در پی این کار فرمانده آنان مامور مورد نظر را به باد فحش و ناسزا گرفت و دستور بازداشت وی را همانجا صادر کرد .

به دنبال این کار فریاد الله اکبر جمعیت از پشت بام منازل به صدا درآمد و نظامیان پس از شلیک چند تیر هوایی با ناراحتی محل را ترک نمودند .

24el_n00084909-b.jpg

 من نیز با پدرم حاج سلطانعلی قجری فرزند غلامعلی و دایی ام آقا هدایت الله رحمانی فرزند نصرالله در پشت بام منزلمان در منطقه مهر آباد جنوبی به صورت مخفیانه نظاره گر ماجرا بودیم .
uwzj_img_2633.jpg

مهدی قجری فرزند سلطانعلی اهل شهر نراق 20/11/1392

+ نوشته شـــده در دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعــت22:48 تــوسط |
حاج نعمت الله ایزدی انقلابی گری خاموش
 

حاج نعمت الله ایزدی انقلابی گری خاموش 

 

حاج نعمت چرا این همه تلاش و زجرهایی که برای ارزش های انقلاب و رهبرمان کشیده ای را بازگو نمی کنی و 35 ساله در سینه محفوظ نگه می داری ؟


nxnz_p.jpg

نعمت الله ایزدی

می گوید به نظر شما قدردانی وجود دارد که بیان کنم یا اینکه تا فردی مطالب را می خواند یا می شنود عنوان می کند فلانی چقدر ... .

می گویم حالا شما بگو ؛ شهروندان فهیم نراقی افراد و زحمتکشان را به خوبی می شناسند و شکر گزار هستند که در این دیار خاموش چه قهرمانانی وجود دارد .


0mbs_img_9416.jpg

باز می گویم و می پذیرم که عده ای از همولایتی ها مجذوب فعالیت و خدمات نیروهای غیر بومی هستند و مثلا اگر خاطره خارق العاده ای از یک هموطن بشنوند از تعجب  الله اکبرشان  بالا می رود ولی همان مطلب را از دوست خودی بشنوند بی تفاوت از کنارش عبور می کنند .

z6wa_16.jpg

حالا قسمتی از خاطرات زمان انقلابتان را برای کاربران وبلاگ سلحشوران شهر نراق بفرمایید  :


 نعمت الله ایزدی فرزند عباس در سال 1336 در شهر نراق متولد گردیدم . پس از مهاجرت به تهران از نوجوانی در این کلان شهر در جلسات مذهبی شرکت می کردم . به هفت نمونه فعالیت هایم به صورت مختصر اشاره می کنم :

 rdwa_15.jpg

حاج نعمت الله ایزدی در عنفوان جوانی


1 @ اول آبان 1356 حجت الاسلام سید مصطفی مصطفوی فرزند آیت الله سید روح الله خمینی(ره) در شهر نجف عراق فوت و در صحن مبارک علی بن ابیطالب(ع) دفن گردید . تاریخ 8 آبان 1356 مراسم هفت برای ایشان در مسجد ارک تهران از ساعت 15 الی 17 برگزار گردید .


to2d_14.jpg

بنده با همه شرایط پلیسی که از سوی رژیم ستم شاهی محمد رضا پهلوی حاکم بود در این مراسم شرکت کردم . سخنران مجلس حجت الاسلام دکتر حسن روحانی فرزند اسدالله فریدون اهل سرخه سمنان بود . وی آن زمان به شیخ حسن فریدون یعنی به شهرت سابقش مشهور و همچنین ممنوع المنبر بود .

ky3o_12.jpg

سخنران برای اولین بار رسما آیت الله خمینی را به عنوان امام خمینی معرفی  و بیان فرمود :

 ای ابراهیم عزیز! همه امتحانات سخت و بزرگ برای تو پیش آمد . امّا آخرین امتحان را هم باید بگذرانی که : «إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاءُ الْمُبِینُ» آن زمان آزمایش بزرگ و آشکار مربوط به اسماعیل عزیزت می‌باشد. آنگاه که همه‌ی امتحانات و آزمایشات را با موفقیت پشت سر گذاشتی ، «وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِیمَ رَبُّهُ بِکَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا» آنگاه تو به مقام والای امامت می‌رسی . امامت مقامی است که آخرین امتحان آن، امتحان فرزند است. ابراهیم : اکنون که این امتحان را هم با موفقیت گذراندی پس  « إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا». و لذا من یک لقب برای مرجع بزرگ و رهبر عظیم‌الشأن، آن ابراهیم زمان، می‌پسندم و آن لقب امام است. بنابراین " امام خمینی "  .  حاضرین حدود هشت هزار نفر با صدای بلند صلوات فرستادند و از آن به بعد لقب امام خمینی رایج گردید .


z2gm_1209.jpg

بنده به همراه سایر جوانان انقلابی در توزیع نوار کاست سخنرانی آقای روحانی نقش داشتم که مورد تعقیب ساواک قرار گرفتم . بر این اساس به قم و زادگاهم شهر نراق فرار کردم .

 

2 @ تاریخ 11/9/1356 در مراسم چهلم آقا سید مصطفی خمینی در مسجد اعظم شهر قم شرکت کردم که حجت الاسلام عبدالمجید معادی خواه واعظ ممنوع‌المنبر به سخنرانی پرداخت . پس از مراسم تظاهرات عظیمی در خیابان های اطراف صورت گرفت و منجر به درگیری و زد و خورد پلیس شاهنشاهی با مردم بود که کتک مفصلی از مامورین خوردم  و پس از بازگشت به شهر نراق چند روزی توسط مادر گرانقدرم حاجیه خانم معصومه رمضانی فرزند فضل الله مداوا می شدم .

awko_13.jpg

3 @ 12 فروردین 1357 آیت الله ابوالفضل زاهدی فرزند حاج ملا محمود در سن 87 سالگی فوت نمود . تشیع جنازه این عالم روحانی با جمعیتی کم نظیر کانون مبارزه بر علیه رژیم دیکتاتوری پهلوی گردید . همین که سیل جمعیت مقابل مدرسه علمیه فیضیه رسیدند شعارها تندتر شد و با صدای بلند گفتیم فیضیه ؛ فیضیه .

gdju_17.jpg

مدرسه فیضیه قم سال ها به روی طلبه ها و عالمان کسب علم از سوی دربار شاه تعطیل و بسته شده بود . تفنگداران همه جا را زیر نظر داشتند ولی جمعیت قابل کنترل نبود . درب چوبی را شکسته و یا از جا کنده شد . بنده و چند جوان انقلابی دیگر از درب دوم که آهنی بود بالا رفته و از پشت چفت آن را باز و به روی جمعیت مشتاق گشودیم .

مردم با جنازه زاهدی وارد فیضیه شدند . به جز حوزه صحن های حرم مطهر و میدان آستانه از کثرت جمعیت موج می زد و بعضا از این روز به عنوان یوم الفتح و الظفر یعنی روز فتح و پیروزی نام می برند که طلیعه پیروزی های دیگر امت و امام گردید .


lwol_fyjfy.jpg

جمعیت ضمن شعارهای پی در پی بر علیه حکومت جور و ستم محمد رضا شاه درخواست داشتند پیکر آیت الله ابوالفضل زاهدی رحمت الله علیه را در همینجا شسته و به خاک بسپاریم . سرانجام فرزند ایشان به نام حجت الاسلام محمود زاهدی  خود را به بالاي سکوي پله هايي که از فيضيه به صحن عتيق متصل است ، آمد و گفت  اندکي آب بياورند و بعد فرمود:

wye2_image3003.jpg

 اي پدر! تو عاشق و شيفته علم و دانش بودي و در همين مدرسه به جهان علم ، چشم گشودي و در علم را به روي شيفتگان باز کردي. اينک من افتخار مي کنم که تو با چشم بسته، در مدرسه را گشودي! من امروز براي تو دو هديه آورده ام .

اول تربت پاک شهداي کربلا که بر کام و چشم تو نهادم . دوم آب مدرسه فيضيه را به جنازه تو اهدا  می کنم و مختصر آب را روی جنازه پاشید .


j41_img_2947.jpg

حاضرین جنازه را به سوي حرم حضرت معصومه(س)حرکت دادند. در صحن ، نماز خوانده شد، سپس مردم جنازه پاک عالم جلیل القدر را به سوي قبرستان شيخان که برادرش حجت الاسلام حسین زاهدی بود انتقال داده و خاکسپاری کردیم .

gf5k_p12.jpg

4 @ دو سه ماهی به پیروزی بهمن 1357 و پایان طاغوت پهلوی مانده بود . منطقه چهارمردان شهر قم بین انقلابیون و مامورین رژیم  زد و خورد شدیدی رخ داد و مقرر بود نیروهای کماندویی که در منطقه نیروگاه حضور داشتند به کمک مامورین اعزام تا در سرکوب مذهبیون شرکت داشته باشند . بنده پیشنهادی را مطرح کردم که برای جلوگیری از اعزام کماندوها به چهارمردان در نیروگاه تظاهرات راه بیاندازیم تا آنها را سرگرم کنیم .


i5r4_fdtucxf.jpg

مرحوم حاج ابوالقاسم ایزدی

حجت الاسلام محمد فروغی فرزند حسین و پسر عمویم ابوالقاسم ایزدی فرزند حسین( 1339 - 1392) از اهالی شهر نراق که در قم بودند در این رابطه شجاعانه فعالیت داشتند . همان شب رادیو بی بی سی اعلام کرد مردم خشمگین از رژیم پادشاهی ایران طی تظاهراتی در قم نفربرهای ارتش را در نیروگاه زمین گیر و به آنان آسیب وارد کردند .

gheo_image3000.jpg

   حاج نعمت در سالهای دفاع مقدس

5 @ چنین نوع فعالیت هایی باعث شد آبان 1357 توسط کماندوهای رژیم دستگیر و روانه زندان شهربانی قم گردم . توسط چند بازجو از جمله سروان نصر اصفهانی فرمانده کماندوهای فرماندار نظامی قم پرونده ام تکمیل و مرتب تهدید به اعدام می شدم .

فشار مردم قم در تظاهرات مختلف مبنی بر سقوط سلطنت و آزادی زندانیان سیاسی زیاد می شد . این مسئله باعث می شد که نصر اصفهانی هر روز فشار و شکنجه هایش را بر من و زندانیان دیگر را افزایش دهد . وقتی یک مشت به شکم می زد دقیقه ها طول می کشید تا نفس مجددا به سینه بر گردد .


5ysv_image2985.jpg

آشنایان خیلی دنبال من گشته بودند ولی چون من در زندان خودم را با نام مستعار معرفی کردم و حتی آدرس منزل را به اشتباه به بازجوها دادم شناسایی نشده بودم و هر بار مامورین گفته بودند فردی به نام نعمت الله ایزدی نراقی نداریم .

حتی یکی از آشنایان ما به نام تقی  نراقی پور که صاحب بنگاه در قم بود از طریق سروان علی اصغر افاضلی رئیس کلانتری مرکز شهر قم به واسطه همین نام مستعار موفق به شناسایی و ملاقات من در زندان نشده بود .


nnoj_img_2949.jpg

(علی اصغر افاضلی پس از انقلاب به پاکستان متواری شد ولی تاریخ 11/10/1358 به ایران بازگردانده و یک ماه بعد تاریخ 11/11/1358  پس از محاکمه توسط حجت الاسلام محمد صادق صادقی گیوی مشهور به خلخالی در دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام شکنجه گر و کشتار مردم بی دفاع قم اعدام گردید ) .

روزی که من را برای محاکمه به دادگاه آوردند لباس هایم غرق در خون بود . سرانجام با ضمانت یک انسان خیرخواه و انقلابی پس از یک هفته مشخصات سجلی و هویتم  را عنوان و از زندان ساحلی قم آزاد و به آغوش خانواده و دوستان بازگشتم .


716u_img_9419.jpg

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سروان نصر اصفهانی توسط انقلابیون قم دستگیر و به زندان افتاد . حدود بهار 1358 به عنوان یکی از شاکیان بر علیه وی در دادگاه محاکمه اش شرکت داشتم .  آنقدر گریه وعجز و ناتوانی می کرد که باورم نمیشد این همان نصر شکنجه گر و کینه توز هست . مجبور شدم او را ببخشم و چند نفر دیگر شاکیان نیز او را مورد عفو و بخشش انسان دوستانه خود قراردادند .


ja99_p121.jpg

قاضی دادگاه آقای اشراقی که یکی از اقوام آیت الله سید شهاب الدین اشراقی داماد امام خمینی بود متحیر شد و این حسن رفتار خردمندانه شاکیان را به متهم گوشزد کرد .

6 @ روز 12 بهمن 1357 که رهبر کبیر انقلاب اسلامی پس از 15 سال قدوم مبارکشان را بر چشمان منتظرمان گذاشت برای استقبال و دیدار ایشان راهی بهشت زهرا(س) تهران محل سخنرانی شدم . روز به یاد ماندنی و تاریخ سازی بود که هرگز شیرینی آن از یاد و ذهن پاک نمی گردد .

g6wq_p1.jpg                                                      40u8_images.jpg

با روحیه صد چندان به قم بازگشتم و ظرف این ده روز تا پیروزی نهایی در کارهای بزرگی همچون تصرف کلانتری ها ؛ شهربانی های قم برنامه ریزی و تلاش بی وقفه داشتیم . شب 22 بهمن 1357 به انقلابیون پیشنهاد دادم که جاده های منتهی به تهران را بسته و مورد کنترل قرار دهیم تا مزدوران رژیم پهلوی نتواند نیروی کمکی به پایتخت روانه کنند .

کامیونداران و مردم تلاش شایسته ای انجام دادند به گونه ای که جاده سلفچگان به ساوه را نیز بسته نگاه داشتیم .

yd5g_image3002.jpg

بلافاصله پس از پیروزی راهی تهران شدم و در حراست از ساختمان رادیو که در اختیار انقلابیون بود  در میدان ارگ حضور داشتم . 

7 @ پس از پیروزی کامل انقلاب به شهر قم بازگشتم . یکسال و نیم بعد دشمنان انقلاب تاب تحمل این پیروزی عظیم را نداشتند و 31 شهریور 1359 جنگ را بر ایران تحمیل کردند . بنده از اولین نیروهایی بودم که از شهر قم عازم مناطق عملیاتی جنوب شدم و در ستاد جنگ های نامنظم مهندس چمران سازماندهی گردیدم .


l2ju_jjhjhg.jpg   2lqr_20.jpg
              از راست : حاج نعمت ، حاج قدرت ، حاج هادی                           حاج نعمت بر سر مزار برادر شهیدش حجت الله

طی هشت سال دفاع مقدس برادرم حجت الله به شهادت رسید . برادر دیگرم قدرت الله  اسیر گردید . برادر دیگرم هادی  دو نوبت مجروح شد . برادرم سعید(امیر) در چندین عملیات جبهه حضور داشت و مهدی سربازی اش را در جبهه سپری کرد . پدر و برادران دیگرم نیز در دفاع از کیان نظام و انقلاب در جبهه حضور داشتند .


01ej_img_9418.jpg

 حاج نعمت الله ایزدی فرزند عباس اهل شهر نراق 17/11/1392+ نوشته شـــده در یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392ساعــت20:29 تــوسط |